№10 мектеп-гимназия
Сыныптан тыс сабақтың тақырыбы:

Өткізген пән мұғалімдері: Кунтуган А.
Кимбиилова А.К.
Пәні: Информатика
Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: «Компьютер білгірлер»
Сабақтың мақсаты: оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: оқушылардың лидерлік қасиетін ұштап, аналитикалық қабілетін ашу, интеллектуалдық деңгейін арттыру.
Дамытушылық: логикалық ойлауын, танымдық қызығушылығын, оқушылардың ақыл - ойын жан - жақты дамыту.
Тәрбиелік: пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютер, слайдтар.
Сабақ барысы:
Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі біздің «Компьютер білгірлер» сайысымызға қош келдіңіздер!.«Компьютер білгірлер» сайысына 7 сыныптарынан құралған. Сайысты бастамас бұрын топтармне танысып алайық. Сайыс 7 турдан бойынша өткізіледі. І. тур. «Ойлан тап!»
ІІ. тур. «Конкурс капитанов» ІІІ. тур. «Адасқан әріптер».
ІV. тур. «Лингвист».
V. тур. «Дешифратор».
VІ. тур. «Черный ящик» сұрағы.
А начать его я хочу со слов, взятых в качестве эпиграфа: “Кто владеет информацией, тот владеет миром!” Информация для человека – это, прежде всего, знания
Разрешите представить вам членов жюри
-
-
-
Итак, команды готовы? Болельщики готовы? Жюри готовы? Тогда начинаем.
І. кезең. «Ойлан тап!» сұрақ жауап бөлімі. Бұл бөлімде 2 топқа сұрақ бірдей қойылады. Қай топтың мүшелері бірінші болып қол көтереді, сол топ сұрақтардың жауабын береді. Егер сұрақтың жауабынан қателессе онда келесі топтарға жауап беруге мүмкіншілік бар. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі.
1. Ең бірінші программа құрған оқымысты........... (Ада Лавлейс)
2. Организованная последовательность действий. /алгоритм/
3. Программамен басқарылатын аналитикалық машинаны ойлап шығарған ағылшын ғалымы... (Чарльз Бэббидж)
4. Сколько байт в одном килобайте. /1024/
5. Деректерді уақытша сақтауға арналған құрылғы (Жедел Жады)
6. Специальный индикатор, указывающий позицию на экране /курсор/
7. Дүниежүзілік компьютерлер арасындағы байланыс ортасы (интернет)
8. Программы для подключения внешней памяти /драйверы/
9. 1024 байтта неше кБайт бар? /1 кбайт/
10. Устройство ввода в ЭВМ информации непосредственно с листа. /сканер/
ІІ. кезең. «Конкурс капитанов» Предлагаются 4 карточки с вопросами. Капитаны выбирают по 2 вопроса. Думают над вопросами 2 минуты. Верный ответ - 1 балл. За досрочный ответ - 1 балл.- Какая связь между городом в Англии, ружьем калибра 30х30 и одним из элементов компьютера? (Все они связаны словом «Винчестер»)
- Бөлмеде 4 мысық отыр, әрқайсысының алдында 3-еуден отыр, бөлмеде неше мысық бар? ( 4)
- Назовите два числа, у которых количество цифр равно количеству букв, составляющих название каждого из этих чисел. ("сто" - 100; "миллион" – 1000000)
- Термометр аяз болғасын – үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? (үш)
ІІІ. кезең. «Адасқан әріптер». Бұл турда оқушыларға әріп орындары ауысып кеткен сөздер беріледі. Әр топ әріптерді орындарына қою арқылы компьютер құрылғыларының аттары мен информатика пәніне қатысты термин сөздер шығару керек. Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі(ал орындау уақыты 1минут) Топтарға 6 сұрақтан берілген.
1- ші тобы
1. РЕТЬЮПОМК - компьютер
2. ВРЕДАЙР - драйвер
3. ДЕМОМ - модем
4. ЛАЙФ - файл
5. РОТИНОМ - монитор
6. АТЕКИСД - дискета
2-ші тобы
1. НИРПЕРТ - принтер
2. ЧЕСВИНТЕР - винчестер
3. КРАСЕН - сканер
4. АНИШ - шина
5. СОРЕСЦПРО - процессор
6. ТОРП – порт
Сайысымыздың ІV кезеңі «Лингвист».
Из слова «ИНФОРМАТИКА» составить как можно больше слов.
Возможные варианты слов, составленных из слова «Информатика»:
| миф форма романтика тик мир тир ор аорта | фирма мат нимфа рот кот тор кит мак | три аромат норма марка комар фара форт фарт | кино танк матка фотка рок икота
|
V. кезең. «Дешифратор». Ойынның шарты: Әр командаға 15 сұрақтан қойылады. Сұраққа “иә” не “жоқ” деп жауап беру керек. Әр дұрыс жауап 10 ұпай деп саналады.
І топ: 1. «Ақпарат» сөзі латын тілінен аударғанда түсіндіру, баяндау, мәлімет дегенді білдіреді. (ия)
2. Баспаға шығару құрылғысы пернетақта деп аталады. (жоқ)
3. Адам ақпаратты сақтай алмайды. (жоқ)
4. Ең алғашқы ЭЕМ 1946 жылы АҚШ - та пайда болды.(ия)
5. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі килобайт деп аталады. (жоқ)
6. Компьютер ақпараттық процестерді жүзеге асыратын құрал.(ия)
7. Тышқан ақпаратты сақтауға арналған құрылғы. (жоқ)
8. Пернетақта компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы. (ия)
9. Қазіргі компьютерлердің пернетақтасында 80 перне болады. (жоқ)
10. Delete алдыңғы символды өшіру пернесі (жоқ)
ІІ топ:
1. Наука Информатика изучает процесс ЭВМ (да)
2. 1024 кбайт райно ли 1 Мбайт (да)
3. Монитор компьютера предназначен для вывода информации на экран (да)
4. Сканер предназначен для распечатки информации(нет )
5.История ЭВМ делится на пять поколений (ия)
6. Самое меньшее измерение информации Килобайт (жоқ)
7. Бит,байт это измерения информации (ия)
8. Клавиатура, сканер относятся к внешним устройствам ПК. (ия)
9. Принтер- выводит информацию на бумагу (ия)
10. 1846 году Ада Лавлейс написала первую программу для машины Бэббиджа. (ия)
VІ. кезең. «Черный ящик» В каждой команде один участник выходит на конкурс выбирает слово из чсерного ящика и показывает мимикой его значение, команда должна угадать слово.
- Принтер
- Алгоритм
- Интернет
- Наушник
- Телефон
- Кактус
Сонымен бүгінгі сайысымыз өз мәресіне де келіп жетті. Келесі кезек, бүгінгі сайысымыздың жеңімпазы кім екенін анықтау үшін, сөз кезегі әділқазылар алқасына беріледі.
Осыменен бұл ойынды тамамдасақ
Бұл жайды айтамыз ба жаман болсақ,
Үйрендік білмегенді осы жолы,
Тағы үйренеміз аман болсақ
Шыңымыз биік болар, білім қусақ
Вот закончилась игра.
Результат узнать пора.
Кто же лучше всех трудился
И в турнире отличился?
Слово предоставляется жюри.
Награждение победителей и болельщиками, которые больше всех заработали жетоны.


«Компьютер білгірлер» (53.5 KB)

