7 сынып Ашық сабақ 14.04.2017 Cабақтың тақырыбы: «Қысым » тарауын қорытындылау Сабақтың мақсаты: А.Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексеру, оқуға қызуғышылығын , ынтасын арттыру Ә.Оқушыларды үнемі өз білімдерін қорытындылауға, пысықтауға,толықтырып отыруға тәрбиелеу. Ұжымдық жұмыс істеуге, жолдастырының жауаптарына сын көзбен қарау, тапқырлыққа, физика сабағында алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу. Б. Іскерлі, ізденгіш, шығармашыл, интелектуалды қабілеті дамыған жеке тұлға қалыптастыру Көрнекіліктер : интерактивті тақта, электронды оқулық Пән аралық байланыс : әдебиет, тарих,психология Сабақтың түрі: дәстүрлі емес Психологиялық ахуал туғызу Сабақты бастамас бұрын психогеометриялық тест Сьюзен Деллингер әдісі арқылы сыныпты топқа бөліп аламын. Психогеометрия- жеке түлғаны анықтауға арналған ең ыңғайлы жүйенің бірі.Ол арқылы әр адамның жеке мінезін,қабілетін,ерекшілігін анықтауға болады. Мына төмендегі геометриялық фигуралардың біреуіне қарап «Бұл-МЕН!» деп айта аласыз ба? Егер жауап беруге қиналсаңыз, онда осылардың ішінен сізге қайсысы ұнайды, соны таңдап белгілеуге болады. Геометриялық фигуралардың ерекшеліктері Төртбұрыш-ұйымдастырғыш,дәлелдік бақылауға қатал, қадағалайтын ойлаушы, бөлшектерге, ақпаратқа байқампаз, хабаршы, жазбаша,сөздікке ынталы, ұқыпты,тазалықты сүйгіш, рационалист, сақтанғыш,суық , үндемейтін,қырсық,табанды, еңбексүйгіш, маманданған эрудициясы басым, бас саясаткер, достары және таныстары шағын, еңбекқор адам. Үшбұрыш-көшбасшы, билікке талпынғыш, тазалықты сүйгіш, жеңіске құмар, прагматизм, өз-өзіне сенімді, импульсивті, шешім қабылдағыш, сезімі күшті, батыл, энергиясы жеткілікті, қауіп қатерге жақын, лауазымды қызметкер, шыдамсыз, саясаткер,сөз тапқыш, ортадағы қарым-қатынасы кең, жақын достары мен ортасы шағын, көшбасшы адам. Шеңбер- қарым қатынасты жоғары бағалайтын, өзгелерді қадағалайтын кең пейілді,түйсігі жақсы дамыған, шыдамды, эмоционалды, сезімтал,сенгіш. Тез шешім қабылдай алмайды, бас саясаткер, әңгіме айтқанды ұнатады, біреуді көндіре алады, өзгелерге көззқарасын дәлелдей алады, өткен өміріне көп көңіл бөледі, көпшіл,ынталы, достары көп, мейірімді адам. І-Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың жоспары : І.Еңбек : ( сұрақтарға жауап беру) - 8мин /бас бармақ әдісі арқылы әр оқушыны жеке бағалау/ ІІ.Талап: (Формулалар құрастыру ) -3 мин /смайликтер сыйлау арқылы жұпты бағалау/ ІІІ.Терең-ой - (есептер шығару)-11 мин ІV.Қанағат – (тест,тәжірибе орындау )- 11 мин V.Рахым- (кілттің суретіне сөздер жазу) – 5 мин Сабақтың барысы І.Еңбек : ( сұрақтарға жауап беру ) *Қысым деп нені айтамыз? * Архимед заңын тұжырымда * Денелердің жүзу шарттары
ІІ-талап бағыты бойынша /Қағаз қиындыларына жазылған әріптерден формула құрастыру / ІІІ. ТЕРЕҢ-ОЙ (Есептер шығару)
І-деңгей:
ІІ деңгей:
ІІІ деңгей:
ІY. «Қанағат» бөлімі
1.Қалыпты атмосфералық қысым неге тең? А)760 мм.сын.бағ. В) 756 мм.сын.бағ. С)766 мм.сын.бағ. Д)765 мм.сын.бағ. 2.Бетке әсер ететін қысымды қай формула арқылы есептейді? А) р=ρgh В) p=F/S С) P=I*U Д)P=A*t 3. Атмосфералық қысымды өлшеудің тәсілдерін қай ғалым ұсынды? А ) Паскаль В)Франклин С)Ньютон Д)Торричелли
4.Қысымның өлшем бірлігі А)Паскаль В)Ньютон С)метр Д) килограмм
5.Монометр грек тілінен аударғанда нені білдіреді А) моно-сирек, тығыз емес, метрео-өлшеймін В)моно-жүрек соғуы, метрео-өлшеймін С)моно-ауа, метрео-өлшеймін Д)моно-өлшеімін, метрео-бу
6.Ұшақтын ұшу биіктігін анықтайтын құрал: А) Монометр В)Амперметр С)Альтметр Д) Психометр
7. Барометр қай тілден енген сөз? А) грек В) латын С) ағылшын Д) орыс 8. Қатынас ыдысқа жататыны: А) шайнек, В) құбыр С) құман Д) сорғы 9.Барометр-анероид қандай мағынаны білдіреді? А) сұйықты В)сұйықсыз С)сулы Д) сұйығы жоқ
10.Қан қысымын өлшеуге арналған құрал? А) Бурдонмонометр В)Барометр С)Альтиметр Д) сфигмоманометр V.Рахым- (кілттің суретіне сөздер жазу) 1.(атмосфера) 2. 3. Бір зат молекулаларының басқа бір зат молекулаларының аралығына ену құбылысы... деп аталады. (диффузия) 4
ф и з и к Қорытындылау: Дүниедегі құбылыстың мәнінде Табиғаттың қозғалыстың бәрінде Мүмкін емес физикасыз түсіну Физика - дүние кілті бүгін де Бағалау: Жалпы қорытынды бағаларын шығару, күнделікке қою Кері байланыс: стикермен сабақ туралы пікірін білдіреді.
«5» 17-21 ұпай |
Бағалау парақшасы:
| Еңбек | талап | Терең ой | қанағат | Рахым | Қорытынды |
Жоғары ұпай | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 21 |
|
|
|
|
|
|
|
«5» 17-21 ұпай «4» 12-16 ұпай «3» 7-11 ұпай
Бағалау парақшасы:
| Еңбек | талап | Терең ой | қанағат | Рахым | Қорытынды |
Жоғары ұпай | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 21 |
|
|
|
|
|
|
|
«5» 17-21 ұпай «4» 12-16 ұпай «3» 7-11 ұпай
Бағалау парақшасы:
| Еңбек | талап | Терең ой | қанағат | Рахым | Қорытынды |
Жоғары ұпай | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 21 |
|
|
|
|
|
|
|
«5» 17-21 ұпай «4» 12-16 ұпай «3» 7-11 ұпай
Бағалау парақшасы:
| Еңбек | талап | Терең ой | қанағат | Рахым | Қорытынды |
Жоғары ұпай | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 21 |
|
|
|
|
|
|
|
«5» 17-21 ұпай «4» 12-16 ұпай «3» 7-11 ұпай