Материал представлен на украинском языке.
Мета: визначити головні причини й розглянути основні події греко-перських війн; дати оцінку війнам як способу вирішення суперечностей між людьми; формувати негативне ставлення до будь-яких проявів насильства; розвивати навички роботи з атласом та контурною картою, історичними джерелами; через питання причинно-наслідкового характеру розвивати вміння аналітично мислити, вміння робити нескладні висновки; через метод роботи у парах розвивати комунікативну взаємодію, соціальну активність, емпатійність та диверегентність, виховувати в учнів уміння знаходити вихід із складних ситуацій, соціальну коректність, гнучкість та креативність мислення, повагу і толерантне ставлення до вибору і позиції інших.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Добрий день! Сідайте. Перевірте, щоб у вас на партах лежали щоденники, підручники, зошити, ручки, атлас.
Сьогодні на уроці будемо вивчати тему „Греко-перські війни”. Розглядаючи дану тему ми повинні познайомитися з головними причинами греко-перських війн; визначити, яку стратегію та тактику обрали воюючі сторони, розглянути та проаналізувати основні події греко-перських війн; визначити наслідки війн для Стародавньої Греції. Будемо працювати за таким планом: (Вчитель наголошує, що нову тему діти будуть вивчати за таким планом:)
1. Причини греко-перських війн.
2. Основні битви.
А) Марафонська битва.
Б) Битва при Фермопілах.
В) Саламінська битва.
Перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, давайте з вами повторимо, що ви дізнались про Персію на минулих уроках.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Запитання на повторення.
1) Давайте пригадаємо хто та коли об’єднав перські племена у єдину державу? (Кір ІІ Великий, у VІ ст. . до н. е. )
2) Які сусідні держави підкорили перси у VІ ст. до н. е.? (Вавилон, Єгипет, Мідію та значну частину Передньої Азії)
3) За якого правителя Перське царство досягало своєї найбільшої могутності? (За Дарія І)
Робота з атласом.
Знайдіть на карті територію Перського царства на початку V ст. до н. е.
Таким чином ми з вами пригадали, що Перське царство досягало своєї найбільшої могутності за правління царя Дарія І. Його кордони простягалися від річки Інд на сході до Середземного моря на заході.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Причини греко-перських війн.

Розповідь учителя.
Наприкінці VI ст. до н. е. перси захопили береги та частину фракійського узбережжя, внаслідок чого припинилися торгові відносини Еллади з колоніями на берегах Понту Евксинського. Фінікійські купці, піддані перського царя, заволоділи всією торгівлею в Егейському морі. Для закріплення економічного панування персів на берегах Середземномор'я необхідно було підкорити еллінів, які жили на Балканському півострові. Загарбницькі плани володарів Перської держави підштовхнули їх до завоювання Еллади.
Таким чином серед головних причин греко-перських воєн слід виділити такі:
- підкорення Персією грецьких міст та островів у Малій Азії;
- порушення торгових зв’язків Греції;
- загроза захоплення всієї Греції.
(Вчитель просить дітей записати причини у зошит. )
Приводом до війни стало повстання населення в Мілеті проти персів. Їх підтримали міста в Малій Азії, а в самій Греції — тільки Афіни та Еритрея. Перси придушили повстання. Його жителів перетворили на рабів, а місто було зруйноване. Афіняни розуміли, що перси почнуть збирати сили для війни проти Греції.
2. Основні битви.
А) Марафонська битва. Б) Битва при Фермопілах. В) Саламінська битва.
Розглядаючи друге питання діти працюють у 3-х парах. Кожна з яких одержує картку із завданням, що містить тему розповіді та план, за яким її необхідно підготувати з допомогою підручника та додаткової інформації. Для виконання завдання надається 10 хвилин, після чого пари представляють результати своєї роботи.
Картка 1. Похід Дарія І. Марафонська битва.
Опрацювати текст підручника стор. 152 – 153 і додаткову інформацію та скласти розповідь за планом:
1) Наступ персів у Греції.
2) Відповідь Афін і Спарти послам Дарія I.
3) Другий похід персів.
4) Перемога Мільтіада.
5) Радісна звістка.
Запитання до картки №1
1. У якому році відбулася Марафонська битва?
2. Розкажіть про хід Марафонської битви?
3. Розкрити значення понять «армада», «гопліти», «фланг» та «фаланга».
Полную информацию смотрите в файле.

Конспект урока по истории на тему "Греко-перські війни" (14.16 КB)

