Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Уроки  /  9 класс  /  Операционные системы

Операционные системы

Тема: Загальні відомості про програмне забезпечення. Операційні системи

Мета уроку:

  • навчальна: поглибити розуміння понять: програмне забезпечення, про­грама; формувати розуміння невід’ємного поєднання апаратної і програмної складових у сучасному комп’ютері, необхідності до­тримуватися вимог ліцензії під час використання програмного забезпечення; сформувати поняття програмного забезпечення як складової інформаційної системи; дати загальні відомості про системне, службове й прикладне програмне забезпечення, ознайомити з класифікацією операційної системи, з основними функціями та складовими сучасних операційних систем.
  • розвивальна: розвивати логічне мислення;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

23.03.2017

Содержимое разработки







Тема уроку:

Загальні відомості про

програмне забезпечення.

Операційні системи






















Дата: 25.10.2016 р. Клас: 9-А

Тема: Загальні відомості про програмне забезпечення.

Операційні системи

Мета уроку:

  • навчальна: поглибити розуміння понять: програмне забезпечення, про­грама; формувати розуміння невід’ємного поєднання апаратної і програмної складових у сучасному комп’ютері, необхідності до­тримуватися вимог ліцензії під час використання програмного забезпечення; сформувати поняття програмного забезпечення як складової інформаційної системи; дати загальні відомості про системне, службове й прикладне програмне забезпечення, ознайомити з класифікацією операційної системи, з основними функціями та складовими сучасних операційних систем.

  • розвивальна: розвивати логічне мислення;

  • виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Добрий день!

Як ваш настрій? Хто сьогодні черговий у класі? Скажіть, будь ласка, відсутніх у класі, з якої причини. Чи всі ви маєте зошити та щоденники? Покладіть їх на своєму робочому столі, а я пройду і перегляну.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Слайд 2

Пропоную пограти в гру  "Світлофор"






«Працює» світлофор дуже просто: під час проведення усного опитування всі учні сигналізують учителеві, чи знають вони відповідь на питання (зелений бік - готовий відповідати, червоний - не готовий.) Додаток1.


Слайд 3 відгадайте кросворд

Ми вже звикли до слiв: комп'ютер, програма, операцiйна система, текстовий редактор тощо.

Слайд 4

Закономiрно виникають питання:

  1. Які ви знаєте інформаційні процеси?

Основним інформаційними процесами є:

  • пошук

  • збирання

  • зберігання

  • передавання

  • опрацювання

  • використання

  • захист інформації.

  1. Назвіть види інформації.

  1. Що таке інформаційна система?

Інформаційна система — це система, яка здійснює або в якій відбуваються інформаційні процеси.

  1. Назвіть складові інформаційної системи.

Таким чином, інформаційна система має дві складові — програмне та апаратне забезпечення.

Програмне забезпечення — інформація, що визначає поведінку інформаційної системи.

Апаратне забезпечення — комплекс технічних засобів, необхідних для функціонування інформаційної системи.

  1. Які пристрої опрацьовують інформацію? (Комп’ютер, калькулятор, телефон….)

  2. Які пристрої зберігають інформацію? ( Комп’ютер, а саме – жорсткий диск, флешки, гнучкі магнітні диски тощо).

  3. Назвіть види пам’яті. (внутрішня, зовнішня)

  4. Назвіть пристрої введення інформації?( клавіатура, мікрофон, миша)

  5. Назвіть пристрої виведення інформації?(монітор, принтер, колонки)

  6. Скільки поколінь комп’ютерів ви знаєте? ( 5) Назвіть їх.

І механічні та електромеханічні пристрої.

ІІ електронні вакуумні прилади

ІІІ на дискретних транзисторах та мікросхемах

ІV надвеликі інтегральні схеми

V комп’ютери нашого часу.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності


Слайд 5

Як ви вважаєте, чи може комп’ютер працювати без програмного забезпечення? Дійсно, ні. Щоб «оживити» його, потрібно багато різних програм. Тому сьогодні нам треба розібратись, які існують програми. Отже, тема нашого уроку: «Загальні відомості про програмне забезпечення. Операційні системи.»

IV. Вивчення нового матеріалу

Яке програмне забезпечення потрібне для роботи комп’ютера?

Ви вже знаєте, що без програм комп’ютер не зможе працювати, а буде лише набором електронних пристроїв. Фахiвцi створили багато програм для задач, якi виникають у рiзних сферах дiяльностi людей, їх сукупність утворює iнформацiйну складову iнформацiйної системи, яку називають програмним забезпеченням ПК. Завдяки програмному забезпеченню комп’ютери використовуються практично в усiх сферах нашого життя.

Слайд 6.

Сьогодні на уроці:

  1. дізнаєтеся про поняття програмного забезпечення як складової інформаційної системи;

2. отримаєте загальні відомості про системне, службове й прикладне програмне забезпечення;

3. ознайомитися з класифікацією операційної системи, з основними функціями та складовими сучасних операційних систем.

Слайд 7.

Програмне забезпечення - сукупність програм і правил, а також документації, щодо функціонування комп’ютера для опра­цювання даних.



Слайд 8.

Програмне забезпечення (ПЗ) — сукупність усіх програм, що забезпечують злагоджену роботу комп’ютера та що їх використовують для виконання різноманітних завдань.

Слайд 9 (Робота з картками, додаток 2)

Слайд 10

Системне програмне забезпечення — частина програмного забезпечення, призначена організовувати функціонування комп’ютера.

Слайд 11

Прикладне програмне забезпечення — програми, призначені розв’язувати конкретні завдання в різних сферах діяльності людини.

Слайд 12

Системи програмування — інструментальні програмні засоби створювання нових програм.

Слайд 13

Операцiйна система (ОС) це набiр програм, якi призначенi для забезпечення взаємодiї усiх пристроїв комп’ютера й виконання користувачем дiй над об’єктами: файлами, каталогами, дисками тощо.

Програми ОС розмiщенi на диску, який називають системним. Найважливiшi з них (так зване ядро ОС) автоматично заносяться (iнший термiн завантажуються) в oпeративну пам’ять комп’ютера пiсля вмикання й тестування його пристроїв. Лише пiсля цього користувач отримує доступ до iнформацiї, яка мiститься у файлах на дисках.

Слайд 14

Операційна система (ОС) — це програмний комплекс, що забезпечує:

  • управління ресурсами — злагоджену роботу всіх апаратних засобів комп’ютера;

  • управління процесами — виконання всіх програм та їх взаємо­дію з пристроями комп’ютера та даними;

  • взаємодію (обмін відомостями та даними) між користувачем і комп’ютером.

Слайд 15

Компоненти операційної системи:

  • ядро — центральна частина ОС, що забезпечує прикладним програмам координований доступ до ресурсів комп’ютера, перекладаючи їх команди з мови прикладних програм мовою двійкових кодів для по­дальшого опрацювання комп’ютером;

  • драйвери — програми для перекладу вказівок комп’ютера мовою певного пристрою (принтера, сканера, звукової або відеокарти тощо) та навпаки;

  • утиліти — допоміжні програми, призначені для обслуговування дис­ків, перевірки комп’ютера, налаштування параметрів роботи;

  • інтерфейс — правила взаємодії операційної системи та користувача, які визначають зручність роботи.

Слайд 16

Функції операційної системи:

  • створення середовища виконання та взаємодії прикладних програм;

  • розподіл апаратних ресурсів комп’ютера між прикладними програмами;

  • надання прикладним програмам засобів для ефективного використання пристроїв і виконання типових операцій введення та виведення даних;

  • зберігання даних пристроями пам’яті;

  • надання інтерфейсу, за допомогою якого користувачі управлятимуть виконанням прикладних програм та вмістом пристроїв пам’яті;

  • забезпечення взаємодії комп’ютерів у мережах.

Розповіді учнів (Порівняння ОС Windows).

Слайд 17 (виступи учнів)

V. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Робота з підручником:

С.80 Розглядаємо панель завдань.

Слайд 18

Панель завдань – це частина Робочого стола, яку використовують для переходу між відкритими вікнами, а також для доступу до глобальних команд та інших часто вживаних об’єктів.

Панель завдань має вигляд рядка по нижньому краю Робочого столу.

Області панелі завдань:

1 — Кнопка Пуск

2 — Панель інструментів Швидкий запуск

3 — Кнопки програм, що виконуються

4 — Мовна панель

5 — Область сповіщень

Слайд 19 Інструктаж з техніки безпеки в комп’ютерному класі. (Вставте пропущені слова)

Повторення правил з техніки безпеки під час роботи за ПК

Слайд 20

Робота за комп’ютером

Практичне завдання. (Додаток 3.)

  1. Клацніть правою кнопкою миші на значку Комп’ютер на Робочому столі й оберіть вказівку Властивості.

  2. Перегляньте та проаналізуйте такі характеристики комп’ютера в області Перегляд загальних відомостей про комп’ютер:

  • версія операційної системи,

  • характеристики процесора,

  • обсяг оперативної пам’яті,

  • тип системи.

3. Запишіть результати у картки.

VІ. Фізкультхвилинка (Вправи для очей)

Слайд 21

Вправи для очей

Слайд 22

VIІ. Підсумки уроку

Бліц-опитування (Додаток 4.)

Запитання для бліц-опитування

До якого ПЗ (системного, прикладного чи інструментального) належать програми, що:

а) зчитують інформацію з магнітного носія;

б) допомагають обробляти фотографії;

в) створюють бухгалтерський звіт;

г) перевіряють диск на помилки;

д) перевіряють носій на наявність вірусів;

е) перетворюють голос на звуковий сигнал;

ж) відтворюють рисунки на екрані;

з) створюють програму для обчислення заробітної платні;

і) стискають інформацію для надсилання через Інтернет;

к) допомагають інсталювати іншу програму;

л) створюють середовище для перегляду фотографій?

Системне

 

Прикладне

 

Інструментальне

 

а, г, д, і, к

 

б, в, е, ж

 

з, л

 

Слайд 23

VІІI. Домашнє завдання

  1. Підручник § 3.1 с. 74-82. Завдання 5 на с. 83(письмово)

ІХ. Оцінювання роботи учнів



Додаток 1.



Гра «Світлофор»

п/п

Прізвище, ім’я



Зелений

Червоний























Гра «Світлофор»

п/п

Прізвище, ім’я



Зелений

Червоний

























Гра «Світлофор»

п/п

Прізвище, ім’я



Зелений

Червоний























Гра «Світлофор»

п/п

Прізвище, ім’я



Зелений

Червоний

























Додаток 2.

 Операційна система — це найважливіша частина системного ПЗ, без якої неможлива робота ПК.

У сучасних комп’ютерах використовуються такі ОС: WindowsХР, 7, 8, 10, Linux, Unix тощо.

Додаток 3.


Прізвище, ім’я_____________________ Клас________________________

Практичне завдання.

  1. Клацніть правою кнопкою миші на значку Комп’ютер на Робочому столі й оберіть вказівку Властивості.

  2. Перегляньте та проаналізуйте такі характеристики комп’ютера в області Перегляд загальних відомостей про комп’ютер:

  • версія операційної системи__________________________________

_____________________________________________________________

  • характеристики процесора__________________________________

_____________________________________________________________

  • обсяг оперативної пам’яті___________________________________

_____________________________________________________________

  • тип системи_______________________________________________

_____________________________________________________________

  1. Запишіть результати у картки.



Додаток 4.

Бліц-опитування

Системне


Прикладне


Інструментальне


 

 



 









13


-80%
Курсы дополнительного образования

Основы HTML

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Операционные системы (4.67 MB)
