Меню
Разработки
Разработки  /  Обществознание  /  Уроки  /  6 класс  /  ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ. СВЯТИНІ РІДНОГО КРАЮ – СПАСЬКИЙ ХРАМ МІСТА ПОЛТАВИ

ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ. СВЯТИНІ РІДНОГО КРАЮ – СПАСЬКИЙ ХРАМ МІСТА ПОЛТАВИ

МЕТА:ФОРМУВАННЯ СВІТОГЛЯДУ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДЯНИНА – ПАТРІОТА НА ТИСЯЧОЛІТНІХ ЗАСАДАХ ВІДДАНОСТІ БОГОВІ, ВІТЧИЗНІ ТА СВОЄМУ НАРОДОВІ; РОЗВИТОК ДУХОВНО – МОРАЛЬНОЇ СФЕРИ ОСОБИСТОСТІ; ЗАЦІКАВЛЕННЯ УЧНІВ ВИВЧЕННЯМ ІСТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ,ЙОГО СВЯТИНЬ; ПРОБУДЖЕННЯ БАЖАННЯ ПОСЛУЖИТИ СПРАВІ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ПРИМНОЖЕННЯ ДУХОВНИХ НАДБАНЬ ПОЛТАВИ, ПОЛТАВЩИНИ.
12.01.2015

Описание разработки

 

Розробка уроку з предмету «Біблійна історія та християнська етика», 6 клас

                                                                             Бережна А.В., ЗОШ№20, м.Полтава

 

ТЕМА: ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ. СВЯТИНІ РІДНОГО КРАЮ – СПАСЬКИЙ ХРАМ МІСТА ПОЛТАВИ.

МЕТА:ФОРМУВАННЯ СВІТОГЛЯДУ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДЯНИНА – ПАТРІОТА НА ТИСЯЧОЛІТНІХ ЗАСАДАХ ВІДДАНОСТІ БОГОВІ, ВІТЧИЗНІ ТА СВОЄМУ НАРОДОВІ; РОЗВИТОК ДУХОВНО – МОРАЛЬНОЇ СФЕРИ ОСОБИСТОСТІ; ЗАЦІКАВЛЕННЯ УЧНІВ ВИВЧЕННЯМ ІСТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ,ЙОГО СВЯТИНЬ; ПРОБУДЖЕННЯ БАЖАННЯ ПОСЛУЖИТИ СПРАВІ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ПРИМНОЖЕННЯ ДУХОВНИХ НАДБАНЬ ПОЛТАВИ, ПОЛТАВЩИНИ.

ОБЛАДНАННЯ: ВІДЕОПРОГРАВАЧ, ВІДЕО ТА АУДІО МАТЕРІАЛИ «СПАСЬКИЙ ХРАМ», «ХРАМИ ПОЛТАВИ», КРОСВОРД «ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ», ПІСНІ «ХРАМИ»,«ЯНГОЛИ»; МУЛЬТИПЛІКАЦІЙНИЙ ФІЛЬМ «ХРАМ ВАСИЛІЯ БЛАЖЕНОГО»

                                                ХІД УРОКУ

1.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА:діти заходять до класної кімнати під мелодію пісні у виконанні Жанни Бічевської «Белыехрамы», на екрані зображення Спаського храму міста Полтави.

 Доброго дня, любі діти! Ви мабуть уже зрозуміли, що тема сьогоднішнього уроку пов’язана з православними храмами. Щоб висловити своє відношення до Православних святинь зачитаю поетичні рядки:        

                           Іду, спішу і раптом Храм – переді мною Воїн став,                                                                                                                          

                          У золотому Він шоломі, хрестом озброївсь проти волі –

  Пекельного гріха.

  Я не спішу, я не біжу – в молитві голову схиливши,

                          У Бога  милості прошу.

 

 

2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ:

       Більше двох тисячоліть існує Свята Соборна Апостольська Християнська церква. Християни набули досвіду та традицій віросповідання, навиків створення молитовних місць для потреб християнина. Місце Господа на землі – це Божий храм. Наше місто має свої Святині, які ми любимо і знаємо. Щоб перевірити ваші знання, а може декому сповістити нове , пропоную вікторину «Полтавські святині».

На екрані зявляється зображення храмів Полтави сформованого в слайд-композицію «Святині Полтави», фоном звучить мелодія сопілки. Діти називають храми (учитель слідкує за правильністю відповідей).

Молодці, ви добре справилися з завданнями вікторини і отримуєте в подарунок пам’ятний календарик з зображенням Спаського храму. Розгляньте уважно зображення. Чи бачили ви на власні очі цей храм у нашому місті? Так, зображення вам не знайоме. Пропоную провести наукове дослідження «Найстаріший храм Полтави. Який він? Якій Євангельській події присвячено цю Святиню?»

Учитель розподіляє учнів на декілька груп, пропонує пакети з архівними матеріалами «Храми Полтавщини. Історія заснування.» Пропонує ознайомитися та підготувати коротке (2-3 речення: назва,дата заснування) повідомлення. Діти, опрацювавши матеріал, повідомляють про свої відкриття:«Спаський храм найдавніший храм,його стіни ведуть своє літочислення з 1705 року.»

Ви чудово попрацювали, дослідивши, що Спаський храм Полтави – найстарша Святиня нашого міста. Правильна повна назва: храм Нерукотворного Образа Спасителя. Йому понад триста років.

3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

Щоб зрозуміти значення Спаського храму в сьогоденні потрібно знати  історію цієї Святині. Народна мудрість проголошує: «Знаєш – любиш і цінуєш, не знаєш – швидко забуваєш.» Ми християни, тож повинні в повній мірі розуміти, що храм – це осередок духовності, місце де тиєднаєшся з Господом.

 

 

 

4. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:

            Історія Спаського храму налічує понад триста років, на сьогоднішній (2013 рік) це 308 років,  вона незвичайна в ній відчувається промисел Божий.

Учитель продовжує розповідь зі слайдовим супроводом. Доречним буде музичний фон (автор пропонує мінусовку пісні Наталії Май «Янголи»).

Церква Спаса одна з найвидатніших пам’яток архітектури цілого краю. Пов’язана з історією Хрестовоздвиженського монастиря, а саме: всі монастирські споруди з часу його заснування в 1650 році були виконані з дерева. З початком побудови у монастирі кам’яного храму перша дерев’яна була перенесена в Полтаву в 1705 році. Рештки цього храму дійшли до нас у вигляді невеликої Спаської церкви, пресвітер Іван Світайло, за підтримки пана Івана Іскри, купив рештки храму Преображення Господнього у Хрестовоздвиженському монастирі.

Відновлений храм так і називався Спаса Преображення. В 1810 – 1811 роках храм прийшов до того стану, що більшу частину його треба було розібрати, а всі речі перенести до одного з приділів, який і утворив собою нинішню церкву Спаса. В цьому храмі Петро І молився за даровану Господом перемогу над шведами в 1707 році. Майбутній цар Олександр ІІ, приїхавши до Полтави 1837 року, відвідав Спаський храм і постановив зберегти його для історії. Цесаревич пожертвував кошти на спорудження кам’яного футляру навколо дерев’яного храму. Таким чином у 1845 році було зведено кам’яні стіни та металеву баню , купол Спаського храму. Таким ошатним і величним ми бачимо храм сьогодні.

Багато поколінь пресвітерів та прихожан опікувались ним за промислом Божим. Зберегли його Святині, примножили їх, явивши цим приклад нам. В історії Спаського храму було два десятиліття коли богоборці заборонили правити службу Божу. Але пройшли лихоліття і нині Спаська церква це – місце зустрічі з Господом. Він чекає на вас. Не баріться.

На екрані завершується показ матеріалів показом слайдів, створених науковцем – краєзнавцем Ладіним А. Л. «Спаський храм» у форматі 3Д.  Учитель надає слово науковцю для спілкування з учнями на засадах ділової гри «Мікрофон», «Журналістське розслідування». Важливо підкреслити момент використання сучасної техніки та технологій: у справі добра чи зла. Для подальшого ходу уроку бажано залишити емоційно – насичений кольором та змістом кадр.

            Ви були настільки уважними, що дехто жодного разу не поворухнувся. Всім відомо, що здоров’я - дар Божий. Наш обов’язок його зберегти, тож – фізкультхвилинка:

Християнином зовуся,

            Гордо ймення це несу.

            Я до Бога помолюся,

            В душу радість принесу.

            Буду в школі гарно вчитись,

            Щоб усе на світі знать,

Працювать, відпочивати,

            Бога щиро прославляти.  

            Попрошу у Бога миру,

            Щастя й долі Україні.

            Люди, будьте ви щасливі,

            І душею всі красиві.

 

           Відпочивши, попрацюємо у зошиті над кросвордом «Православний храм». Потрібно заповнити клітинки кросворду відповідями – назвами об’єктів та розмалювати зображення православного храму.

Учитель роздає учням роздруковані кросворди – малюнки «Православний храм». Під час роботи звучить пісня у виконанні Жанни Бічевської «Имени твоєму Господи».

Учні працюють. По закінченні роботи (роботу у кольорі завершити вдома), на екрані з’являється зображення кросворду з правильними відповідями. Учитель за правильно виконаний кросворд дарує «Правила поведінки у храмі», роздруковані учнями - старшокласниками на уроках інформатики (як виконання вправи з форматування аркушу).

        Православний храм.  Для декого це просто архітектурна споруда, яка прикрашає краєвид міста. А яке значення храму – Православної Святині у вашому житті?

Учитель уважно слухає відповіді учнів, аналізує та коментує їх, направляючи розмову в контексті християнського сприйняття Святині.

Ми з вами знаємо що кожному з нас при Таїнстві Хрещення Господь посилає Ангела – охоронця, є Ангели і у храмів. До вашої уваги уривок з мультиплікаційного фільму «Собор ВасиліяБлаженого».

Перегляд мультиплікаційного фільму «Собор ВасиліяБлаженого», скороченого до чотирьох хвилин (за потреби можна показати весь фільм; 10 хвилин).

Ангел – охоронець є і у храмів Полтави. Во Славу Господа маємо їх та примножуємо.

5. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ:

          Вивчаючи історію рідного краю, маємо можливість не лише дізнатись про дати, назви храмів, монастирів. Мимохідь, не роздумуючи, всотуємо красу зриму фізично і ту, яка відчувається лише серцем. Народжуються щемні поетичні рядки:

                  Заквітчану, заросяну люблю Полтаву,

                  В туманах парки і в імлі дубраву,

                   І небо зоряне, і місяця ріжок,

Ступну босоніж в шовка моріжок.

                   На Божі храми гляну і замру,

                   В молитві тихій душу відведу.

                   Люблю Полтаву, тут родилась я,

                   Тут ніжним квітом повниться земля.

         Ми побачили й почули під час уроку зображення та назви храмів Полтави. Щоб перевірити вашу компетентність з даного питання пропоную виконати наступне завдання:

диктант «Храми Полтави»; потрібно записати назви храмів, які є в нашому місті.

Я диктую: храм Введення Пресвятої Богородиці, храм Святої Трійці, храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, храм Василія Блаженного, храм Преподобного Серафима Саровського.

 

Учні повинні записати: храм Преподобного Серафима Саровського,храм Святої Трійці, храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. На екрані зявляється правильна відповідь для перевірки.

 

 

6. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ:

Для роботи на уроці я підготувала серію ілюстрацій з історії Спаського храму. Ви знаєте, що це -  храм, прихожанкою якого я є. В своїх малюнках я старалась передати всю ту любов і повагу, яку я відчуваю до цієї Святині. Святині мого рідного краю!                                                                                               Робота в групах «Хронологія історії Спаського храму Полтави»: потрібно скласти альбом ілюстрацій,які зображають події пов’язані з історією храму, в хронологічному порядку.

Учні працюють з ілюстративними матеріалами, які мають дані: назва храму, події, дату. В папку файлів з титулом «Альбом – посвята: Спаський храм.» потрібно скласти ілюстрації в порядку іторичних подій. Наприклад: «Спасо – Преображенський храм міста Полтави. Поч.17 ст.», «Побудова Спаського храму отцем Світайлом.» і т. д.Групи презентують альбоми. Учитель контролює правильність виконання завдання.На екрані висвітлюється правильна відповідь.

       Ви сьогодні отримали нову інформацію, відчули емоційні сплески. Чи змінилося ваше розуміння відносно храмів? Що нового для себе відкрили щодо Святинь Полтави?

Учні висловлюють свої почуття, діляться враженнями та емоціями.Учитель, слідкуючи за сказаним, може взяти за висновок уроку одну з думок учня, розвинути її в контексті з метою уроку.

       ВИСНОВОК УРОКУ:

Життя людини – це шлях, яким ми прямуємо до вічності. Сам Господь Іісус Христос сказав: «Не всякий хто говорить мені: Господи! Господи! Увійде в Царство Небесне, але той, що виконує волю Отця Мого Небесного»(Мф. 7,21)

Для того щоб бути з Господом потрібно єднатися з Ним у Таїнстві Святого Причастя, а це можливо лише у Божому храмі під час Евхаристії. Тож шануймо Православні храми, сприяймо їх збереженню та примноженню.Цей духовний корабель – Церква – перевозить через море житейське всіх істинних християн у Царство Небесне.

         На завершення уроку зачитаю вірш учениці – семикласниці ЗОШ №20 Анастасії Пономарь «Моя стежина до Бога»:

 

                Далекосяжний світлий небокрай,

                То все, аж ген, Полтавський край.

                Зеленими полями і ланами

                Він м’яко стелеться під нашими ногами.

                У коси мальви заплітає,

                Калиною дівчат квітчає.

Голівки соняхів схиляє понад ставом,

                І тихо Ворсклу гоне плавом.

                Полтава рідна в тому краї

                Моє серденько звеселяє.

                Там липи в Центрі розквітають,

                Каштани «їжачків» жбурляють,

                А понад містом птах летить ,

Золотокрилопломенить…

                Чарівне місто має храми,

                Звелись свічадами над нами.

                А Патріархом поміж них,

                Храм Спаський в величі застиг.

                Царя Петра запам’ятав,

                Хвалу той Господу співав,

                За те, що шведа переміг,

                І Праву віру цим зберіг.

                Храм дерев’яний, щоб хранить

                Звелів царевич Олександр

                У камянісховать палати, і золотий шолом одіть,

                А хрест Святий позолотить.

                Три сотні літ пройшло, а храм стоїть і кличе дзвонами.

                 Іди скоріш, часу не гай,

                 Себе всього Христу віддай!

                 Зустрінемось у храмі, і станемо всі сестрами й братами!

 

7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Учитель обговорює кожен пункт домашнього завдання; перечитує при потребі «Правила поведінки ухрамі».

  • Відвідати Спаський храм з членами своєї родини, або з хрещеною матінкою, або хрещеним батьком.
  • Збирати інформацію про храми Полтави, Полтавщини, України.
  • Обговорити у родинному колі почуте на уроці. Вивчити (повторити) правила поведінки у Православному храмі.
  • Знайти можливість засвідчити свою любов Святині: виготовлення серветки, вирощування квітів, допомога у прибиранні приміщення храму чи  прихрамової території.

 

ЛІТЕРАТУРА:

  1. ЕженедельникСпасскогохрама г. Полтави « Преображение» №14-17,2006 г.
  2. Савченко О. Виховний потенціал початкової освіти. – К., Фенікс, 2007
  3. Біблія в переказі для дітей. Старий і Новий заповіт. -3-є видання. –К., Українське біблійне  товариство, 2003.
  4. Пономарь А. Стежинкою дитинства. Збірка поезій. Полтава, видавництво «Школа радості», 2013.

ДОДАТКИ:

  1. Інформація про храми Полтави:

а) Свято – Успенський собор побудовано у 18ст., зруйновано за часів радянської влади – 1950 р.; відбудовано за зміненим від оригіналу проектом – 2009 р.

б) храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії споруджено у 2008 р.

в) храм Преподобного Серафима Саровського побудовано у 2007р.

г) храм Святого Великомученика і Цілителя Пантелеїмона; 2006 р.

           д) Свято – Макаріївський Кафедральний собор; середина 19 ст.

          ж) храм Святого Мученика Іоанна воїна; 2007 р.

          з) храм Святих ПервоверховнихАпостолів Петра і Павла; поч. 20 ст.

          е) Спаський храм; 1705 рік.

      2. Правила поведінки у православному храмі:

а) йдучи до храму перевір відповідність зовнішнього вигляду з місцем куди йдеш (довжина спіднички, наявність косметики, чистота та охайність одягу, наявність недоречних написів та зображень на одязі чи атрибутах);

         б) заходь до храму, налаштувавши себе до спілкування зі Святинею;примирись з оточуючими тебе, налаштуй свій внутрішній світ миром, радістю (по можливості);

         в) у храмі, якщо йде Служба Божа, стій на одному місці, не заважаючи іншим; не запитуй і не привертай до себе увагу; все, що хочеш запитати запитай після служби;

        г) прикладайся до ікон, затеплюй свічку не заважаючи молитві;

        д) не засуджуй поведінку людей, які не правильно ведуть себе в храмі; краще знайди можливість познайомити їх з правиламиповедінки у час поза службою Божою;

      ж) знайди можливість спілкування з священнослужителями храму для поглиблення своїх знань щодо шляху у Царство Небесне, який лежить через Храм Божий.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Содержимое разработки

Розробка уроку з предмету «Біблійна історія та християнська етика», 6 клас

Бережна А.В., ЗОШ №20, м. Полтава



ТЕМА: ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ. СВЯТИНІ РІДНОГО КРАЮ – СПАСЬКИЙ ХРАМ МІСТА ПОЛТАВИ.

МЕТА: ФОРМУВАННЯ СВІТОГЛЯДУ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДЯНИНА – ПАТРІОТА НА ТИСЯЧОЛІТНІХ ЗАСАДАХ ВІДДАНОСТІ БОГОВІ, ВІТЧИЗНІ ТА СВОЄМУ НАРОДОВІ; РОЗВИТОК ДУХОВНО – МОРАЛЬНОЇ СФЕРИ ОСОБИСТОСТІ; ЗАЦІКАВЛЕННЯ УЧНІВ ВИВЧЕННЯМ ІСТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ,ЙОГО СВЯТИНЬ; ПРОБУДЖЕННЯ БАЖАННЯ ПОСЛУЖИТИ СПРАВІ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА ПРИМНОЖЕННЯ ДУХОВНИХ НАДБАНЬ ПОЛТАВИ, ПОЛТАВЩИНИ.

ОБЛАДНАННЯ: ВІДЕОПРОГРАВАЧ, ВІДЕО ТА АУДІО МАТЕРІАЛИ «СПАСЬКИЙ ХРАМ», «ХРАМИ ПОЛТАВИ», КРОСВОРД «ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ», ПІСНІ «ХРАМИ»,«ЯНГОЛИ»; МУЛЬТИПЛІКАЦІЙНИЙ ФІЛЬМ «ХРАМ ВАСИЛІЯ БЛАЖЕНОГО»

ХІД УРОКУ

1.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА: діти заходять до класної кімнати під мелодію пісні у виконанні Жанни Бічевської «Белые храмы», на екрані зображення Спаського храму міста Полтави.

Доброго дня, любі діти! Ви мабуть уже зрозуміли, що тема сьогоднішнього уроку пов’язана з православними храмами. Щоб висловити своє відношення до Православних святинь зачитаю поетичні рядки:

Іду, спішу і раптом Храм – переді мною Воїн став,

У золотому Він шоломі, хрестом озброївсь проти волі –

Пекельного гріха.

Я не спішу, я не біжу – в молитві голову схиливши,

У Бога милості прошу.

2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ:

Більше двох тисячоліть існує Свята Соборна Апостольська Християнська церква. Християни набули досвіду та традицій віросповідання, навиків створення молитовних місць для потреб християнина. Місце Господа на землі – це Божий храм. Наше місто має свої Святині, які ми любимо і знаємо. Щоб перевірити ваші знання, а може декому сповістити нове , пропоную вікторину «Полтавські святині».

На екрані зявляється зображення храмів Полтави сформованого в слайд-композицію «Святині Полтави», фоном звучить мелодія сопілки. Діти називають храми (учитель слідкує за правильністю відповідей).

Молодці, ви добре справилися з завданнями вікторини і отримуєте в подарунок пам’ятний календарик з зображенням Спаського храму. Розгляньте уважно зображення. Чи бачили ви на власні очі цей храм у нашому місті? Так, зображення вам не знайоме. Пропоную провести наукове дослідження «Найстаріший храм Полтави. Який він? Якій Євангельській події присвячено цю Святиню?»

Учитель розподіляє учнів на декілька груп, пропонує пакети з архівними матеріалами «Храми Полтавщини. Історія заснування.» Пропонує ознайомитися та підготувати коротке (2-3 речення: назва,дата заснування) повідомлення. Діти, опрацювавши матеріал, повідомляють про свої відкриття: «Спаський храм найдавніший храм,його стіни ведуть своє літочислення з 1705 року.»

Ви чудово попрацювали, дослідивши, що Спаський храм Полтави – найстарша Святиня нашого міста. Правильна повна назва: храм Нерукотворного Образа Спасителя. Йому понад триста років.

3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

Щоб зрозуміти значення Спаського храму в сьогоденні потрібно знати історію цієї Святині. Народна мудрість проголошує: «Знаєш – любиш і цінуєш, не знаєш – швидко забуваєш.» Ми християни, тож повинні в повній мірі розуміти, що храм – це осередок духовності, місце де ти єднаєшся з Господом.







4. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:

Історія Спаського храму налічує понад триста років, на сьогоднішній (2013 рік) це 308 років, вона незвичайна в ній відчувається промисел Божий.

Учитель продовжує розповідь зі слайдовим супроводом. Доречним буде музичний фон (автор пропонує мінусовку пісні Наталії Май «Янголи»).

Церква Спаса одна з найвидатніших пам’яток архітектури цілого краю. Пов’язана з історією Хрестовоздвиженського монастиря, а саме: всі монастирські споруди з часу його заснування в 1650 році були виконані з дерева. З початком побудови у монастирі кам’яного храму перша дерев’яна була перенесена в Полтаву в 1705 році. Рештки цього храму дійшли до нас у вигляді невеликої Спаської церкви, пресвітер Іван Світайло, за підтримки пана Івана Іскри, купив рештки храму Преображення Господнього у Хрестовоздвиженському монастирі.

Відновлений храм так і називався Спаса Преображення. В 1810 – 1811 роках храм прийшов до того стану, що більшу частину його треба було розібрати, а всі речі перенести до одного з приділів, який і утворив собою нинішню церкву Спаса. В цьому храмі Петро І молився за даровану Господом перемогу над шведами в 1707 році. Майбутній цар Олександр ІІ, приїхавши до Полтави 1837 року, відвідав Спаський храм і постановив зберегти його для історії. Цесаревич пожертвував кошти на спорудження кам’яного футляру навколо дерев’яного храму. Таким чином у 1845 році було зведено кам’яні стіни та металеву баню , купол Спаського храму. Таким ошатним і величним ми бачимо храм сьогодні.

Багато поколінь пресвітерів та прихожан опікувались ним за промислом Божим. Зберегли його Святині, примножили їх, явивши цим приклад нам. В історії Спаського храму було два десятиліття коли богоборці заборонили правити службу Божу. Але пройшли лихоліття і нині Спаська церква це – місце зустрічі з Господом. Він чекає на вас. Не баріться.

На екрані завершується показ матеріалів показом слайдів, створених науковцем – краєзнавцем Ладіним А. Л. «Спаський храм» у форматі 3Д. Учитель надає слово науковцю для спілкування з учнями на засадах ділової гри «Мікрофон», «Журналістське розслідування». Важливо підкреслити момент використання сучасної техніки та технологій: у справі добра чи зла. Для подальшого ходу уроку бажано залишити емоційно – насичений кольором та змістом кадр.

Ви були настільки уважними, що дехто жодного разу не поворухнувся. Всім відомо, що здоров’я - дар Божий. Наш обов’язок його зберегти, тож – фізкультхвилинка:

Християнином зовуся,

Гордо ймення це несу.

Я до Бога помолюся,

В душу радість принесу.

Буду в школі гарно вчитись,

Щоб усе на світі знать,

Працювать, відпочивати,

Бога щиро прославляти.

Попрошу у Бога миру,

Щастя й долі Україні.

Люди, будьте ви щасливі,

І душею всі красиві.



Відпочивши, попрацюємо у зошиті над кросвордом «Православний храм». Потрібно заповнити клітинки кросворду відповідями – назвами об’єктів та розмалювати зображення православного храму.

Учитель роздає учням роздруковані кросворди – малюнки «Православний храм». Під час роботи звучить пісня у виконанні Жанни Бічевської «Имени твоєму Господи».

Учні працюють. По закінченні роботи (роботу у кольорі завершити вдома), на екрані з’являється зображення кросворду з правильними відповідями. Учитель за правильно виконаний кросворд дарує «Правила поведінки у храмі», роздруковані учнями - старшокласниками на уроках інформатики (як виконання вправи з форматування аркушу).

Православний храм. Для декого це просто архітектурна споруда, яка прикрашає краєвид міста. А яке значення храму – Православної Святині у вашому житті?

Учитель уважно слухає відповіді учнів, аналізує та коментує їх, направляючи розмову в контексті християнського сприйняття Святині.

Ми з вами знаємо що кожному з нас при Таїнстві Хрещення Господь посилає Ангела – охоронця, є Ангели і у храмів. До вашої уваги уривок з мультиплікаційного фільму «Собор Василія Блаженого».

Перегляд мультиплікаційного фільму «Собор Василія Блаженого», скороченого до чотирьох хвилин (за потреби можна показати весь фільм; 10 хвилин).

Ангел – охоронець є і у храмів Полтави. Во Славу Господа маємо їх та примножуємо.

5. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ:

Вивчаючи історію рідного краю, маємо можливість не лише дізнатись про дати, назви храмів, монастирів. Мимохідь, не роздумуючи, всотуємо красу зриму фізично і ту, яка відчувається лише серцем. Народжуються щемні поетичні рядки:

Заквітчану, заросяну люблю Полтаву,

В туманах парки і в імлі дубраву,

І небо зоряне, і місяця ріжок,

Ступну босоніж в шовка моріжок.

На Божі храми гляну і замру,

В молитві тихій душу відведу.

Люблю Полтаву, тут родилась я,

Тут ніжним квітом повниться земля.

Ми побачили й почули під час уроку зображення та назви храмів Полтави. Щоб перевірити вашу компетентність з даного питання пропоную виконати наступне завдання:

диктант «Храми Полтави»; потрібно записати назви храмів, які є в нашому місті.

Я диктую: храм Введення Пресвятої Богородиці, храм Святої Трійці, храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, храм Василія Блаженного, храм Преподобного Серафима Саровського.


Учні повинні записати: храм Преподобного Серафима Саровського, храм Святої Трійці, храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. На екрані зявляється правильна відповідь для перевірки.



6. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ:

Для роботи на уроці я підготувала серію ілюстрацій з історії Спаського храму. Ви знаєте, що це - храм, прихожанкою якого я є. В своїх малюнках я старалась передати всю ту любов і повагу, яку я відчуваю до цієї Святині. Святині мого рідного краю! Робота в групах «Хронологія історії Спаського храму Полтави»: потрібно скласти альбом ілюстрацій, які зображають події пов’язані з історією храму, в хронологічному порядку.

Учні працюють з ілюстративними матеріалами, які мають дані: назва храму, події, дату. В папку файлів з титулом «Альбом – посвята: Спаський храм.» потрібно скласти ілюстрації в порядку іторичних подій. Наприклад: «Спасо – Преображенський храм міста Полтави. Поч.17 ст.», «Побудова Спаського храму отцем Світайлом.» і т. д. Групи презентують альбоми. Учитель контролює правильність виконання завдання. На екрані висвітлюється правильна відповідь.

Ви сьогодні отримали нову інформацію, відчули емоційні сплески. Чи змінилося ваше розуміння відносно храмів? Що нового для себе відкрили щодо Святинь Полтави?

Учні висловлюють свої почуття, діляться враженнями та емоціями. Учитель, слідкуючи за сказаним, може взяти за висновок уроку одну з думок учня, розвинути її в контексті з метою уроку.

ВИСНОВОК УРОКУ:

Життя людини – це шлях, яким ми прямуємо до вічності. Сам Господь Іісус Христос сказав: «Не всякий хто говорить мені: Господи! Господи! Увійде в Царство Небесне, але той, що виконує волю Отця Мого Небесного»(Мф. 7,21)

Для того щоб бути з Господом потрібно єднатися з Ним у Таїнстві Святого Причастя, а це можливо лише у Божому храмі під час Евхаристії. Тож шануймо Православні храми, сприяймо їх збереженню та примноженню. Цей духовний корабель – Церква – перевозить через море житейське всіх істинних християн у Царство Небесне.

На завершення уроку зачитаю вірш учениці – семикласниці ЗОШ №20 Анастасії Пономарь «Моя стежина до Бога»:



Далекосяжний світлий небокрай,

То все, аж ген, Полтавський край.

Зеленими полями і ланами

Він м’яко стелеться під нашими ногами.

У коси мальви заплітає,

Калиною дівчат квітчає.

Голівки соняхів схиляє понад ставом,

І тихо Ворсклу гоне плавом.

Полтава рідна в тому краї

Моє серденько звеселяє.

Там липи в Центрі розквітають,

Каштани «їжачків» жбурляють,

А понад містом птах летить ,

Золотокрило пломенить…

Чарівне місто має храми,

Звелись свічадами над нами.

А Патріархом поміж них,

Храм Спаський в величі застиг.

Царя Петра запам’ятав,

Хвалу той Господу співав,

За те, що шведа переміг,

І Праву віру цим зберіг.

Храм дерев’яний, щоб хранить

Звелів царевич Олександр

У камяні сховать палати, і золотий шолом одіть,

А хрест Святий позолотить.

Три сотні літ пройшло, а храм стоїть і кличе дзвонами.

Іди скоріш, часу не гай,

Себе всього Христу віддай!

Зустрінемось у храмі, і станемо всі сестрами й братами!



7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Учитель обговорює кожен пункт домашнього завдання; перечитує при потребі «Правила поведінки у храмі».

      • Відвідати Спаський храм з членами своєї родини, або з хрещеною матінкою, або хрещеним батьком.

      • Збирати інформацію про храми Полтави, Полтавщини, України.

      • Обговорити у родинному колі почуте на уроці. Вивчити (повторити) правила поведінки у Православному храмі.

      • Знайти можливість засвідчити свою любов Святині: виготовлення серветки, вирощування квітів, допомога у прибиранні приміщення храму чи прихрамової території.



ЛІТЕРАТУРА:

  1. Еженедельник Спасского храма г. Полтави « Преображение» №14-17, 2006 г.

  2. Савченко О. Виховний потенціал початкової освіти. – К., Фенікс, 2007

  3. Біблія в переказі для дітей. Старий і Новий заповіт. -3-є видання. –К., Українське біблійне товариство, 2003.

  4. Пономарь А. Стежинкою дитинства. Збірка поезій. Полтава, видавництво «Школа радості», 2013.

ДОДАТКИ:

  1. Інформація про храми Полтави:

а) Свято – Успенський собор побудовано у 18ст., зруйновано за часів радянської влади – 1950 р.; відбудовано за зміненим від оригіналу проектом – 2009 р.

б) храм Святих Мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії споруджено у 2008 р.

в) храм Преподобного Серафима Саровського побудовано у 2007р.

г) храм Святого Великомученика і Цілителя Пантелеїмона ; 2006 р.

д) Свято – Макаріївський Кафедральний собор; середина 19 ст.

ж) храм Святого Мученика Іоанна воїна; 2007 р.

з) храм Святих Первоверховних Апостолів Петра і Павла; поч. 20 ст.

е) Спаський храм; 1705 рік.

2. Правила поведінки у православному храмі:

а) йдучи до храму перевір відповідність зовнішнього вигляду з місцем куди йдеш (довжина спіднички, наявність косметики, чистота та охайність одягу, наявність недоречних написів та зображень на одязі чи атрибутах);

б) заходь до храму, налаштувавши себе до спілкування зі Святинею;примирись з оточуючими тебе, налаштуй свій внутрішній світ миром, радістю (по можливості);

в) у храмі, якщо йде Служба Божа, стій на одному місці, не заважаючи іншим; не запитуй і не привертай до себе увагу; все, що хочеш запитати запитай після служби;

г) прикладайся до ікон, затеплюй свічку не заважаючи молитві;

д) не засуджуй поведінку людей, які не правильно ведуть себе в храмі; краще знайди можливість познайомити їх з правилами поведінки у час поза службою Божою;

ж) знайди можливість спілкування з священнослужителями храму для поглиблення своїх знань щодо шляху у Царство Небесне, який лежить через Храм Божий.



















8


-80%
Курсы повышения квалификации

Современный урок обществознания в условиях реализации ФГОС ОО

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
ПРАВОСЛАВНИЙ ХРАМ. СВЯТИНІ РІДНОГО КРАЮ – СПАСЬКИЙ ХРАМ МІСТА ПОЛТАВИ (39.7 КB)
