Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  4 класс  /  Сабақтың тақырыбы "Аққала жасайық"

Сабақтың тақырыбы "Аққала жасайық"

презинтация к уроку по казахскому языку для 3 классов с несказахским языком обучения

13.12.2017

Содержимое разработки

  Сабақтың тақырыбы:  Аққала жасайық         қазақ тілі пәнінің мұғалімі:  Хастарбек А.

Сабақтың тақырыбы: Аққала жасайық

қазақ тілі пәнінің мұғалімі: Хастарбек А.

Сабақтың мақсаты:    1. Мәтінді оқи отырып оқушының қыс мезгілі, қардан жасалатын аққаланың құрылысы туралы өз ойларын ашық айтуға үйрету. Қыстағы табиғат құбылыстары туралы түсініктерін кеңейту. Коллеграфиялық және грамматикалық сауаттылықтарын арттыру.   2. Өз бетімен іздене жұмыс істей білуге баулу, білімге деген қызығушылықтарын арттыру.   3. Тіл байлығын, ой-өрісін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру. Сабақтың түрі: аралас сабақ  Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ойын, әңгімелеу, түсіндіру, топпен жұмыс.  Сабақтың көрнекіліктері: слайд арқылы көрсету, қыс мезгілінің және аққала суреттері.   Пәнаралық байланыс: дүниетану, еңбекке баулу.

Сабақтың мақсаты:

1. Мәтінді оқи отырып оқушының қыс мезгілі, қардан жасалатын аққаланың құрылысы туралы өз ойларын ашық айтуға үйрету. Қыстағы табиғат құбылыстары туралы түсініктерін кеңейту. Коллеграфиялық және грамматикалық сауаттылықтарын арттыру. 2. Өз бетімен іздене жұмыс істей білуге баулу, білімге деген қызығушылықтарын арттыру. 3. Тіл байлығын, ой-өрісін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ойын, әңгімелеу, түсіндіру, топпен жұмыс. Сабақтың көрнекіліктері: слайд арқылы көрсету, қыс мезгілінің және аққала суреттері. Пәнаралық байланыс: дүниетану, еңбекке баулу.

1. Ұйымдастыру кезеңі А) Психологиялық дайындық. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.     Ә) Көркем жазу минуты.  (Ққ әрпін жазады және оған қатысты 5 сөз жазады).

1. Ұйымдастыру кезеңі

А) Психологиялық дайындық. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.

Ә) Көркем жазу минуты. (Ққ әрпін жазады және оған қатысты 5 сөз жазады).

2. Өткен сабақ пен  жаңа сабақты сабақтастыру. А) Үй жұмысын тексеру: _________________   Ә) Өткен тақырыпты «Оқиғалар тізбегі» әдісі арқылы қайталап, бекіту.

2. Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру.

А) Үй жұмысын тексеру: _________________ Ә) Өткен тақырыпты «Оқиғалар тізбегі» әдісі арқылы қайталап, бекіту.

3. Жаңа сабақ.  Миға шабуыл (сурет бойынша сөйлету).

3. Жаңа сабақ. 

Миға шабуыл (сурет бойынша сөйлету).

4. Мағынаны тану А) Оқулықпен жұмыс.   Ә) Сөздікпен жұмыс. Аққала - снеговик Қар жауып тұр – идет снег  Қар жауғанда – когда пошел снег Соқты – слепили  Соғады – слепят (будут лепить)

4. Мағынаны тану

А) Оқулықпен жұмыс.

Ә) Сөздікпен жұмыс.

Аққала - снеговик

Қар жауып тұр – идет снег Қар жауғанда – когда пошел снег

Соқты – слепили Соғады – слепят (будут лепить)

1-тапсырма. Өлеңді оқы.    Қар жауғанда топ бала,  Соқты келіп аққала.  Мұрны сәбіз, үп-үшкір.  Көзі көмір, қап-қара.  Көне шелек басында,  Сыпырғышы қолында.  Мұз айдынға ойнауға  Келгендей ақ ол мұнда.   (Ғани Орманов)

1-тапсырма. Өлеңді оқы.

Қар жауғанда топ бала, Соқты келіп аққала. Мұрны сәбіз, үп-үшкір. Көзі көмір, қап-қара. Көне шелек басында, Сыпырғышы қолында. Мұз айдынға ойнауға Келгендей ақ ол мұнда.

(Ғани Орманов)

« Есте сақта!»  айдары  Мен жасаймын  Сен .... .  Сіз ... .  Ол ... .             Біз жасаймыз  Сендер ... .  Сіздер ... .  Олар ... .   Бұл айдарда оқушылар  мен жасаймын , біз жасаймыз тіркестерін қайталап, еске түсіреді. Б) Тақтамен жұмыс.  «Ойна» сөзінің жіктелуін жазады.

« Есте сақта!»  айдары

Мен жасаймын Сен .... . Сіз ... . Ол ... .

Біз жасаймыз

Сендер ... . Сіздер ... . Олар ... .

Бұл айдарда оқушылар  мен жасаймын , біз жасаймыз тіркестерін қайталап, еске түсіреді.

Б) Тақтамен жұмыс. «Ойна» сөзінің жіктелуін жазады.

5. Қызығушылықтарын ояту 2-тапсырма. Оқы, аудар.   Зима. Холодно. Пошел первый снег. Дети лепат снеговика. У Шерхана коньки, у Абылайхана лыжи. Акнур и Айгерим катаются на санках. 3-тапсырма. Жұмбақты оқы шешуін тап. Шелек қалпақ басында,   Сәбіз екен танауы  Қыста қардан туатын,  Тауып көрші сен оны            (...........)

5. Қызығушылықтарын ояту

2-тапсырма. Оқы, аудар. Зима. Холодно. Пошел первый снег. Дети лепат снеговика. У Шерхана коньки, у Абылайхана лыжи. Акнур и Айгерим катаются на санках.

3-тапсырма. Жұмбақты оқы шешуін тап.

Шелек қалпақ басында, Сәбіз екен танауы Қыста қардан туатын, Тауып көрші сен оны            (...........)

4. Сергіту сәті.  « Қыдырып қайтайық» (Музықалық сүйемелдеумен жасалады)

4. Сергіту сәті. « Қыдырып қайтайық»

(Музықалық сүйемелдеумен жасалады)

Б) Дәптермен жұмыс.  4-тапсырма. Сөйлемді толықтырып жаз. Қыс Қыс айлары: (декабрь,январь,февраль). Қыста күн (холодно ) болады. (Снег ) жауады. (Зимой) біз (тепло) киінеміз. Қыста (мы) аққала жасаймыз. Балалармен (лыжи и коньки) тебеміз. (Маленькие) балалар шанамен сырғанайды.

Б) Дәптермен жұмыс.

4-тапсырма. Сөйлемді толықтырып жаз.

Қыс

Қыс айлары: (декабрь,январь,февраль). Қыста күн (холодно ) болады. (Снег ) жауады. (Зимой) біз (тепло) киінеміз. Қыста (мы) аққала жасаймыз. Балалармен (лыжи и коньки) тебеміз. (Маленькие) балалар шанамен сырғанайды.

Оқулықпен жұмыс жалғастырылады.   5-тапсырма. Диалогты оқы. - Сәлем, Әйгерім! - Сәлем, Саша! - Әйгерім, бүгін қай күн? - Бүгін бейсенбі. - Ертең қай күн? - Ертең жұма. - Сен ертең аққала жасауға менімен барасың ба? - Иә, барамын. - Аққала жасау үшін бізге не керек? - Аққала жасау үшін бізге сәбіз, ескі шелек, көмір және сыпырғыш керек. - Жарайды, рахмет! Сау бол! - Сау бол!            

Оқулықпен жұмыс жалғастырылады. 5-тапсырма. Диалогты оқы.

- Сәлем, Әйгерім!

- Сәлем, Саша!

- Әйгерім, бүгін қай күн?

- Бүгін бейсенбі.

- Ертең қай күн?

- Ертең жұма.

- Сен ертең аққала жасауға менімен барасың ба?

- Иә, барамын.

- Аққала жасау үшін бізге не керек?

- Аққала жасау үшін бізге сәбіз, ескі шелек, көмір және сыпырғыш керек.

- Жарайды, рахмет! Сау бол!

- Сау бол!

           

6-тапсырма. Жыл мезгілдерінің атауларын жалғастыр. Жаз айлары:  маусым, ..., ... .  Күз айлары:  қыркүйек, ..., ... .  Қыс айлары: желтоқсан, ..., ... .  Көктем айлары:  наурыз, ..., ... .            

6-тапсырма. Жыл мезгілдерінің атауларын жалғастыр.

Жаз айлары: маусым, ..., ... . Күз айлары: қыркүйек, ..., ... . Қыс айлары: желтоқсан, ..., ... . Көктем айлары: наурыз, ..., ... .

           

Дидактикалық ойын.

Дидактикалық ойын. "Аққала құрастыр"

Ойын шарты: балалар пазл бөлшектерін дұрыс құрап, аққала жасау керек.

Ортаға топтың бір мүшесі шығып өз жұмыстары туралы айтып, қорғайды.

           

5.Үйге:  «Аққала» тақырыбында  әңгіме жазып келу.

5.Үйге: «Аққала» тақырыбында әңгіме жазып келу.

  Сұрақ-жауап :  - Балалар, аққаланы неден соғамыз?  - Қыстан кейін қандай мезгіл келеді?  - Көктемнің алғашқы гүлі қандай гүл?  Сендер де осы бәйшешектей гүлденіп, биік шыңдардан көрініп, өсіп, өркендей беріңдер!                 6. Жаңа сабақты қорытындылау.

Сұрақ-жауап : - Балалар, аққаланы неден соғамыз? - Қыстан кейін қандай мезгіл келеді? - Көктемнің алғашқы гүлі қандай гүл? Сендер де осы бәйшешектей гүлденіп, биік шыңдардан көрініп, өсіп, өркендей беріңдер!

 

           

6. Жаңа сабақты қорытындылау.

                   7. Бағалау - қанағаттанарлық - жақсы - Өте жақсы

 

           

7. Бағалау

- қанағаттанарлық

- жақсы

- Өте жақсы

                   Назарларыңызға  рахмет!!!

 

           

Назарларыңызға рахмет!!!

-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Сабақтың тақырыбы "Аққала жасайық" (696.27 KB)
