Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім: Тағам және сусын қайталау
Мектеп: Подлесная негізгі мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Төлеева Алтын Қазиқызы
Сынып: Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Ас мәзірі
Сабақ мақсаттары 1.1.1.1 Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді және дұрыс қабылдайды
1.4.2.1 мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау-көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу
Тілдік мақсат Барлық оқушылар:Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді;
Көпшілігі: Мұғалім көмегімен оқыған не тыңдаған таныс атауларын жаза алады;
Кейбірі:Анық сөйлеу арқылы, мәтінді түсінгенін көрсетеді. Диалогқа қатыса алады.
Алдыңғы білім
Оқушылар орындай алады: Сөздерді зейін қойып тыңдайды және таныс атауларды жаза алады.
Пәнге тән лексика мен терминология: айран, сүт, май, кәмпит, балмұздақ, ірімшік, жұмыртқа, ішемін
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ас мәзірі. Ас болсын!
Сабақ барысы Таңертең
Жоспарланған уақыт
Сабақтың басы
(10 минут) Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың ортасы
(6-30минут) Оқушылармен амандасу
Ең бірінші балалар мен мұғалім бір – бірімен амандасады.
1минут
1. «Шаттық шеңбер»
Сәлеметсіз бе? Алтын күн
Сәлеметсіз бе? Көк аспан
Сәлеметсіз бе? Туған жер
Сәлеметсіз бе? Қонақтар
2. Психологиялық тренинг. Оқушылар шеңберде тұрып өткен тақырыптардағы азық-түлік атауларын еске түсіріп, тізбектеп айтады. Мысалы тағам- ет, нан, сусын- шырын, шай, жеміс- алма, алмұрт. 2 минут
2. Топтастыру
Класты 2 топқа бөлу.
Ішетін сусындарды бір бөлек, жейтін тағамдарды бір бөлек топтастыру. Мысалы: су, сүт, шырын, айран, шай және нан, ботқа, май, қант, кәмпит, жұмыртқа 2 минут
3. Тақырыпты ашу. Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпты табады.
Кефир- Айран
Приятного аппетита! - АС болсын!
Мороженое – балМұздақ
Конфета – кӘмпит
Виноград- жүЗім
Сыр – Ірімшік
Бауырсак - бауыРсақ
Морковь- сәбІз
Ас мәзірі- мению
5 минут
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту. Баяу әуен
Кеспе қағаздар
Плакат, маркер
Орыс тілі, ағылшын тілі
Сабақтың соңы
(31-35 минут) 3. Сөздікпен жұмыс қайталау
Аламын
Алмаймын
Жеймін
Жемеймін
Ішемін
ішпеймін
беріңізші
1 минут
5. 1-тапсырма.
Оқушыларға мұғалім даярлап келген ас мәзірін тарату. Ішінде жаңа басқа сөздер жазылған. Мұғалімді балалар тыңдай отырып, айтылған сөзді ас мәзірінен табу керек болады және астын сызады. Болғаннан соң Оқушылар мұғалім жетекшілігімен артық сөздерді айтады. 5мин
Салат Айран
Сорпа Шәй
Күн Бауырсақ
Шырын сиыр
Әже Сорпа
Нан Мектеп
Мысық Сынып
Ботқа Ет
6. 2 тапсырма калаж құрастыру
Жеймін Ішемін
7. 3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқулық 7.3.3. Аудиозапис
Оқушыларды топтық жұмысқа әкелмес бұрын аудиодан диалогты тыңдатып, әр оқушыға сол диалогтағы сұрақтарды қойып, жауап ала отырып, топтық жұмысқа әкелу.
Әр топ асханаға барып, аспазшыға(қалпағы және алжапқыш) тапсырыс береді. 8 минут
Мұғалім жетекшілігімен оқушылар сөздермен сұхбат жасайды
8. Сергіту сәті «Қара жорға» бейнежазбасы арқылы іс-әрекет жасап билейді. 2 минут
9. 4-тапсырма. Дәптер 28 бет
ДҰРЫС. ДҰРЫС ЕМЕС
Жұптық жұмыс 2 минут
9. 5-тапсырма. 29 бет. Топтық жұмыс.
Мен нан
Мен сүт
Мен шай
Мен ет
Мен салат
Мен ботқа
Мен балмұздақ
Мен айран
Мен алма
Мен шырын
Оқушыларды топтық жұмысқа әкелмес бұрын аудиодан диалогты тыңдатып, әр оқушыға сол диалогтағы сұрақтарды қойып, жауап ала отырып, топтық жұмысқа әкелу.
8 минут
Сөзден сөйлем құрастыр
10. 6-тапсырма. Толықтырып айт.
Кітап: Кім?, Не?, Неше?, Қандай?
Балаларға ым-ишара арқылы « иә, айта аламын/жоқ,айта алмаймын» тіркестерінің мағынасын түсіндіру. Тақтаның екі бұрышына белгілер жапсырылады.7 мин
Жоқ, айта алмаймын!
Иә, айта аламын!
Бекіту сөздер үшін "Сәйкестендір" ойынын қолданамын. Дәптер 27 бет «Тағамдар» .Сурет бойынша тағам атауларын қайталап атап шығады.
Оқушылар тақтада көңіл-күйді білдіретін ілулі тұрған смайликтер бойынша сабаққа деген көңіл-күйін білдіреді.
Ас мәзірі, маркер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Рефлексия
Кімге сабақта түсінікті болды осы белгі жаққа барып тұрады.
«Ас мәзірі» тақырыбы бойынша сұрақтарыңыз болса мына белгіге барып тұрамыз.
«Цифрға сәйкес суреттерді қос». Сиқырлы қарындаш тапсырмасы.
(Сандар, суреттер)
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Барлық тапсырмалар жетондар арқылы бағаланады Көңілсіз көңілді қуанышты
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Өзін – өзі тану, ағылшын тілі.
Мәдениетпен, этикамен, АКТ-мен байланыс,
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар жұмыс түрлерін атап айтуды, сұрақ қоюды үйренді.
Жұмыс түрлерін қимыл арқылы өздері сұрап, орындай алады.
Оқушыларға тыңдау – көру материалдарын нақты әкелу
Бағалау критериийлері Тапсырма Дескриптор Балл
Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді 1-тапсырма (оқулық) Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздерді зейін қойып тыңдап, қайталайды, түсінеді 1
Мұғалім көмегімен оқыған не тыңдаған таныс атауларын жаза алады 1-2 тапсырма (дәптер) Оқыған, тыңдаған материалдарындағы таныс атауларды жаза алады 1
Анық сөйлеу арқылы, мәтінді түсінгенін көрсетеді. Диалогқа қатыса алады. 3-4 тапсырма (оқулық) Тақырыпқа қатысты мәтінді түсініп, диалогқа, рөлдік ойындарға қатысады. 1