Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Презентации  /  5 класс  /  Қазақ тілі пәнінен презентация "Бәйтерек ткралы аңыз " Ы.Алтынсарин

Қазақ тілі пәнінен презентация "Бәйтерек ткралы аңыз " Ы.Алтынсарин

данная разработка рекомендуется учителям литературы с русским языком обучения

07.11.2018

Содержимое разработки

Мектеп: №32 НЖОББМ Мұғалім: Алекпарова Аймгуль Каримовна .

Сабақтың тақырыбы: Бәйтерек туралы аңыз.

Оқу мақсаты: Ж1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді

қамтитын қарапайым жоспар құру; Ж3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі

бойынша әңгіме құрастыру.

Сабақ мақсаты

Кейбір оқушылар орындай алады:

Оқушылардың көпшілігі орындай алады;

Барлық оқушылар орындай алады:

Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамту арқылы күрделі жоспар құрайды.

Төмен және жоғары дәрежелі сұраққа жауап бере алады.

Тақырыпқа байланысты берілген мәтінге қарапайым жоспар құрай алады.

Аңыз мазмұнын жеткізе алады.-құрастырады.

Суреттер желісі бойынша әңгіме жаза алады.

Сюжетті суреттер желісі бойынша тірек сөздер арқылы әңгіме құрастырады, өмірмен байланстырады.

Рек туралы

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған тіркестер:ой-қиялынан туады,түп тамыр жер,бейбіт пен өмір,халық арманы,ізгі тілек

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тәуелсіздік монуметі, Астана,бас қала, елбасы, Самұрық құс, жұмыртқа, ағаш, табиғат,

Сюжетті суреттер(фотосуреттер)желісі бойынша әңгіме құрастырады

Тақырыпқа байлансты берілген мәтінге сәйкес кіріспе,негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қ арапайым жоспар құрай алады.

Бағалау критериі

Белсенді оқыту әдістер “ Жылқы сұлбасы” әдісі  “ Галереяға ой шалу” әдісі “ Пирамида” әдісі (Мәтін бөліктерін орналастыру) (Негізгі ақпараттарды жазады) “ Ойлан ,жұптас,бөліс” әдісі (Ілулі тұрған суреттеге көңіл аударту) (Топтарына қайтып келіп, көргендері-мен бөліседі)

Белсенді оқыту әдістер

“ Жылқы сұлбасы” әдісі

“ Галереяға ой шалу” әдісі

“ Пирамида” әдісі

(Мәтін бөліктерін орналастыру)

(Негізгі ақпараттарды жазады)

“ Ойлан ,жұптас,бөліс” әдісі

(Ілулі тұрған суреттеге көңіл аударту)

(Топтарына қайтып келіп, көргендері-мен бөліседі)

О қылымнан кейінгі тапсырма

Ерекше қажеттілігі бар оқушылар:

  • Ерекше қажеттілігі бар оқушылар : Кіріспе: әулие ағаш, тілеу тілеп, Елбасы Н. Ә. Назарбаев. Негізгі: өмір тіршілігінің нышаны, үш әлемді байланыстырушы Қорытынды: бейбіт өмір мен келісім, ғұмырлық мұраты (Жоспар құруға көмекші ретінде алгоритм және сөз тіркестерін беремін.)
  • Ерекше қажеттілігі бар оқушылар :
  • Кіріспе: әулие ағаш, тілеу тілеп, Елбасы Н. Ә. Назарбаев.
  • Негізгі: өмір тіршілігінің нышаны, үш әлемді байланыстырушы
  • Қорытынды: бейбіт өмір мен келісім, ғұмырлық мұраты
  • (Жоспар құруға көмекші ретінде алгоритм және сөз тіркестерін беремін.)

Көпшілігі орындай алады:

  • әулие ағаш, тілеу тілеп, Елбасы Н. Ә. Назарбаев; өмір тіршілігінің нышаны, үш әлемді байланыстырушы; бейбіт өмір мен келісім, ғұмырлық мұраты
  • әулие ағаш, тілеу тілеп, Елбасы Н. Ә. Назарбаев; өмір тіршілігінің нышаны, үш әлемді байланыстырушы; бейбіт өмір мен келісім, ғұмырлық мұраты

Дарынды және талантты оқушылар

  • күрделі жоспар құрайды. Оқушылар жоспарды жұппен жазады. Топта талқылап, постер салады. Жоспардың үлгі нұсқасын көрсетемін.
  • күрделі жоспар құрайды.
  • Оқушылар жоспарды жұппен жазады. Топта талқылап, постер салады.
  • Жоспардың үлгі нұсқасын көрсетемін.

Бағалау критерийі

Мәтінге қарапайым жоспар құрайды.

Дескриптор

Бөлімдерін сақтайды.

-мәтінді бөліктерге бөледі;

бөліктерін атайды;

- мазмұны бойынша қарапайым жоспар құрайды.

«Сэндвич» әдісі : 2 жақсы тұсы, 1 тілек

Оқу мақсатынан шыққан сабақ мақсаттары қолжетімді, шынайы болды деп ойлаймын, себебі оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай қойылған.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқушылар бұл сабақ барысында тірек сөздерді пайдаланып, мәтіндегі көтерілген мәселені сұрақтарға жауап бере отырып анықтауға, жауаптарды ықшамдай отырып, құрылымы сақталған қарапайым жоспар құруға үйренді.

Сабақтағы ахуал бір-бірімен амандасудан басталғандықтан, ынтымақтастық ортада өтті, оқушылар еркін қарым-қатынасқа түсе алды.

Уақыт сабақ құрылымына сәйкес, тиімді жұмсалды деп айта аламын.

Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)

  • Оқу мақсатына сай орындалатын тапсырмалар тиімді сараланған. Іріктеліп алынған әдіс –тәсілдер оқушының бағалау критерийіне жетуіне ықпал етеді.
  • Оқу мақсатына сай орындалатын тапсырмалар тиімді сараланған.
  • Іріктеліп алынған әдіс –тәсілдер оқушының бағалау критерийіне жетуіне ықпал етеді.
  • Талдау алгаритімін құрастырып ерекше қолдауға қажет ететін оқушыларға ұсынуға болады. Бағалау тәсілдерінің басқа түрлерін қолданып көрсе, бұдан да жақсы нәрсеге қол жеткізуге болатын шығар.
  • Талдау алгаритімін құрастырып ерекше қолдауға қажет ететін оқушыларға ұсынуға болады.
  • Бағалау тәсілдерінің басқа түрлерін қолданып көрсе, бұдан да жақсы нәрсеге қол жеткізуге болатын шығар.

Сабақ бұдан жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді

  • «Бақылау парағына» топ басшының уақытында белгі қойып отыруын қадағалау. Уаттың тиімді , ұтымды қолдануын назардан тыс қалдырмау; Мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушылардың жұмыс істеу барысын,белсенділігін бағамдау қадағалау,
  • «Бақылау парағына» топ басшының уақытында белгі қойып отыруын қадағалау.
  • Уаттың тиімді , ұтымды қолдануын назардан тыс қалдырмау; Мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушылардың жұмыс істеу барысын,белсенділігін бағамдау қадағалау,

Келесі сабақтарда қандай нәрсеге назар аудару қажет?

Назарларыңызға рақмет!

Назарларыңызға рақмет!

-80%
Курсы повышения квалификации

Русская орфография и пунктуация в вопросах и ответах

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қазақ тілі пәнінен презентация "Бәйтерек ткралы аңыз " Ы.Алтынсарин (276.95 KB)
