Майстер-клас
Урок математики. 5 клас.
Тема: Множення натуральних чисел.
Мета уроку:
Навчальна : Удосконалити вміння виконувати множення багатоцифрових чисел; повторити порядок дій у прикладах на обчислення значення виразу; формувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають множення чисел.
Розвивальна: Формувати вміння застосовувати прийоми: порівняння, узагальнення, виділення головного, переносу знань у нову ситуацію; розвивати системність і послідовність мислення.
Виховна : Виховувати активність, інтерес до математики; формування навичок колективної роботи.
Тип уроку: удосконалення знань та вмінь.
Обладнання: проектор, комп’ютер, мультимедійна презентація, екран, текст на паперовому носії.
« Візерунки математики так як візерунки
художника або поета повинні бути прекрасні, …
в світі немає некрасивої математики».
Г. Х. Харді ( слайд 2 )
ХІД УРОКУ.
Організаційний етап.
Вчитель: Доброго дня, діти. Подивіться, будь ласка у вікно. Пухнастий сніг, легкий морозець. Все це шепоче нам про прихід зими.
Дітки, які зимові свята є найвеселішими та найдовгоочікуванішими?
Звичайно ж, це Новий рік та Різдво. Це – найвеселіші та найяскравіші свята. Їх люблять як дорослі, так і діти. І кожен відзначає їх по-своєму.
Хтось зустрічає їх удома, хтось – виїжджає на природу у казковий, зимовий ліс, а я пропоную вам відправитися сьогодні у незабутню новорічну мандрівку, у круїз святковою планетою і ознайомитися з тим, як зустрічають це дивовижне свято в інших країнах.
Пропоную одразу ж відправитися у дорогу.
Друзі, уявіть собі, що зараз ми сідаємо у м’який вагон святкового експресу та відправляємося у подорож новорічною планетою.
Актуалізація знань.
Перша зупинка – Польща. ( слайд 3 )
Польща у новорічні свята перевтілюється у справжній балаган, вдень та вночі проходять карнавали, діти розписують фарбами обличчя, а вулиці прикрашають величезними кулями, які луснуть рівно опівночі. Найулюбленіша дитяча забавка в ці дні - « Гра у сніжки».
Ось і ми з вами теж пограємо у сніжки.
Гра « СНІЖКИ » ( слайд 4)
Вчитель : Я буду кидати сніжок комусь із вас і задавати при цьому питання, на яке ви повинні дати відповідь.
Як називаються компоненти при множенні?
Як називається результат множення?
Як знайти невідомий множник?
Що отримаємо, якщо число помножити на одиницю?
Що отримаємо при множенні на нуль?
Які властивості множення ви знаєте?
III. Формулювання теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель: Як ви думаєте яку тему ми будемо вивчати сьогодні на уроці?
У подорожі ми повторимо тему « Множення натуральних чисел».
Як ви вважаєте, які знання знадобляться нам сьогодні, щоб працювати по цій темі?
Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число та тему уроку.
Молодці!!! Повторивши теоретичні відомості , ми продовжуємо нашу подорож.
IV. Удосконалення знань.
Вчитель: Ми з вами прибули до Німеччини. ( слайд 5)
Німці вважають Новий рік важливим сімейним святом. На передодні Різдва батьки дарують своїм дітям календар Адвента, в якому є 24 віконця, у кожному з яких захований солодкий подарунок. Адвентом називається очікування Нового року, який наступає 27 грудня. Новий рік для німців – це день сімейної єдності.
А тепер саме час перейти до завдання.
1. Знайди помилку. ( слайд 6)
1) Збільшити число 125 у 377 разів : 125 + 377 = 502.
2) Знайти число, яке вдічі більше за число 165 : 165 + 2 = 167.
3) Добуток числа 18434 і нуля дорівнює 18434.
4) Записати у вигляді добутку суму чисел у+у+у+у = 4у.
5) Коли х = 5216 виконується рівність 5216 · х = 0.
2. Вчитель: Чи знаєте ви , діти, чим примітна Англія? Ні? Тоді їдьмо туди. ( слайд 7 )
Діти, а ви любите збирати пазли ? Зараз я хочу запропонувати вам роботу в групах.( слайд 8)
Розв’язавши приклади, кожна група дізнається про винахід англійців. Якщо приклад розв’язано вірно і відповідь співпадає – частина пазлу відкриється.
Прошу вас об’єднатися в групи.
Яка група швидше впорається із завданням – та і перемогла. А ось і завдання для кожної групи.
Завдання: Кожній групі дається завдання – тест. Група 1 – відгадує перше слово, група 2 – друге.
№ | Група 1 | № | Група 2 |
1. | 1000 · 10 = а) 1010; н) 10000; к) 1100 | 1. | 10 · 1000 = л) 10000; а) 1010; к) 1100 |
2. | 154789 · 0 = о) 0 ; с) 154789; а) 1 | 2. | 342567 · 0 = и) 0; с) 342567 ; а) 1 |
3. | 1 · 425 = л) 426; м) 0; в) 425 | 3. | 1 · 897 = к) 1; м) 0; с) 897 |
4. | 2939 ( х – 45 ) = о о) х=45; і) х=0; и) х=2939 | 4. | 5648 ( х – 56 ) = 0 т) х=56; і) х=0; и) х= 5648 |
5. | 125 · 40= д) 500; г) 50000; р) 5000 | 5. | 155 · 40= д) 620; і) 6200; г) 62000 |
6. | 25 · 2000 = і) 50000; а) 5000; о) 500000 | 6. | 33 · 30000 = в) 990000; а) 99000; о) 9900000 |
7. | ( х + 30) : 6 = 23 к) х=118; ч) х=108; ж) х=128 | 7. | ( х – 65 ) : 8 = 200 к) х= 1665; ч) х=90; ж) х=100 |
8. | 1125 – 8х = 1085 н) х=40; ц ) х= 50; м) х= 60 | 8. | 1333 + 7х= 1473 н) х=40; ц) х=30; а) х=20 |
9. | 111 · 111 = у) 13221; о) 21321; а) 12321 |
|
|
Вчитель: А зараз давайте поглянемо що у вас вийшло.
Учні: У нас вийшло – «НОВОРІЧНА ЛИСТІВКА» ( слайд 9)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Н | О | В | О | Р | І | Ч | Н | А |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Л | И | С | Т | І | В | К | А |
Вчитель: І це невипадково. Новорічні, різдвяні поздоровлення та листівки вигадали англійці. Один англієць попросив свого товариша намалювати поздоровчу листівку. Роздрукував тисячу екземплярів. Друзі розіслали поздоровлення своїм друзям та знайомим, але друзів виявилося менше тисячі. Тоді ті листівки, які залишилися, пішли в продаж. Цей звичай швидко завоював увесь світ. І ви, діти, не забудьте поздоровити своїх близьких і знайомих.
Вчитель: А ми продовжуємо нашу подорож. Наступна країна – Франція. ( слайд 10)
Франція вважається батьківщиною конфетті. На карнавалах на початку минулого століття було прийнято кидати одне в одного маленькі цукерки. Пізніше замість солодощів використовували кульки з гіпсу. Але одного разу таким конфетті було когось поранено, і про цей звичай швидко забули. А більш ніж 100 років тому володар паризького ресторанчика згадав про цей винахід, вирішив порадувати публіку карнавальними жартами. Тільки задля безпеки він замінив горішки паперовими кружечками.
3. Діти, а зараз ми всі разом розв’яжемо задачу, а потім попрацюємо над нею і спробуємо із однієї задачі скласти декілька нових задач. Давайте разом розв’яжемо цю задачу.( слайд 11)
Задача: Дід Мороз і Санта Клаус вирішили зустрітися на Новий рік і виїхали одночасно з двох країн, відстань між якими 900 км . Швидкість, з якою рухався Санта Клаус – 74 км/год, а Діда Мороза – на 4 км більша. Яка відстань буде між ними через 5 год?
Вчитель: Діти, а тепер давайте попрацюємо з умовою задачі і ви спробуєте створити задачу, обернену до даної. Ви можете порадитися в парах. А потім ми перевіримо розв’язання.
4. Знаходження значення виразів.
Час відправлятися далі. А зараз ми в Італії. ( слайд 12 )
Якщо на Новий рік вам хочеться добряче покричати і не хвилюватися, що подумають інші, тоді варто поїхати в цю країну. Італійці у це свято досить голосно кричать. А якщо врахувати, що це емоційні люди, то можна собі уявити, наскільки голосно вони проводжають минулий рік. Згідно італійської традиції, чим голосніше проводити старий рік, тим більше негативної енергії можна позбутися. До самого світанку у містах чути галас і вибухи петард.
Також в Італії вважають, що зустрічати Новий рік потрібно, звільнившись від усього старого. У Новорічну ніч прийнято викидати з вікон набридлі речі. Італійцям цей звичай дуже подобається. Вони позбавляються не тільки посуду, одягу, але і деяких меблів. За прикметами, місце, що звільнилося, неодмінно займуть нові речі. Тому 1 січня прийнято одягати усе новее. Подарунки дітлахам залишає Баббо Натале. Він проникає в будинок через комин, біля якого йому залишають чашечку молока. Приходить італійський Дід мороз із подругою, відьмою Бефаною, яка дарує подарунки слухняним діткам, бешкетники отримують лиш купку попелу чи вуглинку.
Вчитель: Діти, що означає спростити вираз ?
А зараз я пропоную знайти значення виразів. Попрацюємо в парах.
( слайд 13)
Перша пара :
Спростіть вираз і обчисліть його значення 22х + 98х, якщо х = 6
( Відповідь:720 )
Друга пара :
Спростіть вираз і обчисліть його значення 16т – 2т + 6т,
якщо т = 493 ( Відповідь: 9860)
Третя пара:
Спростіть вираз і обчисліть його значення 13р – 7р + 24р - 13, якщо р = 22 ( Відповідь : 647)
Добре зустрічати Новий рік та Різдво у гостях, але дома все-таки краще. І ми повертаємося у наше місто Нову Каховку.
До 1700 року в нашій країні Новий рік не святкували. 15 грудня 1699 року Петро I видав наказ про те, що з 1 січня 1700 року починається нове літочислення. Завдяки цьому наказу ми і по сьогодні святкуємо це надзвичайне, дивовижне та веселе свято.
V. Підсумок уроку.
Вчитель: Наприкінці уроку я пропоную вам зробити самоаналіз отриманих знань. Заповніть, будь ласка, табличку.
| Які вміння сформовані на уроці | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
1. | Я знаю як називаються компоненти при множенні |
|
|
|
|
|
2. | Я знаю як знаходити невідомий множник |
|
|
|
|
|
3. | Я вмію множити на нуль |
|
|
|
|
|
4. | Я вмію множити на одиницю |
|
|
|
|
|
5. | Я вмію знаходити значення виразу |
|
|
|
|
|
VI. Домашнє завдання : ( слайд 14)
§ 5,
Початковий рівень : № 201
Середній рівень: № 204
Достатній рівень : № 214