Сабақ тақырыбы: 1.Қазақстан халқы Ассамблеясы.
Граматикалық тақырып: 2.Есімшенің жасалу жолы мен түрленуі.
Сабақтың мақсаты: Қазақстан халқы Ассамблеясы және оның қызметі, міндеті , Ассамблея туралы Заң жайында мәлімет алу.Мәтіннен кездескен есімшелерді тауып, олардың жасалу жолын, түрленуін түсіну.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар Қазақстан халқы Ассамблеясы және оның қызметі, міндеті , Ассамблея туралы Заң жайында мәлімет бере алады. Мәтіннен кездескен есімшелерді тауып, олардың жасалу жолы мен түрленуін түсінеді. Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ- жауап ,ой қозғау,«Сұхбат»,«Кластер»,«Сандарды сөйлет» , «Іздеп,тап».
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ. Қазақ тілі мен тарих сабағы.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі,ағылшын тілі,музыка, әдебиет, математика. Сабақтың модульдері:АКТ.СТО. Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер. ОүБ және оқуды бағалау,оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Көшбасшылық.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Сабақтың критерийлері:
Қазақ тілінде өз ойын толық жеткізе алуы-1
Мәтіннен есімшелерді ажырата алуы -1
Сабақ барысында тарихи деректерді қолдана алуы-1
Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіре алуы-1
Сабақтың барысы:
Уақыты Кезеңдер | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ОүБ және ОқүБ | Қолданыла-тын ресурстар |
Кіріспе: 2 минут Ұйымдас-тыру кезең
Үй жұмысын сұрау:6 мин | 1.Оқушылармен сәлемдесіп,түгелдейді. 2.Жағымды атмосфера қалыптастырады. Мұғалім сөзі: Балалар,мереке құтты болсын! Бүгінгі сабақта сіздерге сәттілік тілеймін! 3. «Іздеп, тап» әдісі арқылы топқа бөлу. Мақал-мәтелдер,қанатты және нақыл сөздер арқылы топқа бөлу.Мұғалім бағалау парақтарын топ басшыларына береді. «Сұхбат» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Есімше және оның жасалу жолы.
| 1.Әр ұлт өкілдері өз тілінде сәлемдеседі. 2.Жағымды атмосфера қалыптасады. Оқушылар сөзі: Хормен «Рақмет!»-деп айтады.
3.Оқушылар кеспе қағаздарды таңдап алады.Үш топқа бөлінеді.Топ басшыларын сайлайды. 1-топ: «ТӘУЕЛСІЗДІК» 2-топ: «ОТАН» 3-топ: «БІРЛІК»
Оқушылар өткен сабақтар бойынша тілші қойған сұрақтарға жауап береді.
| Бағалау критерий-лері Мадақтау сөздері: «Жарай-сыңдар!»
Бағалау критерий -лері. Мадақтау сөздері: «Жарай-сыңдар!»
| Кеспе қағазы.
Стикерлер
Микрафон Маркерлер
Кеспе қағаздар |
Тұсаукесер 2 минут
| Бейнебаян көрсетіледі.
| Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
| Мадақтау сөздері
| Интертақта Суреттер
|
Негізгі бөлім: 15 минут
| Мәтіндерді топқа бөліп беру. «КЛАСТЕР» әдісін қолдану.
| 1-топ: «ТӘУЕЛСІЗДІК» Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы мәлімет береді. 2-топ: «ОТАН» Ассамблеяның қызметі туралы баяндайды. 3-топ: «БІРЛІК» Ассамблея туралы Заңды түсіндіреді. | Мадақтау сөздері Бағалау критерий-лері
| Суреттер Интертақта
|
Ой қозғау 2 минут | Қазақстан қалай көп ұлтты мемлекетке айналды? | Әр топ өз пікірлерін білдіреді.
| Ынталан-дыру сөздері.
| Слайд
|
Тапсырма орындау: 7 минут
Сергіту сәті: 2 минут
Поэзия әлеміне саяхат: 3 минут
Жаңа сөздердің мағынасын ашу: 3 минут | Дәптермен жұмыс. Оқушыларға кеспе қағаздар таратылып беріледі.
Музыка қойылады.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Жаңа сөздермен жұмыс.
| 1-топ: «ТӘУЕЛСІЗДІК» Етістіктерді есімшеге айналдырып,жіктейді. 2-топ: «ОТАН» Етістіктерді есімшеге айналдырып,септейді. 3-топ: «БІРЛІК» Етістіктерді есімшеге айналдырып,тәуелдейді.
Әр түрлі ұлт өкілдерінің биін билеу,дене қимылдарын жасау.
Әр ұлт өкілі өз ана тілінде «Отан» тақырыбында өлеңдерді мәнерлеп оқиды.
Оқушылар сөздердің ағылшынша,орысша аудармасын айтып шығады.
| Бағалау критерий-лері
Мадақтау сөздері
Мадақтау сөздері
Бағалау критерий-лері
| Оқулық Қалам
Слайд Музыка
|
Қорытынды бөлім: 3 минут
| «Сандарды сөйлет» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды
| Оқушылар өтілген тақырып бойынша сандарға қатысты мәліметтер айтады.
|
| Кеспе қағаздар. Плакат. Маркер |
Үйге тапсырма: 1 минут
|
Үй тапсырмасын түсіндіреді.
|
1.Халықтар достығы тақырыбында эссе жазу. Үй тапсырмасына қойылатын критерий: Мәтінде есімшелерді тиімді пайдалану.
|
|
|
Кері байланыс: Бағалау: 1 минут
|
Оқушыларды бағалайды.
|
Топ басшылары шығып, оқушыларды бағалайды.
| Мадақтау сөздері Бағалау критерий-лері
| Кеспе қағаздары
|
Рефлексия: 1 минут
|
Ым-ишира \
|
Оқушылар жаңа сабақ бойынша алған әсерлерін ым-ишара арқылы көрсетеді. |
|
Слайд |