Меню
Разработки
Разработки  /  МХК  /  Уроки  /  5 класс  /  Свет дзяцінства ў мастацтве

Свет дзяцінства ў мастацтве

План-конспект + презентация. Полная разработка интересного урока на белорусском языке.

05.03.2017

Содержимое разработки

Урок мастацтва

(айчынная і сусветная мастацкая культура) 06.03.2017

5 клас § 24 (урок № 24)

Свет дзяцінства ў мастацтве

Тэма: Дзеці мараць пра будучыню

Мэта: замацаванне ўяўленняў навучэнцаў аб тэме дзяцінства і своеасаблівасці

яе ўвасаблення ў мастацтве.

Задачы:

актуалізаваць прадстаўлення навучэнцаў аб магчымасцях мастацтва ў

малюнку будучага;

ахарактарызаваць асаблівасці сродкаў мастацкай выразнасці розных відаў

мастацтва ва ўвасабленні дзіцячай мары;

замацаваць уменне характарызаваць вобраз дзяцінства ў творах

розных відаў мастацтва;

развіваць асацыятыўнае мысленне і творчыя здольнасці

Матэрыял: Альбом для малявання, дошка, гуаш, акварэль, дадаткі з

дыска.

Абсталяванне ўрока:

1. Малюнкі мастацкіх твораў.

2.Ілюстрацыі твораў майстроў.

3.Дыдактычныя матэрыялы.

4.Работы вучняў.

Па выбары настаўніка.

Па выбары настаўніка.


Самыя моцныя і ўплывовыя ўспаміны амаль

заўсёды тыя, якія застаюцца з дзяцінства.

Ф. М. Дастаеўскі


Від урока: урок «адкрыцця» новых ведаў і адпрацоўкі ўменняў і рэфлексіі.

Формы арганізацыі пазнавальнай дзейнасці: франтальная, індывідуальная.

Міжпрадметный сувязі: чарчэнне, музыка, выяўленчае мастацтва.

Тып уроку: камбінаваны.

Месца ўрока ў вывучаемай тэме: чацьвёрты ўрок па тэме “Свет дзяцінства

ў мастацтве”.

Метады навучання: тлумачальна-ілюстрацыйны (гутарка, дэманстрацыя,

практычная работа);

Матэрыяльна-тэхнічнае і праграмнае забеспячэнне: камп’ютарны клас, мультымедыйная ўстаноўка, інтэрактыўная дошка, праграмы PowerPoint, Word, альбом для малявання, аловак, акварэль, каляровыя алоўкі.

Метадычнае забеспячэнне ўрока: мультымедыйная прэзентацыя, музычныя і відэафрагменты, вучэбны дапаможнік для 5 класа. Мастацтва (айчынная і сусветная мастацкая культура) §24.

Матывацыя: Веды аб мастацтве памогуць асвоіць многія прафесіі ў будучым.

Новыя паняцці і тэрміны:


ХОД УРОКА

І. Стварэнне эмацыянальнага настрою. Уводіны ў работу.

Добры дзень паважаныя вучні !

Я рады вітаць вас усіх.

І І. Стварэнне праблемнай сітуацыі .

Сёння ў нас тэма ўрока Дзеці мараць пра будучыню

І І І . Актуалізацыя і фіксацыя цяжкасцяў у дзейнасці.

Перад тым як перайсці да вывучэння новага матэрыялу, я задам вам некалькі пытанняў па тэмах, якія мы ўжо вывучылі:

  1. Што такое мастацтва? - універсальная мова зносін.

  2. Хто такі аўтар? - стваральнік мастацкага твора.

  3. Штотакое сродкі мастацкай выразнасці? - мова, з дапамогай якой розныя мастацтва маюць зносіны з намі.

  4. Што такое мастацкая творчасць? - від дзейнасці чалавека, у якой ствараюцца мастацкія вобразы.

  5. Што такое гісторыя любой дзяржавы? - гэта чарада падзей, якія адбываюцца з удзелам чалавека.

  6. Што такое алегорыя? - гэта іншасказанне, відарыс якой-та з'явы праз знаёмы вобраз.

  7. Што такое нацюрморт? - гэта выява неадушаўлёных прадметаў у мастацтве.

  8. Што такое казка? гэта твор чароўнага, фантастычнага характару, звычайна са шчаслівым канцом.

  9. Што такое увасабленне? — гэта прыпісванне неадушаўлёным прадметам якасцей жывых істот.

  10. Што такое дэкаратыўна-прыкладное мастацтва — гэта від мастацтва, у якім ствараюцца адначасова прыгожыя і карысныя творы.

V . Пошук рашэння праблемнай сітуацыі.

Дзеці разам са сваімі роднымі разважаюць пра тое, што з імі будзе, калі яны вырастуць. Часам дарослыя хочуць прыспешыць сталенне сваіх дзяцей. І робяць гэта па-рознаму, напрыклад, з дапамогай «дарослага» адзення...

Даўней спецыяльнага адзення для дзяцей не было. Хлопчыкаў і дзяўчынак з вышэйшых слаёў грамадства апраналі ў такія ж мундзіры і цяжкія жорсткія сукенкі, як і ў дарослых. А на галаву даводзілася надзяваць пудраны парык. Дзяцей з сялянскіх сем’яў таксама апраналі як дарослых.


Андрэс Лопес Паланка. Луі Кармантэль.

Партрэт інфантаў дона Леапольд Моцарт з сынам

Карласа і дона Фернанда Вольфгангам і дачкой Нанэрль







Часам бацькі настолькі дакладна планавалі будучыню сваіх

дзяцей, што прасілі мастака адлюстраваць яе ў карціне. У парадным партрэце прыдворны мастак Андрэс Лопес Паланка адлюстраваў зусім маленькіх сыноў іспанскага караля. Малодшы — у цяжкім, расшытым каштоўнымі камянямі, каралеўскім уборы, а старэйшы — у манаскай сутане ў знак таго, што ў будучым ён прысвяціць сябе рэлігіі. Бацькі радуюцца, калі заўважаюць у сваіх дзяцей якія-небудзь таленты. Сям’я Вольфганга Амадэя Моцарта праславілася на ўсю Еўропу дзякуючы музычнаму дару маленькага хлопчыка. Ён стаў першым дзіцем, які адправіўся на сапраўдныя гастролі. На малюнку французскага мастака Луі Кармантэля маленькі Моцарт паказаны з бацькам і старэйшай сястрой. Хлопчык упэўнена адчувае сябе за клавесінам і апрануты па-даросламу.

Карціна «Вуснае лічэнне» Мікалая

Пятровіча Багданава-Бельскага — свайго роду падзяка мастака чалавеку, які

дапамог яму стаць прафесіянальным жывапісцам. Сяргей Аляксандравіч Рачынскі быў памешчыкам у тых краях, дзе з’явіўся на свет хлопчык. Дзіця так і запісалі — Багданаў, гэта значыць «Богам дадзены».

С. А. Рачынскі адкрыў бясплатную школу

для сялянскіх дзяцей, дзе і выкладаў.

Педагог заўважыў талент аднаго са сваіх вучняў і дапамог яму атрымаць прафесіянальную мастацкую адукацыю.

Другую частку свайго прозвішча жывапісец атрымаў «з рук» цара. Той,

падпісваючы дыплом акадэміка жывапісу, дадаў да прозвішча «Багданаў» назву яго роднага павета — «Бельскі».

Дзеці 20 стагоддзя сталі марыць аб прафесіях, звязаных з навукамі і тэхнікай, як хлопчыкі на карціне савецкага жывапісца Аляксандра Аляксандравіча Дэйнэкі.







Але грымнула вайна, хлопцы

пайшлі на фронт. Хтосьці не вярнуўся...

Савецкі скульптар Яўген Віктаравіч Вучэціч у мануменце «Помнік воіну-вызваліцелю» паказаў гераізм савецкага салдата, які выратаваў нямецкую дзяўчынку. Яго твар

напружаны, вобраз рашучы і непрыступны. Левай рукой воін беражліва прыціскае да сябе дзяўчынку, у правай трымае цяжкі меч, які сімвалізуе перамогу.





У мастацкіх вобразах увасабляецца тое, пра што мы думаем, аб чым марым. Пільна ўзіраючыся ў люстэрка мастацтва, мы становімся разумнейшымі, больш добрымі, лепшымі.




І V. Практычная работа з самаправеркай і ўзаемаправеркай.

Пытанні і заданні

1.Прачытайце на кампакт-дыску апавяданне А. Гайдара «Гарачы камень».

Што такое шчасце з пункту гледжання галоўнага героя?

2.Паглядзіце ў інфармацыйных крыніцах мультфільм І. В. Кадзюковай

«Дзіўная вячэра на Куццю». Што такое шчасце з пункту гледжання

хлопчыка? Верш «Пра хлопчыкаў і дзяўчынак»

(пер. С. Я. Маршака)

А. Гайдар. Апавяданне «Гарачы камень»



Творчая майстэрня

1.Прачытайце на кампакт-дыску верш з англійскай народнай паэзіі ў пе-

ракладзе С. Я. Маршака «Пра хлопчыкаў і дзяўчынак». Выканайце ма-

люнак (фатаграфію) на тэму «З чаго толькі зроблены... (хто? — выберы

сам)».

2.Азнаёмцеся з літаратурнай старонкай на кампакт-дыску па тэме «Свет

дзяцінства ў мастацтве». Выканайце заданні.



V І. Фізкультхвілінка для вачэй. ( прыкладна на 25 хвіліне)

У сярэднім тэмпе прарабіць тры - чатыры кругавых рухаў вачмі ў правы бок, столькіж у левы бок. Паслабіўшы мышцы вачэй, паглядзець у далеч на лік 1-6. паўтарыць 1-2 разы. (Можа быць і ў форме прэзентацыі на камп’ютары)







VIІ. Падвядзенне вынікаў, абагульненне і сістэматызацыя ведаў з

выстаўленнем адзнак.

Падвядзенне вынікаў работы на ўроку ( аналіз адказаў, аналіз выканання пастаўленых задач, дапушчаных памылак).


VIІI. Рэфлексія навучальнай дзейнасці на ўроку.

Ітак, падвядзем вынікі нашага ўрока.

Ацаніце самі вашу дзейнасць на ўроку па методыцы “Незавершаных сказаў”.

Сёння я даведаўся (-лася) … Я выконваў (-ла) … Я зразумеў (-ла) … Я навучыўся (-лася) … Я паспрабую … Было цяжка …


ІХ. Інфармацыя пра дамашняе заданне.

Тэма 9. Вобраз маці ў мастацтве – тэма ўрока “Веліч мацярынскага сэрца”.

Матэрыял: Падрыхтоўка вуснага сачынення «Мая мама – лепшая на свеце ».

Выкананне фотапартрэта мамы, бабулі. Выкананне малюнка на

тэму «Калыханка». Альбом, краскі, карандашы.

-75%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Свет дзяцінства ў мастацтве (623 KB)
