Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  5 класс  /  Қысқа мерзімді жоспар математика 5 сынып

Қысқа мерзімді жоспар математика 5 сынып

Қысқа мерзімді жоспар математика 5 сынып математика пәні бойынша жасалған

13.11.2017

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Натурал сандар және нөл саны» бөлімі

Мектеп: Семей қаласы "№48 жалпы орта білім беретін мектеп"» КММ

Күні: 19.09.2017


Мұғалімнің аты-жөні:

Мусалиева Ажар Муратбековна

Сынып: 5 Математика


Қатысқандар:


Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы


Формула . Формула бойынша есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.11 Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып , мәтінді есептер шығару;

5.5.1.8 Әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану.

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады:

Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып есептер шығарады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолданады,әріпті өрнектер құрайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып әріпті өрнектер мен мәтінді өрнектер құрайды және оның дұрыстығын тексеріп шығарады

Бағалау критерийі

  • Әріпті өрнек құрайды және формулага анықтама береді

  • Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолданып мәнін табады.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар :

  1. Мәтінді оқып,натурал сандарға арифметикалық амалдар қолданады, мәтінді есептер шығарады.(оқылым, жазылым дағдылары)

  2. Формулаларды жатқа айтады,түсіндіреді( айтылым,жазылым дағдысы)

  3. Есептерді бірлесіп талқылайды(тыңдалым,жазылым дағдысы)

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Аудан, периметр,формула, шаршы, параллелепипед, айнымалы,куб,төбе,жақ,қыр.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы бірліктер


Талқылауға арналған сұрақтар:

Параллелепипед пен кубтың айырмашылығы бар,себебі....?

Сіз неліктен ..... екенін айта аласызба?

Ереже ,формула арқылы неге берілетінің айта аласызба?

Жазылым бойынша ұсыныстар

Кубтың көлемін калай табамыз?

Арифметикалық амалдарға мысал жазыңыз?

Құндылықтарға баулу

Математикалық тілде сауатты сөйлеуге, ұқыптылыққа, дәлдікке,сыни ойлауға тәрбиелеу.Оқушыларға математикалық дағдының шынайы өмірлік мәселелерді шешуде құндылығынын зор екендігін сезіндіру.

Пәнаралық байланыс

Геометрия , физика

Алдыңғы оқу

Фигуралардын периметрін ,тік төртбұрыштың ауданың параллелепипед пен кубтың көлемін таба біледі.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



3 мин.








Сабақты ұйымдастыру

Амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру, түгендеп алу.

1. Білім алушылардың сабақ басындағы көңіл- күйлерін анықтау,жылы лебіздерін білдіру

2 Білім алушыларды топқа бөлу мақсатында геометриялық фигураларды таратамын.Топ ережесін хабардар ету,бағалау парағын тарату.









Оралган шар тәріздес жіп







7 мин























3 мин














Мақсаты:білім алушылар ЖАДА арқылы қарым қатынас орнату.

Геометриялық фигуралар айырмашылығын сұрау арқылы және олардың периметрін, ауданын, көлемін қалай анықтауға болатынын білім алушылардың ойын жинақтап, жаңа тақырыптың мазмұнын ашылады.

Тапсырма 1 Топтық жұмыс

«Адасқан әріптер» сабақта қолданылатын терминдерді құрастыру


Унаад

Аудан

Лмөек

Көлем

Убк

Куб

Рпиретем

Периметр

Ормлаум

Формула

Вкрдтаа

Квадрат

Зұынқды

Ұзындық


Мақсаты : тақырыпқа сай терминдерді анықтау,қосымша деректермен танысу.

Кері байланыс:

  • Ауданды қалай есептейміз, белгіленуін көрсет?

  • Периметр дегеніміз және оның белгіленуі ?

Сонда балалар бүгінгі біздің өтіп жатқан тақырыбымыз :

Формула . Формула бойынша есептер шығару

деп тақырыпты айтып жіберемін

Бағалау: «Сұқ саусақ» стратегиясы бойынша

Дескриптор: Білім алушы

терминдерді оқып айтады.

Сабақ барысында қолданады.






Үшбұрыштар,

Төртбұрыштар,

Куб,Квадрат пішіндері әр түрлі











Математика кітабы 5 сынып ,тарататын қағаздар.




Сабақтың ортасы.












4 мин







Тапсырма 2 Жұптық жұмыс (білім алушылар жұппен жұмыс жасайды)

Білім алушылар әрбір формулаға сәйкес аттарын табады


S=a*b Параллелепипед көлемі

V=a*b* c Шаршының көлемі

C=a*n Жолдың формуласы

Р= a+b+c Тіктөртбұрыштың периметрі

S = а2 Тіктөртбұрыштың ауданы

Р= 2* (a + b) Заттың құны

Р=4*а Кубтың көлемі

S=V*t Шаршының ауданы

V=a3 Үшбұрыштың периметрі

Мақсаты: Оқушылар пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Дескриптор: Білім алушы

формулаларды жазады,жатқа айтады. Бағалау:

Мадақтау,қолпаштау(ауызша) арқылы жүреді








Оқулық 5 сынып математика


3 мин





20 мин


















Сабаққтың соңы

Рефлексия

5 мин



Сергіту сәті . «Көңілді күн» музыкамен қимыл жасау арқылы сергіту.

Тапсырма 3 Жекелеген жұмыс

Оқулықтағы 61 беттегі №124, №125 есептерді шығару.

( жұптарымен дәптер алмасып, есепті тақтада көрсетілген жауаппен тексереді. )

Мақсаты: Білім алушылардың жауапкершілігін және алған білімдерін өз бетінше қолданылуын қамтамасыз ету.

Дескриптор: Білім алушы тапсырма арқылы өз бетімен формулаларды қолданып есеп шығарады.


Сабаққа қорытынды «Бесбармақ» әдісі арқылы оқушыларға қорытынды жасату

Үйге тапсырма № 124 (2), №126. Есеп шығару


Аудио таспа,флешка





Үлестірме қағаздар



















Бесбармақ суреті



Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Сараланған тапсырмалар арқылы , жекелеген оқушылырға қолқанат болу

Мадақтау ,бағдаршам әдісі , смайликтер,қалыптастырушы бағалау «Сұқ саусақ» стратегиясы.Оқушылардың кері байланысы арқылы.

Циркуль ,қарандаш , ручка ұстағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау .

Сергіту сәтінде абай болу.

Сабақ бойынша рефлексия

«Бес саусақ» арқылы өз жұмысына рефлексия жасау

Үйге тапсырма № 102. Есеп шығару

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы болған екі нәрсе (оқу мен оқыуға қатысты)

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқытуға да оқуға да қатысты)

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?





-80%
Курсы повышения квалификации

Геометрия в школе. Технологии активизации познавательной деятельности в условиях реализации ФГОС ООО (СОО)

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қысқа мерзімді жоспар математика 5 сынып (33.55 KB)
