Сабақтың тақырыбы: Менің достарым
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Балаларды достарымен жағымды қарым-қатынас жасауға үйрету;
өзара сыйластық,өзара түсіністік,өзара көмек қарым-қатынастарын дамыту;
Татулыққа,достыққа,ұжымшылдыққа тәрбиелеу.
Мақсаты: «Достық», «өзара сыйластық» ұғымдарынын адамгершілік құндылықтары ретіндегі сәнін ашу.
Көрнекі құралдар: үнтаспа,сюжетті суреттер
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
Оқушыларды кездесу алаңына шақыру.Балалар бір-бірін көргендеріне қуанышты екендерін білдіру үшін,бір-біріне жақсы тілек, жылы сөздер айтады:
Бала, бала, балапан
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Бала, бала, балапан
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға достық,өзара сыйластық құндылықтарының мағынасын кенірек түсіндіру мақсатында «Достар»атты тақырыпты әңгімелеу.Оқушылар әңгімені мұқият тындайды.Әңгімені тыңдап болған соң сұрақтарға жауап береді
Тапсырма: сұрақтарға жауап береміз
1.Досыңның бойында қандай қасиеттерді көргің келеді?
2.Өз бойыңда нағыз досқа тән қандай қасиеттер бар ?
Тыныштық сәті . Баланың өзінің ішкі күйіне үңіліп,сабақ барысында алған әсерлерін сезінуге мүмкіндік беретін тыныштық сәті төмендегідей ұйымдастырылады.
-Балалар, денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп,ыңғайланып отырыңдар.Ауаны терең жұтып,еркін тыныс алыңдар.Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап,бақытқа,махаббатпен тыныштыққа толы таза,шипалы ауаны тұла бойларыңа тартыңдар.
Тапсырма . Оқушыларға «Достық көмек» дегенді қалай түсінесіңдер? Деген тапсырма беріледі.Ол үшін әр оқушыға суреттер беріледі.
Ойын. «Мен қандай баламын?».
Тақтаға күн тәріздес дөңгелек сары қағаз ілінеді.Қағаздың ортасына «Мен» деген сөз жазылады.Алдын ала оқушылар санына сәйкес қағаздан жасалған күннің шуағы тәріздес сары жолақтар балаларға таратылады.Ер бала досының бойындағы жақсы қасиеттерінің бірін айтып, «шуақты тақтаға кезекпен іліп отырады.Тақтада жақсы құндылықтарға толы үлкен күн құрастырылады.
Тапсырма нәтижесі қортындыланады.
-Балалар,бәріміз бірігіп жақсы сөздерге толып жарқыраған,шуағы мейіріммен төгілген күн құрастырдық.Күн шуақтары бізге жылылық сыйлап тұр.Бізде сол күн сияқты достарымызға және өзімізге тек қана жақсылық сыйлайық.
Орманның бiз емшiсiмiз
Тоқ, тоқ, тоқ (Партаны үш рет ұрады)
Құрт бiткендi жоқ етемiз
Жоқ, жоқ, жоқ, (Қимыл көрсетедi)
Тоқ, тоқ, тоқ,
Жоқ, жоқ, жоқ
Дәптермен жұмыс.
Оқушыларға дәптерде берілген «Досыңмен кездескенде сөзді неден бастайсың?» тапсырмасын орындауды ұсыну.
Қорытындылау. Оқушыларға сабақта үйренгендерін қорытындылауға көмектесу:
Жүректен жүрекке. Қол ұстасып,шеңбер құру.Бір-бірімізге қарап тұрып,шат көңілмен оқулықтағы 58 –беттегі мына өлеңді айтайық.
Дос болайық , бәріміз?
Өлеңін жазған Хасенхан Талғаров
Сөзін жазған ибрахим Нүсіпбаев
Өмірде достықтың қымбат екенін және өте қажет екенін оқушыларды шеңберге жинап,өз жауаптарымен қортындылау.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.


"МЕНІҢ ДОСТАРЫМ" 1 сынып (63.8 KB)

