Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  11 класс  /  План-конспект заняття "Освічена людина та комп’ютер"

План-конспект заняття "Освічена людина та комп’ютер"

Разработка предназначена для учащихся 11 классов средних образовательных учреждений, а также для студентов 1 курсов средних технических заведений.

Тема занятия являетя актуальной в связи  с развитием информационно-коммуникативных технологий и потребности общества в специалистах свободно владеющих компьютером и иностранным языком.

В конспекте охвачены все виды деятельности учащегося на уроке английского языка: чтение,говорение,письмо и аудирование, а также развитие монологической и диалогической речи.Использованы разные виды упражнений, заданий на закрепление и прочное овладение лексическим материалом по теме "Образованный человек и компьютер" ,а также грамматическим материалом.

26.07.2016

Содержимое разработки

Мовний практикум:”Освічена людина та компютер”.Розвиток

монологічного мовлення.


Цілі заняття : -активізувати та закріпити лексичний матеріал за темою


- удосконалити навички вживання модальних дієслів


-навчати підготовленому висловлюванню на базі прочитаного тексту


-розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення


-розвивати готовність студентів до практичного застосування

теоретичних знань


-поглиблювати пізнавальні інтереси студентів


Практична: -підготувати студентів до самостійного складання розповіді на основі

прочитаного тексту

-закріпити вживання модальних дієслів у лексико-граматичних вправ


Освітня: -розвивати активність студентів, залучати їх до дискусіі


- розвивати мислення, навички щодо висловлювання власноі думки,

відстоювання власноі точки зору

Виховна: -виховувати культуру спілкування іноземною мовою


  • прищеплювати повагу до точки зору інших студентів


Наочність: - підручник :”Англійська мова для повсякденного спілкування” за

ред.академіка В.К.Шпак


-епіграф до теми


-картки індивідуальних завдань


-роздруківки тестових завдань та зображення


- тематична таблиця :”Hardware”


-мультимедійна дошка та запис для аудіювання


-граматична таблиця :”Модальні дієслова”,



Хід заняття:


І. Організаційний момент:

Good afternoon, students. I’m glade to see you again. As you can see, we have unusual lesson today. We have many guests and I want you not to be afraid. The epigraph of our lesson is :” Necessity is the mother of invention” .How do you understand it? All know, that we leave in age of information. It is necessary in all branches of our life. The opportunity to get this information give us the information technologies. People have to invent something that can give them the information as quickly and full as it possible. This invention is the personal computer .So, during our lesson we’ll talk about and at the and of the lesson we must to conclusion:” is Computer good or bad for us.?”

And let’s our lesson begin. Tell me please, who is on duty today?

  • What day is it today?

  • Who’s absent today?

  • What is the weather today?

  • What was the weather yesterday?

  • Do you like the weather today?

  • Did you like the weather yesterday?

  • What season is it now?

  • What season will be after spring?

  • What is your favourite season of the year?

  • What month is it now?

  • What spring month do you know?

  • What was our last topic?

a) Plan of the lesson. You have been learning to speak about educated man and computer,about information technologies. What do you learn for? For communication. If you want to be an interesting person to talk to, you should be first of all friends and be able to keep up the tale asking you partner questions on the topic, which is interesting for him too. During the lesson we’ll practice asking different

kinds of questions , listen to you reports, make grammar exercises.


b) Контроль виконання домашнього завдання.

Let’s check up your home exercises. Our last grammar topic was: “Modal Verbs”.

Let’s improve your knowledge in using of modal verbs. Tell me , please, what was the home task for today? Good.

  • Ex.III p.233-find the sentences in which verbs to have and to be are translated as мати , бути повинним.

  • 1.The lecture was to begin at 9 o’clock.

  • 2.You have to remember the names of scientists who have contributed to the designing of computers.

  • 3.The results of the experiment have carefully been checked up today.

  • 4. For a digital computer information has to be in the form of digits or numbers.

  • 5.The students of our Institute have at their disposal the computing center.

  • 6.This personal computer has been constructed at our lab.


Ex. V.p. 233.- Insert modal verbs can, may, must, should or their equivalents in the necessary tense-form :

1.Information or date can be stored in the computer ‘s memory or storage.

2.An analogue computer is to calculate by using physical analogues of numerical measurements.

3.The first automatic computers could operate at the low speed.

4.Your scientific article on computers has to be published at our Institute.

5.My friend was happy when at last he can work at the computing center.

6.Our student may to visit the computing center to see the operation of computers.

7.You know must the difference between the digital and analogue computers.


II. Основна частина заняття.

а) Лексична зарядка : повтор вивчених лексичних одиниць.

Translate ,please, following words and words –combinations from Ukrainian into English:

digit, key, digital computer, key, keyboard, hardware, software, to store, a storage,

to store information, input, output, input unit, to perform , to perform commands,

to process, to process date, software program.


Please, translate this sentences from Ukrainian into English.

1.Апаратне забезпечення марно без програмного забезпечення , котре є комп’ютерними програмними командами.

2. Частина комп’ютера яка зберігає інформацію називається блок пам’яті або пам’ять.

3.Слово „комп’ютер” має походження з латинського слова котре означає „рахувати”.

4. Основна робота комп’ютера –це обробка інформації.


в) Робота з текстом. Читання та переклад.

Ex.XII. P.229

And now we’ll read and translate the text.

S1-read-S2- translate

S2 –read-S3-translate

S4-read-S5-put the sentences in the interrogative form

S5-read- S6- translate and so on.


b)Виконання лексико-граматичних вправ.


1)Fill in the blank with the necessary words: ex. IV p.225

1The store …….. a numerical quantities and data which are to be processed .(contains, concludes, consist of).

2.The arithmetic unit normally ….. the operation of addition, subtraction, multiplication and division and certain other special operations.(performs, carries out, carry).

3.The input and output devices to supply information and to …….. it from the computer. (obtain, receive, get)

4.Computers are a million times ……. Than humans in performing computing operation (faster, quicker, rapid).

5.The number of electronic computers used in any given field of human activity is sometimes believed to…….. the degree of its modernity.(indicate, show, testify).


2) Disagree with me. Use communicative phrases of agreement\disagreement.

E.g.

-A microprocessor is “eyes” of a microcomputer.

-No, you are wrong. The microprocessor is the “heart ”of microcomputer.

1.Computer is universal information reading machine(processing).

2.Computer is a million times slower than humans in preforming computing operations.(faster)

3.A digital computer computes by using numbers of digits.(calculates).

4. Basic is considered to be one of the easiest programming languages to write.

(to learn).

5. Hardware is usefull without software which is computer instruction programs.(useless).

6. The part of the computer that takes in information is called the output unit.(input unit).

7.The word “computer” comes from Latin word which means “to speak”.(to count).

8. Computer was the most unimportant achievement (amazing).


3)Now, we’ll have the test about our topic.

Доберіть вірний варіант.





Test


1.The computer is the most ………….. a)funny


achievement of mankind. b)unimportant


c)amazing




2.The computer is: a)A machine which performs

sequence of operations



b) the most useless achievement of mankind


c) a universal information

processing machine




3.The word “computer “means: a) to compute


b) to count


c)to calculate





4.In 1833 an England inventor and ma- a)Ch. Babbage


thematician ………. designed the 1st b) H.H.Aiken


computer. C) S.O. Lebedev




5.Nowadays computers increase man’s a)reading and translating


b) planning , computing and


thinking capabilities of

controlling


c)dreaming



6.A digital computer computes by using: a)numbers and digits


b) physical analogue and


numerical measurements


c) words and numbers







7.Computers are million times ……….. a) slower

b) faster

than humans in preforming computing operations. C)rapid


4. Розвиток монологічного мовлення.

And now, let’s come to monologues. We’ll listen to your reports about followings:

S1-“What is computer?”.

S2-“Information technologies “

S3- Hardware”.


5)Розвиток діалогічного мовлення.

And now, work in pairs. Please, make your own dialogue using the expressions from exercise XI p.229 or say what you can do with the help of the computer using the expression of exercise IV p.233.

6)Listening. Listen to this statements and say are this good or not using the words of the lesson.

III.Заключна частина заняття.

Homework 1.Домашнє завдання.

Communicative Situations- p.236.


Summarizing

2.Підбиття підсумків заняття.

So ,we have to make a conclusion. We have made a lot today. Tell

me please, in your opinion, is computer god or bad for modern

people? Specify your answer. Thank your for your work. You’ve

done your work properly. You were smart. I hope you’ll continue

your work at the next lesson.



-80%
Курсы повышения квалификации

Конфликтология: общая теория конфликта

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
План-конспект заняття "Освічена людина та комп’ютер" (38 KB)
