Цели:
Обучение коммуникативному общению по теме Лондон.
Развитие интереса у учащихся к проектной работе.
Воспитание творческого и делового подхода в ходе работы.
Задачи:
образовательная:
1. отрабатывать фонетические навыки;
2. учить понимать иностранную речь;
3. обобщить и систематизировать материал по теме “Лондон”;
4. развивать навыки чтения, навыки монологической и диалогической речи и письменной речи;
5. учить использовать ресурсы Интернета в образовательных целях.
развивающая:
развивать умение применения полученных знаний в конкретной обстановке.
воспитательная:
прививать интерес к культуре, традициям, достопримечательностям англоязычных стран;
воспитывать умение работать в коллективе (группе).
Оборудование кабинета:
ПК с доступом к сети Интернет и интерактивной доской;
ПК для работы учащихся.
На партах – раздаточный материал: кроссворд, диалог.
Приложения к уроку: 1. Слайдовая презентация Power Point; 2. Кроссворд; 3. Программа Google планета в режиме OpenGl;
4. Аудиофайл; 5. Тест, выполненный в программе My Test;
6. Диалог; 7. Сертификат участника;
План - конспект урока.
1. Организационный момент: проверка явки учащихся, готовности к уроку; приветствие учащихся, психологический настрой на урок. Сообщение темы, вопросов урока, целевая установка на урок.
На интерактивной доске – цитата (Приложение 1. Cлайд 1)
« When a man is tired of London – he is tired of life»
T: Good morning. As you could guess the theme of our lesson is "London, the capital of the UK of Great Britain and Northern Ireland”. As you know London is one of the most beautiful cities in the world. It has a lot of interesting historical and modern places to visit. Today we are going to visit some interesting places in London. You can see these places; listen to the information about them. And can do some tasks. Sometimes you can also be guides! You can see words of famous English poet of 18 century on our board. Read and explain what they mean.
2. Речевая зарядка.
T: Let us play the game “True or false”.
1. London is capital of Scotland.
2. Big Ben is an old palace.
3. Trafalgar Square is in the centre of London.
4. The National Gallery is in Edinburgh.
5. Sherlock Holmes lived in Baker Street.
6. There is Nelson’s column in Trafalgar Square.
3. Решение кроссворда (Приложение 2, Приложение 1; слайд 2).
T: Well, I see you know lots of information about this city. Let us write. Your task is to fill a crossword puzzle. We’ll check it in 1 minute.
T: OK, read and say your answer. You can check spelling on the board (Приложение 1; слайд 3).
4. Представление программы «Google Earth» - рассказ о возможностях этой программы и предлагает с ее помощью совершить виртуальную экскурсию по Лондону.
T. : And now I offer you to travel with me to London. All I need is the program “Google Earth” and the Internet. With their help we can make a trip to any place of the world, to see places of interests, walk along streets, see real people because there is 3D animation here. Of course, there are some places, for example, our small town, where it’s difficult to walk; the function 3D animation is not available.
OK, I’ m writing down “London” and pressing the button “Search”. We are flying over the Earth and look, we are above London. Where would you like to go? Let’s begin with the center of the city London Eye or Millennium Wheel. You know that it is very high. It’s 135 meters (like 45 - floors house) high and has a diameter of 120 meters. There are special capsules which can carry 25 people. A complete turn takes about 30 minutes.
5. Виртуальную экскурсию по Лондону проводят сами ученики: 5 - 6 учеников выбирают понравившуюся им достопримечательность и представляют ее в разных ракурсах: поворачивают, приближают, увеличивают, а также одновременно рассказывают об этой достопримечательности.
На доске в разделе «Закладки»:
1. The Tower of London
2. Tower Bridge
3. Trafalgar Square
4. The National Gallery
5. The British Museum
6. Hide Park
7. St Paul’s Cathedral
8. Madam Tussaud’s
9. Sherlock Holmes Museum
10. Westminster Abbey
11. The Houses of Parliament
12. Big Ben
13. London Eye.
T. : Well, I see you like this program. So the Internet helps us to study.
You’ve worked as a guide, haven’t you?
6. Физкультминутка.
T: I think it’s time to relax.
Up and down, up and down,
Which is the way to London town?
Where? Where?
Up in the air,
Close your eyes –
And you are there!
Весь материал – смотрите архив.