Прикметник як частина мови
Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мовленні; формувати вміння доречно вживати прикметники; вчити впізнавати прикметник за питаннями; розвивати зв’язне мовлення, образне мысленно учнів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 3)
Хвилинка каліграфіі
Ооо ось он то ом ов
Вночі овочі окраєць
Два зелених огірочки
Походжали по садочку,
Бо в городі, лежебоки,
Понамулювали боки.
Розберіть слово походжали за будовою.
Як ви розумієте слово лежебоки?
Складіть речення зі словом окраєць.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. повідомлення теми, мети уроку
— Яку частину мови вивчали на попередніх уроках?
— Яка роль іменника у нашому мовленні?
— Іменник є дуже важливою частиною мови, бо він називає всі предмети і явища навколишньої дійсності. Та чи можемо ми в нашому житті обійтися тільки іменниками?
Сьогодні до нас на урок завітав друг іменника — прикметник.
Тема ця хоч не проста, та для нас цікава,
Будуть різні в ній слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчимо тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за віршем
— Послухайте вірш. Які ознаки може називати прикметник?
ПРИКМЕТНИК
Що прикметник означає?
Він прикмети називає —
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром, і віком,
Яким стане чоловіком,
Почуття він розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце,
Що загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає —
Їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
Тут же він відповідає:
— Яка мама? — Добра, щира,
І привітна, співчутлива...
— Який тато? — Сильний, мужній,
Гарний, чуйний, дужий... —
Всіх ознак не перелічиш.
Перевір, якщо лиш хочеш.
Довідка
За кількістю слів ,вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце (після іменника, займенника, дієслова). Прикметники характеризують предмет,не називаючи його. Цю властивість прикметників здавна підмітив народ і зазвичай використовує іх у загадках. Використання прикметників у мовленні робить його образним,емоційним, експресивним.
2. Робота за підручником
1) ) Колективна робота
Вправа 331 (с. 138).
- Прочитайте уривок з вірша Д. Білоуса.
- Пригадайте ,що ви вже знаєте про прикметник ?
2) Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою в парах
(вправа332, с.138)
Прочитайте і спишіть . Підкресліть прикметники. Усно поставте до них питання.
Зверніть увагу, як за допомогою прикметників авторові вдалося змалювати предмети навколишньої природи . Використовуйте для цього прикметники.
У яких рядках вірша висловлено його головну думку?
3)Робота в групах
(вправа333, с.139)
-Прочитайте. Чи можна точно визначити, в яку пору року відбувається подія? Чому?
У кожному реченні на місці крапок уставте прикметники. Зробіть висновок про значення прикметників у нашому мовленні.
Прочитайте свій текст перед класом.
Відгадайте загадку.
Серед трав,кущів, калюж
В⸴ється стрічка, наче вуж,
Не плазує, не іде,
А усіх кудись веде.( Стежка)
Фізкультхвилинка
4) Фронтальна робота.
(Вправа334 , с.139)
— Прочитайте.
Продовжте казку (усно ). Доберіть заголовок.
Випишіть з казки прикметники та іменники, з якими вони пов’язані.
Ставте питання від іменника до прикметника.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «удоскональ твір»
— Миколка написав твір. Ось він.
Ліс. ... вечір. У ... ... кожухах сплять ялинки. ... замети вкрили ... пеньки та ... листя. Скоро ... вовчі очі виглянуть із ... хащі.
(Зимовий, білих, пухнастих, снігові, старі, осіннє, голодні, лісової)
— Чи сподобався вам Миколчин твір?
— Що потрібно додати, щоб він став кращим?
— До якої частини мови належать ці слова?
— Запишіть утворений текст, додаючи слова з довідки.
2. Гра «відшукай прикметник»
— Прочитайте вірш. Спишіть. Підкресліть прикметники. Усно поставте до
них питання.
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка.
Леся Українка
3.Робота в парах
- Доберіть слова- ознаки до зображених предметі .
Гра « Який? Яка ? Яке? Які?»
Малюнок лимона( який?)-…,…,…
Малюнок груші (яка? )-…,…,…
Малюнок яблука ( яке? )- …,…,…
Малюнок полуниць ( які ? )-…,…,…
Які саме ознаки визначає прикметник?
Vі. Підсумок уроку
— Як бачите, діти, прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови. Ось послухайте вірш, складений майже із самих прикметників.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова!
— Які б ви ще використали прикметники, описуючи нашу мову?
VІІ. Домашнє завдання
Вправа135, с. 139.

Конспект уроку "Прикметник як частина мови" (25.26 KB)

