Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  10 класс  /  Развернутый план-конспект урока "Why does food go bad",10 класс

Развернутый план-конспект урока "Why does food go bad",10 класс

Развернутый план-конспект урока "Why does food go bad",10 класс, УМК "Звездный английский-10"
03.07.2022

Содержимое разработки

Развернутый план

урока английского языка в 10 классе

Тема: Why does food go bad

Цель :

• формирование и совершенствование лексических, грамматических и навыков чтения.

ЗАДАЧИ урока:

  1. Практические задачи:

• формировать навыки быстрого запоминания лексических единиц по теме, правильного употребления их в словосочетаниях и предложениях, узнавания их при чтении;

• совершенствовать умения ознакомительного чтения с выделением основной идеи текста и последующим обсуждением в беседе;

• коммуникативные УУД: развивать коммуникативные умения слушать друг друга, вступать в диалог, выражать свою точку зрения.

  1. Образовательные задачи:

• формировать целостное представление о проблеме «Why does food go bad», расширить кругозор по теме;

• систематизировать аспекты лингвистической компетенции (определение части речи в контексте, составление словосочетаний);

  1. Воспитательные задачи:

• воспитывать индивидуальную культуру общения: умение работать в команде, с уважением относясь к точке зрения партнера;

• сформировать осознание значения образования и его возможностей;

• развивать регулятивные УУД: определять цель учебной деятельности (этапа) в сотрудничестве с учителем, прогнозировать содержание учебной деятельности; слушать партнера; соотносить способы деятельности с задачей

  1. Развивающие задачи

• способствовать развитию аналитического, критического мышления через обсуждение проблемных ситуаций;

• развивать мыслительную деятельность учащихся на базе новой и изученной лексики;

• развитие способности к языковой догадке в целях расширения потенциального лексического запаса;

• развивать личностные УУД: способность к самооценке на основе критерия успешности учебной деятельности, готовность к самообразованию, умение оценивать проблему, представленную в тексте, соотнося с собственной личностью

Планируемые результаты:

Предметные:

  1. умеет распознавать и употреблять в речи лексические единицы в рамках темы, узнавать, распознавать и употреблять в речи наиболее распространенные устойчивые словосочетания;

  2. умеет читать и понимать основное содержание несложных аутентичных текстов, содержащих отдельные неизученные языковые явления

  3. умеет вести диалог-обмен мнениями по прочитанному тексту, умеет без подготовки инициировать, поддерживать и заканчивать беседу на тему

Метапредметные:

1) умеет связывать личностные представления о прочитанном с реальной ситуацией, определять своё место в решении проблемы, способствуя формированию активной жизненной позиции; имеет достаточное представление о том, почему портится еда и насколько она вредна для здоровья человека.

2) умеет определять цель учебной деятельности (этапа) в сотрудничестве с учителем, прогнозировать содержание учебной деятельности;

3) умеет самостоятельно организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность, участвовать в аналитической беседе, выполнять работу в группах в соответствии с поставленными целями и задачами

3) умеет осуществлять самоконтроль и взаимоконтроль, адекватно оценивать себя и окружающих в различных видах деятельности, анализировать происходящие изменения.

Языковое оснащение:

  1. Новый лексический материал: mould, yeasts, moisture, naked eye, preserve, dormant, acidity, utensil.

  2. Лексический материал для повторения: to burst into tears, rotten, repugnant ,lack of self-esteem, urgent medical attention, to weight back to normal, withdrawn, vibrant, distorted body image.

  3. Грамматический материал для повторения: present and future tenses, types of questions.

Оборудование урока:

  1. УМК: “Звездный английский-10” В. Эванс, Д. Дули, К. Баранова, В. Копылова, Р. Мильруд, учебник для 10 класса

  2. ПК, проектор, презентация

  3. Раздаточный материал

  4. Наглядность: картинки по теме

интернет сервис https://bubbl.us/



Ход урока

Этапы и части урока/занятия

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Длитель

ность

Планируемый результат

Примечания

I. Подготови-тельный этап


1) орг. момент


В прямой речи



  • Good morning! Glad to see you again. Who is absent? What date is it today? Who is on duty today?

Ожидаемые реплики учащихся, режимы работы

-Good morning

5 мин.

Умеет определять цель учебной деятельности (этапа) в сотрудничестве с учителем, прогнозировать содержание учебной деятельности


2) подведение к теме и задачам

урока +





















фонетическая











и речевая зарядка

- I would like to start our lesson with your prediction about the subject of our discussion today. Have a look at the pictures and say what we are going to discuss today.(Слайд 1)

- Well, today we are going to speak about food and give opinion on it. What do usually people want to know about food?








-What do you think we’ll do at the lesson today to achieve the goal?


Yes, you are quite right. So, today we are going to speak about Why does food go bad.

But first of all , lets start with phonetics.

-Exercises for the tongue and lips: the tip of the tongue to the upper teeth, the tip of the tongue to the lower teeth, the tip of the tongue to the alveoli, the sound

„t‟

Read: Betty Botta… (слайды 2-3)



-1) Now, answer the questions: The butter is bitter…..What happened with it?

-What do you understand under the word “spoilt”



- Yes, the dictionary (на слайде 4 -изображение словаря) tells «spoil – to change sth. good to bad, unpleasant, useless, etc. to ruin sth.»

2) Now, we’ll need to define some words. So let’s practice lexical skills and some reading during this class.


  • It is about food that goes bad





What food do people eat in different countries? Can you tell that fast food may be healthy? Why does food go bad?



Learn new words, discuss ideas, revise tenses and types of questions



Ученики читают скороговорку,2 строчки









-It is spoilt

-It became bad, rotten, nasty and repugnant.


Фото (презентация): CV (резюме), grade list (табель с оценками)

II. Основной этап


1) Обобщение и систематизация знаний (Подготовка учащихся к обобщенной деятельности. Воспроизведение на новом уровне)

It is connected with a food technology. Let’s remember what we have learnt about it. Let’s do the mind mapping. And make your own sentences with them.

Повторяем лексику урока. Для повторения используется интернет сервис https://bubbl.us/







Готовая наглядная схема


Учащиеся повторяют лексику предыдущего урока с использованием наглядной схемы и тематических изображений, составляют собственные предложения:

1) to burst into tears: The children burst into tears when they saw their ruined toys.

2)rotten: It smells of rotten eggs ,

3) repugnant:

The flesh also assumes a repugnant appearance.

4) lack of self-esteem:

Lack of self-esteem and self-confidence can be more devastating for a teenager than it would be for a child

5) urgent medical attention:

He needs urgent medical attention.

и т.д.

6) to weight back to normal:

7) withdrawn,

8) vibrant,

9) distorted body image.


3 мин.

Умеет распознавать и употреблять в речи лексические единицы в рамках темы

При необходимости учащимся предоставляется список слов, изученных ранее, из которых они выбирают ответы на вопросы

2) а) Развитие лексических навыков – обмен мнением








2б) Викторина

An estimated 30% to 50%of the food goes uneaten and ends up in the landfill. So what are your ideas, why food goes bad?

Do not forget to use: in my opinion…, I believe…., I do not think that….etc. (ответы 2-3 учеников)



Thank you, it was interesting to listen to you. And now let’s see what important things about food you remember. Open your Student Books at page 62 ex. 3.

Do the quiz first, please.


2-3 ученика отвечают









Учащиеся отвечают на вопросы викторины

5 мин.

Умеет узнавать, распознавать и употреблять в речи наиболее распространенные устойчивые словосочетания (collocations);


Умеет самостоятельно организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность, участвовать в аналитической беседе, выполнять работу в группах в соответствии с поставленными целями и задачами


На доске список слов и выражений

2в) Аудирование






Now listen and read to check your answers. (аудирование)


- Учащиеся слушают с опорой на текст, по ходу аудирования проверяют свои ответы на вопросы упражнения.



3 мин.


Релаксация

Let’s have some rest. Please, write the letters with your eyes, listen and enjoy ……….(слайд -5)

Учащиеся расслабляются, делают зарядку для глаз, отдыхают

1 мин.


2в) Фонетическая отработка

Ok, let’s practice the pronunciation. Repeat after me:

  • Mould - moulds. Moulds are microorganisms made of spores

  • Yeast- yeasts. Yeasts are single-cell organisms.

  • Moisture. Bacteria need warmth and moisture to grow on food.

  • Nake - nakes- naked. Naked eye. Bacteria are not visible to the naked eye.

  • Preserve – preserves – preserved. We can preserve fresh fruit and vegetables.

и т.д.

Повторяют цепочки

3 мин.


2г) Закрепление и автоматизация

To remember the words better work in groups to find as many associations with the words as possible






- Look at the 2 columns of words and make all possible collocations (Приложение 1)








Ищут ассоциации по звучанию (в т.ч. с родным языком), написанию, синонимы, антонимы, картинки (в т.ч. сами рисуют скетчи)

  • thick mould, baking yeasts, heavy moisture, visible to naked eye, preserve from growing, keep bacteria dormant, the acidity of food, clean utensil.

5 мин.







Раздаточный материал (Прил.1)

3) Развитие умений ознакомительного чтения

Now quickly read the text “Why does food go bad” about the opportunity how we can help food to stay fresh longer. Match the words in bold in the text to the definition in ex.4 p. 62.


Check if you were right. (на слайде-6 предлагаются правильные определения)

.

.

8 мин


Умеет читать и понимать основное содержание несложных аутентичных текстов, содержащие отдельные неизученные языковые явления

Умеет вести диалог-обмен мнениями по прочитанному тексту, умеет без подготовки инициировать, поддерживать и заканчивать беседу на тему


Раздаточный материал (Прил.2)

4) Повторение грамматического материала (обсуждение прочитанного)

Last time we revised types of questions. You may look through your notes. Use General and Special ones to ask and answer the questions based on the text. Work in pairs, please.

-Can you give the definition of the word “pH”?

-What do you know about microorganisms?

5) Презентация проекта

We have talked much about food ……and found out some useful things. But maybe there are some interesting things you want to speak about. So, today you are ready to present your projects and share your ideas, aren ’t you? (защита 2 проектов. Чтобы не терять время, выполненные групповые проекты должны быть загружены на компьютер и открыты заранее )


Give your opinions on your classmates‟ projects. You may use the prompts:

Due to my classmates’ projects I ……

a) have got acquainted with…, b) have found out….. c) have remembered…… d) have learnt……


Совет: Find more about topic: www.HealthFitnessSite.com Слайд 7.

Ученики, представляющие презентацию, предлагают задать вопросы. (2-3 вопроса по каждому проекту)



Ученики делятся мнениями

7 мин

Умеет связывать личностные представления о прочитанном с реальной ситуацией, определять своё место в решении проблемы, способствуя формированию активной жизненной позиции; имеет достаточное представление о роли образования

Проект

III. Заключительный этап

  1. Рефлексия

Ok, thanks for your ideas.

We have reached the aim of the lesson, haven t we?

Now, I would like you to answer the questions: (Слайд-7)

• What have you learnt today?

• What was interesting to discover?

• What was difficult?

• What activity did you enjoy most?

• What skills would you like to develop and improve?


5 мин

умеет осуществлять самоконтроль и взаимоконтроль, адекватно оценивать себя и окружающих в различных видах деятельности, анализировать происходящие изменения


  1. Задание на дом + оценка Д-ти

Your home task for the next lesson will be to prepare for the project lesson (prepare a presentation and a report). The topic of it will be “Food allergies”. So *Name*, *Name*, *Name* and *Name* are in the 1st group; *Name*, *Name*, *Name* and *Name* are in the 2nd group and the rest are the 3rd group. So, what food the 1st group would choose?

And what about the 2nd group?

Great, good choice!

And the 3rd group has chosen…?

Ok, well done.

Have a nice day! Good bye.



Записи д/з



Приложение 1

Find the collocations

  1. mould

  2. yeasts

  3. moisture

  4. naked eye

  5. preserve

  6. dormant

  7. acidity

  8. utensil

  1. baking

  2. visible

  3. clean

  4. of food

  5. heavy

  6. from growing

  7. thick

  8. keep bacteria



Приложение 2

Match the words in bold in the text to these definitions:

  1. not active

  2. rot

  3. water

  4. group

  5. pace

  6. a process between different substances

  7. protein

  8. tolls

  9. conserving


Why does food go bad


Food & Acidity


The pH scale, which ranges from 1 to 14, measures whether something is an acid or an alkali. A solution with a pH value under 7 is an acid whereas a solution with a pH value of more than 7 is an alkali. Anything with a pH value of 7 is considered neutral. For example, citrus fruits, which have a pH value of about 2, are acidic, while pure water is neutral. The acidity of food is important because it affects the taste and the rate at which microorganisms grow in the food.


Food & Microorganisms


Moulds, yeasts and bacteria are three types of microorganisms that cause food to spoil. Moulds are microorganisms made of spores that move through the air and land on food. We can avoid eating mouldy food because mould grows in colonies, so we can see it. Yeasts are single-celled organisms that can be found on the skin of fruit, which make fruit go bad. Bacteria are single-celled microorganisms which multiply by splitting in two. They are the most dangerous microorganisms because they are not visible to the naked eye. E.coli and salmonella are two deadly bacteria that can hide in food. They need warmth, moisture and time to grow on food, so we can prevent bacterial food poisoning by keeping dishes, surfaces and utensils clean, cool and dry.


Oxidation


Exposure to oxygen in the air also affects food. For example, an apple will quickly turn brown once it has been cut or peeled. This is because of a reaction between the natural proteins called enzymes in the fruit and the oxygen in the air. We can reduce this effect and stop food such as fruit and vegetables from turning brown by adding a natural acid (e.g. lemon juice), putting them in boiling water for ten seconds to destroy the enzymes or by preserving them in a sugary solution such as syrup.


Temperature


We can help food to stay fresh longer by either heating or cooling it. UHT products are termed 'long-life' because they are ultra-heat treated. This means they are heated to a temperature of about 149°C for 6-9 seconds and then quickly cooled. This destroys the bacteria. Keeping food in the fridge at 0°C - 3°C will slow the growth of bacteria and keep food fresh for longer. Freezing food at -18°C or lower keeps bacteria dormant. We should always make sure that we heat frozen foods to a temperature of 72 °C or more to cook the food properly and kill any bacteria present. This way, we can avoid getting food poisoning.

-75%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Развернутый план-конспект урока "Why does food go bad",10 класс (45.1 KB)
