Материал на украинском языке.
Мета. Працювати над виразністю читання прозового тексту про природу; орієнтуватися у структурі тексту; формувати вміння спостерігати за навколишнім світом і добирати слова поетичної мови; учити бачити красу рідного краю ;розвивати образне мислення, уяву; виховувати бажання бачити прекрасне серед довкілля.
Обладнання. Портрет В. Сухомлинського, книжки В. Сухомлинського, малюнки з осінніми пейзажами, слова для гри, загадка про осінь, картки з поясненням понять: зачин, основна частина та кінцівка, запис крику журавлів, уривок запису дитячої пісні «Облака - белогривые лошадки».
Хід уроку
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
Гра « Не зіб’юся».
а) Ці слова діти читають спочатку хором, потім «ланцюжком».
струна
слова
стріла
стрічка
стрибок
гостро
айстра
2) Робота в парах. Прочитай сусід сусідові.
зловити
злість
злива
розлука
узлісся
стрімкий
зламав
III. Повторення вивченого
- Хто автор оповідання « Прощальний листопад ?» (В. Скуратівський)
- Як на Поліссі називали листопад? (Братчини).
- Які народні прикмети про листопад ви знаєте? (Читання прикмет в підручнику на стор. 20, 21. )
- Картину якого художника ми розглядали на попередньому уроці? ( О. Шовкуненко «Осінь» ). Кому із вас подобається ця пора року і чому?
IY. Повідомлення теми та завдань уроку
- Восени є багато свят. Одним із них , є свято вшанування пам’яті В. Сухомлинського.
- В нашій школі проходить тиждень пам’яті В. Сухомлинського. Це видатний педагог присвятив своє життя роботі в школі, з дітьми. (Прикріплюю на дошку портрет В. Сухомлинського. ) Він написав багато творів для дітей. З деякими його творами ми познайомилися в 1 класі. Ось книжки з творами цього автора. Недавно ми познайомились ще з одним його твором, пригадайте, будь ласка, його назву. («Кошеня за пазухою». ) Про кого це оповідання? На сьогоднішньому уроці ми знайомимося ще з одним його твором. А як він називається ви дізнаєтесь роз’єднавши слова, що записані на дошці. (Яхочусказатисвоєслово). («Я хочу сказати своє слово». ) Це оповідання навчить нас образно мислити.
Фізкультхвилинка
Y. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
а) - Про яку пору року йтиметься у цьому творі ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Прохолодно. Жовкне листя.
Горобина у намисті.
Птах у вирій відлітає.
В яку пору це буває? (Восени. )
Перегляд осінніх пейзажів. Який настрій викликають у вас ці пейзажі? Чи знайомі вам місця зображені на цих фотографіях? Так, це дендропарк «Софіївка». Такі пейзажі тішать наш зір, але для тварин парку вони принесуть нові клопоти пов’язані з підготовкою до зими. Тому прогулюючись парком не порушуйте тишину. Адже і від нас залежить стан природи. Ми повинні її охороняти.
б) Робота над оповіданням В. Сухомлинського « Я хочу сказати своє слово».
1. Читання оповідання В. Сухомлинського « Я хочу сказати своє слово» вчителем.
- Яке завдання поставила вчителька перед першокласниками на прогулянці? (Дібрати красиві і точні слова. )
- Яке слово сказала Валя?
2. Читання оповідання «ланцюжком» до слів : красиві і точні слова.
3. - Наступний абзац читаємо мовчки роз’єднуючи слова. Прочитаємо цей абзац ще раз вголос.
4. Робота над змістом оповідання.
- А тепер давайте поговоримо про такі поняття, як зачин, основна частина та кінцівка. Зрозуміти значення цих слів нам допоможе «довідкове бюро».
1 учень. Зачин - (або початок) - це частина тексту, з якої стає зрозуміло , про що буде йтися дальше.
2 учень. В основній частині розкриваються головні події твору, завдяки яким розкривається тема.
3 учень. Кінцівка або розв’язка завершує текст, підводить до висновку.
- Давайте ще раз повторимо, що таке : зачин, основна частина, кінцівка.
- Визначте і прочитайте зачин, основну частину, й кінцівку оповідання.
5. Вибіркове читання.
- Прочитайте , які слова добирали діти спочатку.
- Що побачили діти в небі після того, як Валя сказала своє слово? Прочитайте.
- До якої частини тексту належать ці слова?
6. Слухання запису криків журавлів.
- Закрийте, будь ласка , очі і послухайте запис. Які на вашу думку рядки твору відповідають прослуханому запису? Знайдіть їх у тексті і прочитайте.
7. Гра «Загубився склад».
- Прочитайте кінцівку оповідання на дошці. Додайте склади, які загубилися.
І ді. . диви. . ся в йо. . сум. . си. . - си. . осін. . очі.
Фізкультхвилинка
8. Бесіда.
- Що робило небо, коли діти побачили те, чого не бачили раніше? Небо - …. . (грало, трепетало, дихало).
- Перечитайте виділені слова.
- Що вони передають? (Настрій. )
- Як ви розумієте вислів дивилися в його сумні сині - сині очі?
- Якого кольору було небо?
- Скажіть і ви своє слово про небо. А для цього, підійдіть , будь ласка, до вікна і подивіться на небо. Яке воно? На небі ви не побачили хмар, бо воно сьогодні безхмарне. Але ви пофантазуйте, ніби вони є на небі. На кого або на що вони можуть бути схожі? Послухайте уривок дитячої пісні «Облака - белогривые лошадки». То на кого схожі хмари?
Весь материал – смотрите документ.