Цель урока: Обсудить наиболее популярные сувениры Великобритании.
Задачи:
Обучающие: активизировать лексико-грамматические материал модуля.
Развивающие: способствовать развитию навыков во всех видах речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо), развитию социокультурной компетенции, языковой догадки.
Воспитательные: воспитывать информационную культуру, уважение к стране изучаемого языка, умение работать в парах.
Ход урока:
I. Приветствие. Организационный момент. Фонетическая зарядка.
Good morning, I’m glad to see you. How are you? All are present? Ok, now let’s begin our lesson with the phonetic drill. (слайд 2 )
II. Целеполагание.
P: Look at the blackboard, (на доске записано слово «souvenir») what does this word mean for you? What is your associations?
(предполагаемые ответы)
Ss: Souvenir ----- present, Travelling, memory, different countries
P: Thank you? Look at the screen, please. (слайд 3) What is this?
Ss: These are souvenirs.
P: From what country?
Ss: They are from UK.
P: So, how do you think what we’re going to do at the lesson?
Ss: We’ll speak about UK souvenirs.
III. Основной этап.
P: I’ve got a puzzle for you, work in pairs and do it. You have a minute for it. (Учащиеся собирают карту из кусочков – получают карту Великобритании).
P: What do you have there?
Ss: It’s a map of UK.
P: How many parts has UK?
Ss: There are four parts.
P: You’re right, let’s name them all together: England, Scotland, Wales, Northen Ireland. (слайд 4) (Отработка произношения названий стран)
Ex 1, p 41.
P: Open your books on page 41, look at the picture and the title. What do you think this text about? (Учащиеся высказывают свое мнение).
P: There are some new words for you, look at the screen, listen, read and repeat after me (слайд 5, 6)
P: Thank you, now listen and read the text.
P: So, what is this text about?
Ss: It’s about UK souvenirs.
P: Thank you, now I want you to complete the table. Work in pairs. (Учащиеся заполняют таблицу)
P: Now check yourselves. (слайд 7)(Самопроверка, исправление ошибок).
P: Tell me please which country are the souvenirs from? Use the model from exercise 2. Ex: The scarf is scotish.
Ex 3, p 41.
P: Now work in pairs, you have to tell the partner what souvenirs one can buy in the UK and your partner have to stick the picture on the map. You can use the model :
You can buy what where (слайд 8)
(учащимся раздаются картинки с изображением сувениров)
IV. Подведение итогов
P: Now let’s remember what have we learnt today? What was difficult? What marks can you give to each other? (Учащиеся высказывают свое мнение и оценивают работу друг друга).
P: Write dawn your home task it’s ex. 4 p. 41, you have to find or draw a map of Russia and label it with some souvenirs and where you can find them.
The lesson is over. Goodbye.
Полную информацию смотрите в файле.