Цели:
1) Научиться писать аргументированное эссе по теме, представляя разные точки зрения.
2) Развивать коммуникативные компетенции через развитие умений строить повествование в устной и письменной речи.
3) Воспитывать бережное отношение к природе, экологическую культуру.
Познавательный аспект – ознакомление с экологической ситуацией окружающей среды.
Ход урока
1 the starting point of the lesson.
- Good afternoon, boys and girls. I’m glad to see you.
1 During several lessons we have discussed the environmental problems. So what problems do you remember?
- acid rains
- toxic fumes
- factory waste
- air/water/soil pollution
- dying of plants/animals/fish species
- loss of natural habitats.
2 - So today we are going to speak about of natural habitats.
By the way, let’s look at the blackboard and do ex 1 p 80.
(Задачи: повторение изученных и введение новых слов по теме Животные и их среда обитания), освоение лексики в речи. )
3 - Last lesson I asked you to think over about this statement
“We should close all zoos and return the animals to their natural habitats”.
Do you agree? Why? Why not?
(Задачи: развитие умений монологической речи, развитие умений вести полилог, обмен мнениями)
4 - Now I want you to listen to the essay from ex 3 p 80. What other points for or against zoos are used?
(развитие умений ознакомительного и поискового чтения)
Ответы учащихся
5 Now Read the text at p. 80 and mark the sentences T (true) and F (false).
• Many natural habitats are in danger. _____
• We can go and study in the zoo. _____
• Zoos can recreate an animal’s natural habitat. _____
• The author of the essay believes that animals should live in their natural environment. _____
6 Ex 4 p 80
А) Задачи: развитие умений ознакомительного чтения.
В) задачи: развитие умения поискового чтения, освоение структуры проблемного эссе
7 By the way we’ve told that zoos can be very educational as they teach us how animals behave, and how they act in their habitat.
But do you know famous scientists who studied the animals’ behavior?
Корыстин Сергей Александрович
Дроздов Николай Николаевич
Чарльз Дарвин
Павлов Иван Петрович
Жак Ив Кусто
So, one of them is Jacques Yves Cousteau.
EX 2 p 49 WB
Задачи: развитие навыков аудирования с выделением необходимой информации.
8 Ex 5. P 80
Задачи: развитие умений монологической речи( выражать и аргументировать свое отношение к прочитанному)
9 The conclusion.
H/w EX 6 P 80
Полную информацию смотрите в файле.