| Қазақ тілі 10.04.2017ж Мұғалім:Шымболат А.Қ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы | Негізгі және туынды сын есім | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сілтеме: | Қазақ тілі (2014ж Г.И.Уайсова, Ә.Е.Жұмабаева), қосымша тапсырмалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Мақсаты: | Сын есім туралы түсініктеріне сүйене отырып, негізгі және туынды сын есім туралы түсіндіру. білім беру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Күтілетін нәтиже: | Сабақ барысында оқушылар сын есім туралы өз білетіндерін өзгелермен бөлісе отырады; 1.Еркін сөйлеуге, ойын тиянақты жеткізе алады; 2. жеке ойларын ортаға салып, топқа ойын жеткізе алады. Өзгенің пікірін тыңдау жауапкершілігінен сезінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Әдіс-тәсілдер: | Жеке, жұпта және топта, « Ой қозғау»,«Топтастыру», «Семантикалық карта» стратегиялар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ресурстар: | Тест, сәйкестік тест, сематикалык карта , парақша, жеке тапсырма, бағалау парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Кезеңдері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| І.Ұйымдастыру кезеңі | 1.Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 2.Балалар, сабағымызды бастамас бұрын бір-бірімізбен амандасып алайық Алақанды ашайық Жылыуықты шашайы Сәттілік тілеп, күлімсеріп, сабағымызды бастайық.-дей отырып сабағымызды бастайық. 3.Топқа бөліну.(сөздер арқылы) 4. Сабағымызды бастамас бұрын,мына ережелермен таныс болайық. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІ.Негізгі кезеңі | 1 «Ой қозғау» 1-топ «Сын есім» топтастыру 2-топ Берілген неізгі және туынды сын есімдерді салыстырып, олардың ұқсатығы мен айырмашылығын тап
Негізгі Туынды
Сын есім
қорытынды (оқушылар өздері қорытынды шығарып отырады) 2.Мағынаны тану -Көркем жазу минуты. Гүлді алқап, әдемі қызғалдақ, көгілдір аспан. -Жаттығу жұмысы28-жаттығу (ауызша талдау) 29-жаттығу1-топ Берілген етістіктерге-ғыш, -гіш, -қыш, -кіш жұрнақтарын жалғап , туынды есім жаса. 30-жаттығу 2-топТуынды сын есімдерді қатыстырып сөйлем құра 34-жаттығу 3-топ Алтын сөзінен сын есімдер жаса.Суретке қара, сөйлем құра. Өзіндік жұмыс Көру диктанты (өзара бағалау,өзін-өзі бағалау) 31-жаттығу 3.Сергіту сәті «Ойлап, тап» ойыны Шартты: ойынға қатысушы берілген сөздің атын айтпай, оның мағынасын түсіндіреді, яғни ол затты немесе сөзді сипаттап айтады. (қоян, күн, аяз) Сұрақ: Сипаттау үшін қай сөз табының сөздердің пайдаландың? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ІІІ.Қорытынды. | Бекіту сабағы 1-топ Тест тапсырмалары: 2-топ Сематикалық картамен жұмыс
3-топ Сәйкестікті табу
Үй жұмысы 32-жаттығу 191-бет Суретке қарап әңгіме құра. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


Жа?а, к?к, ?депті, с?тті, ата?ты,к?ктемгі, ж?йрік.
3-топ Бір сын есімге ?атысты бірнеше зат есім тауып жаз


ескі ?ыс?а



3-топ Бір сын есімге қатысты бірнеше зат есім тауып жаз




ескі қысқа
Негізгі және туынды сын есім (33.54 KB)

