Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  1 класс  /  "Хайуанаттар бағында"

"Хайуанаттар бағында"

урок предназначен для усвоения нового материала

16.02.2018

Содержимое разработки

Қордай ауданы

Масаншы ауылы

50 орта мектеп





(4 «А» сынып)





Сабақтың тақырыбы:







Мұғалім: Мусарова

Щехуар

Тащирқызы







Сабақтың тақырыбы: Жануарлар

Сабақтың мақсаты: жаңа сөздермен таныстыра отырып оқушылардың қоршаған орта, табиғат туралы білетіндерін тереңдете түсу.

Міндеттері: 1. Ойларын қазақ тілінде нақты жеткізе білуге оқушылардың қазақ тілінден сөздік қорын және есте сақтау қабілеттерін дамыту.

2. Жануарлар туралы толық мағлумат беру.

3. Оқушыларды табиғатты сүюге, аңдар мен жануарларды аялауға, оларға қамқоршы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс - баяндау, әңгімелеу, тәсілдері : сұрақ – жауап, сөздікпен жұмыс, жазбаша жұмыс

Пән аралық байланыс: дүниетану, математика, орыс тілі, бейнелеу өнері.

Сабақтың көрнекіліктері: жануарлардың суреттері, қима – бүктеме қағаздар, плакаттар

І Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру:

А) сәлемдесу

1. - Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар, ұстаздар, әріптестер.

2.- Сәлеметсіндер ме балалар.

- Сәлеметсізбе.

3- Балалар, бүгін бізге аудан мектептеріне қонақтар келіп отыр,

қонақтармен амандасайык

- Сәле- мет – сіз – дер – ме!

4.- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындайық.

5. Қане, балалар, кім маған айтады, бүгін қай күн?

Бүгін мамырдың он бірі.

Дұрыс, ал аптанның қай күні?

Жұма күні

Дұрыс, дәптерге жазамыз мамырдың он бірі.


6. Мынау не?

Қоян

Дұрыс. Балалар қоян жануар.

  • Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы «Жануарлар».

Сабақтың мақсаты: жаңа сөздермен таныстыра отырып оқушылардың қоршаған орта, табиғат туралы білетіндерін тереңдете түсу.


  1. Қане, балалар, тағы қандай жануарларды білесіңдер? Аю, піл, жолбарыс, қасқыр т.б.

  2. Сол жануарларды біз қай жерде көреміз? Хайуанаттар бағында көреміз

  3. Кім хайуанаттар бағында болды? Мен, мен.

  4. Сол хайуанаттар бағында қандай жануарларды көрдіндер? Мен аюды, пілді, қоянды көрдім.

Хайуанаттар бағына кім барғын келеді? (мен, мен.)

Біздің досымыз қоян бүгін бізді хайуанаттар бағына қонаққа шақырып

келіпті.

Хайанаттар бағына билетпен кіреді, ал қане билет алайық. Билеттегі

сұрақтарға кім дұрыс жауап береді сол оқушы хайуанаттар ьағына кіреді.


Сұрақтар:

  1. Зат есім дегеніміз не?

  2. Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді?

  3. Әнұран дген сөз қандай сұраққа жуап береді?

  4. Үйге қандай тапсырма берілген?

  5. Үй жұмысын дәптеріңнен оқы.


Бәрің сұраққа дұрыс жауап бердіңдер. Енді осы билеттерімізбен хайуанаттар бағына кіреміз.


Хайуанаттар бағында өзін дұрыс ұстау ережесімен танысайық:


Хайуанаттар бағында өзін дұрыс ұстау ережесі:

  1. Жануарларға жақындам!

  2. Хайунаттар бағын ластама!

  3. Жануарлардытамақтандырма!

  4. Жануарларды қорға!


Хайуанаттар бағында өзін дұрыс ұстау ережесімен таныстық әрі жаңа сөздермен оқушы-оқушы әдіс тәсілмен танысайық:

Әлем –мир керік – жираф

Ірі – крупный ғаламшар – планета

Салмағы – вес биік – высокий

Коңыз – жук зіл – бегемот


Енді хайуанаттар бағыдағы жануарлармен танысайық. Мәтінді оқы, орыс тіліне аудар.

  1. Әлемде көптеген жануарлар бар.

  2. Біздің ғаламшарымыздағы ең ірі жануар көк кит.

  3. Жер бетіндегі ең ірі, иауыр салмақты жануар – піл.

  4. Әлемдегі ең биік жануар – керік, оның бойы 5-6 метр

  5. Ең жүйрік аң – гепард.

  6. Әлемдегі үлкен құс – африкалық түйеқұс.

  7. Әлемдегі ең ірі қоңыз – дровосек.

  8. Ең ірі көбелек – агриппина.


  • Мынау не?

  • Мынау керік.

  • Керік не?

  • Керік жануар

  • Ал мыналар бәрі не?

  • Жануарлар!

  • Жануарлар сөзінің жануарлар сөзінен қандай айырмасы бар?

  • Жануар біреу, жануарлар көп.

  • Дұрыс жануарлар көп, көпше түрде. Көптік жалғау түрлерін еске түсірейік.

-лар, -лер, -дар, -дер, -тар, - тер.


Мына суреттерге көптік жалғаулардыдұрыс қойып оқындар, дәптерге әдемі

жазамыз

  1. АЮ + ЛАР,

  2. ТҮЛКІ + ЛЕР,

  3. КИТ + ТЕР,

  4. ЖОЛБАРЫС + ТАР,

  5. АРЫСТАН+ ДАР,

  6. ПІЛ + ДЕР.


Енді сергіту сәтіне өтейік.


Балалар қоян маған айтты бізде сергіту сәті жүріп жатқан кезде қырсық болды

деп. Құстар бізге жануарлар атынжазған тізімді әкеле жатқан да бірнеше

әріптерді жоғалтып алыпты. Қане сол жоғалған әріптерді тауып, орныны дұрыс

қояйық.


Мынау сөздердің ішінен жоғалған әріпті тап.

ОЯН Қ - дауыссыз, қатаң

ҚО ЫЗ Ң – дауыссыз, ұяң.

К БЕЛЕК Ө –дауысты жіңішке

КЕР К І - дауысты жіңішке

Т ЙЕ Ү - дауысты жіңішке

Қ С Ұ – дыуысты, жуан

ЛЕМ Ә - дауысты жіңішке


  • Балалар біз тапқан әріптер қандай дыбыстар?

  • Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстар.

  • Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстар нешеу? Олардлы атап беріңдер.

Қоян бізге сандық әкеліпті, ол сандықтың ішінд не бар екенін білмейміз. Ал

Кілтің бізге қоян суреті-сөзжұмбақтшешкенде ғана береді.


6

1

Қ


Қ

2

А

5

Ж

О

Л

Б

А

Р

Ы

С

3

Я


Ю


Қ

4

А

Р

Ы

С

Т

А

Н




Ы



Ү









Р



Л





К




І





  1. 2. 3.


4. 5. 6.

Міне, суретті – сөзжұмбақтың шешуін тауып едік, қоян бізге сандықтын кілтін берді.

О, балалар, қараҢдар!

Сандықтың ішінде не бар?

Балалар: «Доп»

Осы доппен ойнау арқылы сөздікті қайталап бекітейік.

Қоян бізге мынадай құпия зат әкеліпті (деп тест тапсымаларды таратам)

Қоян рөлінде: Ең ірі жануар не?

Мұғалім: Балалар, сендерге қоян сұрақ қойды, сұраққа жауап беріңдер.

Ең ірі жануар көк кит

Ең ауыр салмақты жануар қайсы? Ең ауыр салмақты жануар – піл

Ең биік қай жануар? Ең биік жанар керік.

Ең жүйрік қандай аң? Ең жүйрік аң гепард.

Ең ірі қандай қоңыз? Ең ірі қоңыз дровосек.

Ең ірі қандай көбелек? Ең ірі көбелек – агриппина.

Ал енді қоянның 1 – құпия заты тест тапсырмасын орындауға сендерге уақыт берейін. (музыка)

Фатима тест тапсымаларын жинап, қонақ – ұстаздарға апара ғой..

Мұғалім:

  • Хайуанаттар бағы қазір жабылады. Сендер бүгінгі саяхат сабағында не білдіңдер?

  • Бүгінгі сабақта ең ірі жануар көк кит екенін білдім,

  • Ең ірі көбелек агриппина екенін білдім

  • Біз табиғатты қорғаумыз керек пе?

  • Әрине, қорғаумыз керек.

  • Табиғатты қалай қорғай аламыз?

  • Құстарды өлтірмеу, құстарды атпау, ағаштарды сындырмау, суды лайламау, жан – жануарларды өлтірмеу, аң ауламау.



Қоян сендермен қош айтысып, шығарып салар алдында 2 естелік таратады:

1. Үйге тапсырма: 4 тапсырма 178 бет шығармашылық тапсырма :ұнатқан жануардың суретің салу.

2. оқушылардың білімдерін бағалау. Жұлдыздарды таратау:

Қоян: Балалар, менің, естелігім сендерге ұнады ма?

Балалар: Иә, ұнады.

Қоян: Рақмет, сау болыңдар. Жақсы оқындар. Қазақ тілі – мемлекеттік тіл!

Балалар: Сау болыңыз.

  • Балалар сау – болыңдар. Қонақтармен қош айтысайық.

  • Сау болыңыздар!!!

























-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Хайуанаттар бағында" (210.33 KB)
