Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Біздің өміріміздегі алгоритмдер | Мектеп: Диев орта мектебі | ||
Күні: 02.12.2017 | Мұғалімнің аты-жөні:Исмагулова Ж.Б. | ||
Сынып: 5 | Қатысқандар: 12 | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Виртуалды лабиринттен шығуды табу | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.2- алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.2.3 - орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру | ||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: алгоритмді сөз түрінде ұсына алады, орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіреді Көбісі: виртуалды лабиринттен шығу алгоритмін тиімді үлгісін ұсынып, бірнеше лабиринттен кедергісіз өте алады. Кейбіреуі: виртуалды лабиринттен шығу алгоритмінің ең тиімді, қысқа жолын ұсынады | ||
Бағалау критерийі | 1. Алгоритмді сөз түрінде жазады және орындаушылар мен олардың командалар жүйесіне мысалдар келтіреді. 2. Виртуалды лабиринттен шығу алгоритмін сөз түрінде құрайды; 3. Виртуалды лабиринттен шығудың тиімді жодарын табады. | ||
Тілдік мақсаттар | Виртуалды лабиринтті өтуге арналған термин сөздердің үш тілдегі аудармасы ОҢҒА – ВПРАВО - RIGHT СОЛҒА – ВЛЕВО - LEFT ТӨМЕН – ВВЕРХ - DOWN ЖОҒАРЫ – ВНИЗ - UP | ||
Құндылықтарға баулу | Құрмет, әріптестік, ашықтық. Құндылықтарға баулу жұптық және өзара көмек беру жұмыс әрекеті арқылы жүзеге асырылады. | ||
Пәнаралық байланыс | Математика – логикалық ойлау, тиімді жолдар іздеу. Сурет – сызбаларды графикалық түрде көрсету. Ағылшын тілі – терминдердің аудармасы. | ||
Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Лабиринт ұғымын, орындаушыларға және олардың командалар жүйесі туралы біледі, алгоритмді сөз түрінде ұсынады.
|
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы
Топқа бөлу.
Үй жұмысын тексеру
| Ұйымдастыру: Оқушыларды түгендеу, қауіпсіздік журналына қол қойдыру Психологиялық ахуал: «Cookies» санамағы. Қатысушылар дөңгеленіп тұрады, реті бойынша саналады. Барлығы бірге қол шапалақтап, тізесіне шапалақ ұрады 3 қайталап жасап, келесі сұхбатты жүзеге асырады. Барлығы: Who took the cookies from the cookies can? (Кәмпиті бар банкадан кім кәмпит алды?) Бірінші (немесе кімге кезек келді сол): - Number ten took the cookies from the cookies can! (оныншы номер кәмпиті бар банкадан кәмпит алды). Кімге бағытталды ол: - Who?! Me?! Not me!!! Барлығы: - Then who took the cookies from the cookies can? (Онда кәмпиті бар банкадан кім кәмпит алды?). Осылай жалғаса береді. Кім шатысады сол ойыннан шығады.
«Жасырлған сурет». Оқушыларың орындықтарының асытна суреттер жасырылады, суреттерді біріктіретін ұғымдар бойынша жинақталады. «Артығын тап» әдісі. LearningApps.org сайтында берілген тапсырмадан артық сөздерді белгілеп шығу керек. Кері байланыс. Мадақтау сөздері қолданылады. Жеңімпаз өз себетіне 1 робот алады. |
http://LearningApps.org/3722466
| |||||||||
Сабақтың ортасы Ой қозғау Терминдермен жұмыс 1 мин Өмірмен байланыс «Мәңгілік ел» құндылықтарын ашу
Жаңа сабақ Тапсырмалар
Сергіту сәті 2 мин | Қызығушылығын ояту тапсырмасы. «Лабиринттегі робот» ойыны (5 мин) Миға шабуыл. Сіздер лабиринттің виртуалды түрімен жұмыс істедіңіздер. Ал лабиринтті өтуде сіздің басты мақсатыңыз не? Олай болса біздің бүгінгі тақырыпты өтудегі мақатымыз не болмақ?(Оқушылармен бірге сабақ мақатын анықтау)
Бағыттаушы батырмалардың атауын 3 тілде дәптерлеріне жазып алу. ОҢҒА – ВПРАВО – RIGHT, СОЛҒА – ВЛЕВО - LEFT ТӨМЕН – ВВЕРХ – DOWN, ЖОҒАРЫ – ВНИЗ – UP
Виртуалды лабиринтер қазіргі таңда көптеген ойындардың негізгі идеясы болып тұр. Бұл идея үлкен ғимараттардың виртуалды үлгісін жасауда да қоланаылады. Мысалы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кітапханасының Музейіне Виртуалды тур жасау. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар виртуалды лабиринт тақырыбын жекелей оқып, жұптасып ой бөліседі, одан идеяларын топқа салады. 1 тапсырма. Сөз түрінде лабиринтен өту алгоритмін жазбаша түрде ұсыныңыз. Дескриптор:
Кері байланыс. «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы тапсырманы шешу жолын талқылайды, тиімді жолдарын саралайды. Өзара бағалау жүргізеді. 2 тапсырма. Виртуалды «Лабиринт» ойыны арқылы робот орындаушыны бастапқы нүктеден соңғы нүктеге дейін бағыттау. Ойынның оңай кезеңдерін жұптасып өтіп, қиындаған тұста топқа бірігу ұсынылады. Орындауға 10 мин Дескриптор:
«Телекөпір» арқылы кері байланыс беріледі. Оқушылар қиындық туғанда микрофонға қол созып, шыққан мәселені баяндап шешу жолдарын табуға көмек сұрайды. Мұғалім ауызша бағыттаушы нұсқаулармен ойлану бағытын көрсетіп, мәселені шешуді көздейді. Шешімін таба білгендерді мадақтап отырады. 3 тапсырма. «A Maze-ing лабиринт» ойынын арқылы робот орындаушыны басқарып дейін бағыттау. 10 кезеңге дейінгі тапсырманы орындау ұсынылады. Дескриптор :
«Сұхбат» мұғалім 4-5 оқушыларға жақындап сұхбаттасып, ойын кезеңдерін өтуде ненің маңызды болғанын сұрайды. Сергіту сәті «Көңілді күн» | http://funforkids.ru/flash/maze03.swf лабиринттегі робот
http://tour.prezidentsmuseum.kz/kk/
https://blockly-games.appspot.com/maze?lang=ru&level=1&skin=0
http://allforchildren.ru/online/maze10.php
https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8 | |||||||||
Сабақтың соңы 15 мин Рефлексия 4 мин
Бағалау 2 мин 2 мин | Рефлексия: Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы «555»: «5» – 5 сөйлеммен бүгінгі сабақтан не білдіңіз? «5»- 5 сөзден тұратын сөйлеммен сабақтың негізгі түйіні «5»- 5 әріптен тұратын сөзбен сабаққа баға беріңіз. «Роботтар» әдісі. Қалыптастырушы бағалау роботтарды тарату арқылы жүргізіледі сабақ бойы. Сабақ соңында кімде қандай робот басым болса, сәйкесінше кері байланыс беріледі.
Балалар біз сабақтың басында берілген мақсаттарымызға қол жеткіздік пе? (Оқушылар бағалау критерийлерін оқиды, келіскен жағдайда қол шапалақтайды) 1. Алгоритмді сөз түрінде жазады және орындаушылар мен олардың командалар жүйесіне мысалдар келтіреді. 2. Виртуалды лабиринттен шығу алгоритмін сөз түрінде құрайды; 3. Виртуалды лабиринттен шығудың тиімді жодарын табады. |
Робот суреттері бар карточкалар | |||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||
Сыныптағы саралау жұмысы тапсырмалардың оңайдан күрделенуі арқылы жүзеге асырылады. Қажетінше мұғалім немесе өз тапсырмасын аяқтаған оқушы көмек береді. Оқушылар қарқыны бойынша жылдам жұмыс істейтін оқушылар мұғалім көмекшісі ретінде жұмыс қарқынының үдетілуіне септігін тигізеді. Әр тапсырмадан соң кері байланыс пен уәждендіру мақсатында жұмысты бағалау іске асырылады. | Қалыптастырушы бағалау, кері байланыс арқылы, тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың білім деңгейін робот суреттерін беру арқылы және дескрипторлар арқылы анықтаймын. | Қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі және қолданады. Сергіту сәті | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||
| |||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |