Меню
Разработки
Разработки  /  Внеурочка  /  Мероприятия  /  Тиждень толерантності

Тиждень толерантності

Материал на украинском языке. План заходів по проведенню Тижня толерантності.
12.01.2015

Описание разработки

Материал на украинском языке.

ПОНЕДІЛОК

Повідомлення на шкільній лінійці про від­криття тижня (план заходів)

Інформаційне повідомлення «Толерант­ність»(5—11 - ті класи на першому уроці)

Поняття толерантності вперше почали вживати у XVIII сторіччі. У своєму «Трактаті про віротерпимість» відомий французький письменник і філософ Вольтер писав: «Ша­ленством є переконання, що всі люди мають однаково думати про певні предмети».

Розуміння толерантності неоднакове в різних культурах, адже залежить від істо­ричного досвіду народів. В англійців толе­рантність розуміють - як готовність і здатність без протесту приймати іншу особистість, у французів — як волю іншого, його думок, поведінки, політичних і релігійних поглядів. У китайців бути толерантним означає ве­ликодушно і з відкритим серцем ставитися до решти людей. В арабській мові толерант­ність — це вміння прощати, терпимість, співчуття, а на фарсі — ще й здатність до примирення.

Зараз толерантність розуміють як повагу й визнання рівноправності, відмову від до­мінування та примусу, визнання прав інших на власні думки й погляди. Отже, толерант­ність, у першу чергу, — це прийняття всіх такими, які вони є, взаємодія з ними на ос­нові згоди.

Поділ людей на толерантних та інтолерантних (не толерантних) є досить умовним. Кожна людина у своєму житті робить як то­лерантні, так і інтолерантні вчинки. Але здатність поводитися толерантно може стати рисою характеру, і отже — забезпечити успіх у спілкуванні. Толерантні люди більше зна­ють про свої вади й переваги. Вони критично ставляться до себе й не прагнуть у всіх бідах звинуватити інших. Вони не перекладають відповідальність. Толерантна людина не ді­лить світ на два кольори — чорний і білий. Вона не акцентує уваги на розбіжностях між «своїми» і «чужими», і тому готова вислухати й зрозуміти іншу точку зору.

Почуття гумору та здатність сміятися зі своїх слабких сторін — особлива риса толе­рантної людини. У того, хто здатний на це, менша потреба домінувати і з погордою ста­витися до інших.

Тому толерантна особистість знає і пра­вильно оцінює себе. її добре ставлення до се­бе співіснує з позитивним і доброзичливим ставленням до всіх.

У 1995 році на XXVIII Генеральній кон­ференції ЮНЕСКО її учасники оголосили 16 листопада Міжнародним днем толерант­ності й прийняли «Декларацію принципів толерантності». Відтоді день щороку відзна­чають у країнах - членах цієї організації.

У словнику іноземних слів сказано, що слово «толерантність» (лат. терпіння) — терпіння до чужих думок і вірувань.

Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування, воля дум­ки, совісті й переконань.

Толерантність — це обов'язок сприяти ствердженню прав людини. Зараз принципи толерантності починають набирати державної ваги.

 Про це говориться у ст. 2 «Декларації»: «На державному рівні реалізація принципів толерантності передбачає існування спра­ведливого й неупередженого законодавства, дотримання правопорядку й адміністратив­них норм».

Толерантність необхідна у взаєминах між окремими людьми, у сім'ї й суспільстві. У школах, університетах, в іншому середо­вищі освіти необхідно формувати атмосферу толерантності, бути уважним одне до одного й мати почуття солідарності.

Одним із найпростіших методів прояву толерантності є вміння зробити приємне.

Конкурс малюнків (1—4 - ті кл. ), плакатів (5—7 - мі кл. ), газет, колажів (8—11 - ті кл. ) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

Шкільна пошта «Мені приємно сказати тобі, що. . . » (упродовж тижня)

Дорогі діти, шановні дорослі!

Шкільна пошта відновлює свою роботу й дає вам шанс сказати одне одному слова подяки (якщо ви забули про це раніше), шикарний комплімент (якщо соромитеся зробити його особисто), а може, просто ви­мовити теплі, добрі, лагідні слова тому, хто вам подобається.

Пишіть! Пам'ятайте, що гарні слова завжди піднімають настрій і вселяють оп­тимізм!

Своє послання можна починати слова­ми: «Мені приємно тобі сказати, що. . . » або «Я хочу тобі сказати. . . ».

Оформлення куточка на тему толерант­ності

МИ - ДРУЖНИЙ КЛАС!

Тренінгове заняття для учнів 3—4 - х кл.

Мета: створити умови для залучення дітей - аутсайдерів до спільної діяльності; фор­мувати навички групової роботи; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного.

Вітання. Повідомлення теми й мети

Доброго дня, діти!

Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми поговоримо про дружбу й доведемо своєю поведінкою та вчинками, що ми — дружний клас! Коли люди дружать — вони не б'ються, не лаються, не обзивають і не ображають одне одного. Сподіваюся, що у вашому класі немає тих, хто так чинить.

Почнімо заняття із приємного: скажемо одне одному компліменти. А чарівний м'яч допоможе вам це зробити. (Діти кидають м 'яча по колу і говорять одне одному комп­ліменти. )

Вправа «Країна Дружби й Добра»

Ведучий. Діти! Ми всі разом створимо країну Дружби й Добра.

Нам потрібно сформувати 3 команди. За­раз кожен напише на аркушах паперу свої імена. Усе покладемо в коробочку. А найдобріший із вашого класу діставатиме аркуші з вашими іменами і читатиме їх. У такий спосіб утворимо три групи.

Спершу потрібно намалювати будиночок, дерево і всіх однокласників, які тримаються за руки. Потім (змініть склад груп) нама­лювати веселку. Умова: кожен член групи малює один колір веселки. Ви маєте домо­витися, хто який колір малюватиме.

Вправа «Скоромовники»

Ведучий. У країні всі люди дружні, вони навіть розмовляють однаково.

Змініть склад груп: за геометричними фі­гурами. Кожна трупа одержує по скоромовці. Потрібно хором вимовити її. 3—5 хвилин на підготовку.

Гра «Оплески»

Психолог. А ще у країні люди люблять гратися.

Діти стоять у колі. Оберіть одного ве­дучого. Він підходить до когось і починає плескати в долоні. Потім вони (уже вдвох) підходять до третього й аплодують. Утрьох ідуть до четвертого, і так — аж поки весь клас аплодуватиме.

Продовження вправи «Країна Дружби й Добра»

Знову змініть склад групи: «віра, надія, любов».

Ведучий. Намалюйте сонце. Променів має бути стільки, скільки у класі учнів. Малюють усі, дотримуючись черговості.

Презентація малюнків.

Кожна група розповідає про країну Дружби і добра. Які там живуть люди? Чим люблять займатися? Підведіть дітей до вис­новку, що всі люди можуть жити у країні Дружби і добра, потрібно тільки дуже за­хотіти. Важливо вміти дружити, поважа­ти й розуміти одне одного. А ще — вміти прощати. Адже друзі тільки так і чинять! Ви молодці, показали своїми вчинками, що дуже дружний клас! Давайте скажемо чарівні слова - заклинання: «Ми — друж­ний клас!». Я бажаю вам залишатися таки­ми ж дружними, уважними одне до одного! І завжди жити тільки в одній країні — країні Дружби і добра. Така країна живе в кожному з нас, у наших серцях! (Діти дарують одне одному сердечка. Стежте за тим, щоб усі одержали подарунок. )

ВІВТОРОК

Конкурс малюнків (1—4 - ті кл, ), плакатів (5—7 - мі кл. ), газет, колажів (8—11 - ті кл. ) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

Шкільна пошта «Мені приємно сказати тобі, що. . . » (упродовж тижня)

НА ДОБРОМУ СЕРЦІ

ТРИМАЄТЬСЯ СВІТ

Тренінгове заняття для 5—6 - х кл.

Мета: ознайомити з поняттями добра і зла, їхнім значенням у житті людини; ство­рити умови для виявлення рис характеру дітей; об'єднати поняття доброти, краси та праці.

Психолог

Добро творити, як повітрям дихати, —

потреба людям дана від Бога,

променями серця світ зігрівати.

І віддавати, і не вважати, що віддав ба­гато.

Озирніться, і навколо ви побачите багато добра. Ви його одразу впізнаєте. Як? Вам підкаже серце. Погляньте на обличчя цих людей (на дошці фотографії або вирізки із журналів людей усміхнених і щасливих). Як ви думаєте, добро завжди гарне? (Відповіді ді­тей. )

Добро і краса — нерозлучні. Якщо люди­на гарна душею, то обов'язково добра. До неї всі тягнуться, їй радіють, із нею прагнуть дружити, її люблять. Якщо комусь погано, у когось горе, то йдуть до доброї людини, яка може допомогти, втішити. Усі люди, тварини люблять добрих. Навіть рослини, і ті тягнуться до добрих людей, тому що добро не скривдить, не зробить боляче. У добрих людей завжди багато друзів. Вони дружать із природою, із тваринами, допомагають їм, спілкуються з ними.

Зло бажає перешкодити добру, знищи­ти його. Але народна мудрість говорить, що добро перемагає. Добро завжди описува­ли як мудре, просте, чисте й незаплямоване, а зло — темне, страшне, неприємне. Народні казки вчать нас законів мудрості, любові та справедливості, через казки виховується душа людини.

Які риси характеру допомогла розвинути вам ваша улюблена казка? Чого вона вас навчила? (Відповіді дітей. )

Озирніться навколо, погляньте на ці ди­вовижні творіння людських рук (картини, романи тощо). Згадайте, які ви бачили хра­ми, музеї, палаци. Цю красу створила люд­ська праця. Праця народжує красу, краса народжує доброту, любов і радість. «Краса врятує світ», — говорив Ф. Достоєвський.

Гра «Квітка краси»

Намалюйте серединку квітки у вигляді серця і стільки пелюсток, скільки добрих учинків можете зробити одне для одного, підпишіть їх, розфарбуйте, озвучте і пода­руйте.

Людина майже щохвилини свого життя робить вибір між добром і злом — у думках, почуттях, словах, учинках. Колись старші люди говорили, що в душі живе і Ангел, і Демон. Ангел закликає робити добрі спра­ви, а Демон штовхає до зла. Хто переможе? Усе це залежить від нас, нашого вибору. Коли ми слухаємо Демона, Ангел нудьгує. «Твій Ангел плаче», — говорили тому, хто зробив щось погане.

Чи були у вашому житті випадки, коли ви слухали світлого Ангела і коли слухали Демона? (Відповіді дітей. )

Добра людина ніколи не відповість злом на зло. Вона знайде в собі сили пробачи­ти того, хто хотів її скривдити, бо розуміє, що інший ще не є мудрим і не дружить із Ангелом. Якщо до зла додати ще одне зло, то отримаємо тільки подвоєне зло. Тому потрібно робити лише добро. Від нього на­роджується любов, радість.

Гра «Дерево добра»

Намалюйте дерево, на листочках якого напишіть імена знайомих вам людей, котрі чинять добро. Розкажіть про них.

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

ТИЖДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ

ПОНЕДІЛОК

Повідомлення на шкільній лінійці про від­криття тижня (план заходів)

Інформаційне повідомлення «Толерант­ність»(5—11-ті класи на першому уроці)

Поняття толерантності вперше почали вживати у XVIII сторіччі. У своєму «Трактаті про віротерпимість» відомий французький письменник і філософ Вольтер писав: «Ша­ленством є переконання, що всі люди мають однаково думати про певні предмети».

Розуміння толерантності неоднакове в різних культурах, адже залежить від істо­ричного досвіду народів. В англійців толе­рантність розуміють - як готовність і здатність без протесту приймати іншу особистість, у французів — як волю іншого, його думок, поведінки, політичних і релігійних поглядів. У китайців бути толерантним означає ве­ликодушно і з відкритим серцем ставитися до решти людей. В арабській мові толерант­ність — це вміння прощати, терпимість, співчуття, а на фарсі — ще й здатність до примирення.

Зараз толерантність розуміють як повагу й визнання рівноправності, відмову від до­мінування та примусу, визнання прав інших на власні думки й погляди. Отже, толерант­ність, у першу чергу, — це прийняття всіх такими, які вони є, взаємодія з ними на ос­нові згоди.

Поділ людей на толерантних та інтолерантних (не толерантних) є досить умовним. Кожна людина у своєму житті робить як то­лерантні, так і інтолерантні вчинки. Але здатність поводитися толерантно може стати рисою характеру, і отже — забезпечити успіх у спілкуванні. Толерантні люди більше зна­ють про свої вади й переваги. Вони критично ставляться до себе й не прагнуть у всіх бідах звинуватити інших. Вони не перекладають відповідальність. Толерантна людина не ді­лить світ на два кольори — чорний і білий. Вона не акцентує уваги на розбіжностях між «своїми» і «чужими», і тому готова вислухати й зрозуміти іншу точку зору.

Почуття гумору та здатність сміятися зі своїх слабких сторін — особлива риса толе­рантної людини. У того, хто здатний на це, менша потреба домінувати і з погордою ста­витися до інших.

Тому толерантна особистість знає і пра­вильно оцінює себе. її добре ставлення до се­бе співіснує з позитивним і доброзичливим ставленням до всіх.

У 1995 році на XXVIII Генеральній кон­ференції ЮНЕСКО її учасники оголосили 16 листопада Міжнародним днем толерант­ності й прийняли «Декларацію принципів толерантності». Відтоді день щороку відзна­чають у країнах-членах цієї організації.

У словнику іноземних слів сказано, що слово «толерантність» (лат. терпіння) — терпіння до чужих думок і вірувань.

Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування, воля дум­ки, совісті й переконань.

Толерантність — це обов'язок сприяти ствердженню прав людини. Зараз принципи толерантності починають набирати державної ваги.

Про це говориться у ст. 2 «Декларації»: «На державному рівні реалізація принципів толерантності передбачає існування спра­ведливого й неупередженого законодавства, дотримання правопорядку й адміністратив­них норм».

Толерантність необхідна у взаєминах між окремими людьми, у сім'ї й суспільстві. У школах, університетах, в іншому середо­вищі освіти необхідно формувати атмосферу толерантності, бути уважним одне до одного й мати почуття солідарності.

Одним із найпростіших методів прояву толерантності є вміння зробити приємне.

Конкурс малюнків (1—4-ті кл.), плакатів (5—7-мі кл.), газет, колажів (8—11-ті кл.) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

Шкільна пошта «Мені приємно сказати тобі, що...» (упродовж тижня)

Дорогі діти, шановні дорослі!

Шкільна пошта відновлює свою роботу й дає вам шанс сказати одне одному слова подяки (якщо ви забули про це раніше), шикарний комплімент (якщо соромитеся зробити його особисто), а може, просто ви­мовити теплі, добрі, лагідні слова тому, хто вам подобається.

Пишіть! Пам'ятайте, що гарні слова завжди піднімають настрій і вселяють оп­тимізм!

Своє послання можна починати слова­ми: «Мені приємно тобі сказати, що...» або «Я хочу тобі сказати...».

Оформлення куточка на тему толерант­ності

МИ - ДРУЖНИЙ КЛАС!

Тренінгове заняття для учнів 3—4-х кл.

Мета: створити умови для залучення дітей-аутсайдерів до спільної діяльності; фор­мувати навички групової роботи; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного.

Вітання. Повідомлення теми й мети

Доброго дня, діти!

Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми поговоримо про дружбу й доведемо своєю поведінкою та вчинками, що ми — дружний клас! Коли люди дружать — вони не б'ються, не лаються, не обзивають і не ображають одне одного. Сподіваюся, що у вашому класі немає тих, хто так чинить.

Почнімо заняття із приємного: скажемо одне одному компліменти. А чарівний м'яч допоможе вам це зробити. (Діти кидають м 'яча по колу і говорять одне одному комп­ліменти.)

Вправа «Країна Дружби й Добра»

Ведучий. Діти! Ми всі разом створимо країну Дружби й Добра.

Нам потрібно сформувати 3 команди. За­раз кожен напише на аркушах паперу свої імена. Усе покладемо в коробочку. А найдобріший із вашого класу діставатиме аркуші з вашими іменами і читатиме їх. У такий спосіб утворимо три групи.

Спершу потрібно намалювати будиночок, дерево і всіх однокласників, які тримаються за руки. Потім (змініть склад груп) нама­лювати веселку. Умова: кожен член групи малює один колір веселки. Ви маєте домо­витися, хто який колір малюватиме.

Вправа «Скоромовники»

Ведучий. У країні всі люди дружні, вони навіть розмовляють однаково.

Змініть склад груп: за геометричними фі­гурами. Кожна трупа одержує по скоромовці. Потрібно хором вимовити її. 3—5 хвилин на підготовку.

Гра «Оплески»

Психолог. А ще у країні люди люблять гратися.

Діти стоять у колі. Оберіть одного ве­дучого. Він підходить до когось і починає плескати в долоні. Потім вони (уже вдвох) підходять до третього й аплодують. Утрьох ідуть до четвертого, і так — аж поки весь клас аплодуватиме.

Продовження вправи «Країна Дружби й Добра»

Знову змініть склад групи: «віра, надія, любов».

Ведучий. Намалюйте сонце. Променів має бути стільки, скільки у класі учнів. Малюють усі, дотримуючись черговості.

Презентація малюнків.

Кожна група розповідає про країну Дружби і добра. Які там живуть люди? Чим люблять займатися? Підведіть дітей до вис­новку, що всі люди можуть жити у країні Дружби і добра, потрібно тільки дуже за­хотіти. Важливо вміти дружити, поважа­ти й розуміти одне одного. А ще — вміти прощати. Адже друзі тільки так і чинять! Ви молодці, показали своїми вчинками, що дуже дружний клас! Давайте скажемо чарівні слова-заклинання: «Ми — друж­ний клас!». Я бажаю вам залишатися таки­ми ж дружними, уважними одне до одного! І завжди жити тільки в одній країні — країні Дружби і добра. Така країна живе в кожному з нас, у наших серцях! (Діти дарують одне одному сердечка. Стежте за тим, щоб усі одержали подарунок.)

ВІВТОРОК

Конкурс малюнків (1—4-ті кл,), плакатів (5—7-мі кл.), газет, колажів (8—11-ті кл.) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

Шкільна пошта «Мені приємно сказати тобі, що...» (упродовж тижня)

НА ДОБРОМУ СЕРЦІ

ТРИМАЄТЬСЯ СВІТ

Тренінгове заняття для 5—6-х кл.

Мета: ознайомити з поняттями добра і зла, їхнім значенням у житті людини; ство­рити умови для виявлення рис характеру дітей; об'єднати поняття доброти, краси та праці.

Психолог

Добро творити, як повітрям дихати, —

потреба людям дана від Бога,

променями серця світ зігрівати.

І віддавати, і не вважати, що віддав ба­гато.

Озирніться, і навколо ви побачите багато добра. Ви його одразу впізнаєте. Як? Вам підкаже серце. Погляньте на обличчя цих людей (на дошці фотографії або вирізки із журналів людей усміхнених і щасливих). Як ви думаєте, добро завжди гарне? (Відповіді ді­тей.)

Добро і краса — нерозлучні. Якщо люди­на гарна душею, то обов'язково добра. До неї всі тягнуться, їй радіють, із нею прагнуть дружити, її люблять. Якщо комусь погано, у когось горе, то йдуть до доброї людини, яка може допомогти, втішити. Усі люди, тварини люблять добрих. Навіть рослини, і ті тягнуться до добрих людей, тому що добро не скривдить, не зробить боляче. У добрих людей завжди багато друзів. Вони дружать із природою, із тваринами, допомагають їм, спілкуються з ними.

Зло бажає перешкодити добру, знищи­ти його. Але народна мудрість говорить, що добро перемагає. Добро завжди описува­ли як мудре, просте, чисте й незаплямоване, а зло — темне, страшне, неприємне. Народні казки вчать нас законів мудрості, любові та справедливості, через казки виховується душа людини.

Які риси характеру допомогла розвинути вам ваша улюблена казка? Чого вона вас навчила? (Відповіді дітей.)

Озирніться навколо, погляньте на ці ди­вовижні творіння людських рук (картини, романи тощо). Згадайте, які ви бачили хра­ми, музеї, палаци. Цю красу створила люд­ська праця. Праця народжує красу, краса народжує доброту, любов і радість. «Краса врятує світ», — говорив Ф. Достоєвський.


Гра «Квітка краси»

Намалюйте серединку квітки у вигляді серця і стільки пелюсток, скільки добрих учинків можете зробити одне для одного, підпишіть їх, розфарбуйте, озвучте і пода­руйте.

Людина майже щохвилини свого життя робить вибір між добром і злом — у думках, почуттях, словах, учинках. Колись старші люди говорили, що в душі живе і Ангел, і Демон. Ангел закликає робити добрі спра­ви, а Демон штовхає до зла. Хто переможе? Усе це залежить від нас, нашого вибору. Коли ми слухаємо Демона, Ангел нудьгує. «Твій Ангел плаче», — говорили тому, хто зробив щось погане.

Чи були у вашому житті випадки, коли ви слухали світлого Ангела і коли слухали Демона? (Відповіді дітей.)

Добра людина ніколи не відповість злом на зло. Вона знайде в собі сили пробачи­ти того, хто хотів її скривдити, бо розуміє, що інший ще не є мудрим і не дружить із Ангелом. Якщо до зла додати ще одне зло, то отримаємо тільки подвоєне зло. Тому потрібно робити лише добро. Від нього на­роджується любов, радість.

Гра «Дерево добра»

Намалюйте дерево, на листочках якого напишіть імена знайомих вам людей, котрі чинять добро. Розкажіть про них.

Обговорення

Що нового ви довідалися на уроці?

Чи замислювалися ви раніше про пи­тання, які ми сьогодні розглядали?

Що вам сподобалося робити най­більше?

Конкурс «Наш дружний клас!» (5—6-ті кл.) Умови конкурсу: кожен клас має предста­вити себе як дружний, згуртований колек­тив, у будь-якій формі й у будь-якому жанрі (артистичному, оригінальному, гуморис­тичному тощо). Головне завдання конкур­су: беруть участь усі, ніхто не залишається осторонь. Конкурс відбувається протягом тижня, щодня — представлення двох-трьох класів.

СЕРЕДА

Конкурс малюнків (1—4-ті кл.), плакатів (5—7-мі кл.), газет, колажів (8—11-ті кл.) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

КРОК НАЗУСТРІЧ Тренінгове заняття для 7—8-х кл. Мета: поглибити знання про поняття «толерантність», формувати толерантне став­лення до всіх навколо.

Вітання. Повідомлення теми й мети за­няття

Доброго дня, діти! Сьогодні ми погово­римо з вами про толерантність, що значить бути толерантною людиною, особистістю, довідаємося, наскільки ви толерантні.

Знайомство «Не хочу вихвалятися, але я...»

Учні по колу, передаючи м'яча, продов­жують фрази: «Не хочу вихвалятися, але я...», «Якби я був явищем природи...».

Кожна людина має знаходити в собі гар­не, розуміти й усвідомлювати власну цін­ність і неповторність. Якщо ви самі не бачите в собі цікавих і гарних, то й інші теж не побачать.

Мозковий штурм «Що таке толерант­ність

На плакаті намальоване сонце із промін­чиками. Ведучий пропонує написати на них визначення толерантності.

Інформаційне повідомлення «Що таке то­лерантність?»

16 листопада — Міжнародний день то­лерантності.

Сучасна культурна людина — це не тільки освічена особа. Вона ще й самовиражається, поважаючи інших. Толерантність вважають ознакою високого духовного й інтелектуаль­ного розвитку індивіда, групи, суспільства.

Термін «толерантність» пояснюють як терпимість, прагнення і здатність до вста­новлення й підтримки спілкування.

Послухайте, як слово толерантність ви­значають у різних мовах земної кулі:

іспанською — це здатність визнавати відмінні від власних ідеї або думки;

французькою — відносини, за яких до­пускається, що інші можуть думати або діяти інакше, ніж ти сам;

англійською — готовність бути терпи­мим, поблажливим;

китайською — дозволяти, приймати, бути щодо інших великодушним;

арабською — поблажливість, м'якість, милосердя, жаль, прихильність, терпіння;

українською — здатність терпіти щось або когось (бути стриманим, витривалим, стійким, уміти миритися з існуванням когось або чогось).

Вправа «Толерантність — інтолерантність»

Учні діляться на дві групи за принципом «зима, літо».

Одна описує основні риси, властиві толе­рантній особистості, друга — інтолерантній.

Гра «Бджоли»

Учасники стають у коло й заплющують очі.

Ведучий. Уявіть сонячний ранок. Весна, тепло. Ви — бджілки. Вилітайте на галявин­ку і дзижчіть. За моєю командою «Бджілки до вулика!» ви із заплющеними очами маєте стати у рівне коло.

Вправу повторіть кілька разів. Вона має закріпити колективізм і довіру в групі.

Експрес-діагностика «Наскільки ви толе­рантні?»

Вправа «Світ толерантності»

Учасники об'єднуються у 3 групи (за принципом «трикутники, кола, квадрати»).

Ведучий. Діти, сьогодні у вас є дивовижна нагода створити свій світ толерантності.

Учасникам пропонують скласти колаж світу толерантності, назвати його. Після за­кінчення роботи кожна група представляє свій колаж.

Висновок: ми бачимо, що людина, яка живе у світі добра, порозуміння, терпимості щодо релігій, націй, культур, почувається особистістю, корисною своєму народу, ото­ченню. Той, хто живе у толерантному світі, по-справжньому щасливий і дарує це щастя й любов усім довкола.

Вправа «Нитки дружби»

Один з учасників (або ведучий) намо­тує на палець кінець нитки із клубочка й говорить комусь: «Я хочу тобі сказати, що...» (комплімент, побажання, визнання тощо), — при цьому кидає йому клубок. Той вибирає, кому з учасників хотів би сказати теплі слова, і так, доки всі учасники будуть перетягнені ниткою.

Діти! Я від щирого серця бажаю, щоб ваші нитки дружби щогодини, щодня, щороку міцнішали. А допоможе вам у цьому от що.

Притча «Про цвяхи» (с. 14)

Заключне слово. Прощання

Конкурс «Наш дружний клас!» (7—8-мі кл.)

ЧЕТВЕР

Конкурс малюнків (1—4-ті кл.), плакатів (5—7-мі кл.), газет, колажів (8—11-ті кл.) «То­лерантність урятує світ» (упродовж тижня)

Конкурс творів «Ми різні? Ну що ж! Але ти мене зрозумієш!» (упродовж тижня)

ВИХОВАННЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ Тренінгове заняття для 10—11-х кл. Мета: поглибити знання про поняття «толерантність», «Міжнародний день толе­рантності»; формувати толерантне ставлення до ровесників і старших людей; закріпити довірчий стиль спілкування у групі.

Повідомлення теми, мети заняття

Знайомство

Продовжте фразу: «Мені приємно ска­зати...».

Правила групи

Мозковий штурм

Що таке «толерантність»?

Яку людину можна назвати толерант­ною?

Інформаційне повідомлення «Чи знаєте ви про День толерантності?»

У 1995 році на XXVIII Генеральній кон­ференції ЮНЕСКО її учасники проголосили 16 листопада Міжнародним днем толеран­тності і прийняли «Декларацію принципів толерантності». Відтоді цей день щороку відзначають у країнах-членах цієї органі­зації.

У словнику іншомовних слів написано, що «толерантність» (лат. терпіння) — тер­пимість до чужих думок і вірувань.

Формуванню толерантності сприяють:

знання;

відкритість;

спілкування;

воля думки, совісті й переконань. Толерантність — це обов'язок сприяти

ствердженню прав людини. Зараз принципи толерантності мають державне значення. Про це говориться у ст. 2 «Декларації»: «На державному рівні реалізація принципів то­лерантності передбачає існування справед­ливого законодавства, дотримання правопо­рядку й адміністративних норм».

Толерантність необхідна для порозумін­ня — у сім'ї, суспільстві. У школах, уні­верситетах, у середовищі освіти необхідно формувати атмосферу толерантності, бути уважними одне до одного, солідарними.

Вправа «Острів рівних»

Учасники діляться на дві групи: «кола» і «трикутники». Потрібно створити колаж «Острів рівних». У першій частині вправи всі одягають корони з написами («я нічого не вмію», «я кращий за всіх»). Поки учні створюють колаж, вони мають спілкуватися між собою відповідно до того, що написано на коронах.

У другій частині вправи корони зніма­ють.

— Поділіться враженнями про те, хто та як почувався при виконанні завдання?

Після обговорення підведіть учасників до висновку, що на сприйняття інших людей впливають установки, пов'язані з расою, освітою, статтю, інтересами. Позиція «на рівних» є найефективнішою. (Демонстрація плакату «Правила ефективного спілкуван­ня».)

Гра «Бджоли»

Карусель «Приємна розмова»

Учасники, поділені на дві групи («день» і «ніч»), стають обличчям одне до одного (зовнішнє і внутрішнє коло) за принципом «каруселі». Необхідно програти ситуації:

Перед вами людина, яку ви зовсім не знаєте, бачите вперше, але вам дуже пот­рібно довідатися, як проїхати кудись, де ви ще не були.

Перед вами людина, яка вам дуже подобається. Ви давно хотіли поговорити з нею.

Перед вами людина, яка чимось засму­чена і ніяк не може заспокоїтися. Підійдіть, почніть розмову, заспокойте її.

При переході до кожної ситуації учасники за сигналом тренера роблять крок ліворуч (праворуч) за годинниковою стрілкою.

Вправа «П'ять добрих слів»

Одним із найпростіших методів прояву толерантності є вміння зробити приємне.

Кожен з учасників обводить свою руку на аркуші паперу і пише всередині влас­не ім'я. Потім передає цей аркуш сусі­дові праворуч, а сам одержує малюнок від сусіда ліворуч. На кожному пальці нама­льованої долоні потрібно написати якусь позитивну, на вашу думку, рису власника малюнка.

Коли аркуші повертаються до своїх гос­подарів, психолог збирає малюнки й зачитує їх .Група має здогадатися, про кого йдеться.

Конкурс «Наш дружний клас!» (10— 11-ті кл.)

Підбиття підсумків усіх конкурсів

П'ЯТНИЦЯ

РАДІСТЬ І УСМІШКА Психологічний урок для 1—2-х кл.

Мета: розкривати в дитині духовно-моральні риси, любов до людей, природи; підтримувати спроби робити добрі вчинки; розвивати творчість; формувати вміння пра­цювати в колективі, здатність радіти успіху інших.

Психолог. Діти, запрошую на чудовий урок, що подарує вам... Що? Це потрібно прочитати на пелюстках квіточок. (Діти чи­тають назву уроку «Радість і усмішка».)

Давайте наш урок і почнемо з усмішки. Усміхніться одне одному, цим ви подаруєте радість.

Гра «Смішинка і сльозинка»

Діти, ставайте в коло, будемо грати у «Смішинку і сльозинку». Складіть долоні за спиною. Хто знайде у своїх долонях пу­шок (смішинку), має розсмішити всіх у колі. Той, хто знайде скляний камінчик (сльозин­ку), — засмутити своїм поганим настроєм, плачем.

— Чи сподобалася вам гра?

Тепер Сльозинка і Смішинка бажають узяти у вас інтерв'ю. Слухайте уважно за­питання, будьте активними.

Що в житті вас найбільше радує?

Що найчастіше викликає у вас усмішку?

Чи можна комусь подарувати свою радість і усмішку?

Частіше пригадуєте веселі чи сумні миті вашого життя?

Як часто плачете?

Гра «Царівна Несміяна»

Ви всі любите казки. Давайте пограємо у гру «Царівна Несміяна». У крісло сяде той, кому сьогодні дуже сумно, кепсько на душі. Він буде виконувати роль Несміяни, а всі інші — громадяни її країни — намагатимуть­ся розвеселити царівну, переконати, що в житті багато радості.

Гра «Веселий портрет»

Діти, я знаю, що ви любите не тільки слухати казки, а ще й малювати. Намалюйте портрет найрадіснішого і найвеселішого зі своїх друзів. (Виставка портретів.) Дякую за співпрацю! На прощання да­вайте обміняємося усмішками, щоб урок закінчився на веселій ноті.

Шкільна пошта (останній день, робота листонош)

ЗАГАЛЬНОШКІЛЬНА АКЦІЯ «ТОЛЕРАНТНІСТЬ УРЯТУЄ СВІТ» Ведучий 1. Добрий день, усім присутнім!

Ведучий 2. Добрий день, шановні вчителі й учні!

Ведучий 1. Ми зібралися у цій залі для того, щоб поговорити про... (далі в зал вихо­дять учасники зі словами, за першими буквами яких можна прочитати слово «толерант­ність»):

Т — терпіння;

0— оптимізм;
Л — любов;

Е — енергійність;

Р — рівність;

А — активність;

Н — ніжність;

Т — тактовність;

Н — надійність;

1 — інтелект;
С — співчуття;
Т — терпимість;
Ь.

(Усі разом: «Про толерантність.^.)

Ведучий 2. У повсякденному житті людина спілкується із представниками різних націо­нальностей, культур, світів, соціальних шарів. Тому дуже важливо навчитися поважати їхні цінності, знаходити точки дотику.

Ведучий 1. Крім того, толерантність вва­жають необхідною для успішної адаптації до нових несподіваних умов. Нетолерантні, категоричні люди виявляються нездатними до змін, яких вимагає від нас життя.

Ведучий 2, Отже, толерантність — це... (ті учасники, які утворювали слово «толерант­ність», говорять по черзі):

терпиме ставлення до чужої думки;

іншої релігії;

інакшої поведінки;

честі й гідності інших людей;

здатність поставити себе на місце іншої людини;

повага;

прийняття і правильне розуміння бага­того різноманіття культур нашого світу;

форм самовираження та способів про­яву людської індивідуальності.

Толерантність вважають ознакою висо­кого духовного й інтелектуального розвитку особистості.

Ведучий 1. Але, на жаль, жодне сус­пільство, про що переконливо свідчить історія й ті події, які відбуваються зараз, не може поки пишатися тим, що воно то­лерантне.

Ведучий 2. Сьогодні, на початку XXI сто­ліття, доводиться визнати, що прогрес, до­сягнутий людством у різних сферах, не при­звів до порозуміння між людьми.

Ведучий 1. Колись Бернард Шоу сказав: «Тепер, коли ми навчилися літати по не­бу, як птахи, плавати під водою, як риби, нам бракує тільки одного: навчитися жити на землі, як люди».

Ведучий 2. Таке ж сильне прагнення до од­наковості, до абсолютної покори, знищення незалежності й індивідуальності.

Вірш Б. Заходера

«Я собака — просто со­бака!»

Я собака — всего лишь собака!

В голове у меня — пустота.

Но другую собаку, однако,

Никогда не приму за кота!

Не нужны ни условные знаки,

Ни слова — потому что чутьем

Брата кровного в каждой собаке

Мы и так за версту узнаєм!

Ни природа, ни масть, ни размеры

С толку нас никогда не собьют:

Даже крошечные тойтерьеры

В сенбернарах своих признают...

Мы вступаєм и в драки, и в браки,

Неизменную веру храня:

Что бн ни бьшо — все мы собаки.

Все мы — братья, все мы родня.

вы же, умные, вашего брата

Распознать не способны никак...

Сразу видно — чутье слабовато.

В зтом вам далеко до собак.

Если брат ваш — не вашей масти,

Разве в зтом он виноват?

Вы же рвете его на части,

Словно вам он уже и не брат...

Ведучий 1. Хоч би як багато було на землі нерозуміння, егоїзму й байдужості — добра, істини і справедливості все ж більше.

Ведучий 2. Адже добро завжди перемагає зло. Так було, так є і так буде!

Ведучий 1. Учні нашої школи відмінно провели Тиждень толерантності.

Ведучий 2. І своєю активністю не зали­шилися осторонь від важливої проблеми, що хвилює весь світ, — насильства, війн і конфліктів.

Ведучий 1. Упродовж тижня ми писали твори про толерантність, про дружбу і порозуміння, послухайте уривки деяких із них (зачитайте кілька прикладів).

Ведучий 2. Дехто навіть написав вірші (зачитайте).

Ведучий 1. Ми організували і шкіль­ну пошту. Хто хоче похвалитися? Скільки ви одержали листів? Хто найбільше? Чи при­ємно було читати добрі, гарні слова? А пи­сати?..

Ведучий 2. А ще свою привітність діти виразили в газетах і плакатах. Представни­ки 5—11-х кл., вам слово для захисту своїх шедеврів.

Ведучий 1. Молодці! Усі чудово попрацю­вали! А ще в нас був конкурс «Наш дружний клас», де ми продемонстрували не тільки свої таланти, але й довели, що справді дру­жимо. Результати всіх конкурсів оголосять на лінійці у понеділок. Там же відбудеться і нагородження переможців.

Ведучий 2. От і завершується наша акція «Толерантність урятує світ». Наша школа — це велика сім'я. І хотілося б, щоб у ній зав­жди панували добро, повага, порозуміння.

Ведучий 1. Щоб не було ні сварок, ні лай­ки, ні образ, ні бійок. А що для цього по­трібно? (Говорять учні, які утворювали слово «толерантність».)

Поважати інших;

бути справедливим;

бути терплячим;уміти прощати;

бути уважним;

уміти співпереживати;

уміти поставити себе на місце іншого;

ставитися до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе.

Молитва про зустріч

Я прийшов у цей світ

Не для того, щоб виправдати твої надії,

Не для того, щоб відповідати твоїм ін­тересам,

Не для того, щоб відповідати твоїм очі­куванням.

І ти прийшов у цей світ

Не для того, щоб відповідати моїм очі­куванням,

Не для того, щоб відповідати моїм інте­ресам,

Не для того, щоб виправдати мої надії.

Адже я — це я, а ти — це ти.

Але якщо ми зустрілися і зрозуміли одне одного — це прекрасно!

А якщо ні — ну що ж, нічого не поро­биш.

Ведучий 1. І насамкінець — подарунок усім. (Танець.)

Ведучий 2. Дякую вам! Будьте толерантні, терплячі, дружні, і тоді світ навколо стане яскравішим і веселішим! До побачення!


-80%
Курсы повышения квалификации

Эмоциональный интеллект

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
600 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Тиждень толерантності (86 КB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт