Меню
Разработки
Разработки  /  Всем учителям  /  Уроки  /  6 класс  /  Тақырыбы: Бауырмалдылық және кеңпейілділік

Тақырыбы: Бауырмалдылық және кеңпейілділік

Мақсаты: Оқушыларға бауырмалдық, кеңпейілділік ұғымы туралы түсініктерін кеңейте отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

06.01.2018

Содержимое разработки

Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары

Мерзімі: Мектеп: Үстірт орта мектебі Сабақ № 13
Тақырыбы:
Бауырмалдылық және кеңпейілділік
Құндылық :
сүйіспеншілік 
Қасиеттер:
 жағымды қарым-қатынас сыйластық,бауырмалдылық, татулық, кеңпейілділік 
Мұғалiм: К. Идирисова Сынып: 6 «а,ә,б» Оқушылар саны:  

Өзiн-өзi тану сабағының жоспары

Мектеп_№64______________Мерзiм_____________________№12____

Тақырып__Бауырмалдық пен кеңпейілдік__________________________

Құндылық_Дұрыс іс-әрекет__Қасиеттер_сыйластық, жомарттық___________

Мұғалiм _Ж.Өтегенов___________ Класс_6 «А»_Оқушылар с

Мектеп_№64______________Мерзiм_____________________№12____

Тақырып__Бауырмалдық пен кеңпейілдік__________________________

Құндылық_Дұрыс іс-әрекет__Қасиеттер_сыйластық, жомарттық___________

Мұғалiм _Ж.Өтегенов___________ Класс_6 «А»_Оқушылар саны___

Сабақ мақсаты:

Мақсаты: Оқушыларға бауырмалдық, кеңпейілділік ұғымы туралы түсініктерін кеңейте отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

түсініктерін кеңейту.

Міндеттері:

- оқушыларға адамгершілік, сыйластық, бауырмалдық туралы түсінік беру;

жомарттық қасиеттерін түсіндіріп;

- оқушылардың ойлау, сөйлеу қабілеттерін және қабылдауларын дамыту;

дамыту;

- оқушыларды бауырмалдыққа, бір – бірін дұрыс қабылдай білуге сыйластыққа тәрбиелеу;

туыстарын, достарын сыйлауға және жағымды қарым – қатынасқа

тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Ой-қозғау, сұрақ-жауап.

Ресурстар

(материалдар,

дереккөздер)

Слайд,плакат,

маркер

Сабақ барысы:

Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңi. 5Т ережесі

Жағымды күйге келу Тыныс алуға зейін қою. 
Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. 
Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз.,арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... 
Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 6-8 рет)

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену»

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Бір атаның балалары (М.Мағауин)

Проблемалық-бағыттаушы сұрақтар:

1. Шығарма кімнің сөзімен басталады, оның сөзінен нені байқауға болады?

2. Шуылдасып, таласып тұрған балалар неге тына қалды?

3. Ахмет ақсақал мен Дәуренбек арасындағы түсініспеушілік неден

туындады?

4. Ахмет ақсақалдың отбасына Зигфридтің бауыр басып кете алады деп

ойлайсыңдар ма?

Сабақты бекітуге арналған тест тапсырмасы.

Ал, ағайын, тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал. – деген кімнің сөзі?

а) Дәуренбек б) Ахмет в) басқарма г) есепші

2) Қара галифе шалбар, әскери гимнастеркалы жігіт кім?

а) Берден б) Дәуренбек в) Тілеубай г) Бегімбетов

3) Ауылға неше жетім бала келді?

а) алты б) бес в) жеті г) төрт

4) «Жауды аяған жаралы» дегенді білмеуші ме едің? – деп Дәуренбек кімге

айтты?

а) басқармаға б) Ахметке в) елге г) өз-өзіне

5) Ертай мен Нартай неге ажырағысы келмеді?

а) үйренісіп қалғандықтан б) әр үйдің балалары в) еш себепсіз

6) Зигфридтің мінезі қандай?

а) кекшіл б) жайдары, пысық в) қорқақ г) бұзық

жылдарындағы жетім балаларды жатсынбай бауырына басып, тәрбиелеп,

азамат етіп өсірген пейілй кең қазақтың бауырмал халық екеніне тағы бір

көз жеткізгендейміз. Оның дәлелі бүгінде көп ұлтты мемлекетіміздің бірлік

пен татулықта өмір сүріп жатқандығын айтуға болады.

3. Дәйексөз.

Мейірімділік, махаббат, қайырымдылық, адалдық, ақ жүректен

шығады.

Ш.Құдайбердіұлы

Оқушылар дәйексөзге жеке өз көзқарастарын айтып, ой тұжырымдарын

жасайды.

«Теңге алу» ойыны арқылы түйіндеу

Викториналық сұрақтар

Сіздің ата–ананыздың ата-анасы сізге кім болады? (Ата-әже)

Сіздің туған ініңіздің немесе қарындасыңыздың анасы сізге кім

болады? (Анам)

Сізден үлкен ағаңызға немесе тәтеңізге сіз кім боласыз? (Інісі

немесе сіңілісі)

Бауырмалдыққа, татулыққа шақыратын “Хабар” арнасынан

көрсетілетін қандай бағдарламаны білесіңдер?(Бармысың,

бауырым!)

4.Әңгiмелеу (сұхбат)

Алма ағашы

  1. Бала алма ағашының кеңпейілдігін бағалай алды ма?

  2. Бала алма ағашының кеңпейілдігіне сай ниет танытса не болар еді?

  3. Балаға қандай тілек айтар едіңдер?

Алма ағашы.

• Бала ағаштың кеңпейілділігін бағалай алды ма?

• Бала ағаштың кеңпейілділігіне сай ниет танытса, не болар еді?

• Балаға қандай тілек айтар едіңдер?

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Сурет бойынша шағын әңгіме құр

Дәптермен жұмыс

1-тапсырма. Өзіңнің бауырмалдық пен кеңпейілділік танытқан кездеріңді

есіңе түсір. Сол кезде қандай күйде болғаныңды сипаттап жаз.

3-тапсырма. «Бауырмалдық» шешу.

1. Басқаға тек жақсылық ойлау, игілік жасау. (Мейірбандық)

2. Әкенің әкесі. (Ата)

3. Бірге туған қандас, ағайындас, туыстас байланыс. (Бауыр)

4. Бір әкеден жаралған ағалы-інілер. (Ағайын)

5. Біреудің қамын ойлайтын, тірек болатын адам. (Қамқор)

6. Берегегендік, қолы ашықтық, дархандық, кеңдік қасиет.

(Жомарттық)

7. Адам мінезіндегі кеңпейілдік, байсалдылық. (Дархандық)

8. Адам бойындағы мәдениеттіліктің белгісі. (Әдептілік)

9. Ұрпақтан-ұрпаққа көшетін, әдетке айналған салт-сана, ғұрып.

(Дәстүр)

10. Адамдардың тату-тәттілік, ынтымақтастық, ұйымшылдық көрсетуі.

(Ауызбірлік)

11. Адамдардың берік бірлігі, сыйласымдылығы, бір-біріне

қамқорлығы. (Татулық)

6. Топпен ән айту.

«Ақ көгершін», «Алға , Қазақстан»

7. Үй тапсырмасы.

52 – беттегі мәтінді оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәтi. Бүгінгі өткен сабақтан алған жақсы әсерлерімізді жүрек түпкіріне сақтап алыңыздар! Сау болыңыздар!

түйген ойларыңды мына жүрекшелерге жазыңыздар!

Қазақ осы - айтатұғын елге сыр,

О, ағайын, халық емес ол кесір













-75%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Тақырыбы: Бауырмалдылық және кеңпейілділік (25.31 KB)
