| Сабақ: Күрделі сөздерді қайталау
| Мектеп: Шаян көпсалалы лицей-жалпы орта мектебі | ||
| Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | ||
| Сынып: 4 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Сөзжасам,оның ішінде күрделі сөздерден өткен матиралдарды қайталау.Ауызша,жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып,білімдерін бекіту. | ||
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: | ||
| Жалпы күрделі сөздерді түсінеді;
| |||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||
| Ауызша,жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе алады; | |||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | |||
| Күрделі сөздерді талдай отыра құрылымын айтып бере алады; | |||
| Жетістік критерийлері |
| ||
| Алдыңғы оқу | Күрделі сөздер туралы білімдері қалыптасқан. | ||
| Сабақ барысы | |||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
| Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3 минут | 1. Сыртқы және ішкі шеңбер 2 топқа бөлінеді. 2. Психологиялық жаттығу 1. Қайырлы таң,қайырлы таң , Қайырлы таң саған . Қайырлы таң ,қайырлы таң , Қуаныштымыз саған .
2.Доброго утра,доброго утра, Доброго утра тебе! Доброго утра, доброго утра, Мы рады видеть тебя!
3. Good morning, good morning, Good mornimg to you. Good morning, good morning, We are gladto see you. Сыртқы және ішкі шеңбер 2 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау. Ақылдының алты қалпағы.
Үйге берілген тапсырма тізбектеу әдісі арқылы әр топтан 1 оқушыдан оқиды. | АКТ,
Түсті ұалпақтар
| |
| Сабақтың ортасы 8 минут
| Қызығушылығын ояту. Өрмекші әдісі.
Мағынаны тану. «Өрмекші» әдісі арқылы бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы ашылды. Жаңа сабақ. Яғни бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Күрделі сөздерді қайталаймыз. 1 – жаттығу, «Т» әдісі арқылы орындаймыз.Дәптермен жұмыс. 2 –жаттығу. Желпуіш әдісі арқылы. Күрделенген тапсырма «жұптық жұмыс». 3 – жаттығу. Жатқа жазу. «қара, жап, айт, жаз» әдісі (қатемен жұмыс). | Таныстырылым,
оқулықпен жұмыс | |
| Сергіту сәті 2 минут | Көзге арналған жаттығу. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
| Аяқталуы 16 минут Қызықты тапсырма 8 минут | 4 –жаттығу. Қысқарған сөздерді толықтырыпжаз. ШЫҰ – ҰБТ – ТМД – ЖШС – Үйге тапсырма: 5 – жаттығу. | слайд
| |
| Сабақтың соңы 2 минут
| Бағалау.(смайликтермен бағалау). «Тілші» айдары арқылы. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Қорытындылау «Табыс ағашы»
|
Смайликтер | |
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| ||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім? 1:
2: | |||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі:
| Сабақ: Денсаулық-зор байлық. Заттың атын білдіретін сөздер. | Мектеп: №1 ЖОМИ | ||
| Күні: 03.05.2017 ж | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | ||
| Сынып: 1г сынып | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу; 1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен); 1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды табу; | ||
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: | ||
| түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана біледі;
| |||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||
| мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя біледі немесе оқыға бойынша қойылған сұраққа жауап беруе алады;
| |||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | |||
| әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды таба алады;
| |||
| Жетістік критерийлері |
| ||
| Алдыңғы оқу | І-ІІІ тоқсанда алған білім мен дағдыларға сүйенеді. Оқушылар қалай әңгімелеу керектігін, әңгімелеу барысында сөздер мен сөз тіркестерін қолдану керектігін, сол сияқты қарапайым бейкөркем мәтіндермен жұмыс істеу тәсілдерін біледі.
| ||
| Сабақ барысы | |||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
| Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. Қолды создық, басты бұрдық – екі деп, Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. Алға, артқа қарадық та – үш дедік. Тағы жаңа жаттығулар істедік. Түсірейік қолды төрт пен бесті айтып, Отырайық көңілді енді марқайтып. /Б.Бөрiбаев/ – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! |
Шаттық шебері
| |
| Сабақтың ортасы 8 минут
| 1-жаттығу Өлеңді жаттап ал. 2-жаттығу Жұмбақты көшіріп жазып, шешін тап. 3-жаттығу Көркем жаз. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | |
| Сергіту сәті 1 минут | Оңға түзу тұр, Солға түзу тұр. Алға бір адым Артқа бір адым. Оңға бұрылып, Солға үңіліп Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
| Аяқталуы
16 минут Қызықты тапсырма 8 минут
| 4-жаттығу Сызбаға қарап,не арқылы шынығуға болатынын жаз.
|
Оқулық, дәптерлер.
| |
| Сабақтың соңы 2 минут
| Рефлексия
|
Кеменің суреттері | |
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
| Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| ||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім? 1:
2: | |||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Денсаулық-зор байлық. Заттың атын білдіретін сөздер. | Мектеп: №1 ЖОМИ | ||
| Күні: 04 .05.2017 ж | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | ||
| Сынып: 1г сынып | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу; 1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен); 1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды табу; | ||
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: | ||
| түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана біледі;
| |||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||
| мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя біледі немесе оқыға бойынша қойылған сұраққа жауап беруе алады;
| |||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | |||
| әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды таба алады;
| |||
| Жетістік критерийлері |
| ||
| Алдыңғы оқу | І-ІІІ тоқсанда алған білім мен дағдыларға сүйенеді. Оқушылар қалай әңгімелеу керектігін, әңгімелеу барысында сөздер мен сөз тіркестерін қолдану керектігін, сол сияқты қарапайым бейкөркем мәтіндермен жұмыс істеу тәсілдерін біледі.
| ||
| Сабақ барысы | |||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
| Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. /Б.Бөрiбаев/ – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! |
Шаттық шебері
| |
| Сабақтың ортасы 8 минут
| 1-жаттығу Мәтінді түсініп оқы. 2-жаттығу Көркем жаз. Тазалық-денсаулық кепілі. Денсаулық-байлық негізі. 3-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз. Заттың атын білдіретін сөздерді тап. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | |
| Сергіту сәті 1 минут | Тереңдет ойыңды, Тiк ұста бойыңды. Құстарға ұсайық, Қалықтап ұшайық. Шық алға оң қанат, Шық алға сол қанат, Шаршаған кездерде Қонайық жорғалап. /Б.Бөрiбаев/ | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
| Аяқталуы 16 минутҚызықты тапсырма 8 минут
| 4-жаттығу Әріптер мен сандарды пайдаланып, жасырынған сөзді тап. Сол сөздерді қатыстырып, сөйлем құра.
|
Оқулық, дәптерлер.
| |
| Сабақтың соңы 2 минут
| Рефлексия
|
Кеменің суреттері | |
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
| Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| ||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім? 1:
2: | |||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Денсаулық-зор байлық. Заттың атын білдіретін сөздер. | Мектеп: №1 ЖОМИ | ||
| Күні: 05 .05.2017 ж | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | ||
| Сынып: 1г сынып | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу; 1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен); 1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды табу; | ||
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: | ||
| түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана біледі;
| |||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | |||
| мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя біледі немесе оқыға бойынша қойылған сұраққа жауап беруе алады;
| |||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | |||
| әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар) ақпараттарды таба алады;
| |||
| Жетістік критерийлері |
| ||
| Алдыңғы оқу | І-ІІІ тоқсанда алған білім мен дағдыларға сүйенеді. Оқушылар қалай әңгімелеу керектігін, әңгімелеу барысында сөздер мен сөз тіркестерін қолдану керектігін, сол сияқты қарапайым бейкөркем мәтіндермен жұмыс істеу тәсілдерін біледі.
| ||
| Сабақ барысы | |||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
| Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! |
Шаттық шебері
| |
| Сабақтың ортасы 8 минут
| 1-жаттығу Өлеңді түсініп оқы. Өлең не туралы? Осы өлең арқылы автор не айтқысы келді деп ойлайсыңдар? 2-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті сұрақтарды қойып, сөздерді көіріп жаз. 3-жаттығу Көп нүктенің орнына кім? не? Сұрақтарына жауап беретін сөздер қойып оқы. 4-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті суреттерді қойып,өлеңді оқы. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | |
| Сергіту сәті 1 минут | Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
| Аяқталуы 16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут
| 5-жаттығу Жұмбақты көшіріп жазып,шешуін тап. 6-жаттығу Сурет бойынша әңгімелесіп көр.
|
Оқулық, дәптерлер.
| |
| Сабақтың соңы 2 минут
| Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
|
Бас бармақтар | |
| Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
| Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |
| Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| ||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім? 1:
2: | |||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Логикалық есептер шығарамыз | Мектеп: №1 ЖОМИ | |||
| Күні: 02.05.2017 ж. | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | |||
| Сынып:1г | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | ||
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырату; өлшеуге арналған әдістерді, құралдарды таңдау; өлшеу; 1.1.3.3 ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру; | |||
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||
| ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырата алады; | ||||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||
| ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындай алады; | ||||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||
| жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыра алады; | ||||
| Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | |||
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестер: | ||||
| диограмма, пиктограмма; кесінді; | ||||
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: | ||||
| Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||
| • Суреттегі кесте нешеу? | ||||
| Не себепті деп ойлайсыз? | ||||
| ||||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||
| Өзіңіздің жеке логикалық есебіңізді жазыңыз. | ||||
| Бағалау критерийлері |
| |||
| Алдыңғы оқу | Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі | |||
| Ресурстар: | Әр топтың санына сәйкес:
геометриялық фигуралар жиынтығы: 20 үшбұрыш, 20 тіктөртбұрыш, 20 шаршы және т.б. | |||
| Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| |||
| Осы сабақта фигураларды санау жолымен және жаңа фигура алу үшін таяқшалардың орнын ауыстырумен шешілетін геометриялық тапсырма лар мен мәтін есептерге көңіл бөліңіз. Мәтін есеп қолданбалы сипатқа ие және тәжірибелік жолмен шешіледі. Оқушыларды сабақта танграммен таныс тыру қажет. Танграм — бұл жаңа күрделі (жануарды, адамды бейнелейтін т.б.) фигура алу үшін жеті жазық геометриялық фигураны әртүрлі тәсілмен орналастыру арқылы орындалатын басқатырма.Кіріспе тапсырма. Оқушыларды топқа бөліңіз (топ төрт адамнан кем болмауы керек; бөлу үшін түрлі түсті геометриялық фигураларды пайдаланыңыз). Сабақтың басында топтар арасына бейімділікке жарыс өткізіңіз. — Әр топқа санақ таяқшаларының жиынтығын дайындаңыз немесе сіріңкені шашыңыз. Оқушыларға таяқшалардан: 1) күн; 2) үй; 3) ағаш; 4) кірпі жасауды ұсыныңыз. Бір-бірінің жасаған жұмысын көру үшін әр топтың ауысып отыруын қадағалаңыз. — Оқушылар үшін бірнеше бөлікке қиылған әртүрлі төртбұрышты дайындаңыз. Топтар арасындаберілген бөліктерден фигура жинау жылдамдығына жарыс ұйымдастырыңыз. — Топтарға танграм әзірлеңіз. Оқушыларға оны бөліктерге кесуді ұсыныңыз. Бөліктерден аңдардың фигураларын құрастыртыңыз. Оқушыларға көмекке интерактивті тақтадан дайын нұсқаларын беріңіз (түлкі, қоян, түйеқұс, мысық). Дайын аппликацияларды тақтаға бекітіңіз. Қоры тынды жасаңыз, оқушыларды жұмысы үшін мадақтаңыз. Логикалық тапсырмаларды бөліктерді құрасты ру немесе алмастыру арқылы және т.б. тәсілдерді қолданып, тәжірибелік жолмен шешуге болатынын айтыңыз. Фигураларды сана. Оқушыларға топта жұмыс істеуді ұсыныңыз. Оларға фигураларды санатып, өзінің алған жауабын айтуға мүмкіндік беріңіз. Тақтаға фигура бейнелерін шығарыңыз және оқушыларға қалай есеп жүргізгенін көрсетуді ұсыныңыз. Суретте бір фигура үстіне екінші фигураны салғанда жаңа бір фигура шығатынына оқушылардың назарын аударыңыз. Жауабы: тіктөртбұрыш — 3, үшбұрыш — 5. Ойлан. Оқушыларға ұсынылған әрекетті ойша жасап және сұрақтарға жауап беру керегін ескертіңіз. Егер оқушылар тапсырманы орындауда қиындыққа кезіксе, сурет түрінде көрсетуді ұсыныңыз. Жауабы: 4 бөлік. | Шығарып көр. Берілген тапсырманы топпен тәжірибе түрінде орындауды ұсыныңыз. Ол үшін әрбір топқа қағаздан жасалған 6 алмұрт пен 2 алма таратып беріңіз. Осы жемістерден әртүрлі нұсқамен төрт жемісті алуды ұсыныңыз. Нұсқаларды қағазға жазып отыруды ескертіңіз. Әрбір топқа неше нұсқа жазғанын айтқызып, содан кейін бір нұсқаны дауыстап оқытыңыз.
Жауабы: барлығы 3 нұсқа: 4 алмұрт; 2 алма және 2 алмұрт;
3 алмұрт және 1 алма.
Сіріңке таяқшасымен берілген тапсырма.
Оқушыларға дұрыс жауабын ламинатталған қағазға жазуды ұсыныңыз. Бірнеше нұсқаны жасап және оны тексеріп, дұрыс жауабын таба алады.Жауабы:
а) 1 + 4 = 5; ә) 9 – 9 = 0.
Жабайы аңдар. Оқушыларға сөйлемдерді оқып және оларды дұрыс немесе жалған тұжырымдарға бөлуді ұсыныңыз. Орындап көр. Оқушыларға суреттегідей сірің ке шилерінен үй құрастыруды ұсыныңыз. Үйдің қай жаққа қарап тұрғанын сұраңыз. Одан кейін 1 шиді ауыстырып қою арқылы, үйді басқа жаққа қарап тұратындай етіп бұруды ұсыныңыз.
Үй жануарлары. Оқушыларға тапсырманы топ пен орындауды ұсыныңыз. Олар есепке әртүрлі нұс қадағы жауаптарды құрастыра алады. Тапсырманы орындап болған соң топтарға өз пікірлерімен алма суды ұсыныңыз. | |||
| Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
| Қосымша тапсырмалар
| |||
| Логикалық тапсырмалар оқушылардың талқылай білу, қорытынды жасай білу дағдыларын дамытады. Олардың толық жауап беруін, өз шешімін түсіндіруін бақылаңыз. Оқушыларға әзіл тапсырмалар ұсыныңыз, жауап алдында талқылап алуды сұраңыз. Әзіл тапсырмалар:
— Атызда 5 сауысқан отыр. Оларға тағы 3-еуі ұшып келді. Мысық жасырынып келіп, бір сауысқан ды ұстап алды. Атызда неше сауысқан қалды? (Бір сауысқан қалды, өйткені қалған сауысқандар ұшып кетті.)
— Алмұрт ағашында 10 алмұрт өсті, ал ақ тал-да одан 2 алмұрт кем. Ақ талда неше алмұрт өсті? (Ештеңе, өйткені ақ талда алмұрт өспейді.)
— Бұтақта 4 қарға отыр. Аңшы келіп біреуін атып өлтірді. Қанша қарға қалды? (Бір қарға қалды, өйт кені қалғандары ұшып кетті.)
Оқушыларға логикалық тапсырманы шешкен кезде бірден есептеуге кіріспеу керектігін айтып ескертіңіз. Алғашында есептің шартымен жақсылап танысып, сосын шешімін болжау керек. | Шарлар. Оқушылар шарларды тапсырманың шартына дәл келетіндей етіп бояулары қажет. Жауабы: жасыл, қызыл, сары. Пирамида. Оқушылар пирамиданың сақина ларын тапсырмаға сай келетіндей етіп бояйды. Жауабы: сары, қызыл, жасыл, көк, қоңыр. Тышқан, мысық және шұжық. Оқушылар кес тедегі тұжырымдарды оқып, “ақиқат” және “жалған” екенін анықтап, белгілейді. Жауабы: 1 — ақиқат, 2 — жалған, 3 — жалған, 4 — жалған, 5 — ақиқат. Сөздер. Оқушылар есептің шартын оқып және оның шығарылуына дәл келетін сызбаны таңдайды. Жауабы: үшінші сызба. Спорт түрлері. Қызығушылық танытқан оқу шыларға бұл тапсырманы саралап оқытуда қолда нуға болады. Оқушылар кестені толтырып, аттарын жазады. Жауабы: Қанат — шахматшы, Арман — жүзгіш, Марат — боксшы. | |||
| Сабақтың соңы | Оқушылар сабақ соңында: түрлі логикалық есептер шығару тәсілдерін табуды меңгереді. Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қойыңыз: — Мәтін есептің шартын тыңдағанда қандай болуымыз керек? (Зейінді.) — Қазір неше сұрақ естігендеріңді айтыңдаршы. Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бо йынша өзін-өзі бағалатыңыз. | |||
| Дефференция – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ | ||
| Кестемен қандай есептерді шығарған қолай лы? | Формативті бағалау: Смайликтер, мадақтау
|
| ||
| Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.
| |||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім?
| ||||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Кестенің көмегімен есеп шығару | Мектеп: №1 ЖОМИ | |||
| Күні: 03.05.2017 ж. | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | |||
| Сынып:1г | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | ||
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырату; өлшеуге арналған әдістерді, құралдарды таңдау; өлшеу; 1.1.3.3 ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру; | |||
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||
| ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырата алады; | ||||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||
| ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындай алады; | ||||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||
| жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыра алады; | ||||
| Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | |||
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестер: | ||||
| диограмма, пиктограмма; кесінді; | ||||
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: | ||||
| Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||
| • Суреттегі кесте нешеу? | ||||
| Не себепті деп ойлайсыз? | ||||
| ||||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||
| Өзіңіздің жеке логикалық есебіңізді жазыңыз. | ||||
| Бағалау критерийлері |
| |||
| Алдыңғы оқу | Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі | |||
| Ресурстар: |
4 дөңгелек. | |||
| Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| |||
| Кіріспе тапсырма. Сабақты “Сенемін — сен беймін” ойынын ойнатудан бастаңыз. Оқушылардың әрқайсысына жауап жазатын кестені таратып беріңіз. (тиісті бағанға “+” қою керек). Сенемін Сенбеймін Егер оқушылар сіздің тұжырымыңызға сенетін болса, онда “Сенемін” сөзі жазылған бағанға “+” таңбасын, ал олар сіздің тұжырымыңызға сенбейтін болса, онда “+” таңбасын “Сенбеймін” сөзі жазылған бағанға қояды. Ойын өткізуге арналған тұжырымдар: Сен және тағы екі оқушы тақтаға шықты. Егер сенің сол жағыңда және оң жағыңда оқушылар тұрса, онда “сен олардың ортасында тұрсың” дегенге сендер сенесіңдер ме? “Үш қабатты үйде төрт қабат бар” дегенге сенесіңдер ме? “Үш сауысқанның алты аяғы бар” дегенге сенесіңдер ме? “Үш мысықтың бес құйрығы бар” дегенге сенесіңдер ме? “Егер алманы қақ бөлсе, сонда екі алма пайда болады” дегенге сенесіңдер ме? “Егер кеше жұма, ал бүгін сенбі” десе ше? Шыққан жауаптарды сыныппен тексеріп, дұрыс жауаптарды талдаңыздар. Оқушылардың жұмыс тарын дұрыс жауаптың санына байланысты өздеріне бағалатыңыз. Оқушыларды топқа бөліңіз. Әр топқа кестесі бар А3 қағазын, сондай-ақ түрлі түсті қағаздан жасалған 4 дөңгелек, үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыштарды таратып беріңіз. Оқушылар кестені фигуралармен (дөңгелек термен, үшбұрыштармен, шаршылармен, тіктөрт бұрыштармен), әр жол мен әр бағанда фигуралар қайталанбайтындай етіп толтырады. Оқушылардан алдын ала кестеден жол мен бағанды көрсетуді сұраңыз. Орындап болған соң топпен өзара тексеру жүргізуді ұсыныңыз. Оларға шарты күрделі, жазуға немесе елесте туге қиындық тудыратын логикалық есептерді кесте арқылы шығару қолайлы екенін айтыңыз. | Баскиімдер. Оқушыларға тапсырманың шартыноқыған соң кестеге қарауды ұсыныңыз (қолайлы болу үшін интерактивті тақтаға шығарып қойыңыз). Олардан ұлдардың атын сұраңыз. Олар кестеде қай жерде орналасқан? (Бағанда.) Баскиімдердің түстерін сұраңыз. Олар кестеде қайда орналасқан? (Жолда.) Есептің шартында Дидар туралы не белгілі екенін сұраңыз (оның баскиімі қызыл емес). Онда “Дидар” деген жазуға қарсы тұрған “қызыл жолға “–” таңбасын қойыңыз (барлық іс-әрекетті интерактивті тақтадағы кестеде белгілеңіз). Самат туралы не айтылғанын сұраңыз (оның баскиімі қызыл да емес, көк те емес). Онда қызыл және көк қатарға “–” таңбасын қойыңыз. Оқушыларға осыдан кейін қорытынды жасатыңыз. Егер Саматтың баскиімі қызыл да, көк те болмаса, онда оның баскиімі жасыл түсті. Саматтың атына қарсы “жасыл жолға “+” таңбасын қойыңыз. Егер Дидар мен Саматтың баскиімдері қызыл түсті болмаса, онда қызыл баскиім Сәкендікі (Сәкеннің атына қарсы тұрған “қызыл” жолға “+” таңбасын қою керек). Оқушылардан Дидардың баскиімінің түсі қандай болатынын сұраңыз. Жауабы: Дидардікі — көк, Саматтікі — жасыл, Сәкенді-кі — қызыл. Құрбылар. Есептің шартымен танысқан соң оқушыларға жұпта кестемен жұмыс істеуді ұсыныңыз. Әр қыздың не жегенін сұраңыз. Неге мұндай жауап шыққанын түсіндіріп беруді өтініңіз. Бірнеше жұпқа өз ойларын айтып беруге мүмкіндік жасаңыз. Жауабы: Дина апельсин жеді, Бақыт алмұрт жеді, Жанар алма жеді. Орындап көр. Кестенің көмегімен шығарылатын жоғарыдағыдай есеп құрастыруды тапсырыңыз. Тапсырманы топпен немесе үйде орындауға болады.
| |||
| Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
| Қосымша тапсырмалар
| |||
| Оқушылардың математика тілінде сауатты сөйлеу дағдысын дамытуға және өз іс-әрекеті мен есеп шығару тәсілін түсіндіріп отыруына баса назар аударыңыз. | Секіруден жарыс. Оқушыларға кестеде есептің шартын міндетті түрде “+” және “–” таңбаларының көмегімен жазу керектігін ескертіңіз. Жұпта өз ойларымен бөлісуді ұйымдастырыңыз. Оқушылардан тапсырманы орын дағаннан кейін есептің жауабы мен талдау жолын айтып беруді сұраңыз. Жауабы: қоян — 1-орын, тиін — 2-орын, тышқан — 3-орын. | |||
| Сабақтың соңы | Оқушылар сабақтың соңында: кестені және онда қатар мен бағанның орналаса тынын біледі. есептің шартын қалай жазуды және кестеден жауа бын табуды үйренеді. кестемен берілген тапсырмаларды орындап үйре неді. Сабақтың тақырыбын меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қойыңыз: — Кестеде жолдар қалай орналасқан? Бағандар ше? — Кестемен қандай есептерді шығарған қолай лы? Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойын ша өзін-өзі бағалатыңыз. | |||
| Дефференция – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ | ||
| Кестемен қандай есептерді шығарған қолай лы? | Формативті бағалау: Смайликтер, мадақтау
|
| ||
| Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.
| |||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім?
| ||||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Жиын дегеніміз не? | Мектеп: №1 ЖОМИ | |||
| Күні: 04 .05.2017 ж. | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | |||
| Сынып:1г | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | ||
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырату; өлшеуге арналған әдістерді, құралдарды таңдау; өлшеу; 1.1.3.3 ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру; | |||
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||
| ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырата алады; | ||||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||
| ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындай алады; | ||||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||
| жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыра алады; | ||||
| Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | |||
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестер: | ||||
| Пиктограмма; | ||||
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: | ||||
| Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||
| • жиын дегеніміз не? | ||||
| Не себепті деп ойлайсыз? | ||||
| Жиынға мысалдар келтір. Ол қандай элементтерден тұрады? | ||||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||
| Өзіңіздің жеке логикалық есебіңізді жазыңыз. | ||||
| Бағалау критерийлері |
| |||
| Алдыңғы оқу | Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі | |||
| Ресурстар: |
| |||
| Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| |||
| Жиын ортақ белгілері бойынша біріккен заттар жиынтығы немесе абстрактілі түсініктер (сандар, гео метриялық фигуралар, белгілер және т.с.с). Жиынды әртүрлі нысандардың қандай да бір белгісі негізінде құруға болады. Мысалы: жемістер, дауысты дыбыстар, цифрлар. Жиын түсінігін сөзбе-сөз түсінуге және “көп” эле менттерді құрайтын жиынтық деп ұғынуға болмайды. “Жиын” ұғымы бір, екі және т.с.с. элементтерден тұратын нысандар жиынтығы ретінде түсіндіріледі. Сондай- ақ “бос жиын”, яғни бірде-бір элементі жоқ жиын да болады. Кіріспе тапсырма. Оқушыларға сабақтың басында екі топқа бөлінуді ұсыныңыз: ұлдар және қыздар тобы. Олардан бірінші топтағы оқушылардың кімдер екенін сұраңыз (ұлдар) және санамай-ақ ұлдардың нешеу екенін айтып беруді ұсыныңыз. Оқушыларға математикада оны “ұлдар жиыны” деп айтуға болатынын айтыңыз. Жиындағы әрбір ұл — жиынның элементі деп аталатынын ескертіңіз. Осы тәріздес жұмысты қыздар тобымен де өткізіңіз. Содан соң оқушыларға шашының ұзындығы, киімі және т.б. бойынша жиынға бірігуді ұсыныңыз. Олардан тағы да қандай жиындарды атай алатынын сұраңыз. Оқушыларды төрт топқа бөліңіз, әр топқа бір шең бер немесе бір таспа беріңіз. Оларға ортақ белгісібар элементтерді жинауды ұсыныңыз (сыныптағы заттар бойынша). Ол заттардан шеңбердің немесе таспаның ішіне жиын құруды ұсыныңыз. Оқушыларға тапсырманы орындауға уақыт беріңіз, ал содан кейін олардан бір жиынға қандай заттарды жинағанын және неге осы заттарды алғанын сұраңыз. Оларға қандай белгі ортақ? Жиында неше элемент пайда болды? Жиынға тағы басқа элементтерді қосуға бола ма? Егер сыныптың жабдықталуы мүмкіндік берсе, бұл тапсырманы кілемде орындатыңыз. Оқушыларды оқулықтағы ережемен таныстыры ңыз. Оқушыларға жиынға және олардың элемент теріне байланысты өз мысалын келтіруді ұсыныңыз. Жиындар. Оқушылардан заттар жиынын атауды және олардың қандай элементтерден тұратынын сұраңыз. Жауаптың үлгісін беріңіз: тостағандар жиыны алты тостағаннан тұрады. Жауабы: шай ыдысы, гүлдер, құстар, жылқылар. | Табиғатта. Тапсырманы топтық жұмыс түрінде орындатыңыз. Оқушыларға тапсырманы орындау үшін суреттерді мұқият қарап шығуды ескертіңіз және әр топқа өз көзқарасын айтуды ұсыныңыз.
Жауабы: ағаштар жиыны: шырша, қарағай, емен, қайың; гүлдер жиыны: көк гүл, ақ гүл, жасыл гүл, қызыл гүл; бунақ денелілер жиыны: көбелек, қоңыз, инелік.
Элементтер. Топпен жұмыс ұйымдастырыңыз. Оқушыларға өз ойларымен бөлісуге мүмкіндік беріңіз. Әр топқа жұмыстарының нәтижесін ортаға шығып айтып беруге жағдай жасаңыз. Оларға өз ойынан элементтер мен жиындарға байланысты мысал келтіруге ұсыныс жасаңыз.
Жауабы: қарлығаш — құстар жиыны; қайың — ағаштар жиыны; көбелек — бунақденелілер жиыны; сары өрік — жемістер жиыны.
Шығарып көр. Оқушыларға жұппен жұмыс істеуді ұсыныңыз. Суретке мұқият қарап, артық заттарды атауды және неге мұндай тұжырымға келгенін сұраңыз.
Жауабы: балық; пияз; үшбұрыш.
Орындап көр. Топпен жұмыс ұйымдастырыңыз. Оқушылардан өз отбасының мүшелерін санауды өтініңіз. “Отбасы жиынына достарың жата ма?” — деп сұраңыз. Достарының отбасы жиынына неге жат пайтынын айтып беруін өтініңіз.
А. Адамдардың жиыны; Ә. Ұлдардың жиыны. Қандай жиындар шығады?
Жұптасып талқылауды және тапсырмалардың сұрақтарына жауап беруді ұсыныңыз. Тапсырманы орындаған соң математикадағы “қосу” сөзінің “бірге жиналу” мағынасын білдіретінін түсіндіріңіз. Мысалы: “Жаңа жылдық ертеңгілікке балалар мен олардың ата-аналары жиналды”. Ал “алу” сөзі “белгілі бір орыннан шығу” мағынасын білдіруі мүмкін. Мысалы: “8 Наурызға дайындалу уақытында ұлдар қыздардың дайындық өтіп жатқан залдан шығуын өтінді”. Бұдан кейін осыған ұқсас оқиғаларға жаңа мысалдар келтіруін сұраңыз. | |||
| Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
| Қосымша тапсырмалар
| |||
| Оқушыларға “жиын, элемент” сөздерін сабақ барысында үнемі қолдануды ұсыныңыз. Тірек сөздері жазылған парақшаларды тақтаға іліп қойыңыз. Оқушыларға кітаптар, қаламдар және т.б. заттардың суреттері салынған жиынды көрсетіңіз. Олардан “жиын және элемент” сөздерін айтып беруін сұраңыз. Мысалы: “кітаптар” — жиын, ал “Шалқан” ертегісі — кітаптар жиынының элементі | Жиын. Оқушылар өздік жұмыспен сабақта алған білімдерін бекітеді. Олар заттарды жиын бойын ша бөліп, бір жиынды құрайтын заттарды сызықпен қоршайды. Жауабы: төрт жиын: жалаушалар, доптар, құралдар, қарын даштар. Жиындарды толықтыр. Оқушылардан әр жолда қандай заттар бейнеленгенін сұраңыз. Оларды бір сөзбен жалпылап қалай айтуға болатынын ойлансын. Оқушыларға әр жолды тиісті заттармен толықтыру үшін уақыт беріңіз. Жауабы: бірінші жол: көгөністер; екінші жол: киімдер; үшінші жол: ойыншықтар. | |||
| Сабақтың соңы | Оқушылар сабақ соңында: түрлі жиындарға мысал келтіруді; жиынның элементтерін көрсетуді; жиындағы элементтердің ортақ белгісін табуды меңгереді. Оқушылардың сабақтың тақырыбын түсінгенін бағалау мақсатында мына сұрақтарды қойыңыз: — жиын дегеніміз не? Жиынға мысалдар келтір. Ол қандай элементтерден тұрады? — Мына элементтерден қандай жиын құралады: орындықтар, шкафтар, парталар, үстелдер? — “Көктем айлары” жиынының элементтерін ата. Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бо- йынша өзін-өзі бағалатыңыз. | |||
| Дефференция – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ | ||
| — Сыныпта қанша терезе, есік, шкаф бар? Оларды сана. Нәтижені қағазға пиктограмма түрінде бейне леп сал. Өз пиктограммаларыңды пайдаланып мына сұраққа жауап беріңдер: сыныпта не көп: терезе ме, шкаф па, әлде есік пе? | Формативті бағалау: Смайликтер, мадақтау
|
| ||
| Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.
| |||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім?
| ||||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова
| Сабақ: Жиындарды салыстыру. Тең жиындар | Мектеп: №1 ЖОМИ | |||
| Күні: 05 .05.2017 ж. | Мұғалімнің аты – жөні: Бегманова Галия | |||
| Сынып:1г | Қатысқандар саны: 20 | Қатыспағандар саны: | ||
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырату; өлшеуге арналған әдістерді, құралдарды таңдау; өлшеу; 1.1.3.3 ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындау; 1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру; | |||
| Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||
| ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларыy ажырата алады; | ||||
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||
| ұзындық: см, дм/ масса: кг/ сыйымдылық: л/ уақыт: сағат шамаларының мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қатысты қосу, азайту амалдарын орындай алады; | ||||
| Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||
| жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыра алады; | ||||
| Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | |||
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестер: | ||||
| Пиктограмма; | ||||
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: | ||||
| Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||
| • жиын дегеніміз не? | ||||
| Не себепті деп ойлайсыз? | ||||
| Жиынға мысалдар келтір. Ол қандай элементтерден тұрады? | ||||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||
| Өзіңіздің жеке логикалық есебіңізді жазыңыз. | ||||
| Бағалау критерийлері |
| |||
| Алдыңғы оқу | Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі | |||
| Ресурстар: | Әр партаға: қағаз; геометриялық фигуралар топтамасы; “тең жиындар”, “тең емес жиындар” деп жазылған парақтар;
| |||
| Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
| |||
| Сабаққа қатысты деректі материалдар
Егер екі немесе одан да көп жиындағы элемент тер саны тең және барлығы бірдей элементтерден тұратын болса, ондай жиындарды тең жиындар деп атайды. Жиындарды салыстыруда міндетті түрде олардың қандай элементтерден тұратынын, сондай-ақ жиындағы элементтер санын есепке алу керек. Жиындарды дұрыс салыстыру үшін бір жиынның элементіне екінші жиыннан өзіне тең бола алатын жұпты таңдау керек.
Кіріспе тапсырма. Сабақты өткен тақырыптықайталаудан бастаңыз. Оқушыларға өз сөмкелерінде бар заттардан жиынға мысалдар келтіруін сұраңыз. “Жиын” ойынын ойнатыңыз. Сіз қандай да бір жиынды атаңыз, ал оқушылар оның элементтерін атап беруі керек. (Мысалы: құстар — торғай, ит-тер — төбет және т.с.с.) Содан соң оқушыларға өз ойларынан жиын мен оның элементтерін айтуға ұсыныс жасаңыз. (Жауаптарын тыңдап, жақсы жауап берген оқушыларды мадақтаңыз.)
Оқушыларды топқа қалаулары бойынша бөліңіз де, топпен жұмыс жасауды ұсыныңыз. Үстел үстіне үш дәптерден тұратын бірінші жиынды, төрт сызғыш-тан — екінші жиынды, екі кітаптан — үшінші жиынды жинатыңыз. Оқушыларға бұл жиындарды біріктіруді ұсыныңыз да, бұдан шыққан жиынның элементтерін ататыңыз және санатыңыз. (Жауаптарын тыңдаңыз. Топтарға бір-бірінің жауабын “Бас бармақ” әдісі бойынша бағалатыңыз.) Оқушыларға әр партаға қағаздан жасалған геометриялық фигуралар топтамасын дайындап қойыңыз. Оларға жиындағы элементтер саны әр түрлі үшбұрыштар мен шаршылардан жиын құрау керектігін айтыңыз. Тақтаға бір оқушыны шақырып, оған отырған оқушыларға сұрақ қойғызыңыз. Мысалы: “Кімнің жиынында 3 үшбұрыш және 4 шаршы бар?” — деген сұрақ қояды. Оған сыныптағы бірнеше оқушы қол көтеруі мүмкін. Осы оқушылардың жиындары туралы өзара “тең жиын” деп айтуға болатынын және оның не себепті “тең жиын” деп айтылатынын сұрап, жалпы сыныппен “тең жиын” деген ұғымға тұжырым жасатыңыз. Содан кейін осы тәріздес бірнеше сұрақтар қойып, сұрақтардың көмегімен тағы басқа кімде “тең жиындар” бар екенін анықтатыңыз. Тапсырманы талдап, сыныппен біраз жұмыс жасаған соң қолын мүлде көтермеген оқушыларды тұрғызыңыз. Олардың не себепті қол көтермегенін айтқызып, өз тұжырымдарын жасауды ұсыныңыз. (Олардың жиындары сыныптағы ешкімнің жиынымен тең емес.) Тап және салыстыр. Оқушыларға қандай да бір заттар жиынын атап, олардың ішінен бір ортақ бел гісі бойынша жиын бөліп алуды сұраңыз. Жұпта өз пікірлерімен алмасуға уақыт беріңіз. Құралған жаңа жиынды атап беруін сұраңыз. Оларға әр жиындағы элементтерді санауды ұсыныңыз.
| Жауабы: жиындар тең емес, өйткені элементтері мен элементтерінің саны әртүрлі. Жиындар тең бе? Оқушылармен жұппен жұмыс ұйымдастырыңыз. Оларға пікірлерімен бөлісуге мүмкіндік беріңіз. “Жиындар тең бе?” — деп сұраңыз. Оқушылар өз жауаптарын түсіндіріп беруі тиіс. Жұптарға бір-бірінің жауаптарын мұқият тыңдап, бағалатыңыз. Бағалау үшін (оқушыларға үш түрлі белгі беретін қағаздар таратып беріңіз. Жа-сыл — жақсы, сары — орташа, қызыл — төмен.)Жауабы: бірінші жолда жиындар тең емес; екінші жолда жиындар тең; үшінші жолдағы жиындар тең емес.
Шығарып көр. Оқушылар жиындарды қалай теңестіруге болатынын анықтау үшін оларға топта пікірлерімен алмасуға уақыт беріңіз. Содан кейін әр топтың шешімін айтқызып, тыңдаңыз. Оларды бұл тапсырманы екі түрлі тәсілмен орындауға болады деген тұжырымға жетелеңіз. Екі жауабын да тез талдап тапқан топ мүшелерін мадақтап, топқа қандай да бір атақ беріңіз. (Мысалы: тапқырлар, білгіштер т.б.)
Жауабы: екінші жиынға креслоны қосуға болады; бірінші жиыннан креслоны алып тастауға болады.
Орындап көр. Оқушылармен бұл тапсырманы топтардың арасындағы жарыс түрінде өткізуге болады. Бірінші бөлігінде тең жиындар, ал екінші бөлігінде тең емес жиын құраулары тиіс. Оларға тапсырманы берілген уақытта орындау керектігін айтыңыз. Неше минут берілетінін жазып немесе таймермен көрсетіп қойыңыз. Жиынды дұрыс және бірінші болып құраған топ жеңіске жетеді.
Жауабы: а) 3, 5, 7, 16, 1; ә) М, К, Л, Д, А; а) ана, әке, қыз; ә) қыс, көктем, жаз.
Қоңыздар. Оқушылардан: “Жиын қандай эле менттерден тұрады?” — деп сұраңыз. (Үш түрлі түс пен боялған қоңыз.) Қоңыздардың төменгі жағында орналасқан жиындарға мұқият қарауды ұсыныңыз. Қоршаулардың ішінде орналасқан жиындардың ішінен берілген жиынға тең жиынды тапқызыңыз. Өз пікірлерін дәлелдеп айтуды ұсыныңыз. Тең жиынды тапқан соң тең емес жиынды атап, неге тең емес екендігін дәлелдеп беруді сұраңыз. Жауаптарында математикалық тірек сөздерді қосып сөйлеуді талап етіңіз.
Жауабы: соңғы жиын берілген жиынмен тең, өйткені олардың элементтері және саны бірдей.
| |||
| Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
| Қосымша тапсырмалар
| |||
| Тақтаға “тең жиындар” деп жазылған парақты жазып іліп қойыңыз. Оқушыларға интерактивті тақтада жиындарға келтірілген мысалдарды көрсетіңіз. Олар міндетті түрде тең жиындарды анықтап, тақтада жазылған сөздерді қолдана отырып тірек сөздерді айтулары тиіс. | Жиындарды салыстыр. Оқушыларға тапсыр маны өз беттерінше орындауды ұсыныңыз. Тапсыр маны орындап болған соң өзара тексеруді ұйым дастырыңыз. Оқушылар жиындарды салыстырып, тең жиындардың арасына “=” белгісін, ал тең емес жиындардың арасына “≠” белгісін қоюлары тиіс. Артық элементтерді сызып, жиындарды теңестір. Оқушыларға тапсырманы өз беттерінше орындауға уақыт беріңіз. Олар тапсырманы орындап болған соң тексеру үшін кері байланысты қолданыңыз. (Мысалы: бір оқушы сызған затты атайды, ал басқа оқушылар келіссе, қолдарын жоғары көтереді, егер келіспесе, онда қолдарын көтермейді.) Элементтерді қосып, жиындарды теңестір. Тапсырма элементтер саны аз жиынға элементтерді толықтырып қосу тәсілі арқылы жиындарды теңестіру дағдыларын қалыптастыру үшін өз беттерінше жұмыс жасауға бағытталған. Оқушылар сабақ барысында жұппен және топпен жұмыс жасау кезіндегі алған дағдыларын бекіте алады. Тең жиындарды сызықпен қос. Оқушылар жиындарды салыстырып, олардың арасынан тең жиындарды тауып, сызықпен қосады. Өз бетінше жұмыс кезінде оқушылар сабақтың тақырыбы бойынша алған білім, дағдыларын бекітеді. Орындау нәтижесі бойынша тақырыпты меңгеру деңгейлерін бағалаңыз. | |||
| Сабақтың соңы | Оқушылар сабақ соңында: жиындарды салыстыруға болатынын; жиындардың тең болатынын және тең бол майтынын; егер олардың барлық элементтері мен саны бірдей болса, онда жиындардың тең екенін біледі. Оқушылардың сабақтың тақырыбын түсінгенін бағалау мақсатында мына сұрақтарды қойыңыз: — Екі жиынды салыстыруға бола ма? — Жиындар қашан тең болады? Сыныптан, мектептен немесе өздерін қоршаған ортадан тең жиындарға мысал келтіруді сұраңыз. Өз партасындағы тең емес жиындарға мысал келтіруді ұсыныңыз. Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бо йынша өзін-өзі бағалатыңыз. | |||
| Дефференция – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ | ||
| — Сыныпта қанша терезе, есік, шкаф бар? Оларды сана. Нәтижені қағазға пиктограмма түрінде бейне леп сал. Өз пиктограммаларыңды пайдаланып мына сұраққа жауап беріңдер: сыныпта не көп: терезе ме, шкаф па, әлде есік пе? | Формативті бағалау: Смайликтер, мадақтау
|
| ||
| Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.
| |||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін туралы не білдім?
| ||||
«Таныстым» :
Оқу ісінің меңгерушісі: Н.Арынбекова










Күрделі сөздерді қайталау (531.83 KB)

