Тема заняття: Тоталітаризм
Мета заняття:
ознайомити студентів з поняттям «тоталітаризм», з основними ознаками та різновидами тоталітаризму, схарактеризувати особливості тоталітарних режимів, співвідносити події та явища теми;
розвивати вміння студентів аналізувати та порівнювати матеріал;
виховувати почуття поваги до людської гідності, прав та свобод людини.
Основні поняття:
«тоталітаризм», «більшовизм», «фашизм», «нацизм»
Міжпредметні зв’язки: правознавство, географія, історія України.
Обладнання:
портрети Б.Муссоліні, А.Гітлера, Й.Сталіна, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
Методи та прийоми навчання: робота в групах, дискусія, « мозковий штурм , міні-лекція, формальний та змістовий аналіз візуальних і текстуальних пропагандистських джерел, порівняльний аналіз джерел, метод доказу.
Тип заняття: лекція, засвоєння нових знань
Епіграф заняття: Демократія-це найгірше зло, яке вигадало людство.
Але нічого кращого воно не вигадало…
У.Черчілль.
Хід заняття:
І. Організаційна частина заняття.
ІІ. Актуалізація опорний знань та вмінь
Історичний диктант/опитування :
1. Які два блоки розпочали Першу світову війну?
2. Що стало приводом до війни?
3. Коли відбулася Верденська битва?
4. Коли відбувся Брусиловський прорив?
5. Коли США вступили у війну?
6. Коли було заключене Комп’єнське перемир’я?
7. Коли почалася Паризька мирна конференція?
8. Коли відбулася Вашингтонська конференція?
9. Між якими країнами був укладений Рапалльський договір?
10. Що таке репарації?
Робота з картою (слайд № 4) Які нові країни виникли після Першої світової війни?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання:
Чи можна стверджувати, що тоталітаризм- феномен ХХ століття?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда за запитаннями:
- Поясніть поняття «політичний режим»
- Які є типи політичних режимів?
Демонстрація
Слайд 7 (робота над поняттям «тоталітаризм»)
Передумови виникнення тоталітаризму ( слайд 7)
Слайд 8 Основні ознаки тоталітаризма ( робота з конспектом)
Робота з історичними документами (роздатковий матеріал)
Слайд 9 Вправа: з наведеного переліку понять виберіть ті, що є характерним рисам тоталітаризму
Слайд 10 Знайомство з поняттям «Тоталітарна держава»
Слайд 11 Обговорення схеми «Піраміда влади»
Слайд 12 Обговорення випереджувального завдання:
«Які біографічні дані вплинули на формування особистості політиків (Сталін, Гітлер, Муссоліні)та на формування тоталітарних режимів?»
Вивчення основних видів тоталітарних режимів (слайд 13)
Виконання групового завдання : «Виявлення ознак тоталітарного режиму» (роздатковй матеріал).
Проведення дискусії
Дослідження наслідків тоталітаризму (слайд 19)
Обговорення сучасного ставлення до епохи тоталітаризму, ознайомлення з законодавством України з цього питання
V. Узагальнення та систематизація знань
Творче завдання: формування портрету особистості при тоталітарному режимі. Формування портрету вільної особистості
Що таке тоталітаризм?
Чому тоталітаризм є феноменом ХХ ст.?
Стосовно яких країн використовують поняття тоталітаризм?
Які риси тоталітарних режимів виділяють сучасні дослідники?
В чому основні відмінності між тоталітарними режимами?
Яка історична місія тоталітаризму?
Обговорення проблемного запитання.
VI. Домашнє завдання.
Конспект
Встановлення фашистських режимів в Іспанії та Угорщині