Навчально-методична розробка уроку
з української літератури в 9 класі
на тему:
«Катерина» Т.Шевченка – соціально - побутова поема.
Проблема трагічної долі селянки
Учителя української літератури
Харченко Марії Василівни
Українська література, 9 клас
Урок № 38
30.01.2020 р.
Тема. «Катерина» Т.Шевченка – соціально - побутова поема. Проблема трагічної долі селянки.
Мета. Розкрити сюжет і образи поеми через соціальний конфлікт у творі «Катерина» Т.Шевченка.
Задачі:
освітні: сформувати в свідомості учнів причини драматичної ситуації поеми;
розвивальні: створити умови для розвитку мислення, комунікативні здібності, вміння глибоко, вдумливо аналізувати твір;
виховні: сприяти вихованню в учнів бажання допомогти ближньому, співчуття до знедолених людей, до трагедії Катерини та осуд безчесної поведінки офіцера.
Обладнання. Збірка Т.Шевченка «Кобзар», репродукція картини Т.Шевченка «Катерина».
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Технології: проблемного навчання, співпраці, особистісно орієнтоване навчання, критичного мислення
Хід уроку
І. Оргчастина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Що таке поема?
Які поеми Т.Шевченка вам відомі?
Яка тема поеми «Наймичка» Т.Шевченка?
ІІІ. Висунення учнями теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
«Катерина» - це соціально-побутова поема. Сюжет її заснований на грунті побутових взаємин персонажів, бо йдеться про кохання..Водночас коханий – представник іншого соціального класу, який дивиться егоїстично на жінку – селянку.
Для Т.Шевченка образ жінки-матері завжди був джерелом найвищого творчого натхнення. Т.Шевченко в однойменній поемі зосередив увагу на показі Катерини як покритки, як жінки-матері, бо
саме це боліло поету.
2. Бесіда з елементами розповіді вчителя.
- Чому Т.Шевченко застерігає українських дівчат, таким зверненням на початку поеми?
Кохайтеся ж , чорнобриві ,
Та не з москалями,
Бо москалі – чужі люде,
Знущаються вами.
Як у творі Т.Шевченко говорить про історію стосунків Катерини й офіцера?
Якою ви уявляєте собі Катерину?
Не слухала Катерина
Ні батька, ні неньки,
Полюбила москалика,
Як знало серденько.
Читаємо ці рядки , розуміємо: попереджали батьки Катрю, життєвий досвід їм підказував, що до добра не приведе її захоплення офіцером, та вона не слухалась. Однак Т.Шевченко не тільки не докоряє і не засуджує дівчини, а й навіть ставиться до неї вельми прихильно, і все тому, що вона полюбила , «як знало серденько», тобто полюбила щиро й глибоко.
Шевченко високо цінував почуття любові і бачив у ньому необхідну умову людського щастя. Навіть у «Катерині», де любов дівчини стала причиною трагедії, він закликає : «кохайтеся, чорнобриві…»!
- Як автор підкреслює велику захопленість Катерини «москаликом»?
- Знайдіть в тексті поеми рядки і прочитайте їх.
Полюбила молодого,
В садочок ходила,
Поки себе, свою долю
Там занапастила.
Кличе мати вечеряти,
А донька не чує,-
Де жартує з москаликом ,
Там і заночує.
Катерина кинулась у вир свого почуття пристрасно, не думаючи про можливі наслідки.
І ось як про це пише поет.
Не дві ночі карі очі
Любо цілувала.
Поки слава на все село
Недобрая стала.
Чому Катерина не звертає уваги на ту «недобрую славу»?
Співвіднесення репродукції картини Т.Шевченка «Катерина»
з текстом поеми «Катерина»Т.Шевченка
Співвіднесіть репродукцію картини Т.Шевченка «Катерина» з текстом однойменної поеми Т. Шевченка. Який епізод з життя Катерини зображено на картині Т.Шевченком?
(Катерина особливо не журиться, бо твердо вірить, що її милий вернеться, коли в «поход затрубили, й пішов москаль в Туреччину»
Як Т.Шевченко показує повну ізольованість Катерини від життя
села?(Щоб уникнути зустрічей із односельцями(бо ж соромно), вона виходить з відрами по воду опівночі).
Життя Катерини ускладнюється після того, як народила сина.
Вона не перестає надіятися, що «москалик» ось-ось повернеться , як обіцяв. Та надій стає все менше та менше, а поговір людський – все жорстокіший.
Чому батьки прийняли рішення вигнати доньку з дому?(«Односельці кують речі недобрії » стосовно Катерини.
Людський поговір безжалісний і щодо батьків, особливо матері).
Як про це Т.Шевченко говорить у поемі «Катерина»?
А жіночки лихо дзвонять,
Матері глузують,
Що москалі вертаються
Та в неї ночують:
«В тебе дочка чорнобрива,
Та ще й не єдина,
А муштрує у запечку
Московського сина.
Чорнобривого придбала…
Мабуть, сама вчила…»
Якими рядками Т.Шевченко дає зрозуміти, що довірлива Катерина ошукана москалем, який уже ніколи не вернеться до неї, як обіцявся?
Умивай же біле личко
дрібними сльозами,
Бо вернулись москалики
Іншими шляхами.
У Т.Шевченка дивовижне вміння виражати драму людських почуттів.
Так, у ІІ розділі «Вигнання Катерини батьками» на початку зображуваної сцени дійові особи показані загальним планом.
Читання за особами діалогу батьків з Катериною.
Сидить батько кінець стола,
На руки схилився;
Не дивиться на світ Божий:
Тяжко зажурився.
Коло його стара мати
Сидить на ослоні…
Слово вчителя
Розміщення дійових осіб вражає своєю продуманістю.
По-перше, вона дуже виразна, бо саме зображення батька, що сидить край столу, схилившись у глибокій журбі на руки, є «зразковим» і з граничною повнотою говорить про його важкий настрій.
Батько сидить за столом, а мати – на ослоні коло нього.
Їх об’єднує спільне горе і та важка необхідність розв’язати тяжку проблему.
Так, що буде важка розмова з дочкою.
Як веде розмову з донькою мати?(Мати «за сльозами ледве-ледве вимовляє доні»:
«Що весілля , доню моя?
А де ж твоя пара?
Де світилки з друженьками,
Старости , бояре?»
Кожна мати, вирощуючи доньку, думає про той час, коли віддаватиме її заміж. Весілля – надзвичайно важлива подія в житті дівчини та її батьків. Треба зрозуміти психологію жінки – селянки, яка роками, ще , мабуть, з дня народження доньки, багато разів програвала в уяві майбутній весільний обряд. То мала бути в житті матері чи не найважливіша подія. І тепер, коли стало зрозумілим, що того весілля не буде, що роками вимріяний і безліч разів прокручений «в уяві весільний обряд не здійсниться, вона кидає доньці цей чи не найбільший для неї докір: «Де світилки з друженьками, старости, бояре?» Промовляючи саме ці слова, мати починає ще глибше відчувати весь безмір свого горя. І тому з її уст
починають вириватися страшні прокльони:
Проклятий час-годинонька,
Що ти народилась!
Якби знала, до схід сонця
Була б утопила…
Здалась тоді б ти гадині,
Тепер москалеві…
Слова «гадина» і «москаль» вона ставить на один смисловий рівень – і це той випадок, де не треба шукати підтекстів. Мати настільки ображена на кривдника своєї доньки, що смислове зближення цих слів виникло спонтанно.
Та мати є мати. Виплеснувши своє горе, свою образу в прокльоні, вона в одну мить зупинилась, ніби подумала: «Це ж я проклинаю свою дочку!» і ця думка різко змінює почуття матері. Тепер розпачливий докір поєднується з материнською ніжністю:
Доню моя, доню моя
Цвіте мій рожевий!
Як ягодку, як пташечку,
Кохала, ростила
На лишенько. Доню моя,
Що ти наробила?..
Яке рішення прийняла мати? Як про це сказано в тексті поеми? Зачитайте, будь ласка, діти ці рядки в творі.
Чому мати втрачає свідомість?( Для матері довгий монолог виявився надто важким. Вона не витримує цієї страшної роздвоєності, коли з одного боку , переживає глибокий жаль до рідної доньки, а з другого, ніяк не в змозі її простити. Від такої страшної психічної напруги втрачає свідомість.)
Як характеризують матір її останні слова до доньки? (Це спалах ніжності до доньки, такий природний і зрозумілий:
Доню моя, доню моя,
Дитя моє любе!
Іди до нас…»
Ледве-ледве
Поблагословила:
«Бог з тобою!» - та , як мертва,
На діл повалилась…)
Слово вчителя.
- Але її слова – це ще не остаточне рішення. Останнє слово мусить сказати батько, який , коли говорила мати, так важко думав. Може,він зможе простити Катерину? Та батько підтримав рішення дружини. Він сказав усього три слова:
«Чого ждеш ,небого?»
Чому Катерина просить останнього прощення в батьків?
Чому батько не прощає Катерину? Як про це сказано в творі?
«Нехай тебе Бог прощає
Та добрії люде;
Молись Богу та йди собі –
Мені легше буде».
Після батькових слів Катерина покидає хату.
Як автор про це говорить?
Ледве встала, поклонилась,
Вийшла мовчки з хати;
Осталися сиротами
Старий батько й мати.
Інтерактивна гра «Мікрофон»
Чому Катерина «ледве встала»?
Чому вона « поклонилася» і «вийшла мовчки з хати»?
Чому Катерина , покидаючи рідну оселю, бере з собою грудочку рідної землі?(Це ознака того, що вона назавжди покидає батьківщину, добре усвідомлюючи це:
«Не вернуся!
В далекому краю,
Чужі люде
Мене заховають…»
Чому в Катерини промайнула думка про можливе самогубство. (Катерина , гадаючи про своє майбутнє, передчуває безвихідь, у якій опиниться).
Якою Т.Шевченко змальовує Катерину, коли востаннє подивилась на рідне село?
Чому Т.Шевченко не осудив батьків, які вигнавши Катерину з дому,
прирекли її на страждання і смерть?
Якою постає Катерина в третьому розділі поеми під час зустрічі з чумаками? (Із красивої дівчини Катерина вже перетворилася на
замучену важкою дорогою обірвану жінку:
У латаній свитиночці,
На плечах торбина,
В руці ціпок, а на другій
Заснула дитина.
Гра «Я – тобі, ти – мені»
Як показано Т.Шевченком психологічний стан Катерини, яка просила милостиню в чумаків?
Чи легко було Катерині стати на шлях жебракування? Чому
жебракує?
Який докір кидає при зустрічі москалям?Чому? ( «І ви , бачу, люде!»)
Москалі грубо насміялися з Катерини, і Катря «дала сльозам волю».
Чому Катерина знову повертається до думки про самогубство після зустрічі з москалями?
Коли вперше Катерина зрозуміла, що офіцер справді хоче її покинути?
Як поводиться при цьому?
Що робить Катерина, коли остаточно переконалася, що офіцер справді зрадив і покинув її?
Як закінчила життя Катерина?
Проблемне запитання
Чи можемо ми , люди ХХІ століття , зрозуміти трагедію молодої дівчини ХІХ століття?
V. Підведення підсумків уроку. Висновки. Рефлексія .
Чи сподобався вам урок?
Чи все вам на уроці було зрозуміло?
Яке ваше ставлення до вчинків Катерини?
Чи є актуальні зараз такі ситуації?
На вашу думку, поема – твір – реалістичний чи романтичний? Думки аргументуйте.
VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Написати твір – роздум на тему: «Хто винен в передчасній смерті Катерини?»