Қысқа мерзімді жоспар
| Пән: Cауат ашу | Мектеп - лицей: №24 "Саттар Ерубаев" Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Аксана Жамадиллаевна: Педогогикалық ұстанымым: "Өзгерістің нағыз күші өзімде!".
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сынып: 1 "Ә" Жаңартылған бағдарламада бірінші сынып көш бастайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Күні: 01.02.2018ж
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі | Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты | 1.3.8.1 . Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. 1.1.1.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Оқу мақсаттары | Барлық оқушылар: Барлығы: Хх әріпін таниды, ажырытады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір бірімен дұрыс байланыстырып жазады. Көпшілігі: Берілген сөздерді буындап, тұтастай оқиды.Әріптерді каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Кейбірі: Өлеңдегі негізгі ойды түсініп,сұрақтарға жауап береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Бағалау критерилері | * Х дыбысы кездесетін сөздер мен сөйлемдер оқиды * Суретпен жұмыс жасайды * Топтық жұмысқа қатысады * Түб ірден сөздер құрайды
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сөздік қор | Хана, хат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды топтық және ұжымжық жұмысқа баулу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Пәнаралық байланыстар | Математика, музыка, көркем еңбек | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Алдыңғы меңгерілген білім | Алдынғы сабақтарда өткен әріптерді таниды, ажыратады және оларды оқиды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың басы (7 минут)
Дискриптор: | Психологиялық дайындық. Сыныптағы ахуалды қалыптастырамын. Мұғалім: Өтті қызық көп күндер, Жеті жасқа жеттіңдер. Өсті міне бойларың, Өсті ақыл-ойларың, Әдепті болып өсеміз. Иіліп сәлем береміз, Оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ: "Cауат ашу", 2-топ: " Әріптер", 3-топ: "Дыбыстар", 4-топ: "Буындар" Әр топ өз көшбасшысын сайлап алады. " Мен тілшімін" әдісі. Әр топтан оқушылар шығып, сұрақ-жауап арқылы өткен ережелерді еске түсіреді. Білім алушы: 1. Ережелер бойынша сұрақ қоя алады. 2. Ережелер бойынша сұрақтарға жауап береді. Топтарыд смайликтер арқылы бағалап шығу.
|
Түсті асықтар
Теледидар макеті, микрофон | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ ортасы 3-мин 4-мин 4 мин.
3 мин Дискрипторлар 3 мин. Дискрипторлар 3 мин 2 мин 6 мин
Дескриптор:
| "Кім жылдам?" ойыны Балалар есептер шығарта отырып, сабақтың тақырыбын ашады. (№1 Видеоролик) Жұмбақ шешу. Х дыбысы бар сөздерге сөйлем құрау. Мұғалімнің түсіндірмесі: Х дыбысы туралы түсінік беремін. Х дауыссыз, қатаң дыбыс. Ол сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі. Оқулықпен жұмыс жасатамын. 1. Оқушылар 1-ші тапсырманы оқиды. Хат, хабар, халат, шахмат, хайуан, хайуанат . - "Сен білесің бе?" айдары Оқушыларға қорапқа салынған ақ көгершінді көрсете отырып, құстың да хат таситыны туралы түсінік беру. - Ақбота хаттың түрлерін атайды. Құстың аяғына байланған хатты оқып, Дарадан тапсырма келгенін хабарлау. Дараның 1-ші тапсырмасы: Тақтамен жұмыс. "Сөз ойла, тез ойла". 2. Оқушылар "хана" сөзіне түбір сөздер қосып, жаңа сөз шығарады. Тапсырманы сағаттық тілге қойып орындайды. Шеберхана, асхана, аурухана, кітапхана, шайхана, емхана, дәріхана, ұстахана.
Дараның 3-ші тапсырмасы: 3. Тыңдалым: Өлеңді мәнерлеп оқу. Халел қарап қалмайды, Хамитқа хат арнайды. "Хоккей добы керек"-деп, Хабарлайды хал-жайды. Өлеңнің мазмұнын сұрақ -жауап арқылы ашу. 1. Халел кімге хат жазыпты? 2. Хатта не керек делінген екен? 3.Хоккей ойыны туралы не білесіңдер? 4. Басқа қандай қысқы спорт түрлерін білесіңдер? Білім алушы: * Өлеңді мәнерлеп оқиды * Сұрақтарға жауап береді Дараның 3-ші тапсырмасы: 5. Жазылым: Дәптермен жұмыс. Х әріпінің жазылу ережесімен таныстыру (№2 бейнебаян). Балалар жұмыс дәптерлеріне"Х х" әрпін көркем етіп жазады. * Дәптерге қатесіз, сауатсыз жазады Тақтамен жұмыс: Оқушылар тақтаға Хх дыбысын жазып көрсетеді. Дараның 4-ші тапсырмасы: Сергіту сәті: Оқушылар " Балдырғандар" әнін хормен би қимылдары арқылы орындап шығады. Дараның 5-ші тапсырмасы: 6. Топтық жұмыс:(ТЖ) " Сауат ашу" тобы: 1,2,3 буынды сөздерді вагондарға топтастырады. " Дыбыстар" тобы: Қима суреттерден "Қыс" тақырыбына аппликация жасайды, әңгімелейді. " Буындар" тобы: суреттердің атауларын жазады. "Суат ашу" тобы: cуреттерден Х және Қ әрпі бар сөздерді іріктейді. Жұмыстарын галереяға іледі. Бір-бірінің жұмыстарын көреді.Топ мүшелері бір-бірінің жұмысын бағалайды. (смайликпен)
Білім алушы: * 1,2,3 буынды сөздерді ажырата алады * Суретпен жұмыс жасайды * х және қ дыбыстары бар сөздерді ажыратады * адасқан әріптерден сөздер құрастырады
Балалар смайликпен топтарды бағалайды.
Бейнебаян. "Кітапханада" бейнебаянын көрсетемін. Кәусар: Мынау біздің кітапхана.Кітапхана қоры- кітап. Оқушылар кітапханаға жиі келіп тұрады.
Өмірде ең жақын кеңесші - кітап. -Бізге кітап таңдауға кім көмектесіпті? -Мектебімізде кітапханадан басқа қандай бөлмелер бар?
| Интерактив ті тақта
слайд
Оқулық
АКТ
Үнтаспа
А3, А4, маркер, желім, суреттер
АКТ
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 3 минут 7. Семантикалық карта: (ЖЖ)
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушыларға бүгінгі сабақтан күтілетін нәтижеге кері байланыс жүргіземін: - Нені біліп, үйрендіңдер? - Сабақтың қызық сәттері... - Сендер үшін қиын болды... Бағалау: 1. Топтық бағалау. Оқушылар көңіл-күйді білдіретін смайликтерін Күн мен Бұлтқа жапсырады. Плакат, суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Сөйлемдерден мәтін құрайды. Хатқа байланысты қосымша материалдарды ізденіп, қосымшы ақпарат жинайды. | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Қабілеті жоғары оқушылар отбасындағы мерекелерді жоспарлай алады, қажетті жерде тірек сөздерді қолдана алады. | - Берілген тапсырмалар арқылы әр баланың сабақты қаншалықты меңгергенін бақылаймын. -отбасылық мерекелерді атайды -отбасындағы мерекелерді жоспарлайды. -қазақ халқындағы дәстүрлі мерекелер туралы түсінеді -тақырыпқа байланысты суреттерді салады 1. "Сұрақ-жауап" әдісі 2. "Бірлескен оқу" әдісі 3. "Жұппен оқу" әдісі 4. "Сөз ойла, тез ойла" әдісі 5. "Мен тілшімін" әдісі Бағалау түрлері: 1. " Смайликтермен " бағалау 2. Топтық бағалау 3. Өзін-өзі бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері және сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топтық 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













Х дыбысы мен әрпі (1 MB)

