6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қол тігістерінің терминологиясы мен тігіс түрлері.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: «Мататану » «Қол жұмыстарына қолданылатын терминологиялар және тігіс түрлері » тақырыбы бойынша оқушылардың игерген білімін тексеру Дамытушылық: Тігістерді өз бетінше орындауға оқушыға мүмкүндік беруТәрбиелік: Оқушының өз бетінше жұмыс еріктілігін, өз күшіне сенімділігін,өз ойын дәл тиянақты жеткізе білуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: Жаңа білім беру.Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы Көрнекі құралдар: Интерактивті тақтаны пайдалану, қол тігістерінің үлгілері,нұсқау карта Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі ( қызығушылықты ояту)1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2. Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Үй тапсырмасын жан-жақты тексеру мақсатында «Мен білемін стратегиясы» бойынша қайталау.
1. Матаны не үшін пайдаланамыз ?
2.Мата қандай жіптердің айқасуынан алынады?
3.Матада негізгі жіп және арқау жіп қалай бағытталған?
4.Матаның жиегі дегеніміз не?
5.Матаның оң және теріс беттерін қалай анықтайды? 6. Мақта ,зығыр маталары туралы түсінік1 тапсырма . «Кім жылдам» Маталардың белгілерін жаз 2. тапсырма .Тірек сызбаларын пайдаланып дұрыс жауабын тап 3 тапсырма Логикалық ойын «Дұрыс жауабын тап »4. тапсырма Сөзжұмбақ «Мататану тақырыбы бойынша 9 түрлі мата атауын табу »
«Қол тігістері терминологиясы »тақырыбы бойынша тігіс түрлерінің 10түрліаталуын табу Білімді бағалау : әр топқа жазылған бағалау парағы беріледі. ( Бірін бірі тексереді және бағалайды )
Сөзжұмбақ 9 түрлі мата атауын табу
М | С | Ы | Е | Л | Т | А | З |
А | А | Ш | Н | Ь | А | Ш | Ы |
К | Т | Ы | А | Д | М | И | Ғ |
Т | А | Т | Л | Ж | Қ | Б | Ы |
А | М | Б | Ф | И | Ы | А | Р |
Б | Р | Ә | С | Н | Л | Р | Т |
З | Е | Т | Е | С | А | Қ | Ы |
Е | Н | Т | К | Е | Н | Е | П |
Жауаптары : мақта , шыт ,бәтес, фланель,джинсалық мата, ши барқыт,зығыр, брезент,кенеп
Қол тігістері терминологиясы
К | К | Ө | У | К | К | Е | У | Т |
Ө | А | К | Е | Ө | Ө | Т | Қ | І |
К | Р | Т | Т | К | Ш | К | А | Г |
Т | Ы | Е | К | Т | І | Ө | Й | І |
Е | С | У | Ө | Е | Р | К | Ы | М |
П | П | Б | К | У | У | П | П | Д |
Т | А | А | А | Қ | Б | І | Т | Е |
І | Ж | С | Р | А | Ү | Г | І | Р |
| У | Т | Ы | Д | А | У | Г | У |
| Н | Е | Ш | А | Н | Ш | Ы | М |
Жауабы :көктеп тігу, жапсыра тігу, бастыра көктеу, көктеу, қадау ,көшіру, бүгіп көктеу, қайып тігу, тігімдер ,инешаншым
Логикалық ойын «Дұрыс жауабын тап.»Қол жұмыстарына қолданылытын терминологиялар
1. көктеу | 2 Қайшы тігіс |
3 Бүгіп көктеу | 4 Қайып тігу |
5 Көктеп тігу | 6 Торлау |
7 қадау | 8 Көшіру тігісі |
Тірек сызбаларын пайдаланып дұрыс жауабын тап
1.Механикалық Сетінегіштігі
2.Гигиеналық Мықтылығы
3. Технологиялық Жылу сақтағыштығы
IV.Сарамандық жұмыс
1.Қол тігісі кезінде сақталатын кауіпсіздік ережесін «Ойлан тап» ойыны арқылы оқушыларға жұмбақ шешкізу
1.Тап –тап жорға, Табаны жоқ боз жорға 2. Екі пышақ бірлесіп, Кесіп пішіп береді,
Желіп кетсе жеткізбес,Жерге түссе таптырмас ( Ине) Екеу бірге жүрмесе ,жоқ қой бізге керегі (қайшы)
2. Қол тігісін қолдана шашқа тағатын бұйым әзірлеу
Нұсқау картасының мазмұнымен таныстыру , таратып беру тігу жолын көрсету
V.Қорытынды: Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді түстер арқылы көрсетіңдер?
Жасыл түс: Жаңа сабаққа көңілім толды.
Қызыл түс: Жаңа сабақ әсерлі болды
Сары түс: Жаңа сабақта жаңа ақпараттар алдым.
VI .Бағалау парағы бойынша оқушылардың білім деңгейі бағаланады
VII .Үй тапсырмасы Қол тігістерін қайталап тігу