КОНСПЕКТ УРОКУ З БІОЛОГІЇ ( ВЧИТЕЛЬ- ЄРЕМЕНКО Л.А.)
Тема уроку: «Роль птахів в екосистемах, їх значення для людини. Охорона птахів». Мета уроку: УЗАГАЛЬНИТИ ТА СИСТЕМАТИЗУВАТИ ЗНАННЯ УЧНІВ З ТЕМИ « ПТАХИ», -ЗАКРІПИТИ ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНИ З ТЕМИ; -РОЗВИВАТИ ЕКОЛОГІЧНЕ МИСЛЕННЯ; - ВИХОВУВАТИ ПОЧУТТЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА МАЙБУТНЄ ПЛАНЕТИ, БЕРЕЖЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ПРИРОДИ. -ПРОДОВЖУВАТИ ФОРМУВАТИ ВМІННЯ АНАЛІЗУВАТИ, ПОРІВНЮВАТИ, РОБИТИ ВИСНОВКИ. –РОЗВИВАТИ МІЖПРИДМЕТНІ ЗВ ЯЗКИ БІОЛОГІЇ З МУЗИКОЮ, ЛІТЕРАТУРОЮ, ОБРАЗОТВОРЧИМ МИСТЕТСТВОМ. Обладнання уроку:таблиця» Зовнішня будова птахів», таблиця» Внутрішня будова птахів»,плакати з охорони природи, виставка книг, мультимедійна дошка,комплект"»Тварини Червоної книги України». Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань.
Структура уроку І – Організаційний етап ІІ – Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ІІІ – Узагальнення та систематизація знань. ІV – Підсумки уроку V – Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ :
І – Організаційний етап 1. Створення позитивного емоційного настрою учнів. Звучить пісня О. Градського і групи «Скоморохи» - «Пісня про птахів» із
кінофільму « Романс про закоханих». Вчитель звертається до учнів із словами привітання і повідомляє девіз сьогоднішнього уроку: «Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим» ( М. Стельмах).
ІІ – Актуалізація опорних знань і вмінь учнів Вчитель: Сьогодні у нас підсумковий урок з теми « Птахи».Він буде проходити в декілька етапів- геймів. Оголошую початок першого гейму. 1 гейм- «Аукціон понять про особливості зовнішньої та внутрішньої будови і поведінки птахів» . 1. Назвіть відділи тіла птахів; 2. Які особливості травлення птахів? 3. Чому птахи навіть під час тривалих польотів не задихаються? 4. Чим відрізняється будова кровоносної системи птахів і плазунів? 5. Чим відрізняються нагніздні і виводкові птахи? 6. Чим обумовлена теплокровність у птахів? 7. Які умови потрібні для розвитку зародка? 8. Як пов’ язана будова птахів з екологічним середовищем?
2гейм-« Я – тобі, ти – мені» ( учні задають питання , підготовлені вдома).
3 гейм – « Далі, далі…» 1. Чим вкрите тіло птахів? 2. Яка температура тіла птахів? 3. Які органи виникли в зв язку з відсутністю зубів? 4. Скільки кіл кровообігу у птахів? 5. Скільки камер в серці у птахів? 6. Який відділ головного мозку найкраще розвинутий у птахів? 7. Що являє собою пташиний послід? 8. Яка функція кіля у птахів? 9 .Які птахи не здатні до польоту?
4 гейм – « Впізнай за описом» ( Вчитель дає усне описання птахів- їх зовнішній вигляд, особливості поведінки і т. д. , учні повинні за описом відгадати птаха ).
5 гейм «Інтелектуальний» ( Учні загадують загадки,
називають прикмети , що пов’ язані з птахами, читають вірші). Наприклад: Швидко скрізь цей птах літає Безліч мошок поїдає - За вікном гніздо будує Тільки в нас він не зимує . (Ластівка).
Сіла пташка на дубку , Завела своє Ку-ку! Стрепенувся їжачок, Зайці і козулі: Всіх збудив той голосок- Пісенка… ( Зозулі).
Я ловлю комах, жучків, Їм маленьких черв ячків. В теплий край я не літаю Тут я взимку залишаюсь. ( Горобець)
Уночі гуляє, а вдень спочиває, Має круглі очі , бачить серед ночі. (Сова)
Народні прикмети про птахів:
1.Низько летить ластівка- віщує дощ. 2. Якщо над вами кружляє зграя птахів – чекайте швидкої хвороби. 3. Якщо дятел довбає дах будинку – бути біді. 4. Птахи летять прямо на вас – до швидкої удачі , а якщо від вас – до нещастя. 5. Якщо в хату залетіла випадково пташка з вулиці- вас чекає неприємна звістка або чиясь смерть.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів. Вчитель: цей етап уроку пройде у вигляді усного журналу , сторінки якого ви підготували вдома у вигляді компютерної презентації .
І сторінка –« Значення птахів у природі». ( звучить фрагмент пісні А. Свиридової «Рожевий фламінго ).Учні 1 групи презентують домашній міні – проект з використанням саморобних таблиць та мультимедійної дошки
ІІ сторінка « Значення птахів в житті людини. Птахи в усній народній творчості» - презентація роботи учнів 2 групи. 1. Українські легенди та перекази про свійську птицю. Існує багато переказів про звичайну домашню курку. Курку вважають проклятою Господом за те ,що коли Спаситель переховувався від «жидів» , то кури вигребли його ногами. Ось тому курей не освячують на Великдень Іноді курка заспіває півнем . Таку курку перекидають через хату. Якщо вона впаде хвостом до хати – то відтинають хвоста- і з неї вийде потім «хазяйка, несуха й сижуха», а якщо головою- то відтинають голову. З такої курки не можна навіть зварити борщу…і т. д. (перекази про півня, гуску, індичку). 2. Прислів я та приказки про птахів. – Видно птаха по пір’ ю; - Всяка пташка свої пісні має; - Де багато пташок, там немає комашок; - Кожна птиця знайде свого Гриця; - Видно птаха по польоту; - Яка пташка – така й пісня; - Ранні пташки роси п’ ють, а пізні- слізки ллють; - Кожна пташка своє гніздо хвалить; - Ворона воронові ока не виклює; -Горобець маленький – а серденько має; - Унадився журавель до бабиних конопель; -Одна ластівка не робить весни; - Ніхто не буде знати , тільки сич та сова, та людей пів-села.
ІІІ сторінка» Тварини в образотворчому мистетстві»- презентація роботи 3 групи учнів з використанням мультимедійної дошки і репродукцій картин. (Звучить фрагмент пісні Н. Матвієнко « Ой, летіли дикі гуси»). …Птахів почали зображувати ще в епоху палеоліту, більше 30 тис. років тому.Їх зображували в Давньому Єгипті, Давній Греції і Римі. Птахів писали такі відомі художники- анімалісти як Паоло Веронеза, Жан-Батист Удрі, Антоніо Моро, Ван Дейк, Розальба Каррьєра та інш. Ці картини входять в колекцію шедеврів світового живопису. Цікаві роботи сучасної художниці Марини Єфремової, яка працює в напрямку анімалістичного живопису і графіки. Широко відомі її роботи : «Орел», «Ібіс», «Синьо - жовтий ара», « Кафська рогата ворона»…. І т. д.
ІV сторінка – «Пам ятники птахам»- презентація роботи 4 групи учнів. 20% усіх пам ятників у світі ,які присвячені тваринам , належать птахам.Багато пам ятників у різних містах світу збудували лелекам як символу народження нового життя та счастливої сім ї.В 1991 році з явився пам ятник мамі-качки та її 8 каченятам із казки Роберта Макклоски «Дайте дорогу каченятам».Птахи бронзові, мраморні, чавунні прикрашають собою міські сквери і площі. Найбільше пам ятників побудовано голубам як символу миру, орлам- гордості, лебедям-вірності…В 1994 році під час фестивалю «Золотий Остап» в Санкт-Петербурзі було відкрито пам ятник «Чижику- Пижику»- літературному герою.Висота бронзового птаха всього 11см, вага- 5 кг.Автор скульптури – Ризо Габриадзе…..і т. д.
Розповідь вчителя про птахів Червоної книги України.
ІV – Підсумки уроку Вчитель підводить підсумки уроку, оцінює роботу учнів на уроці, коментує оцінки.
V- Домашнє завдання 1. Скласти кросворд з теми «Птахи». 2. Підготувати повідомлення про птахів місцевої фауни, занесених до Червоної книги України.