Цели урока.
совершенствование навыков говорения по теме.
Задачи урока.
Учебный аспект: совершенствовать навыки устной речи, чтения и аудирования, активизировать лексический и грамматический материал по теме “Достопримечательности Лондона и Москвы”.
Развивающий аспект: развивать умения планировать свое речевое поведение; развивать познавательный интерес; развивать творческое мышление, самостоятельность, умения анализировать и оценивать других и себя.
Воспитательный аспект: воспитывать ценностное отношение к культуре своей страны и страны изучаемого языка; воспитывать гражданина, патриота своей страны, развивать национальное самосознание; формировать навыков работы в сотрудничестве.
Личностно-ориентированный: урок способствует созданию условий для повышения интереса к языку и для развития навыков общения и совместной деятельности.
Этапы урока.
1 Этап.
Организационный момент.
Цель– настроить на общение на английском языке.
T: Good morning, children! I'm glad to see you! How are you? Look at the pictures on the blackboard. What are they about? Try to guess the topic of our today’s lesson. Well done! Is everything clear? O'K let's start our lesson.
Учитель настраивает учащихся на повторение темы «Достопримечательности Москвы и Лондона», показывая картинки с Москвой и Лондоном.
Длительность этапа — 1 минутa.
2 Этап.
Речевая разминка.
Цель - развивать произносительные навыки, настроить артикуляцию учащихся на английскую речь
T: Let’s play! Listen to my sentences and say if these sentences are true or false. Repeat the sentences if they are true and correct if they are false.
Red Square is in Moscow.
- Trafalgar Square is in London.
- Moscow is the capital of the UK.
- Moscow is different from London.
- London is the biggest city in the UK.
- You don’t want to visit Great Britain.
- There are a lot of places to visit in London.
- London is one of the most interesting and famous cities in Europe.
Учитель организует игру «Верно-неверно», если предложение верное, учащиеся его повторяют, если нет, исправляют ошибки в нем.
Методы обучения — фронтальная работа.
Формы контроля - контроль умений
Длительность – 6 минут
3 Этап.
Развитие умений аудирования.
Цель - сформировать навыки аудирования текстов и произносительные навыки.
T: Now listen to the texts and complete the cards. Then read your answers. Let’s start! Well done!
Text 1
Britain forms the greater part of the … Isles, which lie off the north-west coast of mainland …..
GB is in fact the … of the group of islands which lies between the North Sea and the Atlantic Ocean. The total area is 242,534-sq. km. “GB’ is a geographical expression but the … is a political expression. The full name is the UK of GB and Northern Ireland. The largest and the most populated part of the UK is …. Its population is 47. 837 mil people and its capital is London. Scotland is the most northern part of the island of GB. Its population is over 5 mil people. The capital of … is Edinburgh.
Text 2
…. is one of the largest countries in the world. It occupies about one seventh part of dry land. The vast territory of Russia lies in the Eastern part of Europe and in the northern part of …. Its total area is over 17 million square kilometres. Russia is washed by twelve seas and three oceans: the Atlantic, the Arctic, the Pacific. The northern and eastern coasts of … are washed by the White Sea, the Barents Sea and the Okhotsk Sea. The land of Russia varies a lot from heavy …. to barren deserts, from high peaked mountains to deep valleys. Russia is located on two plains: the … Russian Plain and the West Siberian Plain. The Urals is the longest mountain chain. It … Europe from Asia. There are various types of climate on the territory of Russia.
Весь материал - в документе.