SAMARQAND VILOYAT XALQ
TA’LIMI BOSHQARMASI
Kattaqo`rg`on shahar Xalq Ta`limi bo‘limiga qarashli
4-umumiy o‘rta ta’lim maktabi
boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi
Saidova Lobarning
2-sinf uchun matematika fanidan “Dars-muqaddas” tavsiyasi asosida tayyorlagan bir soatlik
DARSNING MAQSADI:
а) Ta`limiy: O`quvchilarga moummoli masalalarni yechishni o`rgatish
b ) Tarbiyaviy maqsad :
O’quvchilarni ona Vatanga muhabbat rihuda tarbiyalash
v ) Rivojlantiruvchi maqsad:
O`quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish
Darsning texnologik xaritasi :
- 1. Tashkiliy qism- 3 min.
- 2.O`tilgan mavzuni mustahkamlash -5-min.
- 3. Yangi mavzu bayoni-20 min
- 4. Dam olish daqiqasi- 2 min
- 5. Yangi mavzuni mustahkamlash – 12 min
- 6 .Darsni yakunlash va uyga vazifa - 3 min
Dars turi: Yangi bilim beruvchi
Dars metodi: “ Aqliy hujum”, “Kichik guruhlarda ishlash”, “Bo’sh o’tirma, bosh qotir” o’yini.
Dars jihozi: 2-sinf matematika darsligi, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, AKT
Dars shiori:
Bilim olish istagi
Biz uchun farzdir.
Shiorimiz bizning ,
Dars-muqaddasdir .
Matematika darsi - darslarning eng a’losi,
Sizni olg`a yetaklaydi raqamlarning dunyosi.
Jumboq, misol, boshqotirma ilmingizni charxlaydi,
Xorazmiyga asl voris bo`lmoqqa u chorlaydi.
P sixologik iqlim yaratish.
20 1 9-yil qanday nomlandi ?
Shu yil mustaqilligimizning necha yilligini nishonladik ?
Bahor faslida qaysi shoir va shoiralarimiz tavallud topishgan ?
“ Sog‘lom bola” bo`lish uchun nima qilish kerak?
Shu yil O‘zbekiston Xalq shoiri Muhammad Yusufning
necha yilligini nishonlamoqdamiz ?
Muhammad Yusufning qaysi she’rlarini yod olgansiz ?
“ Vatan” haqida qaysi shoirlarning she’rlarini yod olgansiz?
Shoir bo‘lish osonmi? Siz ham she’r yozganmisiz?
The golden rules of the lesson:
In which rules do we always achieve?
Darsda faol bo’lish
Intizomli bo’lish
To be quietly during the lesson.
Be active to the lesson
Fikrni to’la bayon qilish
“ O’ng qo’l” qoidasi
To express fully your own ideas
The rule of
“ right hand”.
Yangiliklar sari intilish.
Vaqtdan ununli foydalanish
To reach the all information
To spend the time in right way.
“ Biz ham ortda qolmaymiz,
So’nngi o’rin bo’lmaymiz.
Chiqing, maydon kutmasin,
Qimmatli vaqt o’tmasin”.
“ Biz bo’lamiz birinchi,
Qani, yetib ko’ringchi.
Dars qilganmiz hamma vaqt,
Bizga bo’lar baland taxt”.
“ Bizni chetga surmangiz,
Bellashishdan qo’rqmangiz.
Kamtar kamol derlar,
Haddingizdan oshmangiz”
- “ Matematika faniga hissa qo’shgan olimlardan kimlarni bilasiz?
1 + l ik = ? 40 + oyoq = ?
k + 3 = ? 8 + oyoq = ?
t + 10 = ? 0 + a = ?
na + 1 + a = ?
Javobi:
birlik, kuch, to`n, qirqoyoq, sakkizoyoq , nola, nabira.
Rasm asosida masala tuzing va uni yeching.
Agar har bir ko‘ylakka 3 m gazlama ketgan bo‘lsa, ikkala to‘pdan nechta ko‘ylak tikish mumkin?
“ Chaqqon hisobchi”o’yini.
“ Mohir hisobchi” o‘yini.
- Bitta ko`ylakka 3 metr gazlama ketadi. 5 ta ko`ylakka necha metr gazlama ketadi?
14
14
“ Zukko hisobchi” o’yini
- Dam olish kuni Jamshid otasi bilan baliq oviga bordi. Otasi 16 ta, Jamshid esa undan 2 marta kam baliq tutdi. Jamshid nechta baliq tutgan?
14
14
3-misol. Bo’sh kataklarga kerakli sonlarni qo’ying.
Bo`linuvchi
Bo`luvchi
81
Bo`linma
72
9
63
9
54
9
9
45
36
9
27
9
9
4-MISOL. OG’ZAKI YECHING
63:7=
72:8 =
49:7 =
15:5=
Yangi mavzuni mustahkamlash: Maqollar:
1000 so’m aqchasi bor boydan ,
1 ta aqlli o’g’li bor odam davlatmandroqdir.
1 kun tuz yegan joyingga, 40 kun salom ber.
1 kishi ariq qaziydi, 100 kishi suv ichadi.
3-MISOL. TAQQOSLANG
20:4 15:3
16:4 12:3
4•5 3•8
3•9 4•4
Rasm asosida masala tuzing va uni yeching:
6 dona 4 ta vazada — ? dona anor
Matematik topishmoqlar
6 tasi ba deydi, bittasi ma deydi
Hafta kunlari
Matematik topishmoqlar
Ikki aka-uka yashaydi, bir-birini ko’rmaydi
Ko’z
Matematik topishmoqlar
2 yonida qo’li bor, suv yuzida yo’li bor
Qayiq
XOTIRA MASHQI
48
56
36
45
24
12
Uyga vazifa : 6-misol
a=3 va b=9 bo`lsa, ifodalarning qiymatini toping
a*6+a
a*7+a
27:a+a
b:3+b
Uyga vazifa : 7-masala
Maktab oshxonasida 36 ta stul bor edi. Ularning to`rtda bir qismi bo`yaldi. Yana nechta stul bo`yalishi kerak?
E`TIBORINGIZ UCHUN RAXMAT