Алматинскя обл Жамбылский район
СШ им.Асета Бейсеуова
Учитель анг.яз. Мусабаев Нурмуханбет Қысқа мерзімді жоспар Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Unit 2: Education | Мектеп: Әсет Бейсеуов атындағы орта мектеп МДШО Мұғалімнің аты-жөні : Мусабаев Нурмуханбет Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||
Күні: 17.11.2017 | |||||||
Сынып: 8а | |||||||
Сабақ тақырыбы | Schools in Kazakhstan | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | * to develop the students reading, speaking, thinking skills. To develop pupils abilities in reading for understanding; | ||||||
Сабақ мақсаттары | *to give some information about primary school, to enrich students’ knowledge about school; introduce the systems of education in Kazakhstan | ||||||
Жетістік критерийлері | *students will use correctly prepositions and vocabulary words; | ||||||
Тілдік мақсаттар | *to developing the understanding about rules of grammar and their use in writing English. | ||||||
Құндылықтарды дарыту | to develop the values, moral and character of the students. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Kazakh | ||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | checking the previous vocabulary | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Begining
7 min
| Organization moment Teacher greets students; students respond to greeting and take their places. T Good morning children and our guests. S/s Good morning teacher
1. came …. was reading; 2. entered …. was standing; 3. returned …. had done; 4. liked ….. was; 5. didn’t sleep …. was playing; 6. came …. didn’t know …. had left; 7. told …. had invited; 8. promised …. would finish; 9. asked …. lived. Description: A Learner reads the home task. They check to each other Teacher monitors their answers, and correct their mistakes.
start [sta:t]n/v, move [mu:v], ordinary [‘ɔ:dinəri], primary [‘praiməri], secondary [‘sekəndəri], comprise [kəm’praiz], curriculum [kə’rikjuləm], compulsory [kəm’pʌlsəri], last [la:st] education [edju’keiʃn], modern [‘mɔdən], knowledge [‘nɔlidȝ], last[la:st], get acquainted[‘get ǝ’kweintid] Description: A Learner repeats after the teacher, Teacher monitors their answers, and drills the pronunciation of certain words. They’ve cards in KZ and in Eng. |
PPT Slide #1
| |||||
Middle
20 min
8 min
End
3 min |
My name is Aidar. I am 14 years old and now I am living in Astana, the capital of Kazakhstan. I started school at the age of seven. It was an ordinary school in Almaty where my family lived before. After four years of primary school I went to secondary school .Primary and secondary schools comprise eleven years of study. Nine years of classes are compulsory in our republic. The primary school curriculum included such subjects as Kazakh, Maths, Russian, Drawing, PT and Music. We had also Nature classes. Our school was not an English school but we had English classes which started in the second form. Our school year began on the first of September and ended in May. It lasted 9 months .We had 4 holidays a year: winter, spring, summer and autumn. On the first of September we got acquainted with our teachers and had our first lessons. Every lesson lasted forty five minutes. Every we had 4 or 5 lessons. We usually had a lot of homework our homework 2 hours and it took us to do it. If we didn’t know how to do our homework we usually ask the teachers for help.
1. What age did Aidar start school at? 2. When did he go to secondary school? 3. How many years of study do primary and secondary schools comprise? 4. How many years of study are compulsory in our republic? 5. What subjects does the primary school curriculum include? 6. When does the school year begin and end? 7. What holidays do you have every year? 8. When do you get acquainted with your teachers? 9. How long does every lesson last? 10. How many lessons did you have every day when you studied at primary school? 11. What will you do if you don’t know how to do your homework?
* Teacher monitors their answers, makes some notes if it necessary,
1. Astana is the capital ____ Kazakhstan. 2. I started school ____ the age of seven. 3. Nine years ____ classes are compulsory. 4. Our school year usually begins ___ the first ___ September.
5. ___ the first of September we get acquainted ___our teachers.
* uses correctly prepositions Feed back
1. Мен мектепке жеті жасымда бардым. I went to school when I was seven years old. Description:: A learner *follows the theme of the lesson *translates the sentences into Kazakh
1. After four years of …………school classes I went to ………school. 2. Primary and secondary schools together …… eleven years of study. 3. The primary school curriculum …… such subjects as Kazakh, Maths, Russian, Drawing, Physical Training and Music. 4. Our school year begins on the first of September and ends in May. It……9 months. 5. On the first of September we …… with our teachers. Description:: A learner *follows the text *puts the words into the gaps
Description:: A learner *follows grammar rules of prepositions
Ex. VII. Page 69. Learn by heart the poem “The school”. |
Active board
PPT Slide #2
Slide #3
Slide #4
Slide #5
Worksheet
| |||||
Сабақтың соңы 2мин | Reflection Ask learners what the most interesting/ difficult part of the lesson was. Name two words you practiced today. What was easy for you? What was difficult for you? Why was it difficult? + Мен ................ үйрендім. - Маған .............. қиын. |
| |||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылар-дың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспары ңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру: Қабілеті жоғары оқушылар сұрақтарды өз бетінше құрастыра алады.
|
| Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|