Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Презентации  /  5 класс  /  Рабочий стиль, меню, их значение (информатика)

Рабочий стиль, меню, их значение (информатика)

Материал на украинском языке.
Презентация содержит информацию об объектах операционной системы.
12.11.2013

Описание разработки

 

Материал на украинском языке.

Цілі:

навчальна: сформувати поняття про робочий стіл, об'єкти операційної системи; розвивальна: сприяти розвитку пам'яті, уваги, логічного мислення;

виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, інтерес до вивчення інформатики.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.

- ХІД УРОКУ -

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Фронтальне опитування

1. Що таке об'єкт? Наведіть приклади.

2. Що таке множина об'єктів?

3. Що таке підмножина об'єктів?

4. Що таке властивість об'єкта? Наведіть приклади.

5. Як класифікують об'єкти?

6. Що таке модель об'єкта?

7. Чи можна змінити властивості об'єкта? Наведіть приклади.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Ви вже знаєте, з яких компонентів складається комп'ютер, для чого призначені основні його пристрої. На сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчати тему, яка дасть вам змогу дізнатися, що саме можна робити за допомогою комп'ютерних програм. Удома ви мали з'ясувати, які існують операційні системи, назвати їх і навести приклади, в яких пристроях вони використовуються.

Вправа «Мозковий штурм»

Зараз, по черзі, один учень називає операційну систему, наступний — пристрій, де вона використовується, тощо. (Учитель у такий спосіб визначає ступінь обізнаності учнів з теми, що вивчається).

На цьому уроці ми будемо вивчати, що таке операційна система, та ознайомимося з деякими її властивостями.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя з елементами демонстрування

Учитель. Як ми вже вивчали раніше, інформаційна система складається з апаратної та програмної частини. Програми дозволяють працювати нам з комп'ютером, спілкуватися з ним, навчатись та розважатись. Програми, встановлені на комп'ютері, називають програмним забезпеченням (ПЗ). Узагальнено можна сказати, що ПЗ ділиться на такі групи:

презентация рабочий стиль

Системне програмне забезпечення є найважливішим, оскільки без нього комп'ютер не може існувати.

На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати системне ПЗ.

Системне ПЗ — це операційні системи.

Операційна система (ОС) — це сукупність програм, яка забезпечує взаємодію всіх пристроїв комп'ютера і зв'язок користува-ча з комп'ютером загалом.

Операційна система складає основу програмного забезпечення комп'ютера. Вона поєднує системні та службові програми, що дають змогу легко і зручно працювати на комп'ютері, а також виконувати решту програм та керувати компонентами комп'ютера (його апаратними засобами).

Ми вивчатимемо, як працювати з комп'ютером, на прикладі операційної системи Windows ХР. Головною особливістю ОС Windows ХР є графічний інтерфейс.

Інтерфейс — це сукупність засобів і правил, що забезпечують взаємодію пристроїв та (або) програм.

Наприклад, кермо, педалі газу і гальма, ручка КПП — інтерфейс автомобіля або ж інтерфейс системи «водій—автомобіль»; клавіатура і миша — елементи інтерфейсу в системі «користувач-комп'ютер» (у свою чергу, і клавіатура, і миша мають власні інтерфейси сполучення з комп'ютером).

Графічний інтерфейс здійснює взаємозв'язок між комп'ютером і його користувачем за допомогою графічних елементів (вікон, значків, ярликів, мєню, кнопок, списків тощо).

Розглянемо об'єкти операційної системи та їх властивості.

Робочий стіл

Робочий стіл — головне вікно, яке займає весь екран. На робочому столі можуть знаходитись папки, файли та їхні ярлики. Якщо запустити програми чи відкрити папки, робочий стіл закривається іншими вікнами.

Основні елементи Робочого стола:

 значки (піктограми) програм і документів;

 ярлики;

панель задач;

панель швидкого запуску;

 кнопка Пуск — доступ до головного меню ОС;

 індикатори;

Кошик — спеціальне місце для видаленої інформації. Розглянемо окремо елемент Робочого стола Кошик. Кошик знаходиться на Робочому столі. Після видалення будь-якого об'єкта з жорсткого диска Windows переміщує його до Кошика. Об'єкти знаходяться в Кошику до моменту їх остаточного видалення.

Оскільки об'єкти в Кошику можуть бути відновлені у своє початкове розташування, вони займають місце на диску. Коли Кошик заповнюється, Windows автоматично звільняє в ньому місце для зберігання нещодавно видалених файлів і папок.

Щоб очистити Кошик, треба виконати такі дії:

 на Робочому столі двічі клацнути значок Кошик;

на Панелі задач для Кошика вибрати посилання Очистити кошик;

натиснути кнопку ОК. Усі об'єкти, що зберігалися в Коишку, будуть назавжди видалені з комп'ютера.

Щоб відновити видалені об'єкти, потрібно:

двічі клацнути значок Кошик, щоб відкрити папку;

напанелізадачдляіСоишкавибратипосиланняВідновиигиоб'єкт. Вибраний об'єкт знову з'явиться там, де він був до видалення.

Панель задач

Під Робочим столом знаходиться Панель задач. Панель задач слугує для відображення деякої системної інформації, для полегшення виконання операцій, для спрощення переходу між відкритими вікнами.

Меню

Меню — це перелік команд, що з'являється на екрані і дає змогу вибрати потрібний

варіант дій.

Існують різні види меню: головне меню, контекстне меню, а також меню з набором дій чи команд у програмах.

Головне меню відкривається кнопкою Пуск і дозволяє:

запустити певну програму;

виконати налагодження комп'ютера;

виконати пошук інформації;

коректно завершити роботу.

Головне меню

Пункти головного меню ОС: Усі програми, Знайти, Виконати, Довідка, Панель керування, Вимикання тощо. Режими вимикання: вимкнути, сплячий режим, режим очікування, перезавантаження.

Наприклад, у пункті головного меню Усі програми містяться назви програм, встановлених на комп'ютері. Кожен пункт цього меню подається ярликом програми або папкою. Пункт Усі програми в ОС Windows завжди містить групу програм Стандартні.

Контекстне меню

Контекстне меню надає набір операцій, які можна виконати над певним об'єктом у певний момент часу. Приклад контекстного меню можна побачити, коли на об'єкті клацнути правою кнопкою миші.

Робота з об'єктами

Основними об'єктами операційної системи Windows є вікна, папки, файли, ярлики. Кожному із цих об'єктів, крім вікон, відповідає значок (піктограма) з підписом.

Кожний об'єкт Windows має властивості. їх значення можна змінювати, виконуючи певні  операції над цим об'єктом. До основних операцій над об'єктами належать створення,виділення, перейменунування, видалення, відкриття, переміщення, копіювання, перегляд і редагування.

ДГі' над об'єктами системи

Ще одним способом виконання операцій над об'єктом є використання сполучення клавіш. Пєрелік команд, які можна виконати за допомогою сполучень клавіш, наведений у таблиці. Слід враховувати, що літери С, X, V, Z, А в сполученнях — це літери англійського алфавіту, які позначають відповідну клавішу. Але клавіші викорис-товують незалежно від встановленої мови введення тексту.Знайти команди для роботи з об'єктом можна в головному меню програми або папки, в контекстному меню, на панелі інструментів, в області задач (демонстрування).

Сполучення клавіш для операцій над об'єктами ОС.

 

Содержимое разработки

ТЕМА УРОКУ Робочий стіл, меню, їх призначення

ТЕМА УРОКУ

Робочий стіл, меню,

їх призначення

Знову день почався, діти. Всі зібрались на урок? Тож пора нам поспішати — Кличе в подорож дзвінок. А урок наш незвичайний — Грою всі його зовуть. Щоб урок цей був цікавим, Ти активним мусиш буть.

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок?

Тож пора нам поспішати —

Кличе в подорож дзвінок.

А урок наш незвичайний —

Грою всі його зовуть.

Щоб урок цей був цікавим,

Ти активним мусиш буть.

ПЛАН УРОКУ Повторення: об’єкти та їх властивості. Підготовка комп’ютера до роботи. Робочий стіл. Меню та їх призначення. Виконання вправ №2, 6, стор.61  . Поняття про комп’ютерну програму. Запуск програм на виконання. Вікно програми. Основні об’єкти вікна. Виконання вправ №3 стор.67 . Працюємо з комп’ютером – стор.65. Релаксація. Підсумок уроку та домашнє завдання.

ПЛАН УРОКУ

  • Повторення: об’єкти та їх властивості.
  • Підготовка комп’ютера до роботи.
  • Робочий стіл. Меню та їх призначення.
  • Виконання вправ №2, 6, стор.61 .
  • Поняття про комп’ютерну програму. Запуск програм на виконання.
  • Вікно програми. Основні об’єкти вікна.
  • Виконання вправ №3 стор.67 .
  • Працюємо з комп’ютером – стор.65.
  • Релаксація.
  • Підсумок уроку та домашнє завдання.
ПРИГАДАЙ, ТИ ЦЕ ЗНАЄШ! Що таке об’єкт? Наведіть приклади об’єктів? У результаті чого можуть змінюватися значення властивостей об’єктів? У чому полягає класифікація об’єктів? Для чого проводять класифікацію об’єктів? Чи можуть об’єкти однієї групи в деякій класифікації мати різні значення якої-небудь властивості? Наведіть приклади. Чи можуть об’єкти однієї групи в деякій класифікації мати різні набори властивостей? Наведіть приклади.

ПРИГАДАЙ, ТИ ЦЕ ЗНАЄШ!

  • Що таке об’єкт? Наведіть приклади об’єктів?
  • У результаті чого можуть змінюватися значення властивостей об’єктів?
  • У чому полягає класифікація об’єктів?
  • Для чого проводять класифікацію об’єктів?
  • Чи можуть об’єкти однієї групи в деякій класифікації мати різні значення якої-небудь властивості? Наведіть приклади.
  • Чи можуть об’єкти однієї групи в деякій класифікації мати різні набори властивостей? Наведіть приклади.

ПРИГАДАЙ, ТИ ЦЕ ЗНАЄШ!

Знайди зайвий об’єкт?

У кожному прикладі вказана група з чотирьох об'єктів. Серед них однин об'єкт зайвий. Вказати, за значенням якої властивості здійснено розподіл об'єктів на групи та який об'єкт зайвий .

  • Скадовськ, Херсон, Каховка, Київ Україна, Росія, США, Болгарія Звукові колонки, принтер, монітор, джойстик Стіл, диван, вікно, шафа Київ, Санкт-Петербург, Берлін, Мінськ Стаціонарний, портативний, ігровий, планшетний Олівець, ручка, флешка, лінійка
  • Скадовськ, Херсон, Каховка, Київ Україна, Росія, США, Болгарія Звукові колонки, принтер, монітор, джойстик Стіл, диван, вікно, шафа Київ, Санкт-Петербург, Берлін, Мінськ Стаціонарний, портативний, ігровий, планшетний Олівець, ручка, флешка, лінійка
  • Скадовськ, Херсон, Каховка, Київ
  • Україна, Росія, США, Болгарія
  • Звукові колонки, принтер, монітор, джойстик
  • Стіл, диван, вікно, шафа
  • Київ, Санкт-Петербург, Берлін, Мінськ
  • Стаціонарний, портативний, ігровий, планшетний
  • Олівець, ручка, флешка, лінійка

МІСТА ХЕРСОНЩИНИ

КРАЇНИ ЄВРОПИ

ПРИСТРОЇ ВИВЕДЕННЯ

МЕБЛІ

СТОЛИЦІ КРАЇН

ВИДИ ПЕРСОНАЛЬНИХ КОМП’ЮТЕРІВ

ШКІЛЬНЕ ПРИЛАДДЯ

Міркуємо!!! Визнач властивості та їх значення, за якими об'єкти об'єднали у групи Групи Властивість Значення властивості колір жовтий форма кругла

Міркуємо!!!

Визнач властивості та їх значення, за якими об'єкти об'єднали у групи

Групи

Властивість

Значення властивості

колір

жовтий

форма

кругла

ВИКОНАЙ, В ТЕБЕ ВИЙДЕ! Розстав вірно елементи схеми та поясни, як пов'язані поняття Дії Явища Об'єкти Властивості Предмети Значення Об'єкт Процеси Класифікація ПЕРЕЙТИ ДО SMART

ВИКОНАЙ, В ТЕБЕ ВИЙДЕ!

Розстав вірно елементи схеми та поясни, як пов'язані поняття

Дії

Явища

Об'єкти

Властивості

Предмети

Значення

Об'єкт

Процеси

Класифікація

ПЕРЕЙТИ ДО SMART

ПЕРЕВІР СЕБЕ! ТИ, ЦЕ ЗАСВОЇВ! Які дії слід виконати перед початком роботи з комп'ютером? Як можна визначити, що підготовку комп'ютера до роботи завершено? Що розміщено в нижній частині екрана після завантаження комп'ютера? Із чого складається будь-яке комп'ютерне меню? Для чого воно використовується?

ПЕРЕВІР СЕБЕ! ТИ, ЦЕ ЗАСВОЇВ!

  • Які дії слід виконати перед початком роботи з комп'ютером?
  • Як можна визначити, що підготовку комп'ютера до роботи завершено?
  • Що розміщено в нижній частині екрана після завантаження комп'ютера?
  • Із чого складається будь-яке комп'ютерне меню? Для чого воно використовується?
ПЕРЕВІР СЕБЕ! ТИ, ЦЕ ЗАСВОЇВ!

ПЕРЕВІР СЕБЕ! ТИ, ЦЕ ЗАСВОЇВ!

Працюємо в парах Старший брат Сашко вміє створювати та  змінювати зображення значків на Робочому столі комп'ютера. Для нетбука молодшої сестри Сашко створив зображення, гадаючи, що вона швидше зрозуміє призначення об'єктів, яким відповідають ці значки.  Розгляньте їх та поясніть призначення кожного об'єкта.

Працюємо в парах

Старший брат Сашко вміє створювати та змінювати зображення значків на Робочому столі комп'ютера. Для нетбука молодшої сестри Сашко створив зображення, гадаючи, що вона швидше зрозуміє призначення об'єктів, яким відповідають ці значки.

Розгляньте їх та поясніть призначення кожного об'єкта.

Працюємо в парах Визначте, яким об’єктам належить меню?

Працюємо в парах

Визначте, яким об’єктам належить меню?

Головоломка Прочитай зашифровані слова р о б о ч и й с т і л

Головоломка

Прочитай зашифровані слова

р о б о ч и й с т і л

На уроці ми дізналися: Що називають робочим столом Що таке меню? Які існують види меню

На уроці ми дізналися:

Що називають робочим столом

Що таке меню?

Які існують види меню

ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ Вправи №2,6 стор.61

ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ

Вправи №2,6 стор.61

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Комп'ютерна програма Заздалегідь розроблений набір команд для здійснення інформаційних процесів у комп'ютері.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Комп'ютерна програма

Заздалегідь розроблений набір команд для здійснення інформаційних процесів у комп'ютері.

Яким програмам належать ці значки?

Яким програмам належать ці значки?

Чому операційна система WINDOWS отримала таку назву? Вікно програми

Чому операційна система WINDOWS отримала таку назву?

Вікно програми

ОСНОВНІ ОБ’ЄКТИ ВІКНА

ОСНОВНІ ОБ’ЄКТИ ВІКНА

Обведи позначку програми, яку мають використати учні Я хочу написати листа своєму дідусю. Я хочу намалювати малюнок на конкурс.

Обведи позначку програми, яку мають використати учні

Я хочу написати листа своєму дідусю.

Я хочу намалювати малюнок на конкурс.

Запитання Що таке комп'ютерна програма? Чи можлива робота комп'ютера без програм? Чому?

Запитання

  • Що таке комп'ютерна програма?
  • Чи можлива робота комп'ютера без програм? Чому?
РЕЛАКСАЦІЯ 1. Що сьогодні дізналися нового? 2. Чого навчилися? 3. Що сподобалось на уроці, а що ні? 4. Чи виникали труднощі?

РЕЛАКСАЦІЯ

1. Що сьогодні дізналися нового?

2. Чого навчилися?

3. Що сподобалось на уроці, а що ні?

4. Чи виникали труднощі?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Читати стор.55-65 Виконати сторінка 62 №9, стор.67 №4 №6

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Читати стор.55-65
  • Виконати сторінка 62 №9, стор.67 №4 №6
-80%
Курсы повышения квалификации

Компьютерная грамотность для учителей

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Рабочий стиль, меню, их значение (информатика) (2.32 MB)
