Мұғалім: | Исақанова Қарлығаш Темеркановна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән: | Қазақ тілі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сағат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар сабақтың тақырыбын ашады, мазмұнын игеруге талпынады, ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдысын қалыптастыруға жағдай жасау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың міндеттері: | Жеке, жұптық,топтық жұмысты ұйымдастыру. Семантикалық картаны, ребус шешуді, мәтіндік диктант жазу арқылы сабақтың нәтижесіне жету. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді, өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
І.Ұйымдастырушылық кезеңі | Топқа бөлу. Сәлемдесу. Түгендеу. Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларды санатамын.Яғни 1,2,3 3-топқа бөлінеді. Біріншілер бірінші қатарға отырады Екіншілер екінші қатарға отырады Үшіншілер үшінші қатарға отырады | Оқушылар топқа бөлінеді.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысын тексеру. «Ыстық орындық» стратегиясы | Бір ғасырда неше жыл бар? Бір жылданеше ай бар?
| Сұрақ-жауап арқылы үй жұмысын айтады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа деген қызығушылығын арттыру | Суретте нені көріп тұрмыз? | Сағатты
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбына шығу | Балалар, дұрыс айтасыңдар. Бүгінгі сабақтың тақырыбы сағат қанша? Сағат неше? Қалай ойлайсыңдар, сабақтың мақсаты қандай? | Мұқият тыңдайды.
-сөздермен танысамыз; -тапсырмалар орындаймыз; -сұрақтар құрастырамыз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сөздермен таныстыру.
| Бұрын ойлап тапты – изобрели давно күннің көмегімен анықтаған – определяли с помошью солнца таяқша пайдаланды – использовали палочку шеңбер бойымен жылжи отырып – двигаясь по кругу құм сағат – песочные часы пайда болды - появились | Сөздерді дәптерлеріне жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқыңдар, аударыңдар.
| Мәтінді оқып, орыс тіліне аударыңдар. Алғашқы сағат. Алғашқы сағатты жүздеген жылдар бұрын ойлап тапты. Бұрын уақытты күннің көмегімен анықтаған. Мұндай сағат – күн сағаты деп аталады. Сағат тілінің орнына таяқша пайдаланды. Таяқшаны айнала шеңбер сызылады. Таяқшаның көлеңкесі шеңбер бойымен жылжи отырып, сағаттың неше болғанын көрсетеді. Құм сағаттар уақыттың қысқа интервалын көрсетеді. Сонан соң қалта, кварц сағаттары пайда болды. | Мәтінді оқиды, аударады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс
| І –топ.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер. 1.Алғашқы сағатты неше жыл бұрын ойлап тапты? 2.Сағаттың неше түрі бар? ІІ-топ. Суреттегі сағаттарды салыстыр.
ІІІ-топ.Берілген сипаттамалар қандай сағат түрлеріне жатады? Жауабын дәлелде.
А) Күн сағаты В) механикалық сағат С) құм сағаты. | Әр топ өздеріне қатысты тапсырмаларды орындайды, жауаптарын дәлелдейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті. | Музыкалық сергіту сәтін орындаймыз «Қара жорға» | Мұғаліммен бірге сергіту сәтін орындайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Грамматикалық бөлім. Сан есім | І-топ. Семантикалық картаны толтырыңдар.
| І-топ семантикалық картасын толтырады. Жауаптарын қорғайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІ-топ . Ребустың шешімін табыңдар. ІІІ-топ. Сан есімі бар мақал-мәтелдерді теріп жазыңдар. Сан есімдер қандай сұраққа жауап береді? 1.Жетіге келгенше жерден таяқ жерсің 2.Су ішкен құдығыңа түкірме! 3.Балапан ұяда не көрсе, 4.Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына | ІІ-топ ребустың шешімін тауып, сан есімдерді атайды. ІІІ-топ. Сан есімі бар мақалдарды тауып, сан есімдердің сұрақтарын жазады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | (формативті бағалау «бағдаршам» әдісі арқылы) | Әр топтың жұмыс нәтижесін «бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймыз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білімдерін қорытындылау | Мәтіндік диктант. 1.Алғашқы сағатты ------ жылдар бұрын ойлап тапты. 2.Күннің көмегімен анықтаған сағат – .... сағаты деп аталады. 3. Сағат тілінің орнына ------ пайдаланды. 4. ------- көлеңкесі сағаттың неше болғанын көрсетеді. 5.Құм сағаттар уақыттың ----интервалын көрсетеді. | Оқушылар диктант жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Бағалау критерийі:
Қатесіз орындалған жұмыс-«5» Жұмыста түзету болса «4» Жұмыста қате болса –«3» | Оқушылар орындап болғасын бір-бірін тексереді. Бағалау критерийіне қарап, тиісті бағаларын қояды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | 1.Сағат туралы қосымша мәліметтер жазу. 2. «Сағат» сөзіне бес жолды өлең құрастыру 3. «Менің күн тәртібім» шағын әңгіме жазу. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия: | «Сөйлемдерді жалғастыр» 1.Бүгін сабақта мен...... 2. Енді мен сағатқа қарап .......... 3. Сабақтан алған әсерім ............ | |