Сабақтың жоспары.
Сабақтың тақырыбы:Күрделі нақ осы шақ
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға күрделі нақ осы шақтын жасалу жолдарын практикалық жолмен меңгерту.
2. Дамытушылық: Оқушылардың сыншылдық, логикалык қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік : Мамандыққа деген қызығушылықты сүйіспеншілікті арттыру, еңбекқорлыққа баулу.
Пән аралық қатынастар: Орсы тілі , тамақ дайындау технологиясы.
Көрнекіліктер: Компьютер, проектор,слайттар, түрлі деңгейдегі карточкалар,сауалдамалар.
Сабақтың түрі: Аралас.
Сабақтың типі:Жаңа сабақты хабарлау.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
- Сейчас я с каждым из вас поздороваюсь. Но поздороваюсь не словами, а молча - глазами. При этом постарайтесь глазами показать, какое у вас сегодня настроение.
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
Слайд № 1,2
2.Үй жұмысын тексеру.
Үй жұмысын тексеру блиц-сұрау түрінде жүргізіледі.Тақтаға шыққан студент оқытушы мен басқа студенттердің сұрактарына жауап береді.
Блиц-сұрау сұрақтары:
1.Как переводится тема Отрицательная форма глагола на казахский язык ?
2.При помощи каких суффиксов она образуется?
3.В каких случаях прибавляются к глаголу суффиксы ма/ме?
4.В каких случаях прибавляются к глаголу суффиксы ба/бе?
5.В каких случаях прибавляются к глаголу суффиксы па/пе?
6.Что такое агглютинативность?
7.В каком порядке прибавляются окончания в казахском языке?
8.Переведите словосочетание в их меню( ли)?
3.Студенттердің білімдерін актуализациялау:
Актуализация" Кім тез?"ойыны көмегімен жүргізіледі екі командаға бөлініп, студенттер алдарында жатқан карточкадағы дайын жауаптардың дұрысын таңдап, көтереді.
Сұрақтар:
Слайд№3
Частицы сұраулы сөйлемдер
Простые глаголы в нақ осы шақ
Тәуелдік жалғау 2 лица вежливой формы
Окончания ілік септік
Суффиксы күрделі нақ осы шақ
Окончания жай нақ осы шақ
Окончания жатыс септік
Вопросы жатыс септік
Окончания тәуелдік жалғау
Виды местоимений
Ойын «Көмекші», «Тыңдаушы», «Бөгет жасаушы»номинациялары арқылы бағаланады.
4.Сауалдама жургізу:
№1 .Бастапқы сауалдама:
Слайд№ 4
5.Жаңа сабақты түсіндіру:
Слайд №5
| Күрделі нақ осы шақ
|
| 1.Жұрнақтар (суффиксы) 1) После гласных –п 2) После согласных –ып/іп |
| 2.Көмекші етістіктер (вспомогательные глаголы) 1)отыр 3)тұр 2)жүр 4)жатыр
|
| 3.Жалғаулар (окончания) Жекеше түрі Көпше түрі 1.жақ - мын/мін 1. жақ - мыз/міз 2.жақ - сың/сің 2. жақ – сыңдар/сіңдер 2 .жақ - сыз/сіз 2. жақ - сыздар/сіздер 3.жақ -- 3. жақ -- |
5.Жаңа сабақты бекіту:
Переведи и образуй күрделі нақ осы шақ
Слайд №6.
жарить
готовить
резать
6.Венн диаграммасын құру:

7.Түрлі деңгейдегі карточкалармен жұмыс:
1-деңгей.Образуй отрицательную форму глагола : не вари,не жарь,не соли
1-деңгей.Образуй отрицательную форму глагола : не готовь,не снимай пену,не режь
1-деңгей. Образуй отрицательную форму глагола: не раскатывай,не мой,не чисти
2-деңгей.Проспрягай существительные:аспаз,асхана
2-деңгей .Проспрягай существительные:азық-түлік,көкөніс
2-деңгей.Проспрягай существительные:дастархан,жеміс
3-деңгей. Переведи:В его ресторанах (ли)?В его ресторане (ли)? В ресторане (ли)? Его рестораны. Его ресторан
3-деңгей. Переведи:У ваших поваров (ли)?У вашего повара (ли)? Ваши повара. Ваш повар.У повара (ли)?
3-деңгей. Переведи:В твоих тарелках (ли)?В твоей ли тарелке?В тарелках .В тарелке. Твоя тарелка
8.Жай нақ осы шақ және Күрделі нақ осы шақ тақырыптарына 2 топқа бөлініп презентациялар жасау.
9.Видеороликпен жұмыс.C:\Documents and Settings\Wolf\Рабочий стол\Как приготовить мороженое.mp4
Видеороликтегі етістіктерді күрделі нақ осы шаққа қойып, сөйлем құру.
10. Қортынды сауалдама өткізу:
Слайд№7 6
Сауалдаманың дұрыс жауаптары беріліп,өзін-өзі бағалау өткізіледі.
Слайд№8
11 «Үміт ағашының»көмегімен тұжырымдама жасау.
12.Оқушыларды бағалау.
13.Үйге тапсырма беру: Ережені жатқа айту, етістіктің күрделі нақ осы шағын қолданып жұмыс орнындағы сұхбат құру


Күрделі нақ осы шақ (3.49 MB)

