ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ДҮНИЕ ТАНУ ПӘНІНЕН КІРІКТІРІЛГЕН САБАҚ
Сыныбы: 4б МҰҒАЛІМДЕР:
Рахымбаева Арайлым Семейханкызы
Бугрова Любовь Николаевна
Сабақтың тақырыбы: Менің Қазақстаным
Казахстан на географической карте.
Сабақтың мақсаттары: 1. Қазақстан тақырыбы бойынша қазақ тілінен алған білімдерін бекіту, бір арнаға жинақтау. Буын түрлерін қайталау.
Познакомить учащихся с расположением Казахстана на географической карте. Разнообразием и природным богатством нашей республики.
2. Сөздік қорларын байыту; ойлау, есте сақтау, танымдық қабілеттерін дамыту (сараптау, бастыны анықтай білу, қабылдау).
Развитие речи: обогощение и усложнение словарного запаса. Развитие мышления (учить анализировать, выделять главное). Развитие позновательного умения (воспринимать, осмысливать, выделять главное). Развитие умения работать с картой.
3. Өз елінің жанашыры болуға, туған елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
Воспитывать чувство гордости за свою Родину. Воспитание стремления к познанию и саморазвитию. Воспитание чувства ответственности за результаты своего труда.
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ (интегрированный урок)
Сабақтың типі: қазақ тілінен – қайталау сабағы; дүние танудан – жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдер: сұрақ – жауап, әңгіме, картамен, карточкамен жұмыс, түсіндіру.
Көрнекіліктер: карта, карточка, слайдтар.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру 1. – Амандасу
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз
2. – Кезекшімен сұхбат:
- Кім кезекші?
- Кім жоқ?
3. – Сұрақ – жауап:
- Бүгін қазанның нешесі?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Қай жыл мезгілі?
- Күз айларын атаңдар?
- Бүгін күн қандай?
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: Қазақстан туралы тақпақтар жаттауға берілген: 1. Қазақстан елім менің,
Қазақстан жерім менің.
Саған арнап айтылады,
Әнім менің.
2. Қазақ жері Қазақстан,
Мөлдіреген ашық аспан.
Алыс кетсем сағынамын,
Отаным сен – Қазақстан. А.Жүнісәлиева.
3. Асыл өлкем ерекше,
Қазақстан – мекенім!
Беп – белгілі емес пе,
Сенің ғажап екенің! Д.Елайқызы.
Оқушылар тақпақтарын оқып жатқанда Қазақстан туралы слайдтар көрсетіледі.
Дүние тану сабағының тақырыбын анықтау;
О чем будем говорить на уроке?
Какая тема урока? (Казахстан)
ІІІ Білімдерін жан – жақты тексеру: Сұрақ – жауап арқылы
Қазақстан қандай мемлекет?
Қазақастан республикасының президенті кім?
Қазақстанның бірінші астанасы қай қала?
Қазақстанның екінші астанасы қай қала?
Қазақстанның үшінші астанасы қай қала?
Қазақстанның төртінші астанасы қай қала?
Қай жылы Астана деп аталды?
Астана қандай қала?
Астанада не бар?
Қазақстанның үлкен қалаларын атаңдар?
Қазақстанда неше облыс бар?
Сен қай облыста тұрасың?
Облыс орталығы қай қала?
Өскеменде не бар?
Өскемен қандай қала?
Мына сөздерді буынға бөліңдер: Қазақстан, президент, Астана, Өскемен, мемлекет, республика, Алматы;
Буын түрлерін анықтаңдар;
ІV Работа над материалом (опережающее задание) – дүние тану пәні бойынша:
Моя республика Казахстан. В 1991 г стала независимым государством. Первым президентом стал Н.А.Назарбаев. Площадь республики составляет 2 млн. 700 тыс.кв.км. Это 9 место в мире и 2 место после России по СНГ.
На физической карте большая часть территории окрашена в зеленый и желтоватый цвета. Это низменности и холмистые равнины.
На юге и на юге – востоке республики расположены высокие горные хребты, покрытые вечными снегами.
На севере республики находятся степи с плодорной почвой. Здесь на миллионах гектаров земли выращивают пщеницу и получают богатые урожаи.
Большую часть территории Казахстана занимают пустынные и полупустынные земли. В засушливых районах разводят овец, лошадей, верблюдов.
На горных реках построены гидроэлектростанции. Н/р: Усть – Каменогорская ГЭС. Каспийское и Аральское моря и озеро Балхаш принадлежат к числу самых крупных озёр в мире.
Нашу республику называют «кладовой полезных ископаемых». В кедрах республики хранятся богатейшие запаса железа, цветных металлов, нефти, газа, угля, Фосфоритов, редких металлов. По запасам меди Казахстан занимает 3-е место в мире. 25% мировых запасов урана. По запасом нефти Казахстан входит в первую десятку стран.
Казахстан занимает удобное географическое положение. Через его территорию проходят железнодорожные и автомобильные дороги из стран Центральной Азии в Россию, Китай. Осуществляется связь с западными странами. Это создаёт благоприятные условия для торговли и развития хозяйственных отношений с иностранными государствами.
Қазақстанның солтүстігінде Ресей, батысында Каспий теңізі, шығысында Қытай, оңтүстігінде Өзбекстан, Қырғызстан, Түркменстан бар. (картамен жұмыс.)
V Работа с учебником стр. 23 – 25 (дүниетану оқулығы)
VІ Практикалық жұмыс Топтық жұмыс. Оқушылар екі топқа бөлініп қазақ тілі мен дүние тану пәндері бойынша жұмыстар жүргізеді.
I топ
1. Қазақстан ... мемлекет.
2.Қазақстанның солтүстігінде ..., батысында ... бар.
3. Қазақстанда ... облыс бар.4. Мен ... облысында тұрамын.
5.Облыс орталығы ... қаласы.6.Өскеменде ... , ... , ... , ... , ... бар.
1.Наша республика ... Её площадь - ....
2.С севера на юг протяженность составляет ...км.3.С запада на восток ...км.
4.На севере граничит с ... , на западе граница проходит по ... , на юге с ..., с .., с ... и на востоке с ...
VІІ Топ мүшелерінің жауаптары
VІІІ Қосымша жұмыс - Әкімшілік картамен жұмыс: Республикамыздағы облыстарды табу, атау.
ІХ Сабақты қорытындылау – Бүгінгі сабақта не істедік?
Не ұнады?
Не ұқтық?
Х Үйге тапсырма Қазақ тілінен: Қазақстан тақырыбына әңгіме.
Дүние танудан: стр 23 – 25 пересказ
ХІ Бағалау
Литература:
Учебник Познание мира 4 класс. Издательство «Атамура» 2015 год.
Учебник Казахский язык 4 класс. Издательство «Атамура» 2015 год.

Конспект урока Мой Казахстан (19.25 KB)

