Конкурсно-розважальна гра «Рідна мова барвінкова»
Тема: «Рідна мова барвінкова»
Мета: Поглибити заняття дітей з української мови. Розвивати пізнавальну активність, мислення кмітливість, творчу уяву. Виховувати почуття гордості за свою рідну країну,любові до української мови. позитивне ставлення до навчання, розвивати навички виразного читання.
Обладнання: портрет письменника, збірка «Кобзар», ілюстрації до творів.
Хід заходу:
І. Повідомлення назви конкурсно-розважальної гри, її мети.
Вчитель:
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини,
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди Батьківщина!
Одна Батьківщина і більш не буває,
Місця, де родився, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
Діти співають пісню «Одна калина».
Сумно, сумно аж за край,
Не дивись на мене -
Грай музико, грай.
Зимно, зимно на душі,
Забирай що хочеш,
Тільки залиши.
Приспiв:
Одну калину за вікном,
Одну родину за столом,
Одну стежину, щоб до дому йшла сама.
Одну любов на все життя,
Одну журбу до забуття
І Україну, бо в нас іншої нема.
Сумно, сумно аж за край,
Та чого ж ти плачеш -
Грай музико, грай.
Крапля горя не зал'є,
Наливай, козаче, бо у нас ще є.
Приспiв:
Одна калина за вікном,
Одна родина за столом,
Одна стежина, щоб додому йшла сама.
Одна любов на все життя,
Одна журба до забуття
І Україна, бо в нас іншої нема.
Сумно, так і не засну,
Краще буду думать про свою весну,
Той піду за небокрай,
Вперше, як востаннє -
Грай музико, грай:
Про ту калину за вікном
Одну родину за столом,
Одну стежину, що б додому йшла сама.
Одну любов на все життя,
Одну журбу до забуття
І Україну, бо в нас іншої нема.
Приспiв:
Одна калина за вікном,
Одна родина за столом,
Одна стежина, що б додому йшла сама.
Одна любов на все життя,
Одна журба до забуття
І Україна, бо в нас іншої нема.
Вчитель:
- Українська мова – ніжна співуча, солов’їна. Всі ми любимо її, бо що може бути дорожчим для людини за рідну мову! Адже мова – це душа народу, його серце, життя. З перших днів дитина чує ніжний голос своєї неньки, яка співає колискову своїй дитині. А потім через все життя людина проносить в своєму серці мову своїх батьків, свого народу, як найбільшу скарбницю.
Виразне читання дітьми віршів про мову:
1. О, місячне сяйво і спів солов’я
Пігонії, мальви, жоржини!
Моря брилі антів – це мова моя,
Це – мова моєї Вкраїни.
2. Яка у них сила і кличе й сія,
Яка в ній мелодія лине!
Натхнення хвилини! О, мова моя,
Душа голосна України!
3. Мов райдуги арки над морем полон,
Що в небо музикою лине,
Де славить життя золоте жайворон,
Це мова Моєї Вітчизни!
4. Це матері мова. Я звуки її
Люблю, наче очі дитини…
О мово вкраїнська! Хто любить її,
Той любить мою Батьківщину.
(Володимир Сосюра)
5. Як парость виноградної лози
Плекайте мову. Пильно й неустанно
Політь бур’ян. Чистіше від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно,
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
(Максим Рильський)
6. Ой, яка чудова, українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс – лісок, лісочок,
Гуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс,
Є іще й байрак.
7. І така ж розкішна, і гнучка як мрія.
Можна: звідкіля і звідки,
Можна і звідкіль.
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
8. Та не в тому справа, що така багата.
Помагало слово нам у боротьбі,
Кликало на битву проти супостата,
То звучало сміхом на полях плаката…І за все це, мово, дякуєм тобі.
(Олександр Підсуха)
9. Гей, яка чудова,
Свіжа і багата
Українська мова,
Мова мами й тата!
10. Мова мами й тати,
Діда і бабусі,
Знаю її добре,
Ще краще навчуся.
(Роман Завдович)
11. Мова наша, мова –
Мова кольорова
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
12. Мова наша, мова,
Літ минулих повість,
Вічна юна мудрість,
Сива наша совість.
13. Я без тебе, мово, -
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
14. Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
(Юрій Рибчинський)
15. Мова рідна, ти щедрий дар,
Що від прадідів нам дістався.
Мово рідна, ти – полум’я жар,
Що у серці навік не згасне.
16. Прохолода дідівських криниць,
Лісу древнього вічна казка.
Скільки в мові моїй таємниць
І любові, й натхнення, і ласки.
17. Мово рідна, тебе збережу,
Передам у ясне майбуття.
Я про тебе усім розкажу,
Ти – одвічна святиня життя.
(Вікторія Федоренко)
18. Мову треба вчити,
Мову треба знати,
Ясно й зрозуміло
Треба розмовляти
19. Не кривить душею,
Мови не цуратись,
А разом із нею
Долею пишатись.
20. Ми ж бо українці,
Мова в нас співуча,
Як роса на сонці,
Мов сльоза пекуча.
21. Ми ж бо свого роду
Сьогодення світле.
Збережімо мову,
Чисту і привітну.
22. Мову треба вчити,
Мову треба знати,
Бо вона священна,
Як мир, хліб і мати! (Вікторія Федоренко)
Вчитель:
- Сьогодні в цьому залі зібралися претенденти на звання «Кращі знавці української мови». Зустрічайте наші команди!
Представлення команд.
1. «Барвінок».
Девіз: Як барвінок вється,
Мова рідна ллється.
Добре знаємо її –
Перемога нам всміхнеться.
2. «Мовознавці».
Девіз: Добре мову українську
На уроках вчили ми.
А тепер за перемогой
Ми до вас прийшли!
3. «Калина».
Девіз: Калина цвіте на толоці,
А дівчата – на уроці.
4. «Козачата».
Девіз: Ми маленькі козачата
Перемога буде взята.
Команди займають свої місця за столами, готуються до змагання.
Вчитель:
- Привітаємо наші команди оплесками!
(команди займають місця)
І-й конкурс «Розумова розминка» (командам по черзі ставляться запитання, діти дають відповіді. За кожну правильну відповідь – 1 бал).
«Мовознавство»:
1. Скільки букв в алфавіті? (33)
2. Скільки букв в алфавіті передає голосні звуки? (10)
3. Яка буква алфавіту не передає звук? (Ь)
4. Які букви завжди передають 2 звуки? (Щ.Ї)
5) Який член речення відповідає на запитання ХТО? ЩО? (підмет)
6) Які частини слова складають його основу? (корінь, префікс, суфікс)
7) Як називається змінна частина слова, яка служить для зв’язку слів в реченні? (закінчення)
8) Як називається спільна частина споріднених слів? (корінь)
9) Скільки відмінків мають іменники? (7)
10) В якому відмінку іменники завжди вживаються з прийменником ? (в М.в)
11) Як можна назвати кілька речень, зв’язаних між собою за змістом? (текст)
12) Як називається склад, на який падає наголос? (наголошений)
13) Назвіть синоніми до слова Буквар (Азбука, Абетка)
14) Як одним словом назвати багато дикорослих дерев? (ліс)
15) Як назвати одним словом зайця, рибу, осу? (тварини)
16) Як одним словом назвати дерева, кущі, квіти? (рослини)
2. «Зміни букву, щоб вийшло слово»
1) Синя, соковита на дереві росте, а С на З змінити – великий дощ впаде. (слива – злива).
2) З О – метал, яким паяють його люди добре знають, а О на С зміни, з ним речення склади. (олово – слово)
3) З П- уперта тварина, з Р – на троні людина (цап – цар)
4) З М – морський північний звір, з К я з борошна смачний (морж – корж)
3. «Додай, чи відніми букву, щоб вийшло нове слово»
1) Грім гримить і вітер віє, а К додай – все заніміє, в городину я обернуся і у борщі зварюся. (буря – буряк)
2) Зерно меле він в муку, відкинем М – живе в ставку (млин – лин)
3) Місце для стоянки кораблів, а С додай – загартує всіх (порт – спорт)
4) Без Т – коли вода кипить, а з Т – у школі всяк сидить. (пара – парта)
4. «Морфологічні шаради»
1) Префікс із слова поїзд, корінь із слова садовник, суфікс і закінчення із слова поїздка (посадка).
2) Префікс із слова проїзд, корінь із слова лісник, суфікс із слова каток (пролісок).
3) Префікс із слова відпустка, корінь із слова загадка, суфікс і закінчення із слова печатка (покупка).
4) Префікс із слова прибув, корінь із слова кордони, суфікс із слова керівник (прикордонник).
Підсумки І-го конкурсу оголошує журі.
Виконується дітьми український народний танок.
ІІ. Конкурс «Закінчи прислів’я»
1. Хочеш їсти калачі … (не сиди на печі)
2. Що посієш… (те і пожнеш)
3. Під лежачій камінь… (вода не тече)
4. Слово – не горобець …(вилетить – не спіймаєш)
5. Хто багато читає… (той багато знає)
6) Книга вчить … (як на світі жить)
7) Вік живи… (вік учись)
8) Не знаючи броду… ( не лізь у воду)
(за правильну відповідь – 1 бал)
Підсумки ІІ-го конкурсу оголошує журі.
ІІІ. Конкурс «Шифрувальник»
- Слід якомога швидше прочитати прислів’я , у яких замість букв записані числа. Ці числа вказують порядковий номер букви в українському алфавіті. Пояснити ці прислів’я.
1) 15 18 11 41 / 3 28 11 12 31/ 33 15/ 1 8 1/22 3 12 23 12/ 9 11 23 31. (Книга вчить, як на світі жить).
2) 22 16 19 3 19/6 19/ 22 16 19 31/22 15 16 1 6 7 23 31 22 33/ 17 19 3 1. (Слово до слова – складається мова).
3) 4 19 22 23 21 7/22 16 19 3 7 28 15 19/15 19 16 7/ 22 7 21 6 7 28 15 19. (Гостре словечко коле сердечко).
4) 4 21 1 17 19 23 12/ 3 28 11 23 31 22 23/10 1 3 9 6 11/20 21 11 4 19 6 11 23 31 22 33.(Грамоті вчиться завжди пригодиться); (за правильну відповідь – 2 бали)
Підсумки 3-го конкурсу оголошує журі.
Виконується дітьми спортивний номер
ІУ. Конкурс капітанів.
- Капітанам вручаються картки з фразеологічними висловами. Слід за допомогою міміки та жестів показати своїй команді фразеологічний вислів, а після того, як команда дасть відповідь, пояснити значення фразеологізму.
Зразок: Зарубати собі на носі (добре запам’ятати).
1) Бити себе в груди (клястися, запевняти когось в чомусь)
2) Держати камінь за пазухою (таїти злобу на когось, мати намір нашкодити комусь)
3) Гав ловити (марнувати час, нічого не робити).
4) Набрати в рот води (мовчати)
( за правильну відповідь – 2 бали)
Підсумки 4-го конкурсу оголошує журі.
У. Дистанційний диктант.
Кожен член команди підходить до аркуша з текстом диктанту. Читає 1 речення і запам’ятовує його. Приходить до команди. Диктує капітанові. І так далі. Перемагають ті, хто правильно запише диктант без помилок.
Диктант
1. Ми – українці.
2.Мова наша українська.
3. Це мова,якою ми розмовляємо, без якої не мислимо свого існування.
4.Вона прекрасна,багата,мелодійна.
5.Тому не диво,що нашу мову називають солов’їною.
Перевірка правильності написання диктантів.
(Оцінювання до 4 балів).
Підсумок конкурсу:
Діти читають вірші про мову.
Підсумок конкурсу, народження переможців.
Заключне слово учителя:
- Сьогодні ми тільки трішки відкрили сторінку українського мовознавства. Але, я вважаю, вам було це дуже цікаво! Тож вивчайте,любіть свою рідну мову барвінкову! І пам’ятайте слова:
Мово рідна,слово рідне;
Хто вас забуває,
той у грудях не серденько,
тільки камінь має.
Любіть,вивчайте українську мову.