Қазақ тілі 5 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Мектеп
Сабақтың мақсаты:1. Оқушылар мектеп туралы жан-жақты білім алады;
2. Оқушылардың сөздік қоры, ойлау қабілеттері артады;
3. Өздерінің білім алып отырған білім ордасын құрметтей білуге үйренеді;
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері: әңгімелеу, диалог құрау, түсіндіру, сұрақ – жауап, тапсырмалар орындау, ассосация құрау, дидактикалық ойын.
Сабақтың көрнекілігі: мәтіндер, тапсырмалар, суреттер, смайлдар, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіздер ме, балалар?
- Сонымен ,балалар, бүгінгі сабағымызды М. Мақатаев атамыздың өлең жолдарынан бастайық, бірге оқып шығайық.
Мектебің мынау, класың
Осында он жыл тұрасың
Тарыдай болып кіресің,
Таудай болып шығасың.
Кезекшімен диалог:
- Бүгін нешесі?
- Сыныпта кім жоқ?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Қазір қандай мезгіл? (Қыс)
- Қыс айларын ата (желтоқсан, қаңтар, ақпан)
- Қазір қыстың нешінші айы?(үшінші)
- Қыста ауа - райы қандай?
- Балалар, кім сабаққа белсенді қатысып отырады және тапсырмаларды кім дұрыс орындайды, сол оқушы смайл алады.
- Ал енді ,балалар, топқа бөлінейік. Мына стикер түстерін таңдаңдар.
1 топ 2 топ 3 топ
Сары Көк Жасыл
2. Үй тапсырмасын тексеру.
- Мектеп, білім туралы мақал - мәтелдер жаттау.
Кері байланыс: Белсенді оқушыға смайл беру. (Бір, екі оқушыдан айтады)
3. Жаңа сабақ.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сөзжұмбақты шешейік.
Мына сөздердің орысша баламасын қазақшаға аудару арқылы сөзжұмбақ шешеміз.
| № | орысша | қазақша |
| 1 | учитель | мұғалім |
| 2 | школа | кітап |
| 3 | книга | тақта |
| 4 | доска | тақта |
| 5 | тетрадь | дәптер |
| 6 | предмет | пән |
Кері байланыс: Смайл беру.
Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «МЕКТЕП»
Мектеп туралы не білеміз? Мектеп сөзін естігенде қандай ассоциация туады?





Слайд көрсету « Мектеп »
Ал енді ,балалар, осы тақырыпқа диалог құрастырайық.
- Мектебің қай көшеде орналасқан?
- Менің мектебім Панфилов көшесінде орналасқан.
- Мектебің неше қабатты?
- Мектебім үш қабатты.
- Мектебің қандай?
- Мектебім үлкен, жарық, әдемі, кең
- Мектебің саған ұнай ма?
- Иә, әрине
- Мектеп директоры кім?
- Мектепте қандай кабинеттер бар?
- Тағы нелер бар?
- Сонымен балалар, біз қандай жұмыс атқардық?
Бір - бірімізбен пікір алыстық. Біз диалог арқылы сөйлестік.
Диалог дегеніміз не?
Диалог дегеніміз екі адамның бір - бірімен пікір алысуы, әңгімелесуі.
Сергіту сәті:
4. Тапсырмаларды орындау.
Біз диалог құрып көрдік. Ал енді мәтінмен жұмыс орындаймыз.
Тапсырма: Мәтін арқылы диалог құру.
Тапсырма: алдарыңыздағы мәтінді оқып, аударамыз. Әр топ тапсырма орындайды.
Мәтін
Мынау – мектеп. Ол үш қабатты. Мектепте қазақ тілі, орыс тілі, математика т. б кабинеттері бар. Олар кең, жарық. Мұнда бір асхана, спорт залы, емдеу кабинеті бар. Оқушылар кітап оқиды, дәптерге жазады, сурет салады. Мектеп - білім ордасы. Біздің мектепке қош келдіңіздер!
- Мынау не? --------------------- -- Мынау мектеп.
- Мектеп неше қабатты? -------
- Мектеп үш қабатты.
- Қандай кабинеттер бар? --------- Мектепте қазақ тілі, орыс тілі кабинеттер бар.
- Олар қандай? ------------------------
- Олар кең, жарық.
- Тағы нелер бар?
- Мұнда бір асхана, спорт залы бар.
- оқушылар не істейді? -----------
- Оқушылар кітап оқиды, дәптерге жазады.
- Мектеп дегеніміз не? -----------
- Мектеп – білім ордасы
Кері байланыс: кім жақсы қатысты, соған смайл беру.
3 тапсырма: Мәтіннен негізгі сөздерді табыңыздар.
Білім, мектеп.
4 тапсырма:
1- топ 2- топ
«Мектеп» сөзін септеу «Мектеп» сөзін тәуелдеу.
А. мектеп Менің мектебім
І мектептің Сенің мектебің
Б мектепке Сіздің мектебіңіз
Т мектепті Оның мектебі
Ж мектепте
Ш мектептен
К мектеппен
3- топ
Мектеп сөзіне үш сөйлем құрау.
- Оқушылар бір - бірінің жұмысын тексереді.
- Оқушыларды бағалау.
«5»- бір қате
«4»- 2 - 3 қате
«3»- 4 - 5 қате
- Кім дұрыс орындады, сол оқушының жұмысын оқыту (смайл беру).
5. Дидактикалық ойын: Сөйлемдерді дұрыс құрау.
1. барды, мектепке, балалар, таңертең
2. сабақта, өтті, жаңа, тақырыптар
3. екі, қабатты, мектеп
4. көп, оқиды, оқушылар, мектепте.
6. Қорытынды.
- Біз бүгін не жайлы әңгімелестік?
- Сонымен біздің мектебіміз қандай?
- Неше қабатты?
- Мектеп неше қабатты?
7. Үй тапсырмасын беру.
Мектеп тақырыбына шағын шығарма жазу.
8.Бағалау.
Формативтік бағалау.
| Оқушылардың аты-жөні | Сөздікпен жұмыс | Мәтінмен жұмыс,сұрақтарға жауап беру. | «Сәйкестендіру» әдісі. | баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критериялары: «5» - 14-15 балл.
«4» - 13-12 балл
«3» - 11 – 8балл.
9. Кері байланыс: Кімге сабақ ұнады,стикерге «Екі жұлдыз бір тілек» тілектеріңізді жазып қалдырыңыздар.
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар.


Сабақтың тақырыбы: Мектеп (47.5 KB)

