Меню
Разработки
Разработки  /  Технология девочки  /  Мероприятия  /  7 класс  /  Мастер-класс "Оберег"

Мастер-класс "Оберег"

Проведение мастер-класса на неделе трудового обучения

06.02.2018

Содержимое разработки

МАЙСТЕР-КЛАС "СТВОРЕННЯ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО ОБЕРЕГА"


Мета:

  • ознайомити учнів з історією походження оберегів, навчити   виготовляти стилізовані обереги з підручних матеріалів;

  • сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, розвивати творче мислення, навики креативної ручної праці, розвивати увагу та самостійність;

  • виховувати любов до рідного краю; необхідність знати та продовжувати традиції свого народу; виховувати любов до праці, естетичний смак, охайність, старанність.


Методи роботи:

  • теоретичні (розповідь);

  • практичні;

  • наочні.


Засоби гавчання: зразок виробу, ілюстрації, інструкційні карти, ноутбук.

Форма роботи:  групова робота.


Хід заходу


1. Організаційна частина.

Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя-доля буде,

Не на день і не на рік,

А на довгий-довгий вік.

  Сьогодні у нас незвичайне, цікаве і пізнавальне заняття, темою якого є виготовлення сучасного українського оберегу.



2. Основна частина.

Обереги – наші прадавні добрі символи-захисники, знаки віри у вище заступництво. Символи-обереги втілювались у побутових речах, їх шанували, про них складали легенди.

Вишитий рушник, хліб, вишита сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з оберегів починається для кожного Батьківщина.

Обереги мої українські,-

Ви прийшли з давнини в майбуття.

Рушники й сорочки материнські

Поруч з нами ідуть у життя.

Нам любов’ю серця зігрівають –

Доброта і тепло в них завжди.

Вони святість і відданість мають,

Захищають від лиха й біди.

Й образи, що на стінах у хаті,

Наставляють на істинну путь.

Українці – душею багаті,

Крізь віки у майбутнє ідуть.


Україна! Рідний край! Золота чарівна сторона. Скільки ніжних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до землі, де народились і живуть.

Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову, звичаї, обряди та обереги.

Вчитель: Всі ми – діти прогресу, урбанізації, нарощування швидкостей, ми не мислимо свого життя без всілякої техніки, вважаємо, що перебуваємо на гребені цивілізації. І, тим не менше, кожен з нас – хтось явно, а хтось в глибині душі – розуміє, що крім нашого без міри комп'ютеризованого, метушливого матеріального світу десь дуже близько існує світ духовний. Ми його не бачимо, але відчуваємо, причому іноді дуже гостро. Відчуваємо, як правило, коли-небудь не заладилося, трапилася біда з близькою людиною, покоробило від чийогось погляду. У таких випадках ми не шукаємо захисту у сучасної науки, а звертаємося до старовинних дідівських способів – оберегам.

Подивіться на зразки готових оберегів. Сучасні стилізовані декоративні обереги виготовляють на різних основах – на вінику, ложці, на блюді з лози, очерету, мішечку тощо. Прикрашаючи свою оселю оберегами, ми віримо, що вони принесуть нам добробут, відвернуть біду, оберігатимуть від негод.

Ось такі декоративні вироби ми сьогодні зробимо –оберіг-мішечок для дому.











Створюючи обереги, треба дотримуватись деяких правил.

Правило перше. Обереги не можуть бути виготовлені для себе.

Правило друге. Ніхто не може змусити кого-небудь виготовити для себе оберіг або прохати зробити це. Обереги виготовляються лише по добрій волі і від чистої душі.

Правило третє. Найсильніші обереги - ті, які виготовлені, зроблені для вас вашими кровними родичами: батьком, матір'ю, братом, дітьми.

Правило четверте. Потрібно дуже ретельно ставитися до вибору матеріалів для оберегів, адже часто матеріал (камінь, дерево), який хороший для вас, абсолютно не пасує для того, кому ви цей оберіг створюєте.

Правило п'яте. В процесі створення оберега ви повинні постійно думати про ту людину, для якої ви його робите, уявляти його образ, відчувати його енергетику, настрій, характер, потреби.

Якщо ви неухильно дотримуватиметесь усіх правил, ймовірно, зроблений вами оберіг дійсно зуміє захистити свого господаря від безлічі бід і напастей.

3. Практична частина

(Учні об'єднуються в пари)

Вчитель: У символіці оберегів мішковина і мішок позначають достаток у домі, багатство, достаток і добробут. Ось на цих поняттях ми і будемо створювати наш оберіг.

Для роботи нам знадобляться наступні матеріали та інструменти:

- мішковина;
- синтепон;
- очі;
- голки 2 шт. (гобеленова і звичайна); 
- нитки;
- клей;
- штучні квіти;
- ножиці;
- стрічка атласна шириною 5см та 2,5 см;
- капрон;
- маленький шматочок червоного фетру.


Послідовність виготовлення оберегу-мішечку


Візьміть шматочок мішковини розміром 10х48 см, добре відпарьте мішковину праскою. На відстані 12 см від кожного краю прокресліть крейдою лінію.

Висмикніть по краю ниточки до накресленої лінії.



Складіть отриману заготовку навпіл.

Зашийте бічні зрізи мішечка ниткою з мішковини з допомогою гобеленової або циганської голки. У них велике вушко, це зручно. Припуск на шов = 1см. З'єднайте деталі швом «вперед голку», довжина стібка = 0,5см. 


Важливо! Коли шиєте мішечок, в ньому не повинно бути дірок: ні в швах, ні на тканині. Бока зшивайте щільно, щоб «добро» не пішло через діру.

Зшитий мішечок, акуратно виверніть на лицьову сторону. Покладіть в мішечок невелику кількість синтепону. Він легкий, пухнастий. Щільно набивати мішечок не треба.

Міцно зав'яжіть мішечок.

Візьміть стрічку 2,5см. Складіть її, посередині зробіть сходинку. Стягніть ниточки і сформуйте бантик. Приклейте ромашку. Ромашка символізує мир, ніжність, кохання. Вона дає людям здоров’я, доброту і ніжність. Прикрепіть готовий бантик до мішечка за допомогою клея.

Шматочок мішковини 25/15 розпустіть на окремі ниточки. З коротких ниточок робимо руки. Робимо два пучки по 15 ниток для рук. Заплітаємо косички.

Відріжте 2 шматочки жовтої або блакитної стрічки 5х5 см. Будемо шити рукавиці. Зігніть стрічки навпіл і прошийте, як показано на фото. Виверніть на лицьову сторону. По колу зробіть сходинку, покладіть в рукавиці трохи синтепону для обсягу.

Вставте ручки в рукавиці і закріпіть, стягнувши ниточки на рукавицях. Прикріпіть ручки до мішечка.


Робимо носик. Виріжте невеликий гурток з капрону, зробіть по колу сходинку, стягаючи, наповнюйте синтепоном. Сформуйте носик, добре закріпіть нитку.

Приклейте оченята. Оченята захистять від «лихого ока», та всяку нечисть будуть розполохувати. Приклейте носик. З червоного фетру виріжте ротик і приклейте його. Закріпіть на мішечку соняшник. Соняшники - енергія сонця і здоров'я. Декількома стібками закріпіть на мішечку ручки. Приклейте божу корівку. Її залучив наш соняшник.


4. Заключна частина.

Підвести підсумок роботи. Аналіз помилок. Виставка учнівських робіт.

Всі старались, утомились.

Ви на славу потрудились.

А тепер скажіть, шановні,

Що робити ви навчились?

Працювали всі завзято!

Обереги ваші гарні,

Бо трудились руки вправні.


Чи сподобалося вам заняття? Що нового ти дізнався? Які помилки допустив при створенні оберегу?

 

Вчитель:  В усі віки  наші діди-прадіди шанували те, що ми сьогодні називаємо символами, або оберегами. Так давайте ж разом їх відроджувати. Вони оберігатимуть наші домівки і донесуть культуру та звичаї українців до наступних поколінь. Плетіть собі на долю віночки, робіть ляльки, малюйте писанки, садіть калину, вербу, оберігайте лелек, вишивайте рушники, сорочки. Нехай вони оберігають від зла, підлості і неправди.

Інструкційна карта 1


1. Візьміть шматочок мішковини розміром 10х48 см, добре відпарте мішковину праскою. На відстані 12 см від кожного краю прокресліть крейдою лінію.

2. Висмикніть по краю ниточки до накресленої лінії.








3. Складіть отриману заготовку навпіл.

4. Зашийте бічні зрізи мішечка ниткою з мішковини з допомогою гобеленової або циганської голки. У них велике вушко, це зручно. Припуск на шов = 1см. З'єднайте деталі швом «вперед голку», довжина стібка = 0,5см. 

5. Охайно виверніть на лицьову сторону. Покладіть в мішечок невелику кількість синтепону. Він легкий, пухнастий. Щільно набивати мішечок не треба.





6. Міцно зав'яжіть мішечок.

7. Візьміть стрічку 2,5см. Складіть її, посередині зробіть сходинку. Стягніть ниточки і сформуйте бантик. Приклейте ромашку. Ромашка символізує мир, ніжність, кохання. Вона дає людям здоров’я, доброту і ніжність. Прикрепіть готовий бантик до мішечка за допомогою клея.

8. Шматочок мішковини 25/15 розпустіть на окремі ниточки. З коротких ниточок робимо руки. Робимо два пучки по 15 ниток для рук. Заплітаємо косички.

9. Відріжте 2 шматочки жовтої або блакитної стрічки 5х5 см. Будемо шити рукавиці. Зігніть стрічки навпіл і прошийте, як показано на фото. Виверніть на лицьову сторону. По колу зробіть сходинку, покладіть в рукавиці трохи синтепону для обсягу.

10. Вставте ручки в рукавиці і закріпіть, стягнувши ниточки на рукавицях. Прикріпіть ручки до мішечка.

11. Робимо носик. Виріжте невеликий гурток з капрону, зробіть по колу сходинку, стягаючи, наповнюйте синтепоном. Сформуйте носик, добре закріпіть нитку.

12. Приклейте оченята. Оченята захистять від «лихого ока», та всяку нечисть будуть розполохувати. Приклейте носик. З червоного фетру виріжте ротик і приклейте його. Закріпіть на мішечку соняшник. Соняшники - енергія сонця і здоров'я. Декількома стібками закріпіть на мішечку ручки. Приклейте божу корівку. Її залучив наш соняшник.



















Інструкційна карта 2



Роботи учнів
















































































































































































Додаток

Презентація «Історія виникнення комірів»





Етапи

заняття

Діяльність

учнів

Навчальні

цілі

Очікувані

результати

навчання

І

Налаштування на сприймання нового матеріалу.

Зацікавити учнів.

Сформувати внутрішню мотивацію щодо вивчення теми заняття.

Готовність дітей до вивчення нового матеріалу.

ІІ

Учні слухають, запам’ятовують , засвоюють, розповідають, пояснюють, грають, відгадують, розглядають зразки виробів, дивляться відео-фільм,

 

 

 

Навчити виготовляти обереги.

Удосконалити навички роботи з природним матеріалом.

Розвиток творчого мислення, естетичного смаку.

Учні отримали знання про обереги.

На основі вивчення теми учні можуть пояснити послідовність виготовлення оберега.

ІІІ

Виставка робіт.

 Аналіз та оцінювання дитячих виробів.

Досягнення мети заняття.









-80%
Курсы дополнительного образования

Кухни мира

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Мастер-класс "Оберег" (10.63 MB)
