Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  4 класс  /  Разработка урока по английскому языку для начальных классов на тему "Школьные принадлежности"

Разработка урока по английскому языку для начальных классов на тему "Школьные принадлежности"

Урок позволит сформировать навыки аудирования и чтения.
10.04.2015

Описание разработки

Цели:

1) совершенствование коммуникативных навыков, формирование навыков аудирования и чтения;

2) развитие самостоятельности, креативности, развитие информационной и  социокультурной компетенций;

3) воспитание уважительного отношения к стране изучаемого языка,формирование способности  выражать своё мнение.

Ход урока.

1. Организационный момент.

Good afternoon. Glad to see you. Let’s start our lesson.

What is the weather like today?

What day is it today?

How did you get to school?

What is your first lesson on Fridays?

What is your favorite subject?

Do you like your school?

This lesson we continue to speak about school subjects and school things. By the end of the lesson, I hope you will be able to:

- tell about school things and how we can use them;

- tell about school subjects;

- tell what can we do during different lessons.

2. A phonetic exercise.

At first let’s remember the names of school things (supplies) which we can use during our lessons. Look at the picture and call them, please:

a pen

a pencil

a rubber

a dictionary

a pencil-box

a workbook

a textbook

Конспект урока по английскому языку для начальных классов на тему Школьные принадлежности

paints

a ruler

a pencil sharpener

coloured pencils

Well done!

3. Речевые упражнения.

Today I also have some school things with me. Look at my magic box. I will show them in chain. Say to me what school things I have got and how I can use them.

Open your textbooks, p. 104 Ex.18

For example

1)  You have got a video.

You can watch it at the lesson and at home.

At first let’s read the sentences from 2 till 9, one by one.

2) You have got a pen.

You can write your homework using it.

3) You have got a pencil.

You can draw pictures using it  and so on.

Well done!

To study well you should have a good memory. Now, we will play “Memory game”.

There are some things on the table: a pen, a sharpener, a dictionary……..

Look at them and remember. Then you will close your eyes and turn back and I’ll hide 1 thing.

You should guess what things I haven’t got.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Класс 4

Тема модуля : Школа

Тема урока: Школьные принадлежности.

Цели:

  1. совершенствование коммуникативных навыков, формирование навыков аудирования и чтения;

  2. развитие самостоятельности, креативности, развитие информационной и социокультурной компетенций;

  3. Воспитание уважительного отношения к стране изучаемого языка,формирование способности выражать своё мнение.



Познавательный аспект-ознакомление с начальной школой в Великобритании.

Тип урока: комбинированный.

Методы:словесный,практический,наглядный.

Используемая литература:

1.М.З.Биболетова,О.А.Денисенко,Н.Н.Трубанёва «Английский с удовольствием». Учебник для 4 класса общеобразовательных учреждений. Обнинск: Титул,2012

2. М.З.Биболетова, О.А.Денисенко, Н.Н.Трубанёва «Английский с удовольствием». Рабочая тетрадь для 4 класса общеобразовательных учреждений. Обнинск: Титул,2012

3. М.З.Биболетова, О.А.Денисенко,Н.Н.Трубанёва «Английский с удовольствием».4 класс. Аудиокурс для занятий в классе. Обнинск: Титул,2012

4. М.З. Биболетова, О.А. Денисенко, Н. Н.Трубанёва «Английский с удовольствием». 4 класс. Книга для учителя. Обнинск: Титул,2012

Наглядные материалы:

1.Школьные принадлежности;

2.Карточки с названиями школьных предметов.

Оборудование: (использование электронных образовательных ресурсов)

1.Мультимедийная установка: ноутбук, проектор, мультимедийная доска;

2.CD –проигрыватель;

3.Презентация «Школа. Школьные принадлежности» в Microsoft Power Point;

4.Видеофильм по теме «Начальная школа Великобритании».

В ходе урока были предложены упражнения по формированию следующих базовых компетенций:

- Информационная компетенция: умение находить нужную информацию;

-коммуникативная компетенция: формирование навыков говорения,письма,чтения,уудирования.

- социокультурная компетенция: ознакомление с системой начального образования британских школ,воспитание уважительного отношения к культуре другой страны;

Педагогические технологии:

1.Игровые технологии.

2.Компьютерные технологии.

3.Развивающее обучение.



















Ход урока

  1. Организационный момент

Good afternoon. Glad to see you. Let’s start our lesson.

What is the weather like today?

What day is it today?

How did you get to school?

What is your first lesson on Fridays?

What is your favorite subject?

Do you like your school?

This lesson we continue to speak about school subjects and school things. By the end of the lesson, I hope you will be able to:

  • tell about school things and how we can use them;

  • tell about school subjects;

  • tell what can we do during different lessons.

2.A phonetic exercise

At first let’s remember the names of school things (supplies) which we can use during our lessons. Look at the picture and call them, please:

a pen

a pencil

a rubber

a dictionary

a pencil-box

a workbook

a textbook

paints

a ruler

a pencil sharpener

coloured pencils

Well done!

3.Речевые упражнения

Today I also have some school things with me. Look at my magic box. I will show them in chain. Say to me what school things I have got and how I can use them.

Open your textbooks, p. 104 Ex.18

For example

  1. You have got a video.

You can watch it at the lesson and at home.

At first let’s read the sentences from 2 till 9, one by one.

  1. You have got a pen.

You can write your homework using it.

  1. You have got a pencil.

You can draw pictures using it and so on.

Well done!

To study well you should have a good memory. Now, we will play “Memory game”.

There are some things on the table: a pen, a sharpener, a dictionary……..

Look at them and remember. Then you will close your eyes and turn back and I’ll hide 1 thing.

You should guess what things I haven’t got.

Look! Remember! Close your eyes! Turn back! Open your eyes! Guess!

So, I see you know all these things rather well. But imagine you haven’t got one of these things. Чтобы вы сделали, если бы не обнаружили одной из этих вещей в портфеле, например ручки? Давайте узнаем, как английские школьники ведут себя в подобной ситуации.

  1. Open your textbooks, p.104 Ex 21.

  2. Read and translate this task.

  3. Read the dialogues in pairs.

  4. Repeat them after me.

For example: a dictionary, a pen, a pencil, a ruler.

Act out your own dialogues. I give you 3 minutes to prepare them. Then we will listen to 3 pairs. Let’s start.

For example:

Could you give me a ruler,please?

Yes. Here you are.

Thank you.

Теперь, я уверена что на уроках английского языка вы точно не останетесь без школьных принадлежностей.

These school things we usually use during different lessons. Look at the cards with the names of school subjects. Could you translate them? Art, Music, Reading, Maths, Russian, English, ICT, P.E. Answer my questions.

  1. What school subjects do you like most of all? What is your favorite subject?

  2. What school things can you use in your a)Russian b) Maths c) Art lessons?

  3. What do you do in your a) Art b)Music c)English d)Maths e)P.E lessons?

Well done. So, we have many different subjects at school, we use different things in our lessons. Now let’s watch a short video film about elementary schools in Great Britain. This is Forest School. Try to understand, then you will have to answer the questions.

4.Watching a video. Elementary schools in Great Britain.

  1. Do pupils in Forest School wear uniform?

  2. When does lesson one start?

  3. Do the pupils have breaks?

  4. What do the pupils do during the breaks?

  5. What is Jamie’s favorite lesson?

  6. When is the end of a school day?

5.Listening.

  1. What is Jason’s favourite season?

  2. Where is his cat?(pic 1)

  3. Where and why did he go?

  4. What is Jason’s favourite subject?

  5. What did he eat for breakfast?

Conclusion.

We have learnt school subjects and supplies. We worked hard in our English lesson today and tried a lot of different activities. So, it’s time to speak about our results.

-We told about school things and we learnt them

-Listened to the text and watched the video and chose the information we needed

-Asked your classmate to lend you a thing you needed.

Write down your homework. Thank you for the lesson. It is over. You may be free.


















-80%
Курсы повышения квалификации

Современные методы и технологии преподавания в начальной школе по ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Разработка урока по английскому языку для начальных классов на тему "Школьные принадлежности" (43.5 КB)
