№2
| ТАҚЫРЫБЫ: Мен үлгілі баламын | Мектеп/ МДҰ: |
|
| Күні: | Педагогтің аты-жөні: |
|
| Сынып/топ: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: |
| ҰОҚ оқытылу | 0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау |
| мақсаты | 0.1.2.1 Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсіну, мағынасы |
|
| бойынша жақын/қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолдану |
|
| 0.1.3.1 Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын болжау |
|
| 0.1.6.2 Өз тәжірибесі негізінде әңгіме құрастыру |
|
|
|
| Күтілетін нәтиже | Барлық тәрбиеленушілер: Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды |
|
| дұрыс дыбыстайды. |
|
|
|
|
| Көпшілік тәрбиеленушілер: Суретке қарап сөйлем, әңгіме құрап айта |
|
| алады. Қарама-қарсы сөздерді қолдана алады. |
|
| Кейбір тәрбиеленушілер: Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын |
|
| болжайды. |
| Тілдік мақсат | Тәрбиеленушілер: Әңгіме құрап айта алады. Қарама-қарсы сөздерді ойын |
|
| барысында қолдана алады. |
|
| Көптілділік: үлгілі – примерный – goody |
|
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: |
|
| Қарама-қарсы, мақал сөздің мәйегі |
|
| Пікір алмасу сұрақтары: |
|
| Үлгілі бала қандай болады? |
|
| Аналары жұмыстан келгенде не істейді деп ойлайсыңдар? |
|
| Қайсысының анасы қандай көңіл күйде болады? |
|
|
|
| Өткен ҰОҚ алған | Күн тәртібін және оның маңызды екенін біледі. |
|
| |
| білім | Ненің дыбысы екенін ажырата алады. |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Жоспар |
|
|
|
|
|
|
|
|
| Жоспарланған уақыт |
| Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|
| І. Дұрыс әсерлі көңіл |
| (Ұ) Педагог балаларды ортаға, шаттық шеңберіне |
|
|
| күй орнату. |
| шақырады. |
|
|
| 0-2 минут |
| Балалар педагогпен бірге өлең жолдарын | Көңілді ырғақты |
|
|
|
| қайталайды. | әуен |
|
|
|
| Мен үлгілі баламын, | Сылдырмақ |
|
|
|
| Айтқан тілді аламын. |
|
|
|
|
| «Жина,- десе, - ойыншықты», |
|
|
|
|
| Өзім жинап қоямын. |
|
|
|
|
| Ініме де көмекке |
|
|
|
|
| Бірінші боп барамын. |
|
|
|
|
| Төсекті өзім жинаймын, |
|
|
|
|
| Үлкендерді сыйлаймын. |
|
|
|
|
| Айтқан тілді аламын, |
|
|
|
|
| Мен үлгілі баламын. |
|
|
| ІІ. Мақсатты болжам. | – Балалар, үлгілі деп қандай баланы айтамыз? |
|
| |
| 3-5 минут |
| – Біздің арамызда үлгілі бала бар ма? |
|
|
|
|
| – Кімнің үлгілі бала болғысы келеді? |
|
|
|
|
| – Ол үшін не істеу керек? |
|
|
|
|
| – Өздерің үлгі алатын аға, әпкелерің бар ма? |
|
|
|
|
| – Олардың қандай қасиетін үлгі тұтуға болады? |
|
|
|
|
| Балалар достарының арасынан үлгілі балаға |
|
|
|
|
| лайықтыларды атайды. |
|
|
|
|
|
|
|
|
| ІІІ. Тақырып |
| Көптілділік: үлгілі – примерный – exemplary |
|
|
| бойынша жұмыс |
| Педагог: Үлгілі бала жан-жақты болуы керек. Таза |
|
|
| 6-27 минут |
| жүріп, ұқыпты болғанымен, ойыншығын жинамаса |
|
|
|
|
| немесе анасына көмектеспесе, ол бала үлгілі балаға |
|
|
|
|
| жатпайды. Үлгілі баланың сабақ үлгерімі жақсы, |
|
|
|
|
| ұқыпты, кішіпейіл, досына да көмек бере біледі. |
|
|
|
|
| Мен сендерге «Нағыз дос» деп аталатын әңгіме |
|
|
|
|
| айтып беремін. Мұқият тыңдаңдар. |
|
|
|
|
| Нағыз дос |
|
|
|
|
| Ерлан мен Дидар жақын достар, олар көрші |
|
|
|
|
| тұрады, ата-аналары да бір-бірін жақсы таниды. |
|
|
|
|
| Екеуі кішкентай кездерінен бірге ойнайды, бірге |
|
|
|
|
| серуендейді. Бірде серуеннен келе жатқан екеуінің |
|
|
|
|
| алдынан үлкен ит шығып, Ерланға бас салды. |
|
|
|
|
| Педагог: |
|
|
|
|
| - Балалар Ерлан мен Дидардың оқиғасын өз |
|
|
|
|
| ойларыңмен жалғастырыңдар, әрі қарай не болды |
|
|
|
|
| деп ойлайсыңдар? Оқиға немен аяқталуы мүмкін? |
|
|
|
|
| - Дидардың орнында болсаң, сен не істер едің? | Әліппе-дәптер |
|
|
|
| (Ө) Әліппе-дәптермен жұмыс: |
| |
|
|
| 1-тапсырма. Суреттерді қара. Өзіңе ұнаған суретті |
|
|
|
|
| таңда. Ол туралы әңгіме құрастыр. Балаларға ат |
|
|
|
|
| қой. Қай баладан үлгі алуға болатынын айт. |
|
|
|
|
| Бірінші суреттегі бала не істеп жатыр? |
|
|
|
|
| Ол қандай бала? Гүлдің қандай пайдасы бар? |
|
|
|
|
| Аулада өсетін гүлдерді қандай гүлдер дейміз? |
|
|
|
|
| Тағы қайда өсетін гүлдерді білесің? |
|
|
|
|
| Екінші суретте не көріп тұрмыз? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Қыз не істеп жатыр? |
|
|
| Атаға кім орын берді, ол қандай іс жасады? |
|
|
| Қыз не оқып отыр? Ал сендер кішіге қамқор бола |
|
|
| білесіңдер ме? |
|
|
| Дидактикалық ойын: «Қарама-қарсы сөзді айт». |
|
|
| Ойынның шарты: Педагог допты кез келген балаға |
|
|
| лақтырып, бір сөз айтады, допты қағып алған бала |
|
|
| сол сөзге қарама-қарсы сөз айтып, допты кері |
|
|
| лақтыруы керек. |
|
|
| Мысалы: |
|
|
| Жина - шаш |
|
|
| Ақылды - ақымақ |
|
|
| Ұзын - қысқа |
|
|
| Тәртіпті - тәртіпсіз |
|
|
| Ұқыпты - ұқыпсыз |
|
|
| Пысық - жалқау |
|
|
| Жаман - жақсы |
|
|
| Ыстық - суық |
|
|
| Жат - тұр |
|
|
| Қатты - жұмсақ |
|
|
| Сергіту жаттығуы: |
|
|
| Орнымыздан тұрамыз, |
|
|
| Қолды белге қоямыз. |
|
|
| Бұрыламыз оңға бір, |
|
|
| Бұрыламыз солға бір. |
|
|
| Біз үлгілі баламыз, |
|
|
| Гүл-гүл жайнап жанамыз. |
|
|
| Жаттығулар жасасақ, |
|
|
| Жақсы сергіп қаламыз. |
|
|
| Әліппе-дәптермен жұмыс: | Әліппе-дәптер |
|
| 2-тапсырма. Суретке қарап әңгіме құра, қай |
|
|
| баладан үлгі алуға болады? |
|
|
| Үйге келген соң аналары не істейді деп ойлайсың? |
|
|
| Қайсысының анасы қандай көңіл күйде болады? |
|
|
| Сөздік жұмыс: |
|
|
| Мұнтаздай – кіршіксіз, тап-таза. |
|
|
| 3-тапсырма. Мақалдардың мағынасын |
|
|
| түсініп ал: |
|
|
| Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. |
|
|
| Жақсы болу өз қолыңда. |
|
|
| Атадан жақсы ұл туса, |
|
|
| Елдің қамын жейді. |
|
|
| Атадан жаман ұл туса, |
|
|
| Елдің малын жейді. |
|
|
| Педагог мақалдың мағынасын сұрайды, түсіндіреді. |
|
|
| Балаларға қайталата отырып жаттады. |
|
|
| Ойын-жаттығу: «Мен орындай аламын». |
|
| IV. ҰОҚ | Педагог қорытынды жасайды. Балаларды | Әліппе-дәптер, түрлі |
| қорытындысы. | марапаттайды. | түсті қарындаштар |
| Рефлексия. | (Ө) Рефлексиялық бағалау: өз жұмысын бағалап |
|
| 28-30 минут | қорыту. |
|
|
| Балалардан допты түсті қарындашпен бояуын |
|
|
| сұраңыз: |
|
|
| Ештеңе түсінбедім – қызыл қарындашпен; |
|
|
| Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары |
|
|
| қарындашпен; |
|
|
| Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – |
|
|
| жасыл қарындашпен. |
|

Мен үлгілі баламын (33.03 KB)

