Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  5 класс  /  Present Continuous tense (разработка урока)

Present Continuous tense (разработка урока)

Урок позволит закрепить полученные знания.
31.03.2016

Описание разработки

Цель урока: Повторение грамматического материала Тhe Рresent Сontinuous tense для развития коммуникативных навыков и умений учащихся

Задачи урока: 1) воспитательные - прививать интерес к английскому языку, способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в парах; содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения; 2) развивающие - развивать внимание, память, воображение, а также способность к языковой догадке, сопоставлению, наблюдению, различению; умение работать индивидуально, в парах, в коллективе; 3) образовательные - способствовать расширению кругозора учащихся; обеспечить в ходе урока лучшее усвоение правил через повторение пройденного материала; 4) практические - закрепить с учащимися настоящее длительное время в устной и письменной речи.

Межпредметная связь: на уроке используются современные информационные технологии (ноутбук, экран, презентация), что оказывает влияние не только на форму организации учебного процесса, но и на содержание учебного материала, а так же четко прослеживается связь английского и русского языков (перевод предложений с английского на русский), литературой (рассказывается стихотворение о зиме).

Ход урока:

1. Организационный момент. -Good morning, dear children. Nice to see you. - Thank you, sit down, please. - What is the date today? - What is the weather like today? - What season is it now? - Who is absent today? - Now let’s start our lesson.

2. Фонетическая зарядка. Тренировка произношения носового звука: Sleeping, singing, talking, eating, wearing, watching, playing, making, reading, writing. Когда глаголы принимают такое окончание? Когда мы что описываем? (Действия, происходящие в данный момент) (cлайд №2)

3. Устное описывание презентационных картинок (монолог) Teacher: Now let's take a look at this presentation. Here you can see some pictures with people. They are doing something. Your task is to choose one of them and describe it (what or who you can see and what is going on in the picture). (cлайд №3) For example: I have chosen picture № 1 In the picture I can see two boys. They are fighting. Учащиеся работают со слайдом №2, описывая действия людей на картинках (монологическая речь).

4. Построение диалогов (устно) Teacher: Now let's make up dialogues looking at these pictures (cлайд №4) Let's work in pairs. One of you should ask questions, the other one should answer them. For example: A) -What is the girl doing? B) –She is drinking milk. Or C) –Who is drinking milk? D) –The girl is drinking milk. Учащиеся работают со слайдом № 3, строя диалоги

5. Translation some sentences from English into Russian (cлайды № 5, 6) Teacher: Now, let's read some sentences and translate them from English into Russian: · She is playing tennis now. · He is playing football at the moment. · They are dancing now. · The cat is jumping over the fence now. · They are working at the moment. · It isn't raining. · She's learning Italian. · He isn’t dancing at the moment · What are they listening to? · Where is your brother walking now? · He is playing volleyball with his friends · I am writing a letter now. · She is washing up at the moment. · It is standing near the door. · They are singing a song at that moment. · We are opening the window now. · You are going to the swimming-pool.

6. Grammar exercise (раздаточный материал) Teacher: Now you will get cards with a grammar exercise. There you can see sentences and missing words. Your task is to fill in these places with appropriate words below. 1) She _________ writing a letter. 2) ______ are doing homework. 3) My dad ________ sleeping, he __________working in the garden. 4) - _________ are they drawing? - A school. 5) - _________ is he crying? - Because he can't find his toy. 6) Where ______ your sister cooking now? 7) What language _________ his students speaking now? Is, what, they, is, why, isn’t, is, are. Ответы 1) Is 2) they 3) isn’t …. . is 4) what 5) why 6) is 7) are

Present Continuous tense (разработка урока)

7. Teacher: Don’t forget that these verbs aren’t used in Present Continuous tense (cлайд № 7, 8, 9) like нравиться love любить desire желать want хотеть wish желать hate ненавидеть envy завидовать fear бояться hear слышать see видеть smell пахнуть taste иметь вкус feel чувствовать, давать ощущение, полагать, считать notice замечать look выглядеть agree соглашаться believe считать, полагать consider считать, полагать declare заявлять deny отрицать doubt сомневаться expect полагать, ожидать forget забывать hope надеяться know знать mind возражать, иметь против puzzle озадачивать recognize узнавать remember помнить respect уважать suppose предполагать, полагать think думать (в значении полагать, иметь мнение) understand понимать

8. Listening Teacher: Now you will listen to the dialogue and answer my questions Учащиеся прослушивают аудиозапись дважды и отвечают устно на вопросы учителя Вопросы учителя: - Why can't Mrs. Taylor help Thomas? - What are the members of the family doing? - What is Thomas doing?

9. Extra activity Teacher: now let's listen to a small poem prepared by your classmates Несколько учеников рассказывают небольшое стихотворение о зиме It is snowing. The wind is blowing. The girls are reading. The boys are skiing. The snow is falling, The north wind is blowing; The ground is white All day and all night. Teacher: At home you had to prepare a small picture about your hobby or your preferences. Let us look at them and listen to you. Учащиеся показывают заранее приготовленные альбомные листы с наклеенными на них картинками об их хобби или предпочтениях.

10. Teacher: Well done. Children, thank you very much for your answers. You have done many tasks. You know a lot about Present Continuous. I liked your answers. And now write down your task for the next lesson. (запись домашнего задания в дневник: Homework: SB p. 70, ex. 59 WB p. 34 That’s all for today. Good-bye.

Полную информацию смотрите в файле. 

Содержимое разработки

Урок английского языка в 5 классе «Present Continuous tense»

Тема урока: «Present Continuous tense» («Настоящее длительное время»).

Цель урока: Повторение грамматического материала Тhe Рresent Сontinuous tense для развития коммуникативных навыков и умений учащихся Задачи урока: 1) воспитательные - прививать интерес к английскому языку, способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в парах; содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения; 2) развивающие - развивать внимание, память, воображение, а также способность к языковой догадке, сопоставлению, наблюдению, различению; умение работать индивидуально, в парах, в коллективе; 3) образовательные - способствовать расширению кругозора учащихся; обеспечить в ходе урока лучшее усвоение правил через повторение пройденного материала; 4) практические - закрепить с учащимися настоящее длительное время в устной и письменной речи.

Межпредметная связь: на уроке используются современные информационные технологии (ноутбук, экран, презентация), что оказывает влияние не только на форму организации учебного процесса, но и на содержание учебного материала, а так же четко прослеживается связь английского и русского языков (перевод предложений с английского на русский), литературой ( рассказывается стихотворение о зиме).

Оборудование урока: ноутбук, экран, презентация

Ход урока:

1. Организационный момент. -Good morning, dear children. Nice to see you. - Thank you, sit down, please. - What is the date today? - What is the weather like today? - What season is it now? - Who is absent today? - Now let’s start our lesson.

2.Фонетическая зарядка. Тренировка произношения носового звука: Sleeping, singing, talking, eating, wearing, watching, playing, making, reading, writing. Когда глаголы принимают такое окончание? Когда мы что описываем? (Действия, происходящие в данный момент) (cлайд №2)

3. Устное описывание презентационных картинок (монолог) Teacher: Now let's take a look at this presentation. Here you can see some pictures with people. They are doing something. Your task is to choose one of them and describe it (what or who you can see and what is going on in the picture). (cлайд №3) For example: I have chosen picture № 1 In the picture I can see two boys. They are fighting. Учащиеся работают со слайдом №2, описывая действия людей на картинках (монологическая речь).

4. Построение диалогов (устно) Teacher: Now let's make up dialogues looking at these pictures (cлайд №4) Let's work in pairs. One of you should ask questions, the other one should answer them. For example: A) -What is the girl doing? B) –She is drinking milk. Or C) –Who is drinking milk? D) –The girl is drinking milk. Учащиеся работают со слайдом № 3, строя диалоги

5. Translation some sentences from English into Russian (cлайды № 5, 6) Teacher: Now, let's read some sentences and translate them from English into Russian:  She is playing tennis now.  He is playing football at the moment.  They are dancing now.  The cat is jumping over the fence now.  They are working at the moment.  It isn't raining.  She's learning Italian.  He isn’t dancing at the moment  What are they listening to?  Where is your brother walking now?  He is playing volleyball with his friends  I am writing a letter now.  She is washing up at the moment.  It is standing near the door.  They are singing a song at that moment.  We are opening the window now.  You are going to the swimming-pool.

6. Grammar exercise (раздаточный материал) Teacher: Now you will get cards with a grammar exercise. There you can see sentences and missing words. Your task is to fill in these places with appropriate words below. 1) She _________ writing a letter. 2) ______ are doing homework. 3) My dad ________ sleeping, he __________working in the garden. 4) - _________ are they drawing? - A school. 5) - _________ is he crying? - Because he can't find his toy. 6) Where ______ your sister cooking now? 7) What language _________ his students speaking now? Is, what, they, is, why, isn’t, is, are. Ответы 1) Is 2) they 3) isn’t ….. is 4) what 5) why 6) is 7) are

7. Teacher: Don’t forget that these verbs aren’t used in Present Continuous tense (cлайд № 7, 8, 9) like нравиться love любить desire желать want хотеть wish желать hate ненавидеть envy завидовать fear бояться hear слышать see видеть smell пахнуть taste иметь вкус feel чувствовать, давать ощущение, полагать, считать notice замечать look выглядеть agree соглашаться believe считать, полагать consider считать, полагать declare заявлять deny отрицать doubt сомневаться expect полагать, ожидать forget забывать hope надеяться know знать mind возражать, иметь против puzzle озадачивать recognize узнавать remember помнить respect уважать suppose предполагать, полагать think думать (в значении полагать, иметь мнение) understand понимать

8. Listening Teacher: Now you will listen to the dialogue and answer my questions Учащиеся прослушивают аудиозапись дважды и отвечают устно на вопросы учителя Вопросы учителя: - Why can't Mrs. Taylor help Thomas? - What are the members of the family doing? - What is Thomas doing?

9. Extra activity Teacher: now let's listen to a small poem prepared by your classmates Несколько учеников рассказывают небольшое стихотворение о зиме It is snowing. The wind is blowing. The girls are reading. The boys are skiing. The snow is falling, The north wind is blowing; The ground is white All day and all night. Teacher: At home you had to prepare a small picture about your hobby or your preferences. Let us look at them and listen to you. Учащиеся показывают заранее приготовленные альбомные листы с наклеенными на них картинками об их хобби или предпочтениях.

10. Teacher: Well done. Children, thank you very much for your answers. You have done many tasks. You know a lot about Present Continuous. I liked your answers. And now write down your task for the next lesson. (запись домашнего задания в дневник: Homework: SB p. 70, ex. 59 WB p. 34 That’s all for today. Good-bye.

-75%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Present Continuous tense (разработка урока) (15.29 КB)
