Математикалық турнир «Бастау»
Мақсаты: Сабақта оқушыларды жарыстыру арқылы логикалық ойлау қабілетін, ой – өрісін дамыту, белсенділігін, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру, әдептілікке, ұйымшылдыққа, көпшілік алдында өздерін ұстай білуге тәрбиелеу мақсат етілді.
Сабақ түрі: Сайыс сабақ
Сабақ жоспары:1.Ұйымдастыру
2.Математикалық турнир 1тур-«Әу баста!»(жазбаша командылық жұмыс)
2тур-«Асық» ату (ауызша командылық жұмыс)
3тур-«Бәйге» (ауызша, жеке жұмыс)
3.Қорытынды
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
2. Оқушыларды 3 топқа бөлу.
2 – сынып – «Жүйріктер» 3– топ – «Ұшқырлар»
4 – сынып – «Тапқырлар» 3-4сынып-«Дружба»
ІІ.Негізгі бөлімі
1-тур. 1тапсырма:Қанатта 384жабыстырма болды , Болатта Қанатта қарағанда 2 жабыстырма көп, ал Ринатта Қанат пен Болаттағыны бірге алғандағыдан 541 жабыстырма аз. Егер олар бөліссе, Қанат , Болат және Ринат қанша жабыстырмадан алады?
2тапсырма: Бірінше жәшікте 34 кг алма болды, екіншіде-14кг аз, ал үшіншіде екіншіге қарағанда 19 көп. Бірдей болу үшін, әрбір жәшікке қанша кг алмадан салу керек?
3тапсырма: Үш балықшы 75 алабұға ұстап алып, балық сорпасын жасады. Бірінші балықшы үшіншіге қарағанда екі есе көп алабұға берді, ал екінші біріншіге қарағанда -4-ке аз. қалған балықты олар өзара теңдей бөліп алғанда, оларда 18 балықтан болды. Балық сорпасына әрбір балықшы қанша балықтан берді?
4тасырма:За десять одинаковых книг Эрудит заплатил больше 1100рублей. но если бы он купил девять таких же книг, то потратил бы меньше 1000рублей. Сколько целых рублей стоит одна книга?
2тур. 1. Ең кіші натурал санды ата? (1)
2. Масса бірліктерін ата? (гр, кг, ц, т)
3. Қосылғыштардың орны ауысқаннан..... (қосындының мәні өзгермейді)
4. Уақытты қалай табамыз? (S: V=t)
5. Әлемнің екінші ұстазы атағын алған ғұлама кім? (Әл - Фараби)
6. 990: 3 (330)
7. Екі нүкте арасын қосқанда не пайда болады? (кесінді)
8. 222 х 3 (666)
9. Миллионда неше ноль бар? (6)
10. Баласы 6 жаста, ал шешесі одан 36 жас үлкен. Шешесі шеше жаста?
3тур. 1. 1 т қанша кг бар? (1000)
2. Қашықтықты қалай табамыз? (S=V*t)
3. Атасы 54 жаста, ал немересі атасынан 45 жас кіші. Немересі неше жаста? (9)
4. 680: 2 (340)
5. Бір нүктесі бар сызықты қалай атайды? (сәуле)
6. Ауданы 25 см ² шаршының қабырғасы неге тең? (5)
7. 3³ нешеге тең? (27)
8. Тік бұрыш қандай бұрыштан кіші? (доғал)
9. Көлемді қалай табамыз? (a*b*c)
10. Ең кіші үш таңбалы сан? (100)
3 – топ.
1. Тік төртбұрыштың қандай қабырғалары тең болады? (қарама - қарсы)
2. Шеңбер сызу құралы? (циркуль)
3. Қай санға бөлуге болмайды? (натурал емес)
4. Жылдамдықты қалай табамыз? ()
5. 10 жылда неше ай бар? (120)
6. Тік төртбұрыштың ені 3 см, ұзындығы 5 см. Тік төртбұрыштың периметрін тап? (16 см)
7. Бүркіт 30 жыл жасайды, ал тасбақа одан 10 есе артық жасайды. Тасбақа неше жыл жасайды? (300)
8. 4800: 4 (1200)
9. S=a*b Бұл формуламен нені табуға болады? (ауданын)
10. 9999 дан кейінгі сан? (10000)
2тур .1. Цапля стоящая на одной ноге весит 10 кг. Сколько весит цапля стоящая на 2 ногах? (10)
2. На столе стояли 3 стакана с вишней. Костя съел 1 стакан вишни, поставив пустой стакан на стол. Сколько стаканов осталось? (3)
3. Какая цифра на циферблате расположена напротив 2? (8)
4. Четыре уха, а перьев не сосчитать. (подушка)
5. На столе лежат 3 карандаша разной длины. Как удалить из середины самый длинный карандаш, не трогая его? (Убрать крайний карандаш)
3тур
Может ли при умножении получиться ноль (Да)
Как называется результат вычитания? (Разность)
Бежала тройка лошадей. Каждая пробежала 5км. Сколько км проехал ямщик? (5км.)
Назовите самое маленькое двузначное число. (10)
На дереве сидело 6 птиц. Охотник выстрелил и сбил одну птицу. Сколько птиц осталось на дереве? (Ни одной)
Найдите четверть от ста. (25)
На двух руках 10 пальцев. Сколько пальцев на 10 руках? (50)
Шла старуха в Москву, а навстречу ей три старика. Сколько человек шло в Москву? (1старуха).
Может ли при делении получиться ноль? (Да)
Сколько раз в году встаёт солнце? (365)
У прямоугольника отрезали один угол. Сколько углов осталось? (5)
Петух весит на одной ноге 5кг 500г. Сколько весит петух на двух ногах? (5кг 500г.)
Как называется результат сложения? (Сумма)
Может ли быть в треугольнике два тупых угла? (Нет)
ІІІ.Қорытынды(Әділқазылар қорытынды шығарады)
Талдысай орта мектебі
«Келісемін» «Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі: Мектеп директоры:
Избасарова А.С Жубанова К.Ж
«Бастау»
математикалық турнир
(бастауыш сыныптар аралығында)
өткізген: бастауыш сынып мұғалімі
Шымболат Айсұлу Құдайбергенқызы
2016-2017 оқу жылы
| Цапля стоящая на одной ноге весит 10 кг. Сколько весит цапля стоящая на 2 ногах?
|
|
На столе стояли 3 стакана с вишней. Костя съел 1 стакан вишни, поставив пустой стакан на стол. Сколько стаканов осталось?
|
| Какая цифра на циферблате расположена напротив 2?
|
| 4. Четыре уха, а перьев не сосчитать.
|
| На столе лежат 3 карандаша разной длины. Как удалить из середины самый длинный карандаш, не трогая его? |
| Может ли при умножении получиться ноль? |
| Как называется результат вычитания? |
| Бежала тройка лошадей. Каждая пробежала 5км. Сколько км проехал ямщик? |
| Назовите самое маленькое двузначное число?
|
| На дереве сидело 6 птиц. Охотник выстрелил и сбил одну птицу. Сколько птиц осталось на дереве? |
| Найдите четверть от ста.
|
| На двух руках 10 пальцев. Сколько пальцев на 10 руках? |
| Шла старуха в Москву, а навстречу ей три старика. Сколько человек шло в Москву? |
| У прямоугольника отрезали один угол. Сколько углов осталось? |
| Петух весит на одной ноге 5кг 500г. Сколько весит петух на двух ногах? |
| Как называется результат сложения? Как называется результат сложения? |
| Может ли быть в треугольнике два тупых угла?
|

Математикалық турнир "Бастау" (25.46 KB)

