Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  7 класс  /  Привет с курорта. Конспект урока

Привет с курорта. Конспект урока

Урок формирования навыков письменной речи. На уроке учащиеся учатся писать личное письмо, сообщая новости. По степени новизны материала - комбинирование нового с ранее изученным. Урок разработан для учащихся 7 класса УМК Биболетовой М. З.

Формируемые УУД: коммуникативные, регулятивные, познавательные.

17.12.2016

Содержимое разработки

Муниципальное бюджетное образовательное учреждение

Гимназия № 19 имени Н. З. Поповичевой г. Липецк










Конспект урока по английскому языку

в 7 классе

«Привет с курорта»

(Greetings from a holiday resort)










подготовила

преподаватель английского языка

Жаглина Татьяна Владимировна












2016г.


Цель урока: Формирование навыков письменной речи.

Деятелъностная: Тренировать в аудировании, чтении и устной речи.

Содержательная: Научить писать личное письмо на заданную тему.

Задачи урока:

Образовательные:

  • тренировка произносительных навыков;

  • развитие речевых умений.

Воспитательные:

  • воспитание положительного отношения к изучению иностранного языка;

  • воспитание интереса к учению и формирование познавательной активности;

  • формирование потребности в практическом использовании языка в различных сферах деятельности.

Развивающая:

  • развитие внимания, памяти.

Планируемые результаты:

Предметные:

  • расширение объема знаний по теме;

  • умение написатьличное письмо.

Личностные:

  • проявление интереса к изучению английского языка;

  • формирование уважения учащегося к культуре изучаемого языка.

Метапредметные:

Познавательные

  • осуществлять подбор аргументов для решения учебных задач.

  • уметь оценивать результаты своей деятельности, анализировать собственную работу, планировать свое действие в соответствии с поставленной задачей. (Регулятивные УУД);

  • уметь определять цель учебной деятельности, формулировать собственное мнение и позицию. Уметь с достаточной полнотой выражать свои мысли (Коммуникативные УУД);

  • уметь систематизировать материал, сравнивать и рассуждать. (Познавательные УУД).

Коммуникативные

  • умение осуществлять деятельность с учётом конкретных учебных задач.

Регулятивные

  • умение выполнять действие в соответствии с заданием;

  • умение выполнять самооценку.

Оборудование: компьютер, экран, презентация, раздаточный материал.


Ход урока

I.Организационный момент.

T: Good morning, children. I`m glad to see you. Today we`ll learn to write. What?

You’ll tell me a bit later.

II.Речевая зарядка.

T: At first I’d like to ask you some questions.

1. Do you like travelling? And you? Why do people usually travel?

(to have a rest, to learn something new, to meet new friends, etc.)

2. Where do you usually go to have a rest?

(to the country, to the seaside, to another town, abroad.)

3. Who has ever been to Australia? Nobody? But a boy, Matt by name, is now in

Australia.

III.Повторение употребления Past Continuous в речи.

T: Look! Here is his letter from Australia. There are some mistakes in his letter.

Find and correct them. (Приложение) (2 слайд)

T: Now check your answers. (3 слайд)

T: Now read the letter and find the verbs in the Past Continuous tense.

T: Answer the questions.

1. Where is Matt? (In Australia)

2. What is the weather like? (The weather is hot.)

3. What is he doing now? (He is sitting on the beach and enjoying the sun.)

4. What does he like eating? (Shrimps)

T: Tell us about Matt’s holiday.

T: What are we going to write today? (A letter to a friend.)

T: Write down the topic of the lesson in your copy books. (4 слайд)

T: Read the writing tip and complete it. (5 слайд)

T: Check your answers. (По щелчку - ответы)

Физкультминутка.

IV.Тренировка в аудировании и беседа по прослушанному.

T: A boy called Andy is in Paris now.

T: Look at the pictures and answer the questions. (6 слайд)

  1. Where is Andy?(In Paris)

  2. What is the weather like? (It is raining.)

  3. What is he wearing? (Jeans and a sweater)

  4. Where is he staying? (At a hotel)

  5. What is he doing at the moment?(He is sitting in a café and drinking coffee.)

  6. What does he like eating? (Bread and cheese)

T: Now listen to Andy’s talk to his friend Alison and check your answers.

(Tape script)

V. Обучение написанию письма по плану.

T: Here you can see the plan. Write it down. (7 слайд)

T: Use the information about Andy` holiday, as well as the plan to write a postcard

from Andy to Alison (80- 90 words).You can use Matt’s letter as a model.

T: Read your letter.

T: Now look at the screen. You can see my letter. Compare it with yours. (8 слайд)

VI. Итоги. Оценки.

T: What have we done today? What have you learnt?

VII. Домашняя работа.

T: Imagine that you are on holiday. Write a letter to your friend describing your

staying there. (10 слайд)

VIII. Рефлексия.

T: Complete the sentences:

1.На уроке я работал…
2.Своей работой на уроке я…
3.Урок для меня показался…
4.За урок я…
5.Мое настроение…
6.Материал урока мне был…
7.Домашнее задание мне кажется…


Приложение

Dear Sam,

Greetings from Australia! This is a fantastic place, and its really hot. I’ m wear shorts and a T-shirt in the middle of December!

Sydney is a beautiful city. We are stay in a nice hotel near the beach. Me parents go sightseeing every day but I like spending my mornings on the beach. In the moment I’m siting on the beach and I enjoying the sun.

We go out every night. I can’t stop eating shrimps - they are delicious!

Hope you are well. See you at Sunday.

Love,

Matt


Tapescript


A: Hello.

B: Hi, Alison. It’s Andy.

A: Oh, hi! Are you in London?

B: No, I’m in Paris now.

A: Wow! What`s it like?

B: It`s fantastic!

A: Is the sun shining? What`s the weather like? Is it hot there?

B: No, it’s raining.

A: Really?

B: Yes, it rains all the time. Can you imagine me wearing jeans and a jacket and carrying my umbrella everywhere?

A: Poor Andy! I hope it won’t last long. Where are you staying?

B: Oh, I`m staying in a nice hotel.

A: Is it near the Eiffel Tower?

B: Yes, in the city centre, so I’m close to museums and shops.

A: Are you shopping at the moment?

B: No, I’m not. I`m sitting in a café and I’m drinking coffee.

A: I see. So, what`s the food like?

B: Oh, it’s delicious. I like the food here.

A: What’s your favourite food?

B: Well, I can`t stop eating bread and cheese.

A: Bread and cheese?! You are funny!

B: Well, I’d better go now.

A: OK. Take care.

B: I will. See you on Tuesday.


Использованные материалы:

I. Virginia Evans, Neil O’Sullivan .Click On 1. Student’s Book. - Newbury: Express Publishing, 2000.

II. Virginia Evans, Neil O’Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book”. - Newbury: Express Publishing, 2000.

Использованные Интернет ресурсы:

1) http://www.auto-most.ru/gallery/photo/4023/122/2156.jpgвид Австралии

2) http://www.melsmegafans.com/n28mayo.jpgизображение хлеба

3) http://www.fortybeads.com/blog/wp-content/uploads/2010/09/swisscheese-e1284565467930.jpg – изображение сыра

4) http://raduga-pict.narod.ru/deti/raduga-pict.narod.ru300.jpg – изображениемальчика с кружкой

5) http://img.relax.ru/70802/9512568709372357_88490fef.jpg - изображение Парижа

6) http://m03.tury.ru/hotel/45/455174/5040533_700.jpg – изображение отеля

7) http://www.stihi.ru/pics/2010/02/28/2966.jpg – изображение конверта

8) http://bovsoft.com/img/r5.png – изображение письма

9) http://www.levluzin.ru/wp

content/uploads/%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C.gif - – изображение письма

10) http://thumb9.shutterstock.com/photos/thumb_large/453337/129525686.jpg - – изображение марки








Содержимое разработки

Автор: Жаглина Татьяна Владимировна, учитель английского языка  МБОУ гимназии №19  имени Н.З.Поповичевой  г. Липецка

Автор: Жаглина Татьяна Владимировна,

учитель английского языка МБОУ гимназии №19 имени Н.З.Поповичевой г. Липецка

Check your answers:  Dear Sam,  Greetings from Australia! This is a fantastic place, and it’s really hot. I’m wearing shorts and a T-shirt in the middle of December!  Sydney is a beautiful city. We are staying in a nice hotel near the beach. My parents go sightseeing every day but I like spending my mornings on the beach. At the moment I’m sit t ing on the beach and I ’m enjoying the sun.  We go out every night. I can’t stop eating  shrimps - they are delicious!  Hope you are well. See you on Sunday.  Love,  Matt

Check your answers:

Dear Sam,

Greetings from Australia! This is a fantastic place, and it’s really hot. I’m wearing shorts and a T-shirt in the middle of December!

Sydney is a beautiful city. We are staying in a nice hotel near the beach. My parents go sightseeing every day but I like spending my mornings on the beach. At the moment I’m sit t ing on the beach and I ’m enjoying the sun.

We go out every night. I can’t stop eating shrimps - they are delicious!

Hope you are well. See you on Sunday.

Love,

Matt

Writing a letter to a friend  about your holiday

Writing a letter to a friend about your holiday

TIP  When we write a postcard to a friend from a holiday resort, we start with 1) .................. and our friend's first name. In the first paragraph , we write 2) ................. we are and what the 3) ............................. is like. In the second paragraph , we write about the place and the hotel we are staying at, and what we are 4)............................. at the moment. We end our postcard with our closing remarks, then we write Love/Yours/Best wishes/etc and our first  5) ................... Dear weather where doing name

TIP

When we write a postcard to a friend from a holiday resort, we start with 1) .................. and our friend's first name. In the first paragraph , we write 2) ................. we are and what the 3) ............................. is like. In the second paragraph , we write about the place and the hotel we are staying at, and what we are 4)............................. at the moment. We end our postcard with our closing remarks, then we write Love/Yours/Best wishes/etc and our first

5) ...................

Dear

weather

where

doing

name

Plan  Dear + (friend’s first name)  (Paragraph 1) place, weather, clothes he is  wearing   (Paragraph 2) where he is staying, what he  is doing  (Paragraph 3) evening activities, food  (Paragraph 4) closing remarks  Yours,  (your first name)

Plan

Dear + (friend’s first name)

(Paragraph 1) place, weather, clothes he is

wearing

(Paragraph 2) where he is staying, what he

is doing

(Paragraph 3) evening activities, food

(Paragraph 4) closing remarks

Yours,

(your first name)

Check your answers: Dear Alison,  Greetings from France! This is a fantastic place, but it’s raining. I’m wearing jeans and a jacket and I carry my umbrella everywhere!  Paris is a beautiful city. I am staying in a nice hotel in the city centre. I go sightseeing every day. At the moment I am sitting in a café and I am drinking coffee.  I go out every night. I can’t stop eating bread and cheese. It’s delicious!  Hope you are well. See you on Tuesday.  Yours,  Andy

Check your answers:

Dear Alison,

Greetings from France! This is a fantastic place, but it’s raining. I’m wearing jeans and a jacket and I carry my umbrella everywhere!

Paris is a beautiful city. I am staying in a nice hotel in the city centre. I go sightseeing every day. At the moment I am sitting in a café and I am drinking coffee.

I go out every night. I can’t stop eating bread and cheese. It’s delicious!

Hope you are well. See you on Tuesday.

Yours,

Andy

Your  homework: Imagine you are on holiday. Write a letter to your friend. Use the plan and Andy’s letter as a model (80 – 90 words).

Your homework:

Imagine you are on holiday. Write a letter to your friend. Use the plan and Andy’s letter as a model (80 – 90 words).

Использованные Интернет ресурсы: 1) http :// www . auto - most . ru / gallery / photo /4023/122/2156. jpg – вид Австралии 2) http :// www . melsmegafans . com / n 28 mayo . jpg  – изображение хлеба 3) http :// www . fortybeads . com / blog / wp - content / uploads /2010/09/ swisscheese - e 1284565467930. jpg  – изображение сыра 4) http :// raduga - pict . narod . ru / deti / raduga - pict . narod . ru 300. jpg  – изображениемальчика с кружкой 5) http://img.relax.ru/70802/9512568709372357_88490fef.jpg  -  изображение Парижа 6) http://m03.tury.ru/hotel/45/455174/5040533_700.jpg – изображение отеля 7) http://www.stihi.ru/pics/2010/02/28/2966.jpg – изображение конверта 8) http://bovsoft.com/img/r5.png – изображение письма 9) http://www.levluzin.ru/wp content/uploads/%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C.gif - – изображение письма 10) http://thumb9.shutterstock.com/photos/thumb_large/453337/129525686.jpg - – изображение марки Использованные материалы : I. Virginia Evans, Neil O’Sullivan .Click On 1. Student’s Book. - Newbury: Express Publishing, 2000. II. Virginia Evans, Neil O’Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book”. - Newbury: Express Publishing, 2000.

Использованные Интернет ресурсы:

1) http :// www . auto - most . ru / gallery / photo /4023/122/2156. jpg – вид Австралии

2) http :// www . melsmegafans . com / n 28 mayo . jpg – изображение хлеба

3) http :// www . fortybeads . com / blog / wp - content / uploads /2010/09/ swisscheese - e 1284565467930. jpg – изображение сыра

4) http :// raduga - pict . narod . ru / deti / raduga - pict . narod . ru 300. jpg – изображениемальчика с кружкой

5) http://img.relax.ru/70802/9512568709372357_88490fef.jpg - изображение Парижа

6) http://m03.tury.ru/hotel/45/455174/5040533_700.jpg – изображение отеля

7) http://www.stihi.ru/pics/2010/02/28/2966.jpg – изображение конверта

8) http://bovsoft.com/img/r5.png – изображение письма

9) http://www.levluzin.ru/wp

content/uploads/%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C.gif - – изображение письма

10) http://thumb9.shutterstock.com/photos/thumb_large/453337/129525686.jpg - – изображение марки

Использованные материалы :

I. Virginia Evans, Neil O’Sullivan .Click On 1. Student’s Book. - Newbury: Express Publishing, 2000.

II. Virginia Evans, Neil O’Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book”. - Newbury: Express Publishing, 2000.

-80%
Курсы повышения квалификации

Развитие человека от рождения до смерти: психология развития и возрастная психология

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Привет с курорта. Конспект урока (2.35 MB)
