Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  Прочее  /  Технология критического мышления

Технология критического мышления

урок с использованием Clil технологию
24.01.2020

Содержимое разработки

Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі

Педагогика пәнінің оқытушысы Қуанышбаева А.Т.

Пәні(Subject):

Жаңа педагогикалық технологиялар

Сабақтың тақырыбы:

(lesson topic)

Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы бойынша сабақтарды жоспарлау

Тобы(Group):

301

Оқыту технологиясы

(Learning tehnology)

Интербелсенді/CLIL әдісі, СТО технологиясы

Сабақтың мақсаты:

(The purpose of the training)

СТО технологиясы туралы білімдерін бекіту, сабақтарда қолдану дағдысын қалыптастыру, философиялық тұрғыдан көзқарастарды қарастыру арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу

Сабақтың міндеттері:

(The tasks of the training)

Білімділік

(training)

Дамытушылық

(informative)

Тәрбиелік

(moral-educational)

СТО технологиясының ерекшеліктері, сабақта қолдану дағдылары туралы алған білімдерін бекіту;

Білімгерлердің танымдық қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін филосифиялық тұрғыда дамыту;

Білім алушыларды уақытты тиімді пайдалануға, жүйелі ойлауға, ұқыптылыққа, жауапкершілікке

тәрбиелеу.

Тілдік мақсат:

(Language goal)

Пәннің ерекшелігіне сай тақырып бойынша тілдік дағдыларын қалыптастыру

Тілдік міндеттер:

(Language tasks)

Оқытылатын тіл

Оқу үшін қолданылатын тіл

Тілдік оқыту құралы ретінде

Термин сөздер мен негізгі түсініктер беру

Critical Thinking

(Сын тұрғыдан ойлау технологиясы)

Opinion (пікір)

Solution (шешім)

Тhought (ой)

Тақырыпқа қатысты сөздерді оқи білуге, айта білуге, жаза білуге дағдыландыру









СТО технологиясын қолданудың стратегияларын тіл арқылы түсіну


Оқытудың нәтижесі:

(Learning outcomes)

Студенттер

біледі:

Студенттер істей

алады:

Студенттер

түсінеді

  • СТО технологиясының ерекшеліктерін, философиялық тұрғыдан көзқарастарын біледі

  • СТО технологиясын, стратегияларын сабақта қолдана алады

СТО технологиясының қазіргі білім беру жүйесінде тиімді технологиялары-ның бірі екендігін түсінеді



Тілді оқыту нәтижесі:

(Results for language learning)

Студенттер

біледі:

Студенттер істей

алады:

Студенттер

Түсінеді

Термин сөздер мен негізгі түсініктерді

Critical Thinking

(Сын тұрғыдан ойлау технологиясы)

Opinion (пікір)

Solution (шешім)

Тhought (ой)

біледі

Тақырыпқа қатысты сөздерді оқи алады, айта алады, жаза біледі







-Өз ойларын білдіру үшін кейбір

терминдерді түсінеді;



Тану (Cognition ):

  • Тақырып бойынша ойларын қозғау үшін қандай тапсырмалар беру қажет;

  • Жоғары ойлау қабілетін қалай дамытуға болады.

Мәдениет (Culture):

Берілген пәндер педагогика, жеке пән әдістемелерімен, ағылшын тілімен тығыз байланысты

Әдіс-тәсілдер (Methods:)

Түсіндірмелі-иллюстративті, проблемалық, СТО технологиясының стратегиялары, демонстрация, иллюстрация, активизациялау

Ресурстар мен материалдар ( Resources and materials):

Интерактивті тақта, музыкалық материалдар, тақырыпқа сай слайдтар.

Әдебиеттер (References):

Г.Кактаева «Философия негіздері», А. Айтпаева «Жаңа педагогикалық технологиялар», Г.К. Селевко «Современные образовательные технологии»

Оқытушы (Тeacher)::

Қуанышбаева А.Т.



САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ №2

LESSON PLAN ABSTRACT №2


Барысы

Уақы-ты

Оқытушы әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

(The beginning of the lesson)

2

минут







5 минут










3 минут

-«Комплименттердің бұрқасыны» стратегиясы

Топ білімгерлерін ортаға шақырып бір уақытта бір біріне жақсы тілектер айтқызып, тілектер дауылын туғызу

Мақсаты: Сабаққа деген көңіл-күйлерін жақсарту

-«Ой ашар» стратегиясы

4 топқа әр түрлі сөздер жазылған парақшалар таратылады, әр топ сол парақшаларда жазылған сөздерден мағынасына қарай сөйлем құрастыру керек. Бір топтың құрастырған сөйлемі тақырыпқа сай болып шығады, сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.

-«Үміт ағашы» тәсілі арқылы бүгінгі сабақтан күтетін үміттерімен бөлісуді

- Комплименттердің бұрқасыны стратегиясын

өткізеді. Білімгерлер бір-біріне қарап бір уақытта тілек айтады. Бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

-Ой ашар тәсілін орындайды. Өз топтарына берілген сөздерден мағыналы сөйлем құрады.

«Мен ... сенемін, мен ... ойлаймын, мен ... істей аламын» сұрақтарына жауап жазып «Үміт ағашына» іледі. Сабақ соңында үміттері ақталған, ақталмағанын салыстырады.

Презентация

Слайд №1-4


5 минут

-Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, дәйексөзімен, өту барысымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Дәйексөз: «Сабақты дұрыс бере алмайтын мұғалім-білімді дайын күйінде береді, сабақты шеберлікпен өткізетін мұғалім-білімді табудың жолын үйретеді» А.Дистервег

Сабақ екі кезеңнен құралған

І кезең активитилар мен стратегияларды қолданып СТО технологиясы бойынша теориялық білімдері тексеріледі

ІІ кезең білімгерлер СТО технологиясын сабақта қаншалықты деңгейде қолдана алатынын көрсету мақсатында өздері практика барысында өткізген сабақтардан үзіндіні демонстрациялайды.

-Сабақтың, тақырыбымен, мақсатымен, дәйексөзімен, өту барысымен, бағалау критерийлерімен танысып, сабақтың дәйексөзі туралы өз пікірлерін айтады.

Презентация

Слайд №5

Сабақтың ортасы

(The middle of lesson)


5 минут

5 минут

20 минут

































2

минут

30

минут

І кезең.

Активити №1 «Мәліметтермен алмасу»

Активити №2 «Жүгіру арқылы диктант жазу»

4 топқа 4 түрлі стратегияларды беріп, талдату

1 топ «Дербес пікір» стратегиясы

-Өзіндік пікір (бір сөйлем)

-Дәлел (екі сөйлем)

-Өз пікірін айғақтайтын мысал (екі сөйлем практикадан алыну керек)

-Өз пікіріне қарсы дәлел (бір сөйлем)

-Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал (бір сөйлем)

-Қорытынды (екі сөйлем)

2 топқа «Раундробин» стратегиясы (жазбаша дөңгелек үстел)






3 топқа «Кілем» стратегиясы






4 топқа «Буриме» стратегиясы

Төрт жолдан тұратын өлең шығару. Екі жолы тақырыпқа қарсы пікір. Екі жолы жақтайтын пікір


Сергіту сәті « The Finger Family»

ІІ кезең Пәндері бойынша СТО технологиясын қолданып сабақтан үзінді көрсетеді

1 топ Математика

2 топ Ана тілі

3 топ Дүниетану

4 топ Өзін-өзі тану


«Мәліметтермен алмасу» активитиді орындайды. Әр топқа сұрақ және жауап жазылған парақшалар таратылады. Сұрақ түскен білімгер өз сұрағын оқиды, сол сұрақтың жауабы бар білімгер өз жауабын айтады.

«Жүгіру арқылы диктант жазу»

Әр топқа тақырыпқа сай ағылшын тілінде жазылған сөйлемдер беріледі. Бұл сөйлемдер әр жерде ілініп тұрады. Топ мүшелері сөйлемдерді еске сақтап өз тобына барып айтып шығу керек. Қалғандары барынша қатесіз айтылған сөйлемді жазып шығу керек.

4 топқа берілген «Дербес пікір», «Раундробин», «Кілем», «Буриме» стратегияларын орындайды.








Сергіту сәтін орындайды


4 топ әр түрлі пәндер бойынша СТО технологиясын қолдана отырып сабақтан үзінді көрсетіп, талдау жасайды

Презентация

Слайд №6-15

Сабақтың соңы

(End of lesson)









5 минут



8

минут

Бағалау

Әр топ критериалды бағалау арқылы бірін-бірі бағалайды

Бағалау критерийлері:

1.Топтың ұйымшылдығы

2.Берілген тапсырманы орындауы

3.Топ мүшелерінің белсенділігі

4.Тапсырманы қорғай білуі

5.Топ мүшелерінің креативтілігі


Рефлексия: Сабақтан алған әсерін сабақтың басында «Үміт ағашына» жазған тілектермен салыстыру.

«Бес бармақ» әдісін қолдану

Үйге тапсырма:

«СТО технологиясын қолдану арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту» тақырыбына Эссе жазу.

Эссені бағалау критерийлері

1.Автордың айтқан сөзінің мағынасын аша білуі

2.Өзіндік ұстанымын (позициясын) көрсете және түсіндіре алуы

3.Келтірілген пікірлер мен дәлелдемелердің деңгейі



Әр топ бірін-бірі бағалайды. Сабақтың басында «Үміт ағашынан» жазған тілектерін салыстырады.

«Бес бармақ» әдісі: Білімгерлер параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Сабақтан алған әсерлерін салған саусақтарына жазады.

Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта немесе жұпта қалай жұмыс жасадым?

Ортан терек- ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім

Презентация

Слайд №16-17









-75%
Курсы повышения квалификации

Методика обучения слабослышащих детей в учреждениях образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Технология критического мышления (57.19 KB)
