Меню
Разработки
Разработки  /  История  /  Уроки  /  7 класс  /  Қимақтар қағанаты

Қимақтар қағанаты

Сабақта қолданылатын әдістер: Ұшақ ұшыру,Миға шабуыл, Жигсо, Ойлан бірік. Бөліс,Эссе

01.06.2018

Содержимое разработки

Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы 7«А» сынып мерзімі: _______

Тақырыбы

7 сабақ

Қимақ қағанаты

Мақсаты

IX-XI ғғ Қазақстанның солтүстік-шығыс,орталық аймағын мекендеген қимақ қағанатының тарихымен таныстыру.

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты түсінін оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Оқушылар қимақ қағанаты мен өзге түрік халықтарының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін анықтайды.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Ұшақ ұшыру,Миға шабуыл, Жигсо, Ойлан бірік. Бөліс,Эссе

Қолданылатын ресурстар

Cлайд, пазл, портреттер, тақта, стикерлер, клей, тапсырмалар

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Түгендеу

Топқа бөлу.

Тренинг

«Пазл» жинау әдісі бойынша, сурет арқылы сыныпты топқа бөлу

Тренинг «Бумба-Юмба»

Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу

Оқушылар бір-бірімен әр түрлі іс-әрекет арқылы амандасады


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім


Қызығушылық

тарын ояту

Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар


Үйге берілген тапсырманы «Ұшақ ұшыру» әдісі арқылы яғни сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру

  1. Оғыз мемлекеті қашан және қай аумақта құрылды?

  2. Мемлекеттің құрамына қандай тайпалар кірді?

  3. Оғыз мемлекетінің қоғамдық құрылысы қандай болды?

  4. Оғыз мемлекеті сыртқы саясатта қандай мақсаттарды көздеді?

  5. Оғыз мемлекетінің әлсіреуіне қандай жағдайлар әсер етті?

  6. Мемлекеттің қолөнері мен шаруашылығы туралы не, білесің?

  7. Оғыздардың қазіргі ұрпақтарына қандай халықьттар жатады?

Ой қозғау әдісі арқылы оқушыларға ребус беріледі, оқушылар ребусты табу арқылы жаңа тақырыпқа шығады

Оқушы берген тапсырманы орындау

Түсіну

Жигсо әдіс бойынша тақырыптарды қаайталау арқылы: «Қимақ мемлекеті

Жигсо әдісі пайдалану

Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар оқиды, талдайды.Осы әдіс арқылы тапсырманы орындап түсінгендерін бір-біріне жеткізеді

  1. Қимақ қағанатының тайпалық құрамы.

  2. Жер аумағы.

  3. Қағанаттың қоғамдық құрылысы.

  4. Қағанаттың саяси жағдайы.

  5. Шаруашылығы.

  6. Қолөнері.

  7. Мәдениеті.

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашу, түсіні білу

Топпен жұмыс жасау

Қолдану

Мағананы ашу арқылы

«Кiм жүйрiк»

Жаңа тақырыпты меңгерту үшін әр топқа арнайы ресурстар мен тапсырмалар тарату жаңа тақырып төңірегінде, жаңа тақырыпты түсіну үшін арнайы тапсырмалар беріледі

1 тапсырма: оқулықты пайдалана отырып жер аумағын көрсету

2 тапсырма: Этникалық құрамын жазу



Оқушылар берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды

Талдау+Жинақту

«Аялдама» ойыны

Бойынша тақырыпты ашу үшін тапсырмалар арқылы тақырыпты талдау

Жаңа сабақты меңгеру үшін оқушыларға өзіндік жұмыс тапсырмалары беріледі.

1-тапсырма қимақтар туралы тарихи деректерге талдау жасау тапсыры лады.

Қытай жылнамалары, Қытай тарихшысы Сыма Цянь Парсы тарихшысы Гардзи ,араб жаэбаларын талдау. Бұл оқушылардың қағанаттың тайпалық құрамы мен құрылуы туралы мәліметтерді толық меңгере отырып, деректермен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіреді.

2-тапсырма. Қағанаттың қоғамдық құрылысына сипаттама беру.

Қаған------------------------------------------

Ябғу-------------------------------------------

Шад түтік------------------------------------

Ұлы қаған,кіші,қаған,ябғу шад----------

Қызметкер-----------------------------------

Жатақ-----------------------------------------


Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)


Сабақ бойы жинаған жұлдызшаларды санап, бағалайды

Рефлексия

БББ кестесін толтыру

Үйге тапсырма

6 параграфты оқып келу

Ашық тест сұрақтарын дайындау








-75%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель истории и обществознания

Продолжительность 600 или 1000 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
17800 руб.
от 4450 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қимақтар қағанаты (25.28 KB)
