Пән: Көркем еңбек
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
Сәулет өнері
4А Бөлім : Архитектура
Күні:
Сынып: 3-сынып
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: 26
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы Сәулет өнері дегеніміз не?
Орталық Азияның және Қазақстанның сәулет өнері
Қазақстанның қазіргі сәулет өнері
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
3.2.3.2 әртүрлі тәсілдермен және материалдармен (ермексаз,
қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер
жасау;
3.1.2.1 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы
өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар жасай алады:
• • өзінің шығармашылық жұмысының идеясын, жасалу
жолдары мен қолданған материалдары туралы айта алады;
Оқушылардың көбі жасай алады:
• Алған білімі бойынша жоба жасап, мұғалімнің көмегімен түсіндіре
алады.
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
• Тақырыпқа байланысты қосымша тапсырмаларды орындай алады.
Бағалау критерийлері • Берілген тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.
• Алған білімі бойынша жоба жасап, мұғалімнің көмегімен түсіндіре
алады.
• Тақырыпқа байланысты қосымша тапсырмаларды орындай
алады.
Құндылықтарды дарыту Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.
Пәнаралық байланыстар Дүниетану, қазақ тілі, әдебиеттік оқу.
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты
ақпаратты іздеу;
Ресурстар Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс
дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар.,
постер, кері байланыс парағы т.б
Бастапқы білім Өткен бөлімдерде оқушылар әр түрлі бейнелеу
шығармашылығымен уақытты, жыл мезгілінің ауысуын зерделеген
болатын. Мысалы, көркем шығармашылық құралдарды қолданып,
әр түрлі материалдардан коллаж жасау.Дәуір арқылы ертеден
бастап қазіргі кезге дейнгі уақыт аралығын, сәндік қолданбалы
өнер, кілем тоқу өнері, интерьер дизайны, аппликация техникасын
қолдану арқылы адамдардың өмірі жайлы білу.
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
Жаңа топ құру
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Достық шеңбері» жылулық шеңбері
Балалар шеңберге жиналады.Педагог ортаға орындық қойп,кез
келген балаға отыруды ұсынады (ұялшақ,өзіне сенімсіз,жасқаншақ
баланы шақырғаны жөн).Педагог «Күлгін көзілдірікті» киіп «күн Оқушыларды сәулесін қорғайтын әйнегі күлгін түсті көзілдірік жарайды),ол
арқылы адамның ең жақсы қасиеттерін көруге болатынын айтады
да,ортада отырған баланың жақсы қасиеттерін айтады.Балалар
қалаулары бойынша көзілдірікті кезекпен киіп,ортадағы баланы
мадақтайды. «Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды
қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады.
1-топ «Бақыт жалаулары»
2-топ «Арман жалаулары»
3-топ «Қуаныш жалаулары»
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды
көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау
топтарға
бөлуге
арналған
суреттер.
Сұраққа
жауап берген
оқушыны
мадақтау,толы
қтыру жасау,
тиімді кері
байланыс
орнату.
Сабақтың
ортасы
Ширату тапсырмасы.
Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
«Көршіңе әңгімелеп бер»
Бұл әдіс оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін
пайдаланылады. Сұрақ қойыңыз, ойластыруға уақыт беріңіз, одан
кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді сұраңыз,
оқушыларға жаңа тақырыпты айтыңыз және осы тақырып бойынша
өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтуын ұсыныңыз.
Архитектура туралы сен не білесің?
(Т)(Қ) Оқушыларға геометриялық пішінді және ерекше салынған
суретті ғимараттарды көруді ұсыну.
Оқушыларға осы ғимараттардың геометриялық пішіндерін анықтау
бойынша тапсырма орындауды ұсыныңыз.
Оқушылар ғимараттардың пішінін талдап, ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтайды.
(Т)(Қ)Оқушыларға «Ертегі қамалы»
тақырыбындағыкөлемдіғимаратты сабаққа алдын ала дайындап алып
келген материалдарды, мысалы, түрлі заттардан босаған қорап,қағаз
қол сүртетін сүлгіден босаған картонды цилиндр, түрлі-түсті
ермексаз, қағаз, картон, гофре қағаздары және т.б.
(С)Қолда бар және көркемөнер материалдарын пайдаланып жасалған
қамал туралы қысқа бейнемматериал көрсетіңіз. Оқушылармен бірге
материалдарды қолдану мен жұмыстың орындалу реттілігі туралы
талқылаңыз.
(Т) (Қ)Шығармашылық жұмысты бастамас бұрын материалдар мен
құралдармен жұмыс жасауда техникалық қауіпсіздік ережелерін
сақтауды ескертіңіз.
Оқушылар ертегі қамалы идеяларын іске асыра отырып,
шығармашылық жұмыс орындайды.
Ескерту: оқушыларға аяқталмаған жұмыстарын келесі сабақта
аяқтауға, сәндеуге қажетті материалдарды анықтай отырып,
бағалауға мүмкіндік беріңіз.
Дескриптор:
• Берілген тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.
Тапсырманы
орындаған
оқушыны
мадақтау,толы
қтыру жасау,
тиімді кері
байланыс
орнату.
Белсенді оқу
тапсырмала
ры.
• Алған білімі бойынша жоба жасап, мұғалімнің көмегімен түсіндіре
алады.
• Тақырыпқа байланысты қосымша тапсырмаларды орындай алады.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларын орындау
Сабақтың
Соңы
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы
қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар
кішкене жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып
кетеді. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
«Көңіл-күй» кері байланысы.
Тапсырманы
орындаған
оқушыны
мадақтау,
толықтыру
жасау, тиімді
кері байланыс
орнату.
Оқушылар
дың бірін-
бірі, өзін өзі
бағалауға
негізделген,
бұл тәсілдің
мақсаты өзін
және
құрбыларын
әділ бағалауға
үйрету.
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар,
нақты бір оқушыдан күтілетін
нәтижелер, оқушыға дербес қолдау
көрсету, оқу материалдары мен
ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып
іріктеу (Гарднердің жиындық зият
теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке ала отырып,
сабақтың кез келген
кезеңінде қолданыла алады.
Бұл бөлімде
оқушылардың сабақ
барысында үйренгенін
бағалау үшін
қолданатын әдіс-
тәсілдеріңізді жазасыз
Денсаулық сақтау технологиял ары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет
түрлері.
Осы сабақта қолданылат ын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма? Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?