Амирова Айжан Амантаевна,
Б.Шалғынбаев атындағы №217 орта мектептің
Технология пәнінің мұғалімі, Қызылорда облысы
Сабақтың тақырыбы: Көкөністерден тамақ дайындау
Сабақтың мақсаты:оқушыларға көкөністен дайындалатын тағам ерекшеліктерімен соның ішінде орам жапырақ шницель дайындалу ерекшелігімен таныстыру.
Білімділік: көкөністерден дайындалатын тағамдардың адам ағзасына сіңімділігі мен дайындау жолдары жөнінде түсінік беру.
Дамытушылығы:көкөністерден дайындалатын тағамдардың жасалу әдістерін дамыту.
Тәрбиелігі:көкөніс тағамдарын дайындап қана қоймай ұқыптылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: демонстрациялық сабақ.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, демонстрация, ассоциация, практикалық сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: көкөніс тағамдарының түрлерінен буклет, муляждар, технологиялық карточкалар.
Керекті құрал-жабдықтар: кастрюль, асханалық пышақ,таба, көкөніс кесетін тақтай, асханалық пышақ.
Керекті азық-түліктер: орамжапырақ, ұн, жұмыртқа, кепкен нан, май.
Пәнаралық байланыс: химия, биология, математика, валеология.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылардың жеке бас тазалығын, арнаулы киімдерін тексеріп түгендеу.
2. Оқушылардың жұмыс барысында техника қауіпсіздігін еске түсіру.
ІІ. Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін көкөніс тағамдарының қыздырып өңдеу әдісіне қарай бөлінуіне ассоциация жасайық:
Қуырылған, бұқтырылған, пісірілген, қыздырып пісірілген.
ІІІ. Матаның ашу кезеңі.
Жаңа сабақты баяндау. Көкөніс тағамдары адам ағзасына қажетті, минералды заттарға, органикалық қышқылдарға өте бай. Көкөністерден әртүрлі ІІ-тағамдар, гарнирлер дайындалады. Тағам дайындауға арналған көкөністер кулинарлық-механикалық өңдеулерден кейін бірден, жылулық өңдеуден өтеді,себебі сопталу барысында салып, құрамындағы С дәрумені бұзылады.Осы тағамдардың ішінен қолымыздағы бар азықтарды, құрал-жабдықтарды пайдалана отырып,мына тағамдардың дайындалу технологиясын үйренейік.Мұғалім төмендегі тағамдардың дайындалу технологиясына демонстрация жасайды.
ІV. Топпен жұмыс.
І. Орамжапырақ тобы: «Орамжапырақтан шницель» тағамын дайындайды.
ІІ. Асқабақ тобы: «Асқабақтан құймақ» тағамын дайындайды.
ІІІ. Картоп тобы: «Картоптан крокет » тағамын дайындайды.
V. Бақылаулар:
1. Техника қауіпсіздік ережесін сақтауды бақылау.
2. Технологиялық нұсқаның сақтауын бақылау.
3. Тағамдардың эстетикалық әрлеуін салыстыру.
4. Ұсынылған тағамдардың дәмін көру.
VІ. Жаңа тақырып бекіту сұрақтары:
1.Фритюрде қуыру дегеніміз не ?
2.Бұқтырып пісіру дегеніміз не ?(тушить)
3. Қыздырып пісіру дегеніміз не?(запекать)
4. Шала қуыру?(пассеровать)
5. Қайнатып пісіру?(варка)
VІІ. Сабақты қорыту.
Жұмыстың орындалу сапасына қарай оқушыларға баға қойылады.Жақсы орындағандарын мақтайды. Сапасыз орындағандарға түзету жасайды.Оқушыларға сапалы орындауға кеңес береді.
VІІІ. Үйге тапсырма. Дайындалған тағамдарға техникалық сызба жасау. Келесі сабаққа дайындық. 125-128 беттер.